Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Linearność Biblii? 
Autor Wiadomość
Post Re: Linearność Biblii?
ErgoProxy napisał(a):
Felek, powiedz, że sobie żarty stroisz.


Nie stroję. Czasoprzestrzeń jest jedynie abstrakcyjnym modelem matematycznym.


Pt lis 24, 2017 10:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Linearność Biblii?
medieval_man napisał(a):
To ty serio sądzisz, że po śmierci mamy jeszcze jakiś upływ czasu?


No a Ty serio myślisz że kolejności (następujących po siebie) zdarzeń tam nie odczuwają?
Wystarczy byś się przez chwilę zastanowił czego próbujesz dowieść...jeśli nie istnieje tam jakiekolwiek pojęcie czasu, to w takim razie dla wszystkich tam będących wszystko już jest dokonane.
medieval_man napisał(a):
No właśnie.
Wiedział, jako pobożny żyd, że znajdują się w otchłani.
Naprawdę sądzisz, że otchłań jest podległa czasowi?


Nie wiem czy podlega czasowi czy nie, nie wiem nawet jak opisać wieczność, lecz całe Pismo (nie tylko cytat Pawła) uczy mnie że nawet tam są odczuwalne następstwa czasu (kolejność wydarzeń)
Hiob wiedział że pójdzie w dół i nastąpi moment w którym Bóg o nim sobie przypomni, następny Dawid w wyrażeniu zejdę do syna i się połączymy, nie stwierdza idę do góry prosto do Boga, Apokalipsa ukazuje niebo i kolejność zdarzeń w nim następujących po sobie.
Dopiero po wstąpieniu Pana do nieba wstępuje tam"tłum" który otrzymuje białe szaty,no i nakazuje im się czekać(odcinek czasu) na wymierzenie sprawiedliwości aż ostatni wierny wejdzie(będą wszyscy wybrani w komplecie)

medieval_man napisał(a):
Po śmierci znaleźli się w otchłani
Sądzisz, że tam płynie ziemski czas?
Skoro nie, to oznacza, że Jezus, w momencie gdy tylko zostali uwięzieni w otchłani, przyniósł im wyzwolenie.


Ziemski nie, lecz 1000 lat jak jeden dzień a jeden dzień jak tysiąc lat to nie znaczy że "czasu" brak, zresztą to dotyczy tylko Boga, którego żaden czas nie ogranicza On jest ponad to.
Jedynie On ma moc by być w przeszłości, terazniejszości czy przyszłości.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lis 24, 2017 12:47
Zobacz profil
Post Re: Linearność Biblii?
Saqura napisał(a):
Ziemski nie, lecz 1000 lat jak jeden dzień a jeden dzień jak tysiąc lat to nie znaczy że "czasu" brak, zresztą to dotyczy tylko Boga, którego żaden czas nie ogranicza On jest ponad to.
Jedynie On ma moc by być w przeszłości, terazniejszości czy przyszłości.


W jaki sposób może być w przeszłości czy przyszłości? Przecież istnieje tylko teraźniejszość.


Pt lis 24, 2017 14:17
Post Re: Linearność Biblii?
felek27 napisał(a):
Czasoprzestrzeń jest jedynie abstrakcyjnym modelem matematycznym.
Nie. Czasoprzestrzeń nie jest modelem matematycznym. Popełniasz błąd przesunięcia kategorialnego. Istnieje model matematyczny czasoprzestrzeni. Tak jak istnieje np. model matematyczny Układu Słonecznego. Czy z tego wynika, że Układ Słoneczny nie istnieje?


Pt lis 24, 2017 15:05
Post Re: Linearność Biblii?
zefciu napisał(a):
felek27 napisał(a):
Czasoprzestrzeń jest jedynie abstrakcyjnym modelem matematycznym.
Nie. Czasoprzestrzeń nie jest modelem matematycznym. Popełniasz błąd przesunięcia kategorialnego. Istnieje model matematyczny czasoprzestrzeni. Tak jak istnieje np. model matematyczny Układu Słonecznego. Czy z tego wynika, że Układ Słoneczny nie istnieje?


Nie należy mylić matematycznego modelu rzeczywistości z samą rzeczywistością. Model matematyczny to tylko model. Ptolemeuszowski model geocentrycznej budowy wszechświata też jest matematycznie poprawny, a przecież jest niezgodny z rzeczywistością.


Pt lis 24, 2017 15:22
Post Re: Linearność Biblii?
felek27 napisał(a):
Nie należy mylić matematycznego modelu rzeczywistości z samą rzeczywistością.
No właśnie. Więc czemu mylisz?


Pt lis 24, 2017 15:23
Post Re: Linearność Biblii?
Nie mylę. Mówię, że czasoprzestrzeń jest jedynie matematycznym modelem, a nie rzeczywistością.


Pt lis 24, 2017 15:26
Post Re: Linearność Biblii?
felek27 napisał(a):
Nie mylę.
Mylisz. Model czasoprzestrzeni to model. Czasoprzestrzeń to czasoprzestrzeń. Możesz argumentować, że czasoprzestrzeń nie istnieje (jeśli masz ku temu powody). Twierdzenie jednak „czasoprzestrzeń to model” jest przesunięciem kategorialnym.


Pt lis 24, 2017 15:44
Post Re: Linearność Biblii?
Dla jasności. To co istnieje to jedynie matematyczny model fizycznej czasoprzestrzeni. Natomiast fizyczna czasoprzestrzeń nie istnieje.


Pt lis 24, 2017 16:41

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Linearność Biblii?
Fizyczny czas - istnieje, fizyczna przestrzeń - istnieje, a czy czasoprzestrzeń?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 24, 2017 16:43
Zobacz profil
Post Re: Linearność Biblii?
A jakie masz dowody na to, że istnieje fizyczny czas?


Pt lis 24, 2017 16:59

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Linearność Biblii?
zefciu napisał(a):
Model czasoprzestrzeni to model. Czasoprzestrzeń to czasoprzestrzeń. Możesz argumentować, że czasoprzestrzeń nie istnieje (jeśli masz ku temu powody). Twierdzenie jednak „czasoprzestrzeń to model” jest przesunięciem kategorialnym.


"Czasoprzestrzeń to czasoprzestrzeń"to inaczej czasoprzestrzeń "sama w sobie".O takiej" czasoprzestrzeni"nie można nic powiedzieć,czyli nie istnieje jako coś co można zrozumieć.Dlatego odnosząc się do czegokolwiek, mówimy o modelu, czyli o systemie założeń i pojęć, który stara się opisać( intetpretować) daną rzeczywistość.

A wchodząc na wyższy poziom ,samo pojęcie czasoprzestrzeni odnosi sie już do jakiegoś modelu rzeczywistości., czyli de facto model czasoprzestrzeni jest podkategorią modelu rzeczywistości.


Pt lis 24, 2017 17:49
Zobacz profil
Post Re: Linearność Biblii?
A wchodząc na wyższy poziom... itd., ad infinimum. Otóż mam pytanie do mądrego Paulito: czy ten ciąg jest rozbieżny, czy zbieżny, a jeśli zbiezny, to do jakiej granicy? Mądry Paulito z pewnością dostrzega, że jego rozważania nigdzie nas nie zaprowadzą – chyba że, no właśnie, przejdziemy z nimi do granicy.

felek27 napisał(a):
A jakie masz dowody na to, że istnieje fizyczny czas?

A jakie ma felek dowody, że nie jest sennym koszmarem solipsysty, niekoniecznie mnie?


Pt lis 24, 2017 18:16
Post Re: Linearność Biblii?
ErgoProxy napisał(a):
felek27 napisał(a):
A jakie masz dowody na to, że istnieje fizyczny czas?

A jakie ma felek dowody, że nie jest sennym koszmarem solipsysty, niekoniecznie mnie?

Nie ma konieczności dowodzenia czegoś co nie istnieje. To ty musisz wykazać na to dowód, jeśli twierdzisz, że nim jestem.


Pt lis 24, 2017 18:38
Post Re: Linearność Biblii?
Felek bawi się słowami. Dokad go to zaprowadzi?


Pt lis 24, 2017 18:59
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL