Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną? 
Autor Wiadomość
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
medieval_man z "Listu do Algazji" napisał(a):
Bogacz, który miał intendenta, czy raczej zarządcę , to wszechmogący Bóg, od którego nikt nie jest bogatszy. Jego zarządcą jest Paweł, który nauczył się pism świętych u Gamaliela i otrzymał misję zarządcy Prawa Bożego. Kiedy jednak zabrał się za ściganie uczniów Chrystusa, za wtrącanie ich do więzień i za ich zabijanie, trwoniąc w ten sposób majątek swego Pana, został przez Pana zganiony: Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz ? Trudno ci wierzgać przeciwko ościeniowi.
Powiedział więc w swoim sercu: Co ja pocznę? Byłem nauczycielem i rządcą a teraz mam być uczniem i pracownikiem. Kopać nie mogę. Widzę bowiem, że zniszczone są wszystkie przepisy Prawa, które rządzą ziemią. I Prawo i Prorocy obowiązujące aż do Jana Chrzciciela, widzę, że zostają zniesione. Żebrać się wstydzę. Ja, który byłem doktorem u żydów, teraz u pogan i Ananiasza będę zmuszony żebrać o zbawienie i wiarę. Uczynię więc to, co w moim odczuciu będzie dla mnie przydatne tak, aby kiedy zostanę usunięty z mojej funkcji zarządcy, chrześcijanie przyjęli mnie do siebie.

Tych, którzy wcześnie żyli pod Prawem i uwierzyli w Chrystusa sądząc jednak, że zostaną usprawiedliwieni przez Prawo, zaczął pouczać, że Prawo zostało zniesione, a Prorocy przebrzmieli, a to wszystko, co dawniej było uznawane za korzystne, teraz można uznać za stratę.

Przywołał więc dwóch dłużników; pierwszego, który był winien 100 beczek oliwy, czyli tych, którzy byli zebrani spośród Narodów i którzy potrzebowali Bożego miłosierdzia: zamiast 100 kazał im napisać 50, co jest liczbą pokutujących zgodnie z prawem Jubileuszu (Kpł 25, 10) i zgodne z tą przypowieścią, gdzie jednemu daruje się 500 a drugiemu 50 denarów (Łk 7, 41). W drugiej kolejności wezwał lud żydowski, który był karmiony pszenicą Bożych przykazań i winien był Mu 100 korcy; nakazał mu zmianę tę liczby ze 100 do 80, czyli do uwierzenia w zmartwychwstanie Pańskie, które zawiera się w liczbie ósmego dnia (bo 80 to 8 dekad) i przenieść sabat na niedzielę. Z tego powodu został pochwalony przez swego Pana, że dobrze postąpił i że dla swego zbawienia zrezygnował z surowości Prawa na korzyść ewangelicznej łagodności.

Zapytasz być może dlaczego został on nazwany nieuczciwym rządcą, skoro żył według przepisów Prawa? Był on nieuczciwym rządcą, bo jego ofiary były prawidłowe, ale nie rozdzielał ich dobrze: wierzył w Ojca, ale prześladował Syna; miał Boga za wszechmocnego, ale nie wiedział o Duchu Świętym. Tak więc, apostoł Paweł był roztropniejszy naruszając Prawo niż ci, którzy byli wcześniej synami Światłości. Tamci bowiem ograniczając się od przestrzegania Prawa utracili Chrystusa, który jest prawdziwą Światłością Boga Ojca.


Co znaczy profesjonalne tłumaczenie. I w ten sposób korzystając z naszego forum można mieć dostęp do darmowych tłumaczeń, których gdzie indziej szukałbyś na próżno :D

Ciekawa wykładnia. Jednak Hieronim, chwilę przedtem zanim przytoczył komentarz Teofila, przedstawił myśl (s.108, 109), która nie dla wszystkich jest/będzie równie łatwa do przyjęcia.

Jeśli więc dobra zdobyte niegodziwie, gdy zrobić z nich dobry użytek mogą stać się przyczyną zasług, o ileż bardziej Słowo Boże, wolne od wszelkiej nieprawości stanie się dla Apostołów, którym Je powierzono źródłem szczęścia i chwały nieśmiertelnej...


Wt paź 25, 2016 9:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
Unknow o Biblii - YouTube
https://www.youtube.com/channel/UCr4hUo ... Asg/videos
Jest tam filmik omawiający przypowieść o rządcy z Łuk 16 - może się przyda w tej dyskusji >> "Czy Biblia pochwala kradzież? - nieuczciwy rządca": https://www.youtube.com/watch?v=GIh-NkzLh3k&t=2s

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr gru 21, 2016 6:03
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 25, 2010 15:46
Posty: 54
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
Soul33 napisał(a):
Mariel napisał(a):
Soul33 napisał(a):
[...] my rozumiemy to na sposób rzymski, czyli wykluczający, a ewangelista i odbiorcy z tamtej kultury rozumieli to w sensie inkluzywnym?

Czyli: (m.in.) pozyskujcie sobie przyjaciół (m.in.) niegodziwą mamoną.


Nie rozumiem :-( Wołami poproszę.

Problem w tym, że nie jestem całkiem pewien, jak to było, ale wydaje mi się, że języki, w których była pisana Biblia należy rozumieć inaczej niż późniejsze teksty pisane na Zachodzie - w tym sensie, że takie zdanie, jak tutaj omawiany, powinno być rozumiane nie ściśle, tylko jako jedna z możliwości.

W tym przypadku oznaczałoby to: "jeśli macie niegodziwą mamonę, zróbcie z nią coś pożytecznego", a pozyskiwanie przyjaciół byłoby tylko przykładem, właśnie jedną z takich możliwości. Nie oznaczałoby to natomiast, że należy zdobywać niegodziwą mamonę w celu pozyskiwania przyjaciół.

Kiedyś spotkałem się z takim wyjaśnieniem jakiegoś zagadnienia. Może właśnie stąd problemy w interpretacji.


Niesprawiedliwy zarządca

W związku z brakiem zrozumienia alegorii proroczej o nieuczciwym zarządcy z Ewangelii Św. Łukasza rozdział 16, wersety od 1 -9 "Potem powiedział, mowę słów jeszcze, alegorię proroczą do uczniów, swoich: Był pewien bogaty człowiek, w miłosierdzie, sprawiedliwość i w obfitą łaskę zbawienia, który miał zarządce, do czynienia miłosierdzia, sprawiedliwości i bycia łaskawym, a tego oskarżono przed nim, posądzono przed Panem miłosierdzia, sprawiedliwości i obfitej łaski, że trwoni jego majętności, nie jest miłosierny, sprawiedliwy i nie obfituje w łaskę. I przywoławszy go, do upamiętania, rzekł mu: Słowa, dźwięki, wibracje - nośniki mowy słów: Cóż to słyszę o tobie? Że nie masz miłosierdzia, nie czynisz sprawiedliwie i nie jesteś łaskawym. Zdaj sprawę z tego szafarstwa, bądź świadomym, że poniesiesz konsekwencje z zarządzania bez miłosierdzia, sprawiedliwości i obfitej łaski, albowiem już nie będziesz mógł nadal zarządzać, nie będąc miłosiernym, sprawiedliwym i łaskawym. I rzekł zarządca do siebie samego: Cóż pocznę, skoro pan mój odbiera mi szafarstwo? Cóż uczynię, teraz skoro Pan mój, miłosierdzia, sprawiedliwości i obfitej łaski, odbiera mi szafarstwo, za brak miłosierdzia, sprawiedliwości i obfitej łaski. Nie mam sił, aby kopać, a żebrać się wstydzę, natomiast ma dużo sił i nie wstydzi się, czynić bez miłosierdzia, niesprawiedliwie i bez łaski. Wiem, co uczynię, aby mnie przyjęli do domów swoich, gdy zostanę usunięty z szafarstwa, wiedział też, co uczynić, aby pozyskać sobie zaufanie ludzi, gdy nie miał miłosierdzia, nie czynił sprawiedliwie i nie był łaskawy. I wezwał dłużników swego pana, każdego z osobna, i wezwał grzeszników swojego Pana, miłosierdzia, sprawiedliwości i obfitej łaski, każdego z osobna, aby bez miłosierdzia, bez sprawiedliwości i bez łaski, uczynić im sakramenty i płatne odpusty grzechów, i rzekł do pierwszego: Ile winieneś panu memu? Jaki grzechy popełniłeś przeciw Panu memu, miłosierdzia, sprawiedliwości i obfitej łaski. Aby odpuścić grzechy jego za pieniądze, bez miłosierdzia, niesprawiedliwie i bez obfitej łaski. A ten odrzekł: Sto baryłek oliwy. Rzekł mu więc: Weź zapis swój, siądź i szybko napisz pięćdziesiąt. I ustanowił cennik, większych kosztów za grzechy ciężkie, przeciw Duchowi Świętemu (Mat. 12,32) Potem rzekł do drugiego: a ty ile winieneś, ile grzechów popełniłeś? A ten odrzekł: Sto korców pszenicy. Rzekł mu: Weź zapis swój i napisz osiemdziesiąt, i koszty mniejsze za grzechy lżejsze przeciw bliźniemu swemu (Rz. 6,23) "I pochwalił, nie potępił pan nieuczciwego zarządce, że przebiegle postąpił, bo gdy nie miał miłosierdzia, sprawiedliwości i obfitej łaski, wtedy postąpił przebiegle, bo synowie tego świata, stworzeni ludzie - rodzaj informacji są przebieglejsi, bo nie mają miłosierdzia, nie postępują sprawiedliwie i nie obfitują w łaskę w rodzaju swoim, w rodzaju informacji swojej od synów światłości, doskonałe istoty duchowe, nie postępują przebiegle, bo są miłosierni, sprawiedliwi i obfitują w łaskę" "I Ja, Jezus Zbawiciel wam powiadam, mówię słowa zbawienia: Zyskujecie sobie przyjaciół mamoną niesprawiedliwości, uzyskaliście sobie zaufanie ludzi, nie czyniąc miłosierdzia, sprawiedliwości i obfitej łaski aby, gdy się skończy, niesprawiedliwe zarządzanie, przyjęli was do wiecznych przybytków, wieczne miejsce panującego miłosierdzia, sprawiedliwości i obfitej łaski zbawienia (Łuk. 16,1-9)

_________________
I poznacie prawdę,a prawda was wyswobodzi,bo przyczyną wszelkiego zła jest brak wiedzy biblijnej zbieżnej ze świecką. www.ksiegaponadczasowa.salon24.pl


N lut 23, 2020 16:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną! Jezus w tym fragmencie uczy, aby ludzie myśleli o przyszłości , aby myśleli o przyszłym życiu w niebie, aby nawzajem się układali, planowali, dogadywali, zapominali, wybaczali, bo przyjdzie Pan Bóg wszystkich rozliczyć . Jezus chce aby synowie światłości uczyli się tej roztropności od synów tego świata. Nie ważne są środki, może być i nieuczciwa mamona, najważniejszy jest cel, Życie Wieczne, ten cel uświęca wszelkie sposoby. Dogadać się , pogodzić się , wybaczyć sobie, ułożyć się z bliźnimi.


Pn kwi 13, 2020 18:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL