Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną? 
Autor Wiadomość
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
Moim zdaniem walsnie stwierdzenie, ze nie nalezy pozyskiwac sobie przyjaciol niegodziwym pieniadzem wyjasnia problem sluzenia Bogu badz Mamonie i problem wiernosci w zarzadzie cudzym dobrem.
Przeciez wlasnie ten zarzadca nie byl wierny w zarzadzaniu cudzym dobrem, jak moze byc on dla nas pozytywnym przykladem?

Cytuj:
1 Powiedział też do uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. 2 Przywołał go do siebie i rzekł mu: "Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą". 3 Na to rządca rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. 4 Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu. 5 Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: "Ile jesteś winien mojemu panu?" 6 Ten odpowiedział: "Sto beczek1 oliwy". On mu rzekł: "Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt". 7 2Następnie pytał drugiego: "A ty ile jesteś winien?" Ten odrzekł: "Sto korcy pszenicy". Mówi mu: "Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt". 8 Pan pochwalił3 nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości.
9 Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy [wszystko] się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków.
10 Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. 11 Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? 12 Jeśli w zarządzie cudzym dobrem6 nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze?
13 7 Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie».


Pn wrz 19, 2016 16:35
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
Mam to historyczne podsumowanie egzegezy Łukasza 16,9 ale jest zbyt obszerne, by je przepisać.
W żadnym miejscu nie potwierdza hipotezy złego tłumaczenia.

Ale znalazłem też ciekawą współczesną egzegezę.
Celem przypowieści jest pozwolenie nam na zrozumienie, co powinniśmy czynić z dobrami, jakie posiadamy na ziemi, gdzie człowiek z reguły szuka swego własnego zadowolenia, nie myśląc o Bogu. Dobra te nie należą do nas, zostały nam powierzone na jakiś czas. Człowiek w osobie Adama został ustanowiony zarządcą Boga, ale ponieważ zawiódł został usunięty z urzędu i wygnany z raju przyjmując wyrok śmierci. Jednakże Bóg chcąc działać wobec niego z perspektywy miłosierdzia daje mu czas zanim odbierze mu tchnienie. Wszyscy jego potomkowie znajdują się w tej samej sytuacji nie mając już prawa do niczego tu na ziemi, ale posiadając czasowo na ziemi dobra, których nie mogą zabrać ze sobą kiedy będą opuszczali ten świat.
Problemem jest więc jak użytkować dobra, które są w naszej dyspozycji przez krótką chwilę, kiedy żyjemy na ziemi. Jeśli będziemy się nimi posługiwać tylko dla własnej korzyści, nic nie zostanie kiedy nas zabraknie. Jeśli jednak w duchu chrześcijańskiej miłości będziemy starali się czynić pośród nas dobro działając ze świadomością życia, jakie będzie później, kiedy udamy się do siedziby wiecznego mieszkania to nie tracimy czasu nie pozwalając na wymknięcie się nam z ręki okazji, jaka się nam nadarza. To tu na ziemi możemy czynić sobie przyjaciół, żeby wejść do wiecznego mieszkania. W niebie wszyscy znajdą się z tego samego powodu przez czystą łaskę; nie będzie bogatych i biednych. Tutaj, jak powiedział Pan zawsze będą ubodzy, zawsze potrzeby, które trzeba będzie zaspokoić, braki do wypełnienia, zawsze okazja do przejawiania wobec tych, którzy nas otaczają tej łaski, której przedmiotem ze strony Boga sami jesteśmy.

Chrześcijanin wie, że nie ma do niczego prawa. Człowiek nie ma prawa do niczego, bo jest grzesznikiem (zarządcą, które źle rozporządził tym, co mu powierzono) i tylko Boża łaska uniemożliwia natychmiastową realizację wyroku śmierci, jaki już został wydany. Człowiek więc został usunięty ze swego urzędu, a bogactwa, którymi dysponuje są "niesprawiedliwe". Jednak jeśli ktoś postępuje z uwzględnieniem wieczności może zauważać potrzeby wokół siebie i wykorzystywać to, czym dysponuje, dla dobra.

To tylko jedna, współczesna egzegeza.

Wczoraj w kościele dominikanów jeden z kapłanów natomiast powtórzył egzegezę Teofil z Antiochii przekazana przez św. Hieronima. W niej "niewiernym zarządcą" jest św. Paweł!
Bardzo ciekawa.
Znacie?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn wrz 19, 2016 17:11
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
Vocatio pracuje nad NPD - Nowym Przekładem Dynamicznym Pisma Świętego, i tam tak oddane są wersety, które tu poddane są dyskusji: http://biblianpd.pl/pl/newslettery/slow ... rzypisami/

Pewnie nie zadowoli was takie tłumaczenie, ale warto i z nim się zapoznać...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pn wrz 19, 2016 17:12
Zobacz profil WWW
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
medieval_man napisał(a):
Mam to historyczne podsumowanie egzegezy Łukasza 16,9 ale jest zbyt obszerne, by je przepisać.
W żadnym miejscu nie potwierdza hipotezy złego tłumaczenia.


Pewnie od tego trzeba było zacząć, to znaczy od sprawdzenia czy podobne przypuszczenia pojawiały się już wcześniej w historii egzegezy. Znalazłam parę nazwisk.

Na początku ubiegłego wieku H.F.B. Compston ("Friendship without Mammon") zwracając uwagę na aramejskie podłoże tekstu zauważył, że "ek" w wersecie 9 może być tłumaczeniem aramejskiego "min", które z kolei może znaczyć tyle co nasze "bez". W związku z czym słowa Jezusa mogłyby pierwotnie brzmieć "Pozyskujcie sobie przyjaciół bez brudnych pieniędzy".
Podobnie do aramejskich źródeł nawiązał w "The Parable of The Unjust Steward" R.B.Y. Scott. Zauważył, że hebrajskie min jest czasem w Septuagincie oddane jako "ek". Jako przykład podał Liczb 15,24.
J.C. Wansey także skoncentrował się na wersecie dziewiątym. Zasugerował, że w procesie przepisywania Ewangelii "ektos" mogło zostać skrócone do "ek". Sens słow Jezusa byłby tak jak u poprzedników negujący używanie niegodziwej mamony.

Cytuj:
jeden z kapłanów natomiast powtórzył egzegezę Teofil z Antiochii przekazana przez św. Hieronima. W niej "niewiernym zarządcą" jest św. Paweł!
Bardzo ciekawa.
Znacie?
Znam taką w której niewiernym zarządcą jest sam Chrystus ;)

Ciekawa jest też interpretacja "Mówię wam..." z Łk 16 jako retorycznego pytania o wydźwięku ironicznym, jako że "kai" na początku wypowiedzi może w opinii niektórych nadawać wypowiedzi przeciwstawny sens.

https://docs.google.com/document/d/1slx ... 3hfpqscxjt

Trzeba jednak przyznać, że w morzu metaforycznych interpretacji tego fragmentu próby jak wyżej na palcach można zliczyć.


Wt wrz 20, 2016 9:18
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
Co do tradycyjnej interpretacji, opierającej się na tłumaczeniu, jakie wszyscy znamy jest dla mnie ona bardziej do przyjęcia po pewnych wskazówkach z Komentarza N.T. France'a do Mateusza (nie ma tu błędu - do Mateusza).
To w jaki sposób żydzi rozumieli nakaz z Pwt 6,5:
"Będziesz miłował Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił" może pomóc przyjąć tekst Ewangelii bez wewnętrznego oporu.

Miszna wyjaśnia, że "with all thy might" (z Pwt 6,5) można rozumieć jako całą swoją własnością, majętnością, mieniem:

"§ 5. Every man is bound to bless God for evil, as well as he is bound to thank him for [the] good [he receives from Providence]; for it is said, "And thou shalt love the Lord thy God with all thy heart, and all thy soul, and all thy might." 1 "With all thy heart" means, with both thy inclinations, the evil as well as the good. "with all thy soul," means, even should he deprive thee of life; and "with all thy might" means, with all thy property. According to another opinion, "with all thy might," signifies with whatever measure [or attribute] he metes out his dispensations unto thee"
http://www.sacred-texts.com/jud/etm/etm010.htm

Zwróćcie także proszę uwagę co wg. autora pow. znaczy "kochać Boga całym sercem".
Podobnie o ile dobrze rozumiem (tj. czcij... całym swoim mieniem) parafrazuje ten fragment Targum Onkelosa: http://cal1.cn.huc.edu/

I właściwie w takim samym duchu wypowiada się autor Ks. Przysłów:
"Czcij Pana [ofiarą] z twego mienia
i pierwocinami całego dochodu"

A targum do tego fragmentu mówi o czczeniu Boga całą swoją... mamoną.
http://cal1.cn.huc.edu/



Na takim tle, Łukaszowe pozyskiwanie przyjaciół za pomocą mamony nie brzmi już tak kontrowersyjnie. Spekulacje dot. błędów w transmisji tekstu swoją drogą, ale jeśli przyjmie się że ich nie było, to można ten problem wyjaśnić także poprzez odniesienie do kwestii używania dóbr doczesnych czy też dosłownie "mamony" w starożytnych pismach żydowskich.


So wrz 24, 2016 11:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
medieval_man napisał(a):
Mam to historyczne podsumowanie egzegezy Łukasza 16,9 ale jest zbyt obszerne, by je przepisać.
W żadnym miejscu nie potwierdza hipotezy złego tłumaczenia.

Ale znalazłem też ciekawą współczesną egzegezę.
Celem przypowieści jest pozwolenie nam na zrozumienie, co powinniśmy czynić z dobrami, jakie posiadamy na ziemi, gdzie człowiek z reguły szuka swego własnego zadowolenia, nie myśląc o Bogu. Dobra te nie należą do nas, zostały nam powierzone na jakiś czas. Człowiek w osobie Adama został ustanowiony zarządcą Boga, ale ponieważ zawiódł został usunięty z urzędu i wygnany z raju przyjmując wyrok śmierci. Jednakże Bóg chcąc działać wobec niego z perspektywy miłosierdzia daje mu czas zanim odbierze mu tchnienie. Wszyscy jego potomkowie znajdują się w tej samej sytuacji nie mając już prawa do niczego tu na ziemi, ale posiadając czasowo na ziemi dobra, których nie mogą zabrać ze sobą kiedy będą opuszczali ten świat.
Problemem jest więc jak użytkować dobra, które są w naszej dyspozycji przez krótką chwilę, kiedy żyjemy na ziemi. Jeśli będziemy się nimi posługiwać tylko dla własnej korzyści, nic nie zostanie kiedy nas zabraknie. Jeśli jednak w duchu chrześcijańskiej miłości będziemy starali się czynić pośród nas dobro działając ze świadomością życia, jakie będzie później, kiedy udamy się do siedziby wiecznego mieszkania to nie tracimy czasu nie pozwalając na wymknięcie się nam z ręki okazji, jaka się nam nadarza. To tu na ziemi możemy czynić sobie przyjaciół, żeby wejść do wiecznego mieszkania. W niebie wszyscy znajdą się z tego samego powodu przez czystą łaskę; nie będzie bogatych i biednych. Tutaj, jak powiedział Pan zawsze będą ubodzy, zawsze potrzeby, które trzeba będzie zaspokoić, braki do wypełnienia, zawsze okazja do przejawiania wobec tych, którzy nas otaczają tej łaski, której przedmiotem ze strony Boga sami jesteśmy.

Chrześcijanin wie, że nie ma do niczego prawa. Człowiek nie ma prawa do niczego, bo jest grzesznikiem (zarządcą, które źle rozporządził tym, co mu powierzono) i tylko Boża łaska uniemożliwia natychmiastową realizację wyroku śmierci, jaki już został wydany. Człowiek więc został usunięty ze swego urzędu, a bogactwa, którymi dysponuje są "niesprawiedliwe". Jednak jeśli ktoś postępuje z uwzględnieniem wieczności może zauważać potrzeby wokół siebie i wykorzystywać to, czym dysponuje, dla dobra.

To tylko jedna, współczesna egzegeza.

Wczoraj w kościele dominikanów jeden z kapłanów natomiast powtórzył egzegezę Teofil z Antiochii przekazana przez św. Hieronima. W niej "niewiernym zarządcą" jest św. Paweł!
Bardzo ciekawa.
Znacie?


wow, to ktoś dowalił, św. Paweł Apostoł, w którym chwała Pana wybrzmiała najdoskonalej z wszystkich pierwszych Apostołów (chyba się nie pomylę, jak tak napiszę, bo wiadomo, że dzisiejsi Apostołowie to biskupi) raczej był uczciwym zarządcą :)
Co do zaś tłumaczenia, miałbym pytanie do autora wątku.
jesteś egzegetą, studiujesz biblistykę? Jeśli nie, to uważaj na takie interpretacje bracie, bo namieszasz sobie w głowie i innym niepotrzebnie, to nie jest dobre.
'niegodziwa mamona' - tłumaczyć to trzeba by nieskromnie stwierdzić, że po pierwsze - mamona zawsze jest niegodziwa, bo kasa nie jest dobra, jest symbolem niejako 'tego świata' - złotek, które kuszą, mamią i sprowadzają ludzi na manowce wiary = samopotępienie niejednokrotnie w perspektywie życia wiecznego.
Co do zaś tego, że "pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną" to mówiąc na nasz język potoczny dla 'prostaczków', trzeba by ten fragment przetłumaczyć: "jak masz kasę, która co do zasady sama sobie jest zła, bo nie jest wymysłem Bożym, to się nią dziel, bo jak zamkniesz swoje serce na potrzeby bliźniego, to tyle zobaczysz Nieba, co bogacz z przypowieści o bogaczu i Łazarzu". Teraz może zabrzmi to bardziej klarownie i czytelnie? Ludzi boli wyciąganie łapci do kieszeni po mamonkę, jak mają ją komuś dać ot tak, charytatywnie dawać to dawać tak, że nie wie lewica co robi prawica, czyli inni o tym nie wiedzą, tym bardziej jest to trudne 'przedsięwzięcie'. Nie jestem ekspertem może się mylę, ale taką interpretację sercem czuję i co nieco też się na ten temat czytało :>

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N wrz 25, 2016 17:02
Zobacz profil
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
@medieval_man, myślałam że rozwiniesz rzuconą myśl. Znam tylko główne wątki podjęte w Liście do Algazji. Chętnie bym poznała szczegóły, jak św. Teofil "dowalił" z tym św. Pawłem jako niewiernym zarządcą ;)


N wrz 25, 2016 17:44
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
dominikbartlomiej napisał(a):

wow, to ktoś dowalił, św. Paweł Apostoł, w którym chwała Pana wybrzmiała najdoskonalej z wszystkich pierwszych Apostołów (chyba się nie pomylę, jak tak napiszę, bo wiadomo, że dzisiejsi Apostołowie to biskupi) raczej był uczciwym zarządcą :)
Co do zaś tłumaczenia, miałbym pytanie do autora wątku.
jesteś egzegetą, studiujesz biblistykę? Jeśli nie, to uważaj na takie interpretacje bracie, bo namieszasz sobie w głowie i innym niepotrzebnie, to nie jest dobre.
'niegodziwa mamona' - tłumaczyć to trzeba by nieskromnie stwierdzić, że po pierwsze - mamona zawsze jest niegodziwa, bo kasa nie jest dobra, jest symbolem niejako 'tego świata' - złotek, które kuszą, mamią i sprowadzają ludzi na manowce wiary = samopotępienie niejednokrotnie w perspektywie życia wiecznego.
Co do zaś tego, że "pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną" to mówiąc na nasz język potoczny dla 'prostaczków', trzeba by ten fragment przetłumaczyć: "jak masz kasę, która co do zasady sama sobie jest zła, bo nie jest wymysłem Bożym, to się nią dziel, bo jak zamkniesz swoje serce na potrzeby bliźniego, to tyle zobaczysz Nieba, co bogacz z przypowieści o bogaczu i Łazarzu". Teraz może zabrzmi to bardziej klarownie i czytelnie? Ludzi boli wyciąganie łapci do kieszeni po mamonkę, jak mają ją komuś dać ot tak, charytatywnie dawać to dawać tak, że nie wie lewica co robi prawica, czyli inni o tym nie wiedzą, tym bardziej jest to trudne 'przedsięwzięcie'. Nie jestem ekspertem może się mylę, ale taką interpretację sercem czuję i co nieco też się na ten temat czytało :>

Mysle ze Mariel wie co pisze i nie musisz jej przywolywac do porzadku.

Osobiscie uwazam, ze wersja aktualna i jej egzegezy sa mocno naciagane. Przypowiesci Pana Jezusa byly proste i jasne, a tu jakby zachecal do nieuczciwosci. W koncu zarzadca okrada podwojnie szefa, bo zmniejsza dlugi dluznikom swojego pana, zeby kumple go nie opuscili.
Uczniom Chrystusa nie powinno to byc potrzebne.


N wrz 25, 2016 18:57
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
Kael, dzięki, jednak zaznaczyłam na poprzedniej stronie "jeśli nie ma gramatycznej bądź innej poważnej przeszkody" by ten tekst przetłumaczyć na "mój" sposób...
Można jeszcze domniemywać o potencjalnym błędzie w przekazie tych słów z aramejskiego, ale to są już czyste spekulacje. Przypuszczenia Scotta, Compstona i Wanseya raczej nie spotkały się ze zbyt wielką akceptacją badaczy NT.

Cytuj:
Przypowiesci Pana Jezusa byly proste i jasne, a tu jakby zachecal do nieuczciwosci


Ja miałam dokładnie tę samą trudność, jednak nie wiem czy zwróciłaś uwagę na przekaz z tradycji żydowskiej, tej o miłowaniu Pana Boga całą swoją mamoną.
Wg. mnie to nadaje wiarygodność temu tekstowi z Łukasza. To jest bardzo podobna, o ile nie ta sama myśl. Być może też wydźwięk słowa "mamona" był - jak w targumie do Ks. Przysłów - bardziej neutralny, choć tu niekoniecznie.
Skoro jednak tradycja, w której wzrastał Jezus zna nakaz miłowania Boga całym swym dobytkiem, to bardzo podobne w wymowie słowa Jezusa (o zdobywaniu sobie przyjaciół tym dobytkiem, tak aby potem Gospodarz w wieczności przyjął nas w niej) mają w niej potwierdzenie. Ona jakby daje nam gwarancję, że nie ma tu pomyłki w przekazie ani tłumaczeniu tekstu, że te słowa są historycznie wiarygodne, autentyczne.

Cytuj:
Mysle ze Mariel wie co pisze
Piszę do podobnych sobie, takich którzy poza "przyjęciem sercem" mają też potrzebę zrozumienia ;)


N wrz 25, 2016 19:54
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
Mariel napisał(a):
@medieval_man, myślałam że rozwiniesz rzuconą myśl. Znam tylko główne wątki podjęte w Liście do Algazji. Chętnie bym poznała szczegóły, jak św. Teofil "dowalił" z tym św. Pawłem jako niewiernym zarządcą ;)

Ok
Postaram się jutro streścić tę egzegezę, czy raczej komentarz

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N wrz 25, 2016 21:40
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
Mariel napisał(a):
...

Tłumaczy się więc, że wcale nie chodzi o to, iż mamona ma być zdobyta niegodziwie, tylko jak to mamona - niegodziwa jest sama z siebie, a ważne jest by nawet ze złego zrobić dobry użytek, nakarmić głodnych i biednych przyodziać.
...


A może tu chodzi o lepsze wykorzystanie niegodziwie zgromadzonego (przez pracodawcę) majątku. Sytuacja, gdy ktoś okradł złodzieja. Ale kradzione spożytkował pozytywnie.
Choć i tak wątpliwości mam.


Pn wrz 26, 2016 14:57
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
A co z zastosowaniem tego wyjaśnienia, że my rozumiemy to na sposób rzymski, czyli wykluczający, a ewangelista i odbiorcy z tamtej kultury rozumieli to w sensie inkluzywnym?

Czyli: (m.in.) pozyskujcie sobie przyjaciół (m.in.) niegodziwą mamoną.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn wrz 26, 2016 16:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
Natrafiłem na ten blog i tam na omówienie tej kontrowersyjnej przypowieści: http://pedrosnoeijer.blogspot.com/2012/ ... zadcy.html
[ale nie znalazłem ciągu dalszego, może źle szukam]

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Cz wrz 29, 2016 18:08
Zobacz profil WWW
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
andej napisał(a):
A może tu chodzi o lepsze wykorzystanie niegodziwie zgromadzonego (przez pracodawcę) majątku. Sytuacja, gdy ktoś okradł złodzieja. Ale kradzione spożytkował pozytywnie.
Choć i tak wątpliwości mam.
I słusznie, bo nakaz by okradać, byle tylko ukradzione dobrze spożytkować jest nie do przyjęcia.
Soul33 napisał(a):
[...] my rozumiemy to na sposób rzymski, czyli wykluczający, a ewangelista i odbiorcy z tamtej kultury rozumieli to w sensie inkluzywnym?

Czyli: (m.in.) pozyskujcie sobie przyjaciół (m.in.) niegodziwą mamoną.


Nie rozumiem :-( Wołami poproszę.


Pt wrz 30, 2016 13:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną?
Mariel, a zapoznałaś się z tekstem, który podlinkowałem ciut wyżej?

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pt wrz 30, 2016 19:16
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL