Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Łaska wg. Biblii 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Łaska wg. Biblii
Czym jest łaska wg. Biblijnie wierzących chrześcijan. Czym jest łaska wg. Ciebie. Chciałbym skłonić wszystkich do merytorycznej dyskusji na ten temat.

Proszę przeczytać poniższy tekst uważnie.

Jezus przyniósł niepojętą łaskę. I wypowiadając na krzyżu "wykonało się" postawił za nią kropkę. A chrześcijanie robią z tej kropki przecinek i stawiają za nią "ale"..
Z ewangelii robią schizofreniczną i niekonsekwentną ludzką naukę. Zamiast głosić ewangelię, głoszą jakąś schizofrenię:
"Niby Jezus coś tam zrobił na tym krzyżu, ale...".
Głoszą, że "On niemoce nasz wziął na siebie i choroby nasze poniósł" (Mat 8:17), ale...
wychowuje nas chorobami.
Głoszą, że "... mocą tej woli jesteśmy uświęceni przez ofiarowanie ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze" (Hebr 10:10), ale...
jesteśmy grzesznikami.
Głoszą, że "Ja daję im żywot wieczny, i nie giną na wieki, i NIKT nie wydrze ich z ręki mojej" (Jan 10:28), ale...
jak będziemy niegrzeczni, to nam to zabierze.
Głoszą, że "A grzechów ich i nieprawości nie wspomnę więcej" (Hebr 10:17), ale...
mamy je wyznawać.

Biblijnie wierzący chrześcijanie głoszą TYLKO skończone dzieło krzyża.

Ludzie podświadomie walczą z prawdą. Ludzie podświadomie są źli, gdy ktoś wierzy w coś w co oni nie wierzą. Ludzie podświadomie są zszokowani, gdy ktoś głosi radykalną łaskę.
Diabeł podpowiada "Szok, co za pycha!". Ludzie podświadomie są zaniepokojeni, gdy ktoś głosi skończone dzieło krzyża. Diabeł: "Nie niepokoi Cie to co on mówi?"

Jezus powiedział, że będziesz tylko słyszał dwa rodzaje głosów. Głos Twojego pasterza albo głos złodzieja, który kradnie, zarzyna i wytraca. Nie ma nic pośrodku, nie ma trzeciego źródła. Albo coś jest od Boga albo od Diabła. Albo mądrość Boża z góry albo mądrość tego świata.
Mat 16:21-23:
"Od tej pory zaczął Jezus Chrystus tłumaczyć uczniom swoim, że musi pójść do Jerozolimy, wiele wycierpieć od starszych arcykapłanów i uczonych w Piśmie, że musi być zabity i trzeciego dnia wzbudzony z martwych."
Podświadomość Piotra powiedziała:
"...Miej litość nad sobą, Panie! Nie przyjdzie to na ciebie."
Jezus odpowiedział:
"...Idź precz ode mnie, szatanie! Jesteś mi zgorszeniem, bo nie myślisz o tym, co Boskie, lecz o tym, co ludzkie."

Będąc pod prawem musisz wszystkim coś udowadniać. Prawo działa szybko ale nieskutecznie. Prawo wygląda pięknie i schludnie ale działa powierzchownie. Wygląda jakby przynosiło owoce. Ale ludzie zwykle zamiatają wszystko pod dywan.
To w świecie ludzie chcą aby ich postrzegano w odpowiedni sposób. To się nazywa PR, zewnętrzny wizerunek. Grób pobielany.

Łaska działa powoli ale dogłębnie i skutecznie. Często wygląda, jakby nie przynosiła żadnych owoców. Działa powoli i przemienia najpierw wnętrze a to przynosi trwałe zmiany w życiu.

Ludzie przyzwyczajeni do legalizmu będą narzekać i szukać dziury w całym. Natchnieni przez duchy religijne będą wracać do sprawdzonych metod przynoszących błyskawiczne ale niestety własne owoce.

Łaska powoduje, że nie zamiatasz niczego pod dywan. Chcesz przez wiarę żyć tak, jak mówią Boże obietnice. Patrząc na nie z dziecinną wiarą i mówiąc tak i Amen. Niezależnie od tego co powiedzą wszyscy dookoła.

Werset "po owocach ich poznacie" nie dotyczy chrześcijan. Po owocach możesz poznać faryzeuszy, uczonych w piśmie, fałszywych braci, wilki w owczych skórach, osty, ciernie, jeżyny i głóg, itd. Czyli ludzi nie będących dziećmi Bożymi.
Mat 7:15-16, 20-21:
"Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w odzieniu owczym, wewnątrz zaś są wilkami drapieżnymi!
Po ich owocach poznacie ich. Czyż zbierają winogrona z cierni albo z ostu figi?
Tak więc po owocach poznacie ich.
(...)
Nie każdy, kto do mnie mówi: Panie, Panie, wejdzie do Królestwa Niebios; lecz tylko ten, kto pełni wolę Ojca mego, który jest w niebie."

Łuk 6:44-46:
"Każde bowiem drzewo poznaje się po jego owocu, bo nie zbierają z cierni fig ani winogron z głogu.
Człowiek dobry z dobrego skarbca serca wydobywa dobro, a zły ze złego wydobywa zło; albowiem z obfitości serca mówią usta jego.
Dlaczego mówicie do mnie: Panie, Panie, a nie czynicie tego, co mówię?".

Powyższe wersety nie dotyczą chrześcijan. Jezus mówi do tych ludzi:
"A wtedy im powiem: NIGDY was nie znałem. Idźcie precz ode mnie wy, którzy czynicie bezprawie." Mat 7:23
Czyli wersety te dotyczą osób, które nigdy nie były, nie są i nie będą pod jakimkolwiek przymierzem z Bogiem. Są to osoby, które Jezus NIGDY nie znał, czyli biblijne osty, jeżyny, głóg, wilki, psy i świnie.

Jeśli jesteś zbawioną osobą, to są tylko trzy określenia dla Ciebie. Nie jest to drzewo figowe.
Bo to są żydzi. Czyli ludzie pod prawem. To drzewo jest synonimem wystarczalności, samo sprawiedliwości opartej na poruszaniu się o własnych siłach między dobrem a złem.
Samodzielnym dochodzeniu do zbawienia poprzez wypełnianie prawa.
Jeśli jesteś nowo narodzoną osobą, to są dla Ciebie tylko trzy określenia w Biblii:
Jesteś przedstawiany albo jako drzewo oliwne albo latorośl, albo owca. Owcą najpierw zagubioną a potem odnalezioną przez pasterza.

Jezus nie powiedział, że przyśle ciemiężyciela. On powiedział, że przyśle pocieszyciela. A pocieszyciel ani Cię nie potępia, ani Cię nie straszy utratą zbawienia, ani nawet nie przekonuje Cię o grzechu.
On przekonuje ŚWIAT o grzechu:
Jan 16:8-9:
"A On, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, i o sprawiedliwości, i o sądzie;
O grzechu, gdyż nie wierzyli we mnie;"

Jezus powiedział również:
Jan 16:14:
"On /Duch Święty/ mnie uwielbi, gdyż z mego weźmie i wam oznajmi."
To się nazywa objawienie. Duch Prawdy, narrator interpretuje Ci słowo Boże i objawia Ci prawdę w nim zawartą. Często się zdarza, że inni chrześcijanie wtedy podświadomie Cię blokują. Twierdząc, że nie możesz o tym głosić. Dopóki nie zaczniesz tym żyć. To się nazywa właśnie mądrość tego świata.

Tymczasem logika Królestwa Bożego to nie logika tego świata. Najpierw musi być głoszona nauka, czyli łaska, by wyrosła z niej wiara. "Wiara bierze się ze słuchania". A słuchanie ze słowa Chrystusowego. Czyli namaszczonego, objawionego. Jeśli chcesz aby coś manifestowało się w Twoim kościele, zacznij o tym głosić.
Iz 55:11
"Tak jest z moim słowem, które wychodzi z moich ust: Nie wraca do mnie puste, lecz wykonuje moją wolę i spełnia pomyślnie to, z czym je wysłałem."
Objawienie jest jak śnieg, który spada na Ciebie z nieba po to, abyś zrobił z niego śnieżki i obrzucił nimi zadowolonych z siebie chrześcijan. Ten śnieg nie jest po to aby trzymać go w zamrażarce.
Jeśli nie zaczniesz pielgrzymować w wierze, to nigdy nie będziesz oglądał jej owoców.

Paweł wiedział o tym doskonale, 2 Kor 10:13-14
"My zaś nad miarę chlubić się nie będziemy, lecz tylko w tej mierze, jaką nam Bóg wyznaczył, byśmy mogli dotrzeć aż do was.
Bo my nie przekraczamy wyznaczonych nam granic, jakby to było, gdyby one nie sięgały aż do was, bo wszak pierwsi dotarliśmy aż do was z ewangelią Chrystusową.
My nie chlubimy się cudzą pracą poza obrębem naszego działania, lecz mamy raczej nadzieję, że wraz ze wzrostem wiary waszej i my wśród was w obrębie wyznaczonych nam granic zyskamy wielkie uznanie,"


TYLKO Paweł wśród wszystkich apostołów miał PEŁNE objawienie łaski.

Dlaczego? Bo na bieżąco udzielał głodnym łaski poganom to, co otrzymywał. Duch Święty objawia prawdę stopniowo, więc otrzymywał w czasie kolejne porcje objawień. Do tego stopnia, że nie bał się powiedzieć, że to jego ewangelia. Dziś na takie słowa dzisiejsi żydzi ubiczowali by go swoją fałszywą pokorą.

Paweł miał potężne poznanie łaski. Ale Jan, Piotr, szczególnie Jakub nie mieli od początku pełnego objawienia łaski, mieli trudną pracę, poruszali się wśród obrzezanych (żydów z nad jeziora). Z prostego powodu nie mieli. Nie można przyjąć kolejnej porcji objawienia, jeśli dookoła nikt nie chce przyjąć nawet filiżanki. W Jerozolimie nikt nie chciał nawet słuchać o tym, że prawo czy obrzezanie jest już nieaktualne. Gdy Paweł przyszedł do Jerozolimy Jakub powiedział mu "wiesz ale tu nie jest tak jak u pogan, nie możemy być tacy radykalni w głoszeniu jak ty, nasi chrześcijanie są w totalnym legalizmie i pod prawem".
Dz 21:20-22
"A oni, gdy usłyszeli, chwalili Boga i powiedzieli mu: Widzisz, bracie, ile to jest tysięcy Żydów, którzy uwierzyli, a wszyscy gorliwie trzymają się zakonu;
O tobie jednak powiedziano im, że wszystkich Żydów, którzy żyją między poganami, nauczasz odstępstwa od Mojżesza, mówiąc, żeby nie obrzezywali dzieci ani też nie zachowywali zwyczajów.
Co tu robić? Z pewnością usłyszą, że przyszedłeś."

Doczytajcie proszę resztę wersetów.

Jezus przyszedł po to, by ROZWALIĆ poprzedni system.

A ci chrześcijanie byli co prawda oświeceni ale nie zbawieni. Uznawali Jezusa ale trzymali się nadal Mojżesza. Nadal obrzezywali synów, a od czasu do czasu składali ofiarę, baranka. A z czasem wracali do starego systemu. To ci, o których mowa tutaj:
Hbr 6:4-8
"Jest bowiem rzeczą niemożliwą, żeby tych którzy raz zostali oświeceni i zakosztowali daru niebiańskiego, i stali się uczestnikami Ducha Świętego,
I zakosztowali Słowa Bożego, że jest dobre oraz, cudownych mocy wieku przyszłego
Gdy odpadli, powtórnie odnowić i przywieść do pokuty, ponieważ oni sami ponownie krzyżują Syna Bożego i wystawiają go na urągowisko.
Albowiem ziemia, która piła deszcz często na nią spadający i rodzi rośliny użytecznie dla tych, którzy ją uprawiają, otrzymuje błogosławieństwo od Boga;
Lecz ta, która wydaje ciernie i osty, jest bezwartościowa i bliska przekleństwa, a kresem jej spalenie."

Powyższe wersety są skierowane do żydów. One nie dotyczą zbawionych chrześcijan. One dotyczą żydów, którzy "piją niegodnie", piją własną śmierć. Nie można utracić czegoś, czego nigdy się nie przyjęło. Te wersety dotyczą ludzi oświeconych ale niezbawionych. Dotyczą ostów i cierni. Dotyczą osób, które wolą składać ofiary i chodzić we własnej sprawiedliwości.

I Piotr pisał ok. 64 roku, 1 Ptr 4:17
"Nadszedł bowiem czas, aby się rozpoczął sąd od domu Bożego; a jeśli zaczyna się od nas, to jakiż koniec czeka tych, którzy nie wierzą ewangelii Bożej?"
Sześć lat później doszło do zburzenia świątyni. Sąd zaczął się od domu Bożego. Bóg musiał rozwalić ten legalistyczny "grajdołek" i rozproszyć ich po świecie w poszukiwaniu prawdziwej łaski.

Paweł nie bał się używać mocnych słów. Miał pasję do obrony głoszonej ewangelii. W dzisiejszych czasach ludzie są podświadomie zaniepokojeni, gdy ktoś częściej głosi łaskę. To nawet nie jest jedna setna tego jak Paweł o niej trąbił:
Fil 3:1-2
"Ponadto, bracia moi, radujcie się w Panu. Pisać do was jedno i to samo nie przykrzy mi się, dla was zaś jest to zabezpieczeniem.
Strzeżcie się psów, strzeżcie się złych pracowników, strzeżcie się przesady w obrzezywaniu."

Przesady w "obrzezywaniu", czyli zakonie, który raz na zawsze został przybity do krzyża.

Jezus przyniósł Ci niezachwiane bezpieczeństwo, nieutracalne zbawienie.

Wyraża się to w wielu wersetach.
Iz 54:9-10
"Bo tak jest u mnie, jak w czasach Noego: Jak przysiągłem, że wody z czasów Noego nie zaleją ziemi, tak przysięgam, że już nie będę się gniewał na ciebie i nie będę ci robił zarzutów.
A choćby się góry poruszyły i pagórki się zachwiały, jednak moja łaska nie opuści cię, a przymierze mojego pokoju się nie zachwieje, mówi Pan, który się nad tobą lituje."

Mówi, że Jego łaska Cię nie opuści. Czy to nie przynosi komfortu? Daje komfort pewności zbawienia.
Zbawienie jest pierwszym darem łaski.
"Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże." Rz 11:29
Dary łaski i powołania Boże są nieodwołalne.
Rz 6:23
"Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, lecz darem łaski Bożej jest żywot wieczny w Chrystusie Jezusie, Panu naszym."
Żywot wieczny jest naprawdę WIECZNY, czyli na wieki. Nie mamy powodu podważać tych słów.
Jan 5:24
"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł z śmierci do żywota."
Ma życie wieczne i nie stanie przed sądem. Ze śmierci do żywota. Poznał Jezusa, narodził się na nowo.
Hbr 7:25
"Dlatego też może zbawić na zawsze tych, którzy przez niego przystępują do Boga, bo żyje zawsze, aby się wstawiać za nimi."
Pan Jezus JEDYNYM pośrednikiem, jedynym Zbawicielem. Zbawia na zawsze. A nikt inny, Twój kościół, zmarli, Papież czy ksiądz, czy też pastor. Daje nam życie wieczne i żyjemy już na wieki. I niezależnie czy w to wierzymy i powiemy taki i Amen, czy w fałszywej pokorze stwierdzimy "tak, nikt nie wyrwie, ale... sam jestem w stanie". Nie nikt, nawet Ty.
Jan 10:28-31
"I Ja daję im żywot wieczny, i nie giną na wieki, i NIKT nie wydrze ich z ręki mojej.
Ojciec mój, który mi je dał, jest większy nad wszystkich i NIKT nie może wydrzeć ich z ręki Ojca."


Uchwyć się tych wersetów i wejdź w komfort jaki zagwarantował Ci Twój Zbawiciel. Słowo Boże nigdy nie jest na TAK i na NIE. Biblia nie może sama sobie zaprzeczać.
Jeśli trafisz na wersety pozornie sprzeczne, musisz zapytać narratora:
- Duchu Święty, do kogo jest napisany ten list?
- Co chciałeś im przez to powiedzieć?
- Czy dotyczy to dziś również mnie?

Każdy kto głosi, że można utracić zbawienie głosi prawo. Każdy kto głosi, że dane nam od Boga, bezinteresownie życie wieczne, w każdej chwili my możemy zamienić w niewieczne, głosi prawo. Bo to pod prawem albo utrata albo utrzymanie Bożej przychylności jest zależne od nas.

Tymczasem ŁASKA jest ZA DARMO.

I otrzymujemy ją niezależnie od nas.
Rz 6:17-18
"Lecz Bogu niech będą dzięki, że wy, którzy byliście sługami grzechu, przyjęliście ze szczerego serca zarys tej nauki, której zostaliście przekazani
A uwolnieni od grzechu, staliście się Sługami sprawiedliwości,"

Najpierw byliśmy niewolnikami grzechu by zanurzając się w chrzest w Duchu wynurzyć się niewolnikami sprawiedliwości.
Jeśli wierzysz, że Ty masz wolną wolę, to wierzysz, że to Ty przyjąłeś Jezusa, że to Ty oddałeś mu życie. Ale to nie jest ewangelia. To nie Ty Go wygrałeś ale to On wybrał Ciebie.
Jan 15:16
"Nie wy mnie wybraliście, ale ja was wybrałem i przeznaczyłem was, abyście szli i owoc wydawali (...)"
Kol 2:11
"Wraz z nim zostaliście pogrzebani w chrzcie, w którym też zostaliście wespół wzbudzeni przez wiarę w moc Boga, który go wzbudził z martwych."
To nie Twoja wolna wola spowodowała, że jesteś zbawiony. "Nic beze mnie uczynić nie możecie".

Wiesz, że nawet przyjęcie Jezusa nie wynika z Twojej woli? To łaska. To On postanowił, że w którymś momencie Twojego życia stanął na Twej drodze ktoś, kto zwiastował Ci ewangelię. To On sprawił, że tego dnia miałeś uszy do słuchania. To On zdecydował, że wiara zaczęła kiełkować z tego słuchania. Bo to On dał Ci dar wiary.
To Jego wola sprawiła, że jesteś zbawiony. Jeśli Twoja wolna wola nie miała w tej sprawie nic do powiedzenia, jeśli Twoja wolna wola nie może sprawić, że On będzie Cię mógł bardziej kochać, powołać, wybrać, uświęcić czy raz na zawsze uczynić doskonałym, również Twoja wolna wola nie może nic zrobić by przestał Cię kochać, by Cię odrzucił, by skreślił Twoje powołanie. Czy zmienił zdanie na Twój temat.

To On Cię wybrał, On dał Ci życie wieczne i na zawsze uczynił doskonałym.
(Jan 15:16, Jan 10:28, Hbr 10:12)
I Ty masz "guzik" do gadania. To Jego dzieło nie Twoje.

Jeżeli Królowa Elżbieta postanowiłaby, że otrzymasz od niej za darmo dożywotnie obywatelstwo Królestwa Brytyjskiego, to jest to jej decyzja a nie Twoja. Niezależnie od tego, czy Ty przyjmiesz to, czy w to uwierzysz, czy się tam przeprowadzisz. Masz obywatelstwo dożywotnie, dane raz na zawsze.

Jan 1:13
"/My/ Którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z /woli/ Boga."
Jak 1:18
"/Bóg/ Gdy zechciał, zrodził nas przez Słowo, prawdy, abyśmy byli niejako pierwszym zarodkiem jego stworzeń."
Ef 1:5
"Przeznaczył nas dla siebie do synostwa przez Jezusa Chrystusa według upodobania woli swojej,"
Hbr 10:10
"Mocą tej /Jego/ woli jesteśmy uświęceni przez ofiarowanie ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze."
Jan 6:39
"A to jest wola tego, który mnie posłał, abym z tego wszystkiego, co mi dał, nic nie stracił, lecz wskrzesił to w dniu ostatecznym.".

I to jest właśnie niezachwiane bezpieczeństwo, jakie gwarantuje Ci skończone dzieło krzyża. Zbawienie zagwarantowane na wieczność. Niezależnie od tego JAK będziesz się zachowywał. Stąd pewność zbawienia, które daje Duch Święty.

I nie możesz mieć rozdwojonej duszy. Trochę krzyża i trochę zakonu.

Jak przyjąć zbawienie? Napisałem na końcu tematu "List Jakuba".

Pozdrawiam i zapraszam do (zapewne gorącej) dyskusji na temat łaski. Ja Ty ją postrzegasz?
Piotrek.


So wrz 24, 2016 14:50
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Łaska wg. Biblii
Napracowałeś się...
Nie doczytałem jednak, (pomóż proszę) jak jest definicja łaski?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So wrz 24, 2016 15:01
Zobacz profil WWW
Post Re: Łaska wg. Biblii
Kompletnie nie rozumiem o co chodzi ci z ta łaska.

Niemniej zauwazylem podobnie zreszta jak w innych twoich wypowiedziach uwazasz ze jesli ktos otrzymal laske to nic sam nie moze zrobic, czyli chocby mordowal, gwalcil i rabowal i tak jest zbawiony?
A moze to co w ogole robi, takie mordy, gwalty i rabunki sa wedlug ciebie celem otrzymanej łaski?
Czy moze bezczeszczenie swietosci i sakramentow?


So wrz 24, 2016 15:52

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: Łaska wg. Biblii
medieval_man napisał(a):
Napracowałeś się...
Nie doczytałem jednak, (pomóż proszę) jak jest definicja łaski?


Łaska to niezasłużona niczym życzliwość Boga wobec człowieka. Oznacza niczym niezasłużoną przychylność, dobrą wolę Boga. Łaski nie można utracić.
Otrzymanie łaski gwarantuje życie wieczne. Daje komfort, spokój na duszy, pewność zbawienia.
Łaski nie pozyskasz żadnymi uczynkami. I tylko otrzymanie łaski daje życie wieczne.
Ef 2:8-9
"Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił."

Aby ją zdobyć, trzeba uznać wszystko inne, sprawy tego świata, za drugorzędne.
To wołanie Chrystusa, które wymaga decyzji, "oto stoję u drzwi i kołaczę, kto otworzy...". Podobnie jak Piotr i Jan porzucili swoje sieci i poszli za Nim.
Otrzymanie jej wymaga dokonania jednego aktu wiary. Patrz temat "List Jakuba". Dla nas (ponieważ nikt nie jest drugim Abrahamem) poprzez szczere poszukiwanie Boga w modlitwie i czytaniu słowa. Bóg chce widzieć, że zależy Ci na Nim.
Raz otrzymana łaska nie wymaga podtrzymywania uczynkami zakonu.


So wrz 24, 2016 16:15
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: Łaska wg. Biblii
sapper napisał(a):
Kompletnie nie rozumiem o co chodzi ci z ta łaska.

Niemniej zauwazylem podobnie zreszta jak w innych twoich wypowiedziach uwazasz ze jesli ktos otrzymal laske to nic sam nie moze zrobic, czyli chocby mordowal, gwalcil i rabowal i tak jest zbawiony?
A moze to co w ogole robi, takie mordy, gwalty i rabunki sa wedlug ciebie celem otrzymanej łaski?
Czy moze bezczeszczenie swietosci i sakramentow?

Sapper. Eksperyment myślowy. Jesteś jeszcze dzieckiem. Żyjesz w kochającej się rodzinie. Nie chciałbyś nikomu z członków rodziny zrobić najmniejszej krzywdy. Czy nie zrobisz tego bo boisz się kary, "lania pasem"? Czy też dlatego, że ich wszystkich kochasz?

W chwili otrzymania łaski Duch Święty zamienia serca "z kamiennego na mięsiste". I tak się naprawdę dzieje.

Na tym to polega.


So wrz 24, 2016 16:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Łaska wg. Biblii
Piotrek_ napisał(a):
Łaska to niezasłużona niczym życzliwość Boga wobec człowieka. Oznacza niczym niezasłużoną przychylność, dobrą wolę Boga. Łaski nie można utracić.
Otrzymanie łaski gwarantuje życie wieczne. Daje komfort, spokój na duszy, pewność zbawienia.
Łaski nie pozyskasz żadnymi uczynkami. I tylko otrzymanie łaski daje życie wieczne.
Ef 2:8-9
"Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił."

Aby ją zdobyć, trzeba uznać wszystko inne, sprawy tego świata, za drugorzędne.
To wołanie Chrystusa, które wymaga decyzji, "oto stoję u drzwi i kołaczę, kto otworzy...". Podobnie jak Piotr i Jan porzucili swoje sieci i poszli za Nim.
Otrzymanie jej wymaga dokonania jednego aktu wiary. Patrz temat "List Jakuba". Dla nas (ponieważ nikt nie jest drugim Abrahamem) poprzez szczere poszukiwanie Boga w modlitwie i czytaniu słowa. Bóg chce widzieć, że zależy Ci na Nim.
Raz otrzymana łaska nie wymaga podtrzymywania uczynkami zakonu.


W zasadzie dużo ważnych rzeczy.
Na czym opierasz przekonanie, że łaski nie można utracić?
Na czym opierasz przekonanie, że raz otrzymana łaska nie wymaga współpracy człowieka?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So wrz 24, 2016 18:01
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: Łaska wg. Biblii
Powyżej zaproponowałem pewien eksperyment myślowy.
"Eksperyment myślowy. Jesteś jeszcze dzieckiem. Żyjesz w kochającej się rodzinie. Nie chciałbyś nikomu z członków rodziny zrobić najmniejszej krzywdy. Czy nie zrobisz tego bo boisz się kary, "lania pasem"? Czy też dlatego, że ich wszystkich kochasz?"
Będę go kontynuował.

Załóżmy że dana osoba otrzymała łaskę. Jest Dzieckiem Bożym. A Bóg w Niebie jest od teraz jej niebiańskim Ojcem.

medieval_man napisał(a):
Na czym opierasz przekonanie, że łaski nie można utracić?

Rozwińmy teraz ten eksperyment. Czy będąc kochającym, ziemskim ojcem, wyrzekłbyś się swojego dziecka z jakiegoś powodu? Np. wyrażonego nieposłuszeństwa, bądź złego zachowania. Czy raczej wspierałbyś je w potrzebie. Przecież ono cierpi, ponieważ zdaje sobie sprawę ze szkodliwości swego uczynku. Nie będziesz je srodze karał i potępiał. Raczej powiesz "nie rób tego więcej". A już na pewno się go nie wyrzekniesz.
Cytuj:
Na czym opierasz przekonanie, że raz otrzymana łaska nie wymaga współpracy człowieka?

Jak byś się czuł, będąc ziemskim ojcem, gdyby Twoje dziecko co chwilę przychodziło do Ciebie spłakane i zaniepokojone, i Ci mówiło "Tatusiu, co mam jeszcze zrobić abyś się mnie nie wyrzekł?" Czy nie byłoby Ci przykro.

To wszystko ma potwierdzenie w wersetach biblijnych podanych w głównym temacie.


So wrz 24, 2016 18:26
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Łaska wg. Biblii
Piotrek_ napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Na czym opierasz przekonanie, że łaski nie można utracić?

Rozwińmy teraz ten eksperyment. Czy będąc kochającym, ziemskim ojcem, wyrzekłbyś się swojego dziecka z jakiegoś powodu? Np. wyrażonego nieposłuszeństwa, bądź złego zachowania. Czy raczej wspierałbyś je w potrzebie. Przecież ono cierpi, ponieważ zdaje sobie sprawę ze szkodliwości swego uczynku. Nie będziesz je srodze karał i potępiał. Raczej powiesz "nie rób tego więcej". A już na pewno się go nie wyrzekniesz.

Sorry, ale jak na protestanta, to herezja: to tylko ludzkie spekulacje, a gdzie oparcie się na Biblii?
Ale idąc tropem Twojego przykładu:
- czy dziecko, które obraziło i opuściło swojego rodzica, które zgrzeszyło przeciwko niemu i odeszło gdzieś daleko, nadal cieszy się jego miłością i jej doświadcza?
Piotrek_ napisał(a):
Cytuj:
Na czym opierasz przekonanie, że raz otrzymana łaska nie wymaga współpracy człowieka?

Jak byś się czuł, będąc ziemskim ojcem, gdyby Twoje dziecko co chwilę przychodziło do Ciebie spłakane i zaniepokojone, i Ci mówiło "Tatusiu, co mam jeszcze zrobić abyś się mnie nie wyrzekł?" Czy nie byłoby Ci przykro.

A czy takie dziecko może, otrzymując objawy miłości od ojca starać się jeszcze lepiej zachowywać, żeby na tę miłość odpowiedzieć i otrzymać jej jeszcze więcej, czy musi poprzestać na stwierdzeniu faktu tej miłości?
Piotrek_ napisał(a):
To wszystko ma potwierdzenie w wersetach biblijnych podanych w głównym temacie.

Nie widzę tego potwierdzenia.
Proszę o konkretny cytat na nieutracalność łaski i na brak konieczności współpracy z nią.
W końcu jesteś biblijnym chrześcijaninem.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So wrz 24, 2016 18:39
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: Łaska wg. Biblii
medieval_man napisał(a):
Nie widzę tego potwierdzenia.
Proszę o konkretny cytat na nieutracalność łaski i na brak konieczności współpracy z nią.
W końcu jesteś biblijnym chrześcijaninem.

Rodz 1: 27
"I uczynił Bóg człowieka, na obraz Boga stworzył go. Mężczyznę i niewiastę on ich uczynił."
Czy uważasz, że relacje miłości w ludzkich rodzinach wzięły się przez ileś tam milionów lat ewolucji? Jest napisane "na obraz Boga stworzył go". Trój osobowy Bóg ma cechy zarówno męskie jak i żeńskie. Adam, wiadomo cechy męskie, Ewa cechy żeńskie. Relacje w Królestwie Bożym oparte są na miłości, ponieważ Bóg jest miłością.

Mat 23:9
"Nikogo też na ziemi nie nazywajcie ojcem swoim; albowiem jeden jest Ojciec wasz, Ten w niebie."
Te słowa Jezus kierował i kieruje do Dzieci Bożych. Ludzi zbawionych. Dzieci Boże mają Ojca w niebie.

Jan 10:28-31
"I Ja daję im żywot wieczny, i nie giną na wieki, i NIKT nie wydrze ich z ręki mojej.
Ojciec mój, który mi je dał, jest większy nad wszystkich i NIKT nie może wydrzeć ich z ręki Ojca."
Iz 54:9-10
"Bo tak jest u mnie, jak w czasach Noego: Jak przysiągłem, że wody z czasów Noego nie zaleją ziemi, tak przysięgam, że już nie będę się gniewał na ciebie i nie będę ci robił zarzutów.
A choćby się góry poruszyły i pagórki się zachwiały, jednak moja łaska nie opuści cię, a przymierze mojego pokoju się nie zachwieje, mówi Pan, który się nad tobą lituje."
Rz 11:29
"Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże."
Rz 6:23
"Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, lecz darem łaski Bożej jest żywot wieczny w Chrystusie Jezusie, Panu naszym."
Jan 5:24
"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł z śmierci do żywota."
Hbr 7:25
"Dlatego też może zbawić na zawsze tych, którzy przez niego przystępują do Boga, bo żyje zawsze, aby się wstawiać za nimi."

Takich wersetów można znaleźć znacznie więcej.


So wrz 24, 2016 19:18
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: Łaska wg. Biblii
medieval_man napisał(a):
Ale idąc tropem Twojego przykładu:
- czy dziecko, które obraziło i opuściło swojego rodzica, które zgrzeszyło przeciwko niemu i odeszło gdzieś daleko, nadal cieszy się jego miłością i jej doświadcza?

A Ty wyrzekłbyś się wtedy swojego dziecka? Na pewno nie. Zachowałbyś się tak, jak ten ojciec z przypowieści o synu marnotrawnym. Gdzie syn zaprzepaścił wypracowany ciężko przez swego ojca majątek.


So wrz 24, 2016 19:24
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: Łaska wg. Biblii
medieval_man napisał(a):
A czy takie dziecko może, otrzymując objawy miłości od ojca starać się jeszcze lepiej zachowywać, żeby na tę miłość odpowiedzieć i otrzymać jej jeszcze więcej, czy musi poprzestać na stwierdzeniu faktu tej miłości?

Jest przykazane aby wielbić Boga. Co to oznacza? Wiesz czego Bóg Ojciec najbardziej pragnie? Najbardziej pragnie tego, abyś przychodził do Niego jak najczęściej i rozmawiał z Nim. Abyś miał z Nim relacje. Tak jak ziemski ojciec z dzieckiem, który też tego pragnie. Jeśli masz dziecko, wiesz jak to cieszy, gdy przychodzi ono ze swoimi problemami. No, czasem się niecierpliwimy. Ale Bóg, jako doskonały nasz Ojciec, nie niecierpliwi się, uwierz w to. Masz do Niego przystęp w każdym miejscu i o każdej porze. Zawsze wiesz, że jest tuż obok. Daje to niesamowity komfort. I poczucie bezpieczeństwa. On daje to poczucie bezpieczeństwa.
Czasem źle się zachowamy. Zdarza się. Ale On nigdy się nie narzuca. On czeka na krok z naszej strony. Wtedy, wcześniej czy później przychodzimy i przepraszamy.
Te relacje są dokładnie takie same, jak te ziemskie relacje. I jak ziemskiemu ojcu należy się cześć i szacunek, tak i Niebiańskiemu. I to szczególny szacunek. Nie należy przy tym się spoufalać. Ten błąd popełniają chrześcijanie stawiający pierwsze kroki. Oczywiście nie grozi to utratą zbawienia. Duch Święty w odpowiedniej chwili, odpowiednio "upomni".
Jak upomni? Mnie to się raz zdarzyło ale w innym kontekście. Czy zganił Cię kiedykolwiek ktoś, kogo miałeś za swój autorytet? Swego idola? Wiesz jakie to nieprzyjemne uczucie. Gdy Duch Święty zgani, to należy sobie to uczucie pomnożyć przez 100. I zapewniam Cię, nie zrobisz tego więcej.


So wrz 24, 2016 19:45
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: Łaska wg. Biblii
medieval_man napisał(a):
Sorry, ale jak na protestanta, to herezja:

Nie wszystkie kościoły tzw. protestanckie głoszą pełną łaskę. Zresztą, ja nie uważam się za protestanta ale za biblijnie wierzącego chrześcijanina. Chociaż wspomniane kościoły u zarania swoich dziejów głosiły.
Tak jak i Kościół Katolicki kiedyś głosił. Dawno, jeszcze w pierwszych wiekach.
Łaskę poczytaną bardzo trudno zrozumieć. I to zapewne było powodem, że KRK "przeszedł" na łaskę udzieloną. Ale nie mnie o tym rozsądzać. To jest tylko moje przypuszczenie.


So wrz 24, 2016 20:14
Zobacz profil
Post Re: Łaska wg. Biblii
Dolacze do medievala:

medieval_man napisał(a):
Nie widzę tego potwierdzenia.
Proszę o konkretny cytat na nieutracalność łaski i na brak konieczności współpracy z nią.
W końcu jesteś biblijnym chrześcijaninem.

Uwazasz, ze tej laski czlowiek nie moze utracic/zaprzepascic?
Ze “zbawiony“ juz nie jest w stanie grzeszyc bazujac tylko na lasce Boga bez zadnego wlasnego wysilku? Ot np nie bedzie nigdy patrzyl pozadliwie na kobiete, gromadzil dobr materialnych, a wrecz rozda wszystko ubogim, bedzie sam z siebie cierpliwy, pelny milosierdzia, nie bedzie osadzal i to ot, tak, bo nie bedzie juz w stanie wiecej grzeszyc?

Ze Bog laski nie odbiera to jedno. Ale jest tu jeszcze slaby czlowiek miotany roznymi pozadliwosciami i pycha.


So wrz 24, 2016 20:20

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: Łaska wg. Biblii
Kael napisał(a):
Dolacze do medievala:

medieval_man napisał(a):
Nie widzę tego potwierdzenia.
Proszę o konkretny cytat na nieutracalność łaski i na brak konieczności współpracy z nią.
W końcu jesteś biblijnym chrześcijaninem.

Uwazasz, ze tej laski czlowiek nie moze utracic/zaprzepascic?
Ze “zbawiony“ juz nie jest w stanie grzeszyc bazujac tylko na lasce Boga bez zadnego wlasnego wysilku? Ot np nie bedzie nigdy patrzyl pozadliwie na kobiete, gromadzil dobr materialnych, a wrecz rozda wszystko ubogim, bedzie sam z siebie cierpliwy, pelny milosierdzia, nie bedzie osadzal i to ot, tak, bo nie bedzie juz w stanie wiecej grzeszyc?

Ze Bog laski nie odbiera to jedno. Ale jest tu jeszcze slaby czlowiek miotany roznymi pozadliwosciami i pycha.


Kael. Bóg doskonale wie jacy jesteśmy słabi. Bo przecież On nas stworzył. Jakże mógłby wymagać od Ciebie postaw, na które nie byłoby Cię stać. On doskonale wie, że nie możesz. Że nie możesz oprzeć się pewnym słabościom i pożądliwościom ciała. Jakim byłby Bogiem, gdyby warunkował od tego Twoje zbawienie? On pragnie jednego. Abyś do Niego przyszła. I powiedziała Mu, że nie dajesz sobie już z tym rady. Nie dajesz rady i boisz się, że pójdziesz do piekła. Czy uważasz, że gdy Mu to powiesz, On na to pozwoli? Na te Twoje udręki i niepewność?
Nie! Nie pozwoli. Jeśli to będzie szczere wyznanie z Twojej strony, On udzieli Ci łaski raz na zawsze. Abyś nie borykała się ze swoimi problemami tu na ziemi, da Ci "nowe serce". Pomoże Ci zwalczyć słabości.
Jeszcze raz. Bóg Cię nie potępia. On chce Cię wyrwać z tego świata ciemności, który Tobą rządzi. Jezus powiedział "przyszedłem wzywać grzesznych do pokuty". Czym jest pokuta? Uświadomieniem sobie tego, że bez Boga, sami się nie zbawimy i poproszenie Boga aby nam w tym pomógł.


So wrz 24, 2016 20:33
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 15:45
Posty: 211
Post Re: Łaska wg. Biblii
Piotrek_ napisał(a):
Czym jest pokuta? Uświadomieniem sobie tego, że bez Boga, sami się nie zbawimy i poproszenie Boga aby nam w tym pomógł.

Jeszce raz. Pokuta, jest to przyjście do naszego stworzyciela. Z pokorą i prośbą o łaskę. Może źle napisałem "aby nam pomógł". "Beze mnie NIC zrobić nie możecie". Nic. Więc z naszej strony nic do zbawienia nie możemy dołożyć. Żadnymi uczynkami. On wszystkich traktuje na równi. Wszystkich, którzy do Niego przychodzą. Czy to będzie wielokrotny morderca czy też "pobożny" człowiek. To nie ma znaczenia. Łaska jest dla wszystkich. Dla wszystkich tych, którzy przyjdą i powiedzą "Panie ratuj!", bez Ciebie nic zrobić nie mogę dla swego zbawienia.


So wrz 24, 2016 20:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL