Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 5:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował
Szukający_W_Drodze napisał(a):
Nie ma co podbijać tematu i oczekiwać, że codziennie ktoś tu będzie coś cytować. Czytanie Biblii to nie jest kolejna konkurencja, w dodatku taka aby ją zestawiać z prasówką...

OK, więcej nie będę robił "nacisków".
Gdy kogoś serce pobudzi, niech wtedy coś napisze... :nauka:
Szukający_W_Drodze napisał(a):
A nierozsądne rzekły do roztropnych: "Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną". 9 Odpowiedziały roztropne: "Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie!"
Mt 25, 8-9

Bardzo lubię tę przypowieść. Pokazuje, że nie warto poświęcać swojego zbawienia (szczęscia) dla innych (nie warto oddawać tej oliwy), bo ani my nie będziemy zbawieni (szczęśliwi), ani innych nie zbawimy (nie zadowolimy).

Bardzo Ci dziękuję za komentarz/uzasadnienie swego dzisiejszego wyboru - w ten sposób może się rozwinąć konstruktywna dyskusja.
Tak, to ważna przypowieść, a nauka z niej też taka - poza tym, co uwypukliłeś - że pewnych wartości (tu zobrazowanych przez oliwę), po prostu nie da się pożyczyć innym!!
Albo dana osoba będzie mieć to jako coś swego, albo w żaden inny sposób nie będzie to jej udziałem!

Np. nie można za kogoś wierzyć... nie można wejść do nieba "na plecach" wiary rodziców czy pradziadków...!
Albo się ma swą osobistą wiarę, albo trzeba zapomnieć o zbawieniu - bo w krytyczny momencie nikt nie będzie w stanie takiej osobie udzielić swojej wiary...

Co o tym myślisz/myślicie?

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


N paź 02, 2016 12:04
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So sie 06, 2016 20:42
Posty: 120
Post Re: Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował
@czytelnikBiblii
Dzięki za reakcję.
Cytuj:
Tak, to ważna przypowieść, a nauka z niej też taka - poza tym, co uwypukliłeś - że pewnych wartości (tu zobrazowanych przez oliwę), po prostu nie da się pożyczyć innym!!


Mnie się wydaje, że oprócz takich rzeczy, o których piszesz, są też takie, które możemy dać, ale przez to odbierzemy (odbieramy) sobie zbawienie. Oliwa przecież jest do przelania. A konkretniej: byłoby to uleganie cudzym namowym do złego, aby tę osobę zadowolić. Jeśli ktoś bliski (np. przyjaciel) prosi Cię abyś dał mu alibi na dzień zbrodni, albo, ba, ukrył łupy z przestępstwa, to z jeśli byś to zrobił, nie pomógłbyś mu (tak naprawdę, bo wspierałbyś jego grzech), a i sobie zaszkodził (bo sam byś zgrzeszył), mimo, że na pierwszy rzut oka, wzmocniłbyś waszą przyjaźń.
Inny przykład, gdy ktoś Cię prosi, aby zamiast iść na mszę do kościoła w niedzielę, posprzątać akurat wtedy w domu.

_________________
Bóg jest duchem, dowiedz się więcej o tym fakcie!


N paź 02, 2016 12:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował
Przypowieści Jezusa to nieprzebrana skarbnica treści... Fajnie, że możemy i to i tamto w nich widzieć...
No to może jeszcze się zastanowimy nad symboliką oliwy - co ona tu oznacza?

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


N paź 02, 2016 13:23
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 14, 2016 14:55
Posty: 70
Post Re: Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował
Jeśli my odmawiamy wierności,
On wiary dochowuje, bo nie może się zaprzeć siebie samego
(2 Tm 2,13)
Będzie to bowiem sąd nieubłagany dla tego, który nie czynił miłosierdzia,
lecz miłosierdzie odnosi triumf nad sądem.
(Jk 2,13)

_________________
Gdzie krzywdy nie będą pomszczone
Lecz wynagrodzone do cna
Gdzie dziecko bezpiecznie zrodzone
Siądzie obok jagnięcia i lwa.


N paź 02, 2016 13:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował
JAWA25, a werset 12 w 2Tym nie jest tak optymistyczny: "jeśli z nim wytrwamy, z nim też królować będziemy; jeśli się go zaprzemy, i On się nas zaprze;"
Czy ten werset też lubisz?

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


N paź 02, 2016 13:58
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował
czytelnikBiblii napisał(a):
może jeszcze się zastanowimy nad symboliką oliwy - co ona tu oznacza?

Nikt nie zabiera głosu w temacie oliwy... więc sam się wypowiem tak:
Zwykle oliwę traktuje się jako symbol Ducha Świętego - i niewątpliwie to dobry obraz, ale czy zawsze tylko tak trzeba traktować oliwę (np. w przypowieści Jezusa o 10 pannach)?...

Czytamy:
Mat 25:1-13 bt5
(1) Wtedy podobne będzie królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego.
(2) Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych.
(3) Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy.
(4) Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w swoich naczyniach.
(5) Gdy się pan młody opóźniał, senność ogarnęła wszystkie i posnęły.
(6) Lecz o północy rozległo się wołanie: Oto pan młody [idzie], wyjdźcie mu na spotkanie!
(7) Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy.
(8) A nierozsądne rzekły do roztropnych: Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną.
(9) Odpowiedziały roztropne: Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie.
(10) Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto.
(11) Nadchodzą w końcu i pozostałe panny, prosząc: Panie, panie, otwórz nam!
(12) Lecz on odpowiedział: Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was.
(13) Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny.


Jeśli tu Duch Święty kryje się pod postacią oliwy, to... widzę pewien problem: Czy można Ducha Świętego kupić, nabyć?!... Jeśli tak, to gdzie - u jakich sprzedawców, i za ile?!...

Mam inną propozycję odczytania symboliki oliwy - ciekawe czy się ze mną zgodzicie...
Czytamy:
1J 2:20 bt5 "Wy natomiast macie namaszczenie od Świętego i wszyscy jesteście napełnieni wiedzą."
1J 2:27 bt5 "Co do was, to namaszczenie, które otrzymaliście od Niego, trwa w was i nie potrzebujecie pouczenia od nikogo, ponieważ Jego namaszczenie poucza was o wszystkim. Ono jest prawdziwe i nie jest kłamstwem. Toteż trwajcie w nim tak, jak was nauczyło."

Oliwy w czasach biblijnych używano m.in. do namaszczania: własnej głowy, głowy króla albo kapłana...
Jan w/w Liście pisze o namaszczeniu, jakie od Boga mają wierzący, dzięki czemu są oni napełnieni wiedzą prawdziwą i nie potrzebują być pouczanymi przez innych, bo to namaszczenie pełni rolę edukacyjną!
To pierwsza myśl...
a druga wiąże się z nią w ten sposób, że oliwę umieszczano w lampie, aby uzyskać źródło światła.
W przypowieści wszystkie panny miały lampy - różniło je tylko to, ile w lampach było oliwy, i czy był jej zapas w dodatkowym naczyniu...

Odnośnie lampy, to czytamy:
Ps 119:105 bt5 "Twoje słowo jest lampą dla moich kroków i światłem na mojej ścieżce."

Połączmy powyższe myśli:
W przypowieści o 10 pannach, rozumiem (piszę o sobie, może ktoś mnie przekona, że źle myślę) oliwę w lampie - a właściwie: oliwę + lampę - jako symbol rozumienia Bożego Słowa (lampa to Słowo, a oliwa to namaszczenie Boże, uzdalniające do poprawnego rozumienia tegoż Słowa Bożego)!
Wtedy słowa mądrych panien, aby niemądre poszły kupić sobie oliwy mają sens większy niż wtedy, gdy oliwę widzi się jako symbol Ducha Świętego (którego przecież nie da się za żadne pieniądze kupić; gdy Szymon Mag chciał za pieniądze nabyć dar duchowy, jaki miał apostoł Piotr, to został surowy zgromiony!).
Wiedzę duchową, poznanie Bożego Słowa można zdobyć u "sprzedawców" - czyli u nauczycieli tegoż Słowa, przez których działa Bóg, który namaszcza: czyli wg słów Jana - poucza, napełnia wiedzą...

Co o tym myślicie, drodzy?... :roll:

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pn paź 03, 2016 19:35
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So sie 06, 2016 20:42
Posty: 120
Post Re: Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował
Jak ludzie wolni [postępujcie], nie jak ci, dla których wolność jest usprawiedliwieniem zła
1 P 2 -16

Bardzo mądre słowa, dzisiaj chyba szczególnie aktualne. Ludzie tłumaczą się, że są wolni, że mogą robić co chcą, ale nie są wolni, są zniewoleni grzechem - każdy z nas ma takie kajdany, ale trzeba z nimi walczyć...

_________________
Bóg jest duchem, dowiedz się więcej o tym fakcie!


Cz paź 06, 2016 8:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował
Biblia Paulistów (2008)
2Kronik 30:10-11
Posłańcy przechodzili od miasta do miasta w ziemi Efraima, Manassesa i Zabulona, jednak mieszkańcy tych ziem naśmiewali się z nich i drwili.
Tylko nieliczni spośród potomków Asera, Manassesa i Zabulona ukorzyli się i przyszli do Jerozolimy.


Zachęcam do przeczytania szerszego kontekstu; oto z polecenia króla Ezechiasza szli głosiciele Słowa Bożego, zapraszając na święto Paschy...
Widać, że obojętność, a nawet wrogość wobec takich działań to znak każdych czasów, nie tylko naszych, zlaicyzowanych... :?

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Cz paź 06, 2016 12:47
Zobacz profil WWW
Post Re: Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował
Mnie zawsze iinspiruje
Wszystko mogę w tym który mnie umacnia.


Cz paź 06, 2016 13:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował
Coroner napisał(a):
Mnie zawsze iinspiruje
Wszystko mogę w tym który mnie umacnia.

A z drugiej strony:
Ja jestem winnym krzewem, a wy latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity. Beze Mnie zaś nic nie możecie uczynić. (J 15,5)
...wszystko, albo nic...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Cz paź 06, 2016 14:04
Zobacz profil WWW
Post Re: Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował
Zastanawiające. Zwłaszcza dla tych którzy odeszli z Kościoła katolickiego.


Cz paź 06, 2016 20:25
Post Re: Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował
Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną.
Twój kij i Twoja laska
są tym, co mnie pociesza. ”
Ps 23,4


Cz paź 06, 2016 21:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował
Helenka napisał(a):
Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną.
Twój kij i Twoja laska
są tym, co mnie pociesza. ”
Ps 23,4

Helenko, a nie zechciałabyś nas tu "pocieszyć" kilkoma słowami mądrego komentarza/uzasadnienia dotyczącego wybranego przez Ciebie wersetu?...
Było by miło...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pt paź 07, 2016 7:54
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował
Mój wybór dzisiejszy:
Gal 1:3-5 Biblia Paulistów
(3) Niech będzie z wami łaska i pokój Boga naszego Ojca i Pana Jezusa Chrystusa.
(4) On wydał samego siebie za nasze grzechy, aby nas wyrwać z obecnego złego świata zgodnie z wolą Boga, naszego Ojca.
(5) Jemu chwała na wieki wieków. Amen.


Bardzo ważna tu prawda jest podana: Pan Jezus Chrystus wydał samego siebie za nasze grzechy, a uczynił to w konkretnym celu: aby nas wyrwać z obecnego złego świata...
Chwalmy więc Zbawiciela! I oczekujmy lepszego świata, bo ten obecny nie jest naszym...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pt paź 07, 2016 8:00
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Fragment Biblii, który mnie dziś zaintrygował
czytelnikBiblii napisał(a):
Helenko, a nie zechciałabyś nas tu "pocieszyć" kilkoma słowami mądrego komentarza/uzasadnienia dotyczącego wybranego przez Ciebie wersetu?...
Było by miło...


A co tu uzasadniać? Psalm miałem kiedyś w sygnaturce. Człowiek w obliczu Cierpienia (pisanego z wielkiej litery) może przybrać dwie postawy wobec Boga: złorzecyć Bogu albo zawierzyć Bogu. Psalm wyraża tę drugą postawę.

Zresztą, mój cytat z Jeremiasza miał podobny kontekst. Kto wie, w jakim momencie ów osławiony zakup ziemii został dokonany, zrozumie. I AFAIK do dziś w Izraelu na wycieczkach biblijnych można odwiedzać pole wówczas zakupione przez proroka.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt paź 07, 2016 8:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL