Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:31



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 128 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 List Jakuba 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post List Jakuba
Chciałbym wszystkich zaprosić do dyskusji na temat kontrowersyjnego listu jakim jest List Jakuba.

Oto moje zdanie na jego temat.

List Jakuba był pisany do nas ale nie jest skierowany osobiście do nas, chrześcijan, osób ochrzczonych Duchem Świętym.
Co to oznacza? To oznacza, że każdą korespondencję w Biblii należy czytać w odpowiednim kontekście.
Czytając każdy list powinniśmy zadać trzy pytania:
- Do kogo jest skierowany list?
- Co Duch Święty chciał im powiedzieć?
- Czy dziś dotyczy to również mnie?
Ponieważ każdy list był pisany do innych ludzi. Jedne do izraelitów (obrzezanych), inne do pogan, jeszcze inne do już nawróconych a jeszcze inne do będących mieszanką wszystkich.
List Jakuba był napisany do żydów, którzy byli rozproszeni po świecie na długo zanim
narodził się Jezus Chrystus. Niektórzy z nich znali Jezusa a niektórzy nie mieli z Nim relacji. Jeśli wiedzieli kim był, to nie uznawali Go za swego mesjasza. A jeśli nawet uznawali, to nie przeszkadzało im to nadal żyć pod prawem i nadal obrzezać swoje dzieci i nadal składać ofiary ze zwierząt. Nie potrafili całkowicie zaufać Jezusowi. Przyjąć łaski zbawienia. I nadal obwarowywali się wychowującym ich prawem. Dlatego Jakub im tłumaczył, że jeśli chcą zachować prawo, to jest to opcja "wszystko albo nic", "jeśli tylko w jednym zawinicie, jesteście winni przekroczenia całego prawa". Ale oni nie potrafili zrozumieć, że zakon pociąga za sobą gniew "albowiem, gdzie nie ma zakonu nie ma też przestępstwa". Polegając na uczynkach zakonu byli pod przekleństwem:
"Ponieważ ci, co są z uczynków Prawa są pod przekleństwem. Gdyż jest napisane: Przeklęty każdy, który nie trwa we wszystkich przykazaniach, które są napisane w zwoju Prawa, by je uczynić." Gal 3:10 (NBG)
Nie mogli przyjąć, że Jezus był zrodzony "po prawem", by wykupić ich, którzy podlegali prawu.
Nie pojmowali, że to prawo, które zwracało się przeciwko nim ze swoimi wymaganiami, Jezus je usunął, przybiwszy do krzyża:
"W stosunku do nas unieważnił zapis decyzji sądowych, który był nam przeciwny; zatem usunął go z centrum, przez przygwożdżenie do krzyża." Kol 2:14 (NBG)
Zniósł zakon przykazań i przepisów, pojednał z Bogiem wszystkich, którzy otrzymali łaskę i zostali ochrzczeni Duchem Świętym, i zjednoczeni, i są prowadzeni przez życie przez Ducha Świętego:
"zostawiając bezczynne w naukach Prawo Przykazań; aby czyniąc pokój z dwóch stworzył w sobie istotę ku jednemu, nowemu człowiekowi. Także zgładził w sobie nieprzyjaźń i ponownie, przez krzyż, wszystkich pojednał z Bogiem w jednym ciele." Ef 2:15-16 (NBG)
List Jakuba jest skierowany do ludzi, którzy nie chcieli całkowicie zaufać Jezusowi. Nie chcieli zaufać całkowicie, więc nie byli chrześcijanami prowadzonymi przez Ducha Świętego.
Dlatego Jakub mówi do nich, zdobądźcie się w końcu na ten jeden jedyny najważniejszy uczynek.
Jakuba 2:
2:14 Jaki pożytek z tego, moi bracia, jeśli ktoś by mówił, że ma wiarę, ale by nie miał uczynków? Czy wiara nie może go uratować?
Pytanie, czy sama wiara może uratować? Uwaga, wyjaśnienie poniżej.
2:15 Jaki pożytek z tego, jeśli brat lub siostra byliby lekko okryci, czy pozbawieni codziennego pokarmu,
2:16 a ktoś z was by im powiedział: Idźcie w pokoju, ogrzewajcie się i nakarmcie a nie dalibyście im rzeczy potrzebnych ciału; jaka to pomoc?
2:17 Tak więc wiara jest martwa w sobie, jeżeli nie ma uczynków.
Ludzi wiary poznajemy po uczynkach. Odwrotnie nie zawsze.
2:18 Ale powie ktoś: Ty masz wiarę a ja mam uczynki; wytłumacz mi twoją wiarę bez twych uczynków, a ja ci wytłumaczę moją wiarę z moich uczynków.
Zarzut żyda będącego pod zakonem, nie rozumiejącego łaski.
2:19 Ty wierzysz, że Bóg jest jeden szlachetnie postępujesz; demony także wierzą i drżą z lęku.
Ludzie o jakiej pozycji wobec Boga są jak demony? Niezbawieni ludzie. Pamiętasz jak kiedy wierzyłeś/aś w Jezusa jak te demony z powyższego wersetu?
2:20 Chcesz poznać, o bezowocny człowieku, że wiara bez uczynków jest martwa?
I teraz uwaga:
2:21 Czyż Abraham, nasz praojciec, nie został uznany za sprawiedliwego gdy ofiarował na ołtarzu swojego syna Izaaka?
Cóż to za dobry uczynek zabić syna?
2:22 Widzisz, że wiara współpracowała z jego czynami i z powodu uczynków, wiara została urzeczywistniona.
Abraham został usprawiedliwiony przez wiarę, zaufanie do Boga.
2:23 Zostało też wypełnione Pismo, które mówi: A Abraham uwierzył Bogu i zostało mu to policzone ku sprawiedliwości oraz został nazwany przyjacielem Boga.
2:24 Zatem widzicie, że człowiek jest uznawany za sprawiedliwego z uczynków, a nie tylko z wiary.
2:25 Podobnie też prostytutka Rachab, czyż nie z uczynków została uznana za sprawiedliwą, gdy przyjęła posłańców oraz oddaliła ich inną drogą?
Cóż to za dobry uczynek zdradzić współmieszkańców? Rachab wiarę i zaufanie do Boga postawiła na pierwszym miejscu. Dzięki czemu została usprawiedliwiona.
2:26 Bo jak ciało bez ducha jest martwe, tak też wiara bez uczynków (bez tego uczynku wspomnianego powyżej) jest martwa.
Jak rozróżniamy jabłoń od innych drzew owocowych? Po jabłkach. Jak odróżniamy chrześcijanina od innych? Po postawie, uczynkach płynących z wiary, z miłości a nie z przymusu, z zakonu. Bez wiary Twoje ciało jest bez Ducha i jest martwe na tym świecie.

Jeśli jesteś jak Ci żydzi, do których pisał Jakub, jeśli jeszcze nie podjęłaś/eś decyzji, jeśli chcesz zmiany w Twoim życiu, jeśli chcesz wypełnić tą niezidentyfikowaną pustkę, którą odczuwasz, którą może wypełnić tylko Jezus Chrystus, otwórz swe serce i pomódl się tą modlitwą:
"Boże, wiem, że złamałem Twoje prawo, jestem grzesznikiem, a moje grzechy oddzielają mnie od Ciebie, przepraszam, że ignorowałem Cię tak długo, pragnę odwrócić się od mojej grzesznej przeszłości i oddać moje życie Tobie. Proszę przebacz mi i pomóż mi żyć życiem, do którego mnie stworzyłeś. Wierzę, że posłałeś swego jednorodzonego Syna Jezusa Chrystusa by umarł na krzyżu za wszystkie moje grzechy. Wierzę, że Jezus Chrystus powstał z martwych, i żyje i słyszy moją modlitwę. Otwieram Ci Jezu drzwi mojego serca i zapraszam abyś dziś stał się Panem mojego życia. Abyś panował w moim sercu od teraz na zawsze. Proszę, ześlij swojego Ducha Świętego aby mnie wypełnił ponad miarę, spraw abym miał z Nim relację i słyszał Jego głos, i pomagał mi wypełniać Twoją wolę, Twoje powołanie dla mojego życia, modlę się o to w imieniu Jezusa. Amen."

Wiesz teraz jak wykonać ten uczynek. To jest "sprawdzone" i to "działa". Nie musisz być Abrahamem lub Rachab. Możesz to zrobić powyższą modlitwą. Powtarzaj co wieczór do "skutku". Odpowiedzi nie sposób przeoczyć.

Nie jest to jeszcze w pełni logiczny dowód, mogę go przedstawić w następnym poście.
Jeśli moderator uzna, że to niewłaściwy dział, proszę ten wątek przenieść do bardziej odpowiedniego.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.
Piotrek.


N wrz 18, 2016 17:38
Zobacz profil
Post Re: List Jakuba
Moment!
Zacznijmy od podstawowego pytania: czy Pismo swiete w calosci jest skierowane do chrzescijan? Czy kazdy chrzescijanin moze sobie wybrac ten kawalek, ktory akurat jemu sie podoba i uznac, ze reszta to nie dla niego?

Czy sw Jakubnie pisal do chrzescijan? Czy masz jakis dowod, ze tylko do Zydow i to nie uznajacych Jezusa? A po coz mialby sobie nimi glowe zawracac i po coz chrzescijanie mieliby taki list do swoich swietych pism dolaczyc?
Luter tego listu nie lubil, bo mu jego prywatna teologie psul. Ze Pan Jezus osadzi nas na kocu czasow z czynow, jak pisze Mateusz, potwierdza, ze dla chrzescijan czyny sa wazne.

Coz powiesz o tych slowach NIE Jakuba?
Cytuj:
28 Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach, usłyszą głos Jego: 29 a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia J 5


Nawet sw Pawel, przy zdaniu o zbawieniu laska, natychmiast dodaje:
Cytuj:
8 Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: 9 nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił. 10 Jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili. Ef 2


N wrz 18, 2016 17:52

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: List Jakuba
Kael napisał(a):
Czy sw Jakubnie pisal do chrzescijan? Czy masz jakis dowod,

Dowód logiczny postaram się sprecyzować w kolejnym poście.


N wrz 18, 2016 17:54
Zobacz profil
Post Re: List Jakuba
Piotrek_ napisał(a):
Kael napisał(a):
Czy sw Jakubnie pisal do chrzescijan? Czy masz jakis dowod,

Dowód logiczny postaram się sprecyzować w kolejnym poście.


Logiczny? No to poczekam tez na odpowiedz na moje pytania.

A coz powiesz o sw Janie?
Cytuj:
10 Dzięki temu można rozpoznać
dzieci Boga i dzieci diabła:
każdy, kto postępuje niesprawiedliwie, nie jest z Boga,
jak i ten, kto nie miłuje swego brata.
11 Taka bowiem jest wola Boża,
którą objawiono nam od początku,
abyśmy się wzajemnie miłowali.
12 Nie tak, jak Kain, który pochodził od Złego6
i zabił swego brata.
A dlaczego go zabił?
Ponieważ czyny jego były złe,
brata zaś sprawiedliwe.
13 Nie dziwcie się, bracia,
jeśli świat was nienawidzi.
14 My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do życia,
bo miłujemy braci,
kto zaś nie miłuje, trwa w śmierci.
15 Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą,
a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego.
16 Po tym poznaliśmy miłość,
że On oddał za nas życie swoje.
My także winniśmy oddać życie za braci7.
17 Jeśliby ktoś posiadał majętność tego świata
i widział, że brat jego cierpi niedostatek,
a zamknął przed nim swe serce,
jak może trwać w nim miłość Boga?

18 Dzieci,
nie miłujmy słowem i językiem,
ale czynem i prawdą!
1J 3


No i do kogoz to mowil Pan Jezus?
Cytuj:
31 Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. 32 I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. 33 Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. 34 Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!
35 Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
36 byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie".
37 Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? 38 Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? 39 Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" 40 A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".
41 Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!
42 Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
43 byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie."
44 Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?" 45 Wtedy odpowie im: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". 46 I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego». Mt 25


Tez nie do chrzescijan?


N wrz 18, 2016 17:57

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: List Jakuba
Kael napisał(a):
Tez nie do chrzescijan?

Mogę wskazać Ci palcem dziesiątki żydów, przestrzegających ponad 600 przepisów szczegółowych, czyniących jak powyższe. A oni nie są chrześcijanami. Oni czynią to będąc pod rygorystycznym zakonem. My to czynimy z miłości. To nas różni.

Jan pisał do chrześcijan (których uczynki powinny wynikać z wiary i z miłości) tych jeszcze chwiejnych. Wykazywał im, że jeszcze nie narodzili się na nowo, ponieważ brak owoców. Znam takie przypadki, nie od razu przychodzi się do Jezusa. Otrzymanie łaski musi być poprzedzone szczerym poszukiwaniem Boga i modlitwą, wspomnianą w bieżącym temacie.


N wrz 18, 2016 18:14
Zobacz profil
Post Re: List Jakuba
A co mnie zydzi obchodza?
Ja sie pytam o Pism swiete i chrzescijan.
Luter wycial co mu nie pasowalo, zapomnial ze najpierw bylo przepowiadanie Slowa, a potem czesc zostala spisana i wymyslil sobie teologie, ktora doporowadzila do takiego rozpadu chrzescijanstwa, ze dzis nie wiadom ile jest denominacji. Kazdy ma wolnosc wybrac sobie dowolna czesc, zinterpretowac jak sobie wyobrazil, ze mu Duch sw (przypomne: Duch jednosci, nie podzialow) podobno powiedzial i bezkrytycznie stworzyc grupke wzajemniej adoracji, ktora bedzie na noze szla z innymi ze ich racja jest jedyna.
A mielismy "byc jedno".


N wrz 18, 2016 18:23

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: List Jakuba
Kael napisał(a):
Luter wycial co mu nie pasowalo,
A mielismy "byc jedno".

Nie odwoływałem się tu to Lutra chociaż szanuję jego pamięć.
Właśnie.. i to jest to najważniejsze i bardzo trudne do zrozumienia.
"Mieliśmy być jedno".
Jedno tzn. zjednoczeni w Ciele Chrystusa. Chrześcijanie, ludzie narodzeni z Bożego Ducha są we wszystkich kościołach chrześcijańskich i wszystkich denominacjach. Kościół wg. Biblii to nie budynek ani jakaś ziemska instytucja. Kościół to cały lud Boży, wszystkie dzieci Boże, oblubienica, "niewiasta". Chrześcijanie, ludzie ochrzczeni Duchem, stanowią to "jedno" i wszyscy są braćmi i siostrami w Chrystusie.


N wrz 18, 2016 18:33
Zobacz profil
Post Re: List Jakuba
No, zjednoczeni to my jestesmy wyjatkowo.
To ze tobie sie wydaje, ze mozna wszystkie roznice przyklepac piekna mowa nie oznacza, ze jest jakakolwiek jednosc poza wspolnym Chrztem. A i tu niektorzy protestanci wybrzydzaja, ze tylko ich sposob chrzczenia Bogu sie podoba.


N wrz 18, 2016 18:38

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: List Jakuba
Kael napisał(a):
No, zjednoczeni to my jestesmy wyjatkowo.
To ze tobie sie wydaje, ze mozna wszystkie roznice przyklepac piekna mowa nie oznacza, ze jest jakakolwiek jednosc poza wspolnym Chrztem. A i tu niektorzy protestanci wybrzydzaja, ze tylko ich sposob chrzczenia Bogu sie podoba.


Kael. Najważniejszym sakramentem dla każdego człowieka jest bierzmowanie, ponieważ po tym akcie dopiero zaczyna się prawdziwe chrześcijaństwo. I tutaj właśnie biblijnie wierzący chrześcijanie różnią się od katolików w swoim podejściu.
Bierzmowanie nie może być wymuszone.
W naszych zborach jest to świadomy uczynek.

Ale ten sakrament można powtórzyć modlitwą.


N wrz 18, 2016 18:57
Zobacz profil
Post Re: List Jakuba
Moze jednak skup sie na tym logicznym dowodzie, ze List sw Jakuba trafil do Pisma swietego przypadkiem i mozemy go sobie zignorowac. No i na moich pytaniach o sw Jana i sw Mateusza, czyli samego Pana Jezusa.

Nie wiem, kto u was wymusza bierzmowanie i inne sakramenty, ktorych zreszta nie uznajecie a i sukcesja apostolska raczej u was nie istnieje. Dlatego skup sie moze na wlasnym temacie tego watku.


N wrz 18, 2016 19:03
Post Re: List Jakuba
Jeden wers przekreśla cały wywód, który ma udowadniać tezę, że List św. Jakuba nie jest skierowany do chrześcijan:

Jk 2,1
1. Bracia moi, niech wiara wasza w Pana naszego Jezusa Chrystusa uwielbionego nie ma względu na osoby.
(BT)


Nic więcej nie trzeba.


N wrz 18, 2016 20:44

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: List Jakuba
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Jk 2,1
1. Bracia moi, niech wiara wasza w Pana naszego Jezusa Chrystusa uwielbionego nie ma względu na osoby.
(BT)

Nic więcej nie trzeba.


Jakuba 2 (UBT):
2:1 Moi bracia, nie miejcie wiary naszego Pana chwały Jezusa Chrystusa, pośród jakiejś stronniczości.
2:2 Bo jeśli wejdzie do waszego miejsca zebrań człowiek w lśniącej szacie, który ma na palcu złoty pierścień, oraz wejdzie w nędznym odzieniu i ubogi;
2:3 a popatrzycie na tego, co nosi lśniącą szatę i mu powiecie: Ty słusznie tutaj siedź; a ubogiemu powiecie: Ty stań tam, albo: Siedź tutaj, poniżej mego podnóżka;
2:4 czy nie zostaliście rozdzieleni między sobą i nie staliście się sędziami niegodziwych opinii?

Itd...
Jakub był żydem i adresaci byli żydami. Więc jego bracia.
Naszego Pana, wierzący Jakub nie mógł inaczej napisać jako ewangelista.
Słowa natchnione należy rozpatrywać w szerszym kontekście (napisałem do czego odnosić) i porównywać różne źródła ... :)


N wrz 18, 2016 21:46
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: List Jakuba
Piotrek_ napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Jk 2,1
1. Bracia moi, niech wiara wasza w Pana naszego Jezusa Chrystusa uwielbionego nie ma względu na osoby.
(BT)

Nic więcej nie trzeba.


Jakuba 2 (UBG):
2:1 Moi bracia, nie miejcie wiary naszego Pana chwały Jezusa Chrystusa, pośród jakiejś stronniczości.
2:2 Bo jeśli wejdzie do waszego miejsca zebrań człowiek w lśniącej szacie, który ma na palcu złoty pierścień, oraz wejdzie w nędznym odzieniu i ubogi;
2:3 a popatrzycie na tego, co nosi lśniącą szatę i mu powiecie: Ty słusznie tutaj siedź; a ubogiemu powiecie: Ty stań tam, albo: Siedź tutaj, poniżej mego podnóżka;
2:4 czy nie zostaliście rozdzieleni między sobą i nie staliście się sędziami niegodziwych opinii?

Itd...
Jakub był żydem i adresaci byli żydami. Więc jego bracia.
Naszego Pana, wierzący Jakub nie mógł inaczej napisać jako ewangelista.
Słowa natchnione należy rozpatrywać w szerszym kontekście (napisałem do czego odnosić) i porównywać różne źródła ... :)


N wrz 18, 2016 22:03
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: List Jakuba
Piotrek_ napisał(a):
... :mad:

Naprawdę nie wiem jak to się stało, że są dwa takie same posty... :? Chciałem jedynie poprawić źródło.


N wrz 18, 2016 22:19
Zobacz profil
Post Re: List Jakuba
Piotrek_ napisał(a):
Jakub był żydem i adresaci byli żydami. Więc jego bracia.

Też mi dowód :? . Wszyscy Apostołowie byli Żydami. A Jezus posłał ich na caly świat, aby głosili Ewangelię wszelkiemu stworzeniu.


Pn wrz 19, 2016 6:35
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 128 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL