Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 148 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Safira 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Safira
Dzieje Apostolskie 4,32
Cytuj:
32 Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne. 33 Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wszyscy oni mieli wielką łaskę. 34 Nikt z nich nie cierpiał niedostatku, bo właściciele pól albo domów sprzedawali je 35 i przynosili pieniądze [uzyskane] ze sprzedaży, i składali je u stóp Apostołów. Każdemu też rozdzielano według potrzeby. 36 Tak Józef, nazwany przez Apostołów Barnabas, to znaczy "Syn Pocieszenia", lewita rodem z Cypru, 37 sprzedał ziemię, którą posiadał, a pieniądze przyniósł i złożył u stóp Apostołów.
5
1 Ale pewien człowiek, imieniem Ananiasz, z żoną swoją Safirą, sprzedał posiadłość 2 i za wiedzą żony odłożył sobie część zapłaty, a pewną część przyniósł i złożył u stóp Apostołów. 3 «Ananiaszu - powiedział Piotr - dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? 4 Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu». 5 Słysząc te słowa Ananiasz padł martwy. A wszystkich, którzy tego słuchali, ogarnął wielki strach. 6 Młodsi mężczyźni wstali, owinęli go, wynieśli i pogrzebali.
7 Około trzech godzin później weszła także jego żona, nie wiedząc, co się stało. 8 «Powiedz mi - zapytał ją Piotr - czy za tyle sprzedaliście ziemię?» «Tak, za tyle» - odpowiedziała. 9 A Piotr do niej: «Dlaczego umówiliście się, aby wystawiać na próbę Ducha Pańskiego? Oto stoją w progu ci, którzy pochowali twego męża. Wyniosą też ciebie». 10 A ona upadła natychmiast u jego stóp i skonała. Gdy młodzieńcy weszli, znaleźli ją martwą. Wynieśli ją więc i pochowali obok męża. 11 Strach wielki ogarnął cały Kościół i wszystkich, którzy o tym słyszeli.

Ten fragment kłóci mi się z obecnym nauczaniem Kościoła. Ateiści stawiają czasem Bogu zarzuty: jeśli Bóg jest wszechmogący, dlaczego nie powstrzyma pedofila, zanim ten zgwałci dziecko? Odpowiedź zwykle wiąże się z wolną wolą - ludzie mają prawo wyboru dobra i zła, Bóg nie może im tego odebrać, ale wszyscy zostaną osądzeni po śmierci.

A co mamy w tym fragmencie? Bóg interweniuje, i to w zupełnie błahej sprawie - ktoś nie oddał Kościołowi tylu pieniędzy, ile mógł. I to jeszcze jak interweniuje - natychmiastową karą śmierci! Nie chce mi się w to wierzyć. Czy nie jest dużo bardziej prawdopodobne, że historia ta została zmyślona, by zwiększyć dochody Apostołów? A jeśli została zmyślona, to przekazuje nam kłamstwo na temat Boga pośród historii, w którą wierzymy. Czy rozsądnie jest w takim razie traktować Dzieje Apostolskie jako dokument historyczny?


Pt sie 02, 2019 9:52
Zobacz profil
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Przecież ten fragment mówi wyraźnie, że Ananiasz i Safira nie zostali ukarani za to, że nie przekazali pieniędzy.

Cytuj:
Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał?
Pytanie zatem, czy nie czytałeś tego fragmentu, czy liczyłeś, że inni nie przeczytają?


Pt sie 02, 2019 10:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Nie rozumiem. Możesz wyjaśnić, co masz na myśli?


Pt sie 02, 2019 10:15
Zobacz profil
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Kravia napisał(a):
Nie rozumiem. Możesz wyjaśnić, co masz na myśli?
Przecież wyjaśniłem. Dzieje Apostolskie wyraźnie stwierdzają, za co Ananiasz i Safira zostali ukarani. Wyraźnie też stwierdzają, za co nie zostali – Apostoł Piotr wyraźnie mówi, że nie była to kara za to, że nie dali pieniędzy, gdyż mieli pełne prawo nie dać pieniędzy. Ty jednak piszesz publicznie, że Bóg ukarał ich za to, że nie dali pieniędzy. Co można interpretować dwojako: albo nie czytałeś tego fragmentu, albo liczysz na to, że nikt z wypowiadających się w wątku go nie przeczytał. Zatem pytam, który z tych scenariuszy zaszedł.


Pt sie 02, 2019 10:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Jest jeszcze trzecia opcja: nie zgadzam się z twoją interpretacją. W tym fragmencie:
Cytuj:
dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? 4 Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał?

Piotr mówi o tym, że skoro ziemia należała wyłącznie do niego, to miał pełne prawo do wszystkich pieniędzy za nią. Gdyby sprzedał cudzą własność, to nie miałby prawa do tych pieniędzy, i nikt by ich od niego się nie domagał.

Nawet jeśli założymy, że twoja interpretacja jest właściwa, to za co Bóg ukarał tych ludzi śmiercią - za kłamstwo? To wcale nie brzmi lepiej.

Żeby nie było, ja nie oskarżam tutaj Boga. Oskarżam autora Dziejów Apostolskich.


Pt sie 02, 2019 10:38
Zobacz profil
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Kravia napisał(a):
Nawet jeśli założymy, że twoja interpretacja jest właściwa, to za co Bóg ukarał tych ludzi śmiercią - za kłamstwo? To wcale nie brzmi lepiej.
Brzmi lepiej. Zostali ukarani za grzech przeciwko Duchowi Świętemu. Próbę oszukania Boga.


Pt sie 02, 2019 10:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
zefciu napisał(a):
Kravia napisał(a):
Nawet jeśli założymy, że twoja interpretacja jest właściwa, to za co Bóg ukarał tych ludzi śmiercią - za kłamstwo? To wcale nie brzmi lepiej.
Brzmi lepiej. Zostali ukarani za grzech przeciwko Duchowi Świętemu. Próbę oszukania Boga.

I próba oszukania Boga jest większym grzechem, niż zgwałcenie niemowlęcia? Poza tym, ja tu nie widzę próby oszukania Boga, tylko Apostołów. To nie jest to samo.


Pt sie 02, 2019 11:00
Zobacz profil
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Kravia napisał(a):
I próba oszukania Boga jest większym grzechem, niż zgwałcenie niemowlęcia?
Jedno jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu, a drugie nie. Nie mówimy tutaj o „wadze”, ale o różnicy jakościowej.
Cytuj:
Poza tym, ja tu nie widzę próby oszukania Boga, tylko Apostołów. To nie jest to samo.
Ale przecież w tym fragmencie (który wreszcie przeczytaj) właśnie o to chodzi – to czego dokonali Ananiasz i Safira było próbą oszukania Boga. Bo ofiara, którą przynieśli miała zostać przyniesiona ze względu na Boga, a nie na Apostołów.


Pt sie 02, 2019 11:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
zefciu napisał(a):
Kravia napisał(a):
I próba oszukania Boga jest większym grzechem, niż zgwałcenie niemowlęcia?
Jedno jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu, a drugie nie. Nie mówimy tutaj o „wadze”, ale o różnicy jakościowej.

To nie ma znaczenia. Według ciebie Bóg uznał, że pewnych grzechów nie może karać, choćby nie wiem jak bardzo niewinni na tym cierpieli, a inne może - choćby nie krzywdziły nikogo poza Jego dumą. Nie masz z tym żadnego problemu?
zefciu napisał(a):
Kravia napisał(a):
Poza tym, ja tu nie widzę próby oszukania Boga, tylko Apostołów. To nie jest to samo.
Ale przecież w tym fragmencie (który wreszcie przeczytaj) właśnie o to chodzi – to czego dokonali Ananiasz i Safira było próbą oszukania Boga. Bo ofiara, którą przynieśli miała zostać przyniesiona ze względu na Boga, a nie na Apostołów.

Implikujesz mi, że nie przeczytałam tego fragmentu, bo nie zgadzam się z twoja interpretacją. To aroganckie z twojej strony. Póki nie udowodnisz mi, że twoja interpretacja jest właściwa, nie mam powodu, by uznawać ją za prawdziwszą niż moja.

To nie była ofiara dla Boga. To była "składka" na chrześcijańską komunę. Masz napisane wcześniej, że wśród chrześcijan nie było własności, wszystko było wspólne. Więc ziemia Ananiasza także należała do wszystkich. Gdy ją sprzedał, powinien był zanieść pieniądze Apostołom, by ci nimi rozporządzili dla wspólnego dobra. Ale tego nie zrobił, zachował część pieniędzy dla siebie, myśląc, że nikt się nie dowie. Bóg nie miał z tym nic wspólnego.

Poza tym, mam wrażenie, może mylne, że Piotr mówiąc o Duchu Świętym/Pańskim, mówi tu o samym sobie.


Pt sie 02, 2019 11:47
Zobacz profil
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Kravia napisał(a):
To nie ma znaczenia. Według ciebie Bóg uznał, że pewnych grzechów nie może karać, choćby nie wiem jak bardzo niewinni na tym cierpieli, a inne może - choćby nie krzywdziły nikogo poza Jego dumą. Nie masz z tym żadnego problemu?
Nie o to chodzi. Grzech przeciw Duchowi Świętemu jest niewybaczalny, bo jest bezpośrednim odrzuceniem Zbawienia. Nie chodzi tutaj o „dumę Boga”, bo Bóg nie jest dumny.
Cytuj:
Implikujesz mi, że nie przeczytałam tego fragmentu, bo nie zgadzam się z twoja interpretacją.
Niczego nie pisałem o „swojej” interpretacji. To że Ananiasz i Safira zginęli dlatego, że próbowali oszukać Boga jest wprost napisane w Dziejach Apostolskich. To Ty na siłę wymyślasz jakieś swoje interpretacje sprzeczne z tym, co masz w tekście.
Cytuj:
To nie była ofiara dla Boga. To była "składka" na chrześcijańską komunę.
Nie była prywatna zapłata dla Apostołów.
Cytuj:
Ale tego nie zrobił, zachował część pieniędzy dla siebie, myśląc, że nikt się nie dowie. Bóg nie miał z tym nic wspólnego.
Jaki w ogóle sens miałaby ofiara Ananiasza, gdyby „Bóg nie miał z tym nic wspólnego”?
Cytuj:
Poza tym, mam wrażenie, może mylne, że Piotr mówiąc o Duchu Świętym/Pańskim, mówi tu o samym sobie.
Na pewno mylne, ale to tylko pokazuje, jak bardzo w piętkę gonisz, próbując na siłę zinterpretować ten fragment tak, żeby Ci pasowało do tezy.


Pt sie 02, 2019 11:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
zefciu napisał(a):
Kravia napisał(a):
To nie ma znaczenia. Według ciebie Bóg uznał, że pewnych grzechów nie może karać, choćby nie wiem jak bardzo niewinni na tym cierpieli, a inne może - choćby nie krzywdziły nikogo poza Jego dumą. Nie masz z tym żadnego problemu?
Nie o to chodzi. Grzech przeciw Duchowi Świętemu jest niewybaczalny, bo jest bezpośrednim odrzuceniem Zbawienia. Nie chodzi tutaj o „dumę Boga”, bo Bóg nie jest dumny.

To brzmi jeszcze gorzej. Twierdzisz, że jeśli ktoś odrzuca zbawienie, to powinien być ukarany na miejscu śmiercią? A nie po prostu brakiem zbawienia? I nadal nie widzę, żeby Ananiasz popełnił taki grzech, o którym mówisz:

Ile jest grzechów przeciwko Duchowi Świętemu?

Sześć jest grzechów przeciwko Duchowi Świętemu:
    o łasce Bożej rozpaczać;
    przeciwko miłosierdziu Bożemu zuchwale grzeszyć;
    uznanej prawdzie chrześcijańskiej się sprzeciwiać;
    bliźniemu łaski Bożej zazdrościć;
    na zbawienne napomnienia zatwardziałe mieć serce;
    rozmyślnie trwać w niepokucie


Mnóstwo ludzi popełnia te grzechy, a Bóg już jakoś nikogo nie zabija na miejscu. Czym różni się grzech Ananiasza od np. grzechu kobiety, która uprawia seks przed ślubem, samej sobie tłumacząc, że Bogu nie powinno to przeszkadzać?

Cytuj:
Cytuj:
Implikujesz mi, że nie przeczytałam tego fragmentu, bo nie zgadzam się z twoja interpretacją.
Niczego nie pisałem o „swojej” interpretacji. To że Ananiasz i Safira zginęli dlatego, że próbowali oszukać Boga jest wprost napisane w Dziejach Apostolskich. To Ty na siłę wymyślasz jakieś swoje interpretacje sprzeczne z tym, co masz w tekście.

To ja ci mogę powiedzieć, że wprost jest napisane, że Ananiasz został ukarany, bo odłożył sobie pieniądze za ziemię, mimo że skoro cała ziemia była jego, to całe pieniądze były jego. A skoro jego, to wspólne:
dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię?

Nic nie wymyślam. Ja tak rozumiem ten tekst, a jeśli da się go zrozumieć inaczej, to widocznie nie jest tak oczywisty, jak ci się wydaje. Udowodnij, że moja interpretacja jest niewłaściwa.

Cytuj:
Cytuj:
To nie była ofiara dla Boga. To była "składka" na chrześcijańską komunę.
Nie była prywatna zapłata dla Apostołów.

A gdzie ja pisałam, ze prywatna? Według zasad panujących w komunie należała się Apostołom do rozporządzenia dla wszystkich.
Cytuj:
Cytuj:
Ale tego nie zrobił, zachował część pieniędzy dla siebie, myśląc, że nikt się nie dowie. Bóg nie miał z tym nic wspólnego.
Jaki w ogóle sens miałaby ofiara Ananiasza, gdyby „Bóg nie miał z tym nic wspólnego”?

Jak to jaka? To była ofiara dla społeczności chrześcijańskiej. Bogaci dzielili się z biednymi, tak żeby nikomu nic nie brakowało. Bardziej można by to nazwać ofiarą dla bliźniego, niż dla Boga.
Cytuj:
Cytuj:
Poza tym, mam wrażenie, może mylne, że Piotr mówiąc o Duchu Świętym/Pańskim, mówi tu o samym sobie.
Na pewno mylne, ale to tylko pokazuje, jak bardzo w piętkę gonisz, próbując na siłę zinterpretować ten fragment tak, żeby Ci pasowało do tezy.

Nie mam żadnej tezy. Ananiasz skłamał Piotrowi, że ziemia kosztowała tyle a tyle. Jego żona także skłamała Piotrowi. A Piotr komentuje to tak: "skłamałeś Duchowi Świętemu, wystawiacie na próbę Ducha Pańskiego". To jest to, co widzę. I dlaczego miałaby to nie być prawda? Może Apostołowie zachowywali się tak, jakby czyny przeciwko nim były czynami przeciwko Duchowi, który w nich przebywał?


Pt sie 02, 2019 12:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Ta historia została napisana jako przestroga dla tych, którym by zasady komunistyczne nie odpowiadały i chcieliby zachować własność prywatną. Wyraźnie ma na celu uczyć, że za próbę oszustwa Bóg karze śmiercią, więc lepiej nie próbować, choć jakoś nic nie wiadomo aby kiedykolwiek jeszcze coś takiego miało mieć miejsce. Jak dla mnie to Dzieje Apostolskie to opowieść o tym jak to stopniowo odchodzono od tego czego naprawdę nauczał Jezus, choć tak na serio to nie wiemy czego dokładnie nauczał, bo Ewangelie spisano w taki a nie inny sposób aby wykazać to co uznano za słuszne do wykazania a potem wybrano te, które odpowiadały określonej narracji dopasowanej do względów politycznych.
Jest to oczywiście moje prywatne zdanie i piszę to aby po prostu pokazać Tobie Kravia, że podobnie interpretuję ten fragment, a oficjalna interpretacja Kościoła jest oczywista tylko dla tych, którzy przyjmują ją bezkrytycznie jakby pochodziła napewno od samego Boga.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt sie 02, 2019 13:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Dziękuję, Ircia, przynajmniej mam dowód, że ten fragment nie jest tak jednoznaczny, jak zefciu próbuje to przedstawiać :)


Pt sie 02, 2019 14:01
Zobacz profil
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Kravia napisał(a):
To brzmi jeszcze gorzej. Twierdzisz, że jeśli ktoś odrzuca zbawienie, to powinien być ukarany na miejscu śmiercią? A nie po prostu brakiem zbawienia?
A jaka jest różnica?
Cytuj:
I nadal nie widzę, żeby Ananiasz popełnił taki grzech, o którym mówisz
Ale autor Dz tak właśnie twierdzi i tak właśnie to zdarzenie interpretuje. Nie rozumiem, dlaczego dowierzasz mu jeśli chodzi o samo zdarzenie, a nie dowierzasz, jeśli chodzi o interpretację.
Cytuj:
To ja ci mogę powiedzieć, że wprost jest napisane, że Ananiasz został ukarany, bo odłożył sobie pieniądze za ziemię, mimo że skoro cała ziemia była jego, to całe pieniądze były jego.
A po polsku?
Cytuj:
Nic nie wymyślam. Ja tak rozumiem ten tekst, a jeśli da się go zrozumieć inaczej, to widocznie nie jest tak oczywisty, jak ci się wydaje. Udowodnij, że moja interpretacja jest niewłaściwa.
Aha. Czyli mogę do dowolnego tekstu dodać jako „interpretację” dowolną bzdurę i niech mi inni dowodzą, że interpretacja jest niewłaściwa?
Cytuj:
Jak to jaka? To była ofiara dla społeczności chrześcijańskiej. Bogaci dzielili się z biednymi, tak żeby nikomu nic nie brakowało.
Aha. Czyli uważasz, że Ananiasz chciał żyć w pierwotnym Kościele, jednak traktując go jako świecką komunę.
Cytuj:
Może Apostołowie zachowywali się tak, jakby czyny przeciwko nim były czynami przeciwko Duchowi, który w nich przebywał?
Nie prywatnie przeciwko nim. Ale tak – grzechy przeciwko Cerkwi za takie były uważane.


Pt sie 02, 2019 15:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Cytuj:
Ta historia została napisana jako przestroga dla tych, którym by zasady komunistyczne nie odpowiadały i chcieliby zachować własność prywatną.


Cos sie Autorce tego postu komunizmy pomieszaly. "Komunizm" pierwszych wspolnot byl dobrowolny drugi byl wymuszony.
Ten pierwszy skonczyl sie tak, ze Pawel musial zbierac datki na chrzescijan w Jerozolimie a drugi wymordowal miliony ludzi.

Cytuj:
choć tak na serio to nie wiemy czego dokładnie nauczał, bo Ewangelie spisano w taki a nie inny sposób


Dosc smiala teza.
A w jaki to sposob spisano Ewangelie?

Cytuj:
potem wybrano te, które odpowiadały określonej narracji dopasowanej do względów politycznych


No tak, autorzy Ewangelii maczali swoje brudne paluchy w tym niecnym procederze, dogadali sie z z rzymskim okupantem i z ich kolaborantami i wysmazyli pare tekstow, "które odpowiadały określonej narracji dopasowanej do względów politycznych".

Cytuj:
oficjalna interpretacja Kościoła jest oczywista tylko dla tych, którzy przyjmują ją bezkrytycznie jakby pochodziła napewno od samego Boga.


Interpretacja oficjalna opiera sie m.in. na krytyce tekstu, kontekscie historycznym, calym aparacie naukowym zwiazanym z paleografia, analiza porownawcza i wreszcie na klasycznym pytaniu:"co autor mial na mysli" a w tym wypadku sprawa jest jasna i oczywista, na co zwrocil juz uwage zefciu.

_________________
ksiądz


Pt sie 02, 2019 17:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 148 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL