Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 14:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Bibilia po angielsku 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N paź 23, 2016 18:38
Posty: 4
Post Bibilia po angielsku
Witajcie !
Ostatnio chodzi za mną pomysł, by kupić Biblię w języku angielskim Jej codzienne czytanie mógłbym połączyć z kształceniem języka obcego. Zależy mi jednak na tym, żeby było to katolickie wydanie. Czy Wy korzystacie z jakiegoś ? Które najbardziej polecacie ? Które ma najbardziej nowoczesne słownictwo ? Z góry dzięki za pomoc !
Piotr


Śr lis 16, 2016 19:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Bibilia po angielsku
A może w takim razie http://www.vatican.va/archive/ENG0839/_INDEX.HTM ? Biblia po angielsku opublikowana na stronie internetowej Watykanu.

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


Śr lis 16, 2016 23:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post Re: Bibilia po angielsku
Bardzo dobry współczesny język (choć sprzed kilkudziesięciu lat :) ma Jerusalem Bible, czyli angielski odpowiednik znanej Biblii Jerozolimskiej.

Bardziej tradycyjny język to Revised Standard Version - Catolic Edition - jest taka, ew. edycja ekumeniczna.

Różne wydania dość tanio można znaleźć na Ebayu.

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


Cz lis 17, 2016 9:24
Zobacz profil
Post Re: Bibilia po angielsku
PeterAvatar napisał(a):
Witajcie !
Ostatnio chodzi za mną pomysł, by kupić Biblię w języku angielskim Jej codzienne czytanie mógłbym połączyć z kształceniem języka obcego. Zależy mi jednak na tym, żeby było to katolickie wydanie. Czy Wy korzystacie z jakiegoś ? Które najbardziej polecacie ? Które ma najbardziej nowoczesne słownictwo ? Z góry dzięki za pomoc !
Piotr


Obawiam sie ze bez znajomosci jezyka, bedzie to ryzykowne, zwlaszcza gdy okaze sie ze w uzywanym przy tym slowniku nie znajdziesz wlasciwego znaczenia slow.
Zaczniesz wtedy blednie rozumiec Biblie, co moze wypaczyc jej tresc i twoje jej rozumienie.
W angielskim jest wiele slow majacych 4-5 roznych znaczen zaleznie od kontekstu zdania, wiec teoretycznie moga ci wychodzic ze 4 rozne wersje tresci.
Nie llicz tez zbytnio na "nowoczesny angielski" bo wiele uzytych slow to rzadko uzywane w nowoczesnym angielskim slowa, ktorych mozesz nie znalesc w slownikach nowoczesnych.
Taka nauke angielskiego poprzez czytanie Biblii w tym jezyku widze jedynie sens gdy znasz perfekcyjnie i rozumiesz idealnie tresc Biblii w swoim pierwszym jezyku.
Innaczej sam sobie wykreujesz problem z wlasciwym rozumieniem Biblii, lub spowodujesz u siebie zwatpienia, poprzez bledne, lub niedokladne tlumaczeniie.


Cz lis 17, 2016 11:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post Re: Bibilia po angielsku
A podasz jakiś przykład takiego błędnego zrozumienia?

Raczej widzę szansę na odkrycie innych tradycji przekładowych. U nas mimo wielu współczesnych przekładów niektóre tradycje kopiowane są od Wujka.

Np. temat kiedyś tutaj omawiany, że większość Biblii angielskich ma w Ojcze nasz "And forgive us our debts, as we forgive our debtors." ale gdy w pierwszym wydaniu polskiej Biblii Paulistów pojawiło się tłumaczenie "I daruj nam nasze długi" (fantastyczna rzecz w dzisiejszych czasach, gdy prawie każdy ma jakiś dług/kredyt i uświadamiamy sobie, że Ewangelia mówi o grzechach jako naszym długu wobec Boga) - szybko ktoś ich postawił do pionu i w drugim wydaniu było już tradycyjnie.

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


Cz lis 17, 2016 11:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL