Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:35



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 664 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 45  Następna strona
 Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia 
Autor Wiadomość
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Przeemek napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Tymczasem Bóg chce zbawić nas całych - nie przypadkowo, dla naszego zbawienia nastąpiło Jego Wcielenie - i od tek chwili stał się także człowiekiem. I zostanie nim już na zawsze.


Jeżeli stał się człowiekiem już na zawsze, to jak może rzeczywiście/substancjalnie/prawdziwie, przebywać w opłatku na każdej Mszy? i do tego oddzielony od swojej krwi, która jest w kielichu? Na prawdę Marku, już coraz trudniej nadążyć za twoja intepretacją nauki Kościoła.

No tak skoro Bóg przyjął ludzkie ciało, to już zatracił moc Boga.....i tak ludzie przez wieki usiłują ograniczać Boga....ba nawet zrobić z Niego kłamczucha obiecującego to jest ciało Moje, to jest krew Moja.....


Wt kwi 25, 2017 6:45

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Alus napisał(a):
No tak skoro Bóg przyjął ludzkie ciało, to już zatracił moc Boga.....i tak ludzie przez wieki usiłują ograniczać Boga....ba nawet zrobić z Niego kłamczucha obiecującego to jest ciało Moje, to jest krew Moja.....


chwat napisał(a):
A no nie ma Marka interpretacji. Jest interpretacja Przemka, Przemku jaka jest Twoja interpretacja nauki Kościoła? Że Bóg był człowiekiem kilkadziesiąt lat?


zefciu napisał(a):
Nie wiemy jak może. Tak jak nie wiemy, jak Bóg mógł stać się człowiekiem. W ogóle Bóg i jego Wcielenie jest nieogarnioną tajemnicą. Więcej wiemy o tym, czym Wcielenie nie było, niż czym było (stąd Dogmat Chalcedoński zawierający 4 x α-)


zefciu napisał(a):
Nie ma żadnej "Marka interpretacji".


Rozumiem panowie, że już w tym wątku jest ponad dwadzieścia stron i mogliście "przeoczyć" dlaczego tak sformułowałem zdanie skierowane do Marka, on wie, bo prowadził dyskusję.

Moja intepretacja opiera się na Piśmie Świętym.

Ani nie próbuje ograniczyć Boga, ani zrobic z Niego kłamczucha, ani nie próbuję rozgryść tej "Wielkiej Tajemnicy". Wszystko co napisałem, oparłem na tym co już wszyscy wiemy i nie jest objęte tajemnicą, czyli to co Bóg zechciał nam objawić:

Jezus sam zapowiedział, że Go z nami nie będzie fizycznie, ale zostawi nam Ducha, kiedy będzie siedział "po prawicy" Ojca i orędował za nami:


J14: 15 Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. 16 Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela5 da wam, aby z wami był na zawsze - 17 Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie.

J16: 7 "Lepiej dla was, żebym Ja odszedł. Bo jeśli nie odejdę, Pocieszyciel do was nie przyjdzie, jeśli zaś odejdę, Pocieszyciel do was nie przyjdzie, jeśli zaś odejdę, poślę go do was"


(J17: 11-13)"I już nie jestem na świecie, lecz oni są na świecie, a Ja do ciebie idę. Ojcze święty, zachowaj w imieniu twoim tych, których mi dałeś, aby byli jedno, jak my. Dopóki byłem z nimi na świecie, zachowywałem w imieniu twoim tych, których mi dałeś, i strzegłem, i żaden z nich nie zginął, prócz syna zatracenia, by się wypełniło Pismo. Ale teraz do ciebie idę i mówię to na świecie, aby mieli w sobie moją radość w pełni"

2kor5: 16 "(...) A jeśli znaliśmy Chrystusa według ciała, to teraz już nie znamy"


Dopiero jak wróci drugi raz na ziemię:
J14: 19 Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie oglądał. Ale wy Mnie widzicie, ponieważ Ja żyję i wy żyć będziecie. 20 W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was.

Chrystus żyje w nas przez wiarę, a nie przez zjedzenie Jego ciała, w postaci opłatka:
Ga2: 20 "Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, [b]ale żyje we mnie Chrystus; a obecne życie moje w ciele jest życiem w wierze w Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał siebie samego za mnie" [/b]

Ef3: 16 - 19(16) aby według bogactwa swej chwały sprawił w was przez Ducha swego wzmocnienie siły wewnętrznego człowieka. (17) Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w waszych sercach; abyście w miłości wkorzenieni i ugruntowani, (18) wraz ze wszystkimi świętymi zdołali ogarnąć duchem, czym jest Szerokość, Długość, Wysokość i Głębokość, (19) i poznać miłość Chrystusa, przewyższającą wszelką wiedzę, abyście zostali napełnieni całą Pełnią Bożą.



1J2: 1 Dzieci moje, piszę wam to dlatego, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet kto zgrzeszył,
mamy Rzecznika u Ojca -Jezusa Chrystusa sprawiedliwego.



Jeżeli byście przeczytali kilka stron wcześniej, to byście zobaczyli czym się sugerowałem i skąd moje wnioski. Żadnej tajemnicy nie odkryłem, tylko to co nam Bóg ujawnił z Pisma.
A Pismo mówi, że Jezus jest w swoim ciele uwielbionym po prawicy Ojca, zesłał nam Pocieszyciela - Ducha i w ten sposób przebywa z nami. Jest Bogiem, może wszystko, ale Sam zdecydował jak zrobi i powiedział nam jak to będzie wyglądać w Biblii. A nie ma Go napewno wśród nas rzeczywiście/prawdziwie/substancjalnie w hostii/chlebie i we krwi.

Jeżeli nie ma Marka, to jest to intepretacja opierająca się na tradycji Ojców, nie na Piśmie Świętym.


Wt kwi 25, 2017 22:24
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Nadal nie chcesz włożyć wysiłku by zrozumieć w jakim sensie mówimy o obecności Chrystusa w Eucharystii - wolisz się bezproduktywnie mądrzyć.
Niestety, w tej sytuacji odsyłam Cię do moich wcześniejszych postów - ile w końcu mogę polemizować z takimi pierdołami?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt kwi 25, 2017 23:04
Zobacz profil WWW
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Cytuj:
Jeżeli byście przeczytali kilka stron wcześniej, to byście zobaczyli czym się sugerowałem i skąd moje wnioski. Żadnej tajemnicy nie odkryłem, tylko to co nam Bóg ujawnił z Pisma.
A Pismo mówi, że Jezus jest w swoim ciele uwielbionym po prawicy Ojca, zesłał nam Pocieszyciela - Ducha i w ten sposób przebywa z nami. Jest Bogiem, może wszystko, ale Sam zdecydował jak zrobi i powiedział nam jak to będzie wyglądać w Biblii. A nie ma Go napewno wśród nas rzeczywiście/prawdziwie/substancjalnie w hostii/chlebie i we krwi.

Jeżeli nie ma Marka, to jest to intepretacja opierająca się na tradycji Ojców, nie na Piśmie Świętym.

Czy Ty napiszesz kilka stron, czy kilka zdań, treści Ewangelii nie zmienisz, i nie dowiedziesz, że to doktorzy Kościoła w trakcie ostatniej wieczerzy w Wieczerniku 2 tys lat temu ustanowili Komunię św.....


Śr kwi 26, 2017 7:00
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Powiem Przeemkom i innym tylko tyle:
Cytuj:
A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata» Mt 28, 20b


Dopoki nie staniesz sie jak dziecko i nie wylaczysz podejrzliwosci i pseudonaukowych rozwazan, czy Pan Jezus jest obecny fizycznie (a byl "fizycznie" obecny po zmartwychwstaniu? Naprawde? I przechodzil przez zamkniete drzwi?) czy realnie, to nic nie pojmiesz (swiadomie nie uzywam slowa "zrozumiesz". Proba zrozumienia Boga przez rozum czlowieka jest z gory skazana na porazke).
Pan Jezus nakazal pic swoja Krew i jesc swoje Cialo, co bylo od poczatku tak rozumiane, co poswiadcza sw Pawel.

A po 2000 lat przychodza ludzie, ktorym, jak Zydom wtedy, to sie w glowie nie miesci, bo ich bog musi byc na ich rozum.


Śr kwi 26, 2017 7:11

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Alus napisał(a):
Czy Ty napiszesz kilka stron, czy kilka zdań, treści Ewangelii nie zmienisz, i nie dowiedziesz, że to doktorzy Kościoła w trakcie ostatniej wieczerzy w Wieczerniku 2 tys lat temu ustanowili Komunię św.....


Już teraz pogubiłem się całkowicie, myślałem że nauka Kościoła katolickiego głosi, że to Jezus ustalił komunię świętą 2 tyś lat temu?

I wy mi zarzucacie, że nie czytam ze zrozumieniem? że widzę swoją intepretację? Jak widać nadmiar przepisów i nakazów każdego może "zakręcić", nawet jak już się jest pewnym/wydaje się, że się rozumie naukę kościoła........

Kael napisał(a):
Dopoki nie staniesz sie jak dziecko i nie wylaczysz podejrzliwosci i pseudonaukowych rozwazan, czy Pan Jezus jest obecny fizycznie (a byl "fizycznie" obecny po zmartwychwstaniu? Naprawde? I przechodzil przez zamkniete drzwi?) czy realnie, to nic nie pojmiesz (swiadomie nie uzywam slowa "zrozumiesz". Proba zrozumienia Boga przez rozum czlowieka jest z gory skazana na porazke).


Sam widzisz Marku, że też musze się powtarzać w kółko.
Czy ty Kael zaglądałeś ostatnio do Biblii:

Łk:24 38 Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? 39 Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». 40 Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. 41 Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» 42 Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. 43 Wziął i jadł wobec nich.

Nie wiem czy powyższe wymaga komentarza. Jezus był żywy w uwielbionym - zmartwychwstałym ciele wśród uczniów. Więc jak dzieli się Jego uwielbione ciało na miliony kawałków, do tego oddziela je się od krwi, na wszystkich Mszach, we wszystkich kościołach na raz? Czy w każdym opłatku jest pełny Jezus? Nawet gdyby, ma on już jedno - nierozerwalne uwielbione ciało, mimo że może być w wielu miejscach jednocześnie, tak nam mówi Biblia i ponad to nic węcej nie wiemy.
Podzielił się na kawałki? dla Boga wszystko możliwe, ale to domysły, Bilbia tego nie potwierdza. Pomniejszył się do wielkości opłatka i skopiował miliardy razy? Dla Boga możliwe, ale Bilbia tego nie potwierdza, więc na domysłach ja wiary opierać nie będę.

Dz1: 3 Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym.

Mam prośbę Kaelu, jak wyjdziesz jeszcze raz z jakąś tezą czy twierdzeniem, czy też z bezpodstawnymi oskarżeniami, to podeprzyj się jakimś cytatem z Biblii proszę.

P.S. Jak widzisz Marku, masz powyżej realny dowód jak jest z tym rozumieniem nauki w kościele, nie każdy może poświecić pół życia by się z tą "trudną nauką zapoznać". Ciągle twierdzisz kościół naucza, kościół naucza.... a i tak jeszcze wielu nie rozumie i ciągle się gubi, i na takim fundamencie buduje się wiarę.... To jest ślepe powierzanie się intepretacji drugiej osoby, to jest wynik tak działającej tradycji, więcej balastu kulturowego niż realnej obecności Chrystusa w życiu człowieka.


Śr kwi 26, 2017 19:08
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Przeemek napisał(a):
Już teraz pogubiłem się całkowicie, myślałem że nauka Kościoła katolickiego głosi, że to Jezus ustalił komunię świętą 2 tyś lat temu?

A niby naucza inaczej? :o
Powyższym zdaniem kolejny raz udowodniłeś, że nie rozumiesz słowa pisanego. Tym bardziej nie zabieraj się do interpretacji Biblii.

I nie "ustalił", bo ustalić można sobie różne rzeczy: wspólną wersję wydarzeń, godzinę spotkania, dane właściciela auta po nr rejestracyjnym itp. Jezus ustanowił sakrament Eucharystii, Komunię świętą, jeśli wolisz tak to określić.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr kwi 26, 2017 19:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Małgosiaa napisał(a):
Przeemek napisał(a):
Już teraz pogubiłem się całkowicie, myślałem że nauka Kościoła katolickiego głosi, że to Jezus ustalił komunię świętą 2 tyś lat temu?

A niby naucza inaczej? :o
Powyższym zdaniem kolejny raz udowodniłeś, że nie rozumiesz słowa pisanego. Tym bardziej nie zabieraj się do interpretacji Biblii.


Małgosiu, ty już w tej złości/emocji na mnie, sama nie umiesz przeczytać logicznie tekstu.
Nie widzisz retoryki w tekście, odpowiadałem do "Alus", który napisał:

Czy Ty napiszesz kilka stron, czy kilka zdań, treści Ewangelii nie zmienisz, i nie dowiedziesz, że to doktorzy Kościoła w trakcie ostatniej wieczerzy w Wieczerniku 2 tys lat temu ustanowili Komunię św.....


To on uważa, że "....doktorzy Koscioła..." "...ustanowili komunię...".
Ochłoń trochę, żebyś mogła trzeźwo na tekst spojrzeć, bo popełniasz błedy. Ja nie twierdzę, że nie rozumiesz słowa pisanego, po prostu sie trochę zagalopowałaś i nie złapałaś kontekstu, zdarzyc się może każdemu....


Śr kwi 26, 2017 19:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Przeemek napisał(a):
Małgosiu, ty już w tej złości/emocji na mnie, sama nie umiesz przeczytać logicznie tekstu.
Nie widzisz retoryki w tekście, odpowiadałem do "Alus", który napisał:

Czy Ty napiszesz kilka stron, czy kilka zdań, treści Ewangelii nie zmienisz, i nie dowiedziesz, że to doktorzy Kościoła w trakcie ostatniej wieczerzy w Wieczerniku 2 tys lat temu ustanowili Komunię św.....

To on uważa, że "....doktorzy Koscioła..." "...ustanowili komunię...".

Bo zaraz spadnę z krzesla ze smiechu :lol: . Wrócz człowieku do szkoły i naucz się czytać ze zrozumieniem. Alus nic takiego nie napisała (Alus jest kobietą). Alus napisała (przetłumaczę Ci z polskiego na nasze), że nieważne jak długi post napiszesz, to nie udowodnisz, że to doktorzy Kościoła ustanowili Eucharystię.
Przeemek napisał(a):
Ochłoń trochę, żebyś mogła trzeźwo na tekst spojrzeć, bo popełniasz błedy. Ja nie twierdzę, że nie rozumiesz słowa pisanego, po prostu sie trochę zagalopowałaś i nie złapałaś kontekstu, zdarzyc się może każdemu....

Nie ucz księdza pacierza. Alus jest katoliczką, zna nauczanie Kościoła i nie mogła napisac tego co sugerujesz. To nie ja nie rozumiem słowa pisanego, ale Ty. Nie ja sie zagalopowałam, ale Ty za wszelką cenę chcesz udowodnić, że KK naucza inaczej niż naucza. Silisz sie na sarkazm zawarty w tym zdaniu:
Przeemek napisał(a):
Już teraz pogubiłem się całkowicie, myślałem że nauka Kościoła katolickiego głosi, że to Jezus ustalił komunię świętą 2 tyś lat temu?

a nie widzisz rozumiesz prostego zdania wyrazonego przez Alus.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr kwi 26, 2017 20:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Marek_Piotrowski napisał(a):
Nadal nie chcesz włożyć wysiłku by zrozumieć w jakim sensie mówimy o obecności Chrystusa w Eucharystii - wolisz się bezproduktywnie mądrzyć.
Niestety, w tej sytuacji odsyłam Cię do moich wcześniejszych postów - ile w końcu mogę polemizować z takimi (censored)?


Marku na prawdę przesadziłeś, każdy z katolików wie że Jezus jest fizycznie w hostii, nie szukałem źródeł dalej niż katechizm, czyli oficjalne źródło Koscioła Katolickiego odnośnie Prawd wiary, ponieważ wydawało mi się to bardziej niż oczywiste, że każdy katolik to wie.
Ale mimo to nadal, zaprzeczasz fizycznej obecności w Chrystusa i twierdzisz, że to nie jest oficjalną nauką Chrystusa.

Więc jeszcze raz moja intepretacja, z poparciem nauki Kościoła Katolickiego:(źródło: http://teologia.pl/m_k/zag06-3a.htm#1c, Ks. Dr. M. Kaszowski, "Nauka Kościoła w Pytaniach i Odpowiedziach", P. S. czy autorytet ten ma wystarczający stopień naukowy? to pytanie do Małgosi)

Pod postaciami chleba i wina obecny jest w najprawdziwszy sposób sam nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus. Jest On obecny, jak uczy Kościół, "prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie". (Por. Sobór Trydencki: DS 1651; KKK 1374).


Kościół posługuje się różnymi symbolami przypominającymi Jezusa Chrystusa, do których można zaliczyć obrazy, ikony, figury, a także krzyż. W tych wizerunkach Chrystus nie jest jednak realnie obecny, tak jak w Eucharystii. Wizerunki Chrystusa są tylko symbolami, znakami mówiącymi nam o Nim, o wydarzeniach z Jego życia, o Jego śmierci itp. w zależności od tego, co nam przedstawiają. Eucharystii jednak nie można rozumieć jako symbolu. Trzy określenia używane przez Kościół: "prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie" (por. KKK 1374), podkreślają realność obecności naszego Zbawiciela. To, co nazywamy nieraz chlebem i winem konsekrowanym, nie jest tylko symbolem, który przypomina nam o Chrystusie, lecz zasłoną zakrywającą Zbawiciela, obecnego pośród nas w absolutnie realny sposób.

Czy tutaj pozostają jeszcze jakieś wątpliwości?:
Konsekrowana hostia i konsekrowane wino nie jest hostią ani winem, lecz Ciałem i Krwią Chrystusa. Przypomina nam tę tajemniczą prawdę określenie: obecność "substancjalna" (por. KKK 1374). Istnieją zatem tylko widoczne dla nas postacie chleba i wina, substancjalnie jednak pod tymi znakami jest obecny cały Jezus Chrystus, Bóg i człowiek zmartwychwstały. Cały jest obecny i pod postaciami chleba, i pod postaciami wina. Inaczej mówiąc, w Eucharystii spotykamy się nie tylko z samym działaniem Zbawiciela lub ze skutkami tego działania, lecz z Nim samym. obecnym substancjalnie z naturą ludzką i Boską.
Więc nie rób ze mnie idioty i proszę żebyś też przestał się wymądrzać. Jezus jest fizycznie w chlebie i winie według oficjalnej nauki Kościoła Rzymskokatolickiego:

Obecność Jezusa nie jest tylko subiektywnym przekonaniem wierzących, bez pokrycia w rzeczywistości, czyli nie jest np. jakimś wymysłem lub wyobrażeniem o obecności Chrystusa w tabernakulum czy w Komunii św. Przeciwnie, jest faktem, w który wierzy Kościół. Tę prawdę podkreślają określenia: obecność "prawdziwa i rzeczywista" (por. KKK 1374). Jak oczy nasze widzą rzeczywisty świat i prawdziwych ludzi, tak wiara pozwala nam duchowo dostrzec prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie obecnego pośród nas Pana i Zbawiciela. Konsekrowany chleb i wino, a ściślej mówiąc: postacie chleba i wina mają nam przypominać tę niedostrzegalną dla naszych oczu obecność, będącą owocem niepojętej potęgi, miłości i pokory Boga-Człowieka.


Realizm obecności Jezusa Chrystusa podkreśla również określenie Kościoła, który mówi o Jego obecności pośród nas z Ciałem, Krwią, duszą i Bóstwem: "W Najświętszym Sakramencie Eucharystii "są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus" (Sobór Trydencki: DS 1651.)." (KKK 1374).

Gdybyśmy o jakimś człowieku powiedzieli, że jest gdzieś z ciałem, krwią i swoją duszą, wyrazilibyśmy słowami fakt, że w najprawdziwszy sposób znajduje się on w jakimś miejscu: tzn. że nie jest obecny tylko "myślami" lub "duchem". To samo chce powiedzieć o Jezusie Chrystusie Kościół uczący, że w sakramencie Eucharystii jest On obecny z Ciałem, Krwią, duszą i Bóstwem.

Sformułowanie to podkreśla również fakt obecności całego Chrystusa, to znaczy z Jego pełną ludzką naturą (Ciało, Krew i dusza) oraz Boską (Bóstwo). Pod postaciami chleba i wina spotykamy się z prawdziwym zmartwychwstałym Chrystusem, który, będąc Bogiem, równocześnie posiada pełną naturę ludzką. Gdzie jest Ciało Chrystusa, tam jest też Jego dusza i — na mocy unii osobowej — Jego Bóstwo. Przez Eucharystię "uobecnia się cały Chrystus, Bóg i człowiek" (Paweł VI, enc. Mysterium fidei; por. KKK 1374)".

Cały Chrystus obecny jest zarówno pod postaciami chleba, jaki pod postaciami wina, a także cały utajony jest pod każdą ich cząstką.

Dlaczego słowa: "to jest Ciało Moje", "To jest Moja Krew", w odniesieniu do Eucharystii Kościół rozumie dosłownie, jako mówiące o prawdziwym Ciele i prawdziwej Krwi Chrystusa?


Czy teraz masz jeszcze jakieś wątpliwości co do oficjalnej nauki Kościoła? o obecności fizycznej Chrystusa w chlebie?

Dodam jeszcze kilka:
(http://www.ptm.rel.pl/index.php?option= ... Itemid=197, "Trydenckie wyznanie wiary złożone przez najświątobliwszego papieża Piusa IX oraz wszystkich ojców Soboru Watykańskiego")
[13] Wyznaję także, iż nawet pod jedną tylko postacią przyjmujemy całego i nie umniejszonego Chrystusa oraz prawdziwy sakrament.
Ani trochę Chrystus nie jest umniejszony, tak jak zmartwychwstał w swoim uwielbionym ciele.

(http://www.gobbi.pl/tematy/geu01.html , PISMA KS. St. GOBBIEGO, "EUCHARYSTIA - SAKRAMENT BOŻEJ OBECNOŚCI")

Jezus jest obecny pośród nas, dzięki mocy działania powierzonego kapłanom. Kapłan ma szczególną władzę: "rodzi Jezusa". Maryja porównuje działanie kapłana, sprawującego Najświętszą Ofiarę do Swego macierzyństwa: «Kocham was szczególną miłością, bo jesteście Jego Kapłanami. Otrzymaliście władzę, która tak bardzo was upodabnia do waszej Niebieskiej Mamy. Kiedy celebrujecie Mszę św., również i wy rodzicie Mojego Syna. Staje się On rzeczywiście obecny w Hostii konsekrowanej przez słowa Kapłanów. Gdyby nie było was, Moi najmilsi synowie, Mój Syn nie mógłby stawać się obecny w Sakramencie Eucharystii.

Gdyby nie kapłan to Jezusa by z nami nie było, kapłan ma moc "rodzenia Jezusa", kapłani władają Jezusem.???

Idziemy dalej, te już z bardziej znanych:

Jezus fizyczne, materia chleba i wina już nie istnieje, tylko ciało Chrystusa:

Sobór Trydencki:


KANON I: "Jeżeli ktokolwiek zaprzeczy, że ciało i krew razem z duszą i Bóstwem naszego Pana Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus są prawdziwe, rzeczywiste i cieleśnie obecne w sakramencie Przenajświętszej Eucharystii i jeżeli twierdzi, że jest On tam tylko w sposób symboliczny — to niech będzie przeklęty!"
KANON II: "Jeżeli ktokolwiek będzie twierdził, że materia chleba i wina pozostaje w sakramencie Przenajświętszej Eucharystii razem z ciałem i krwią naszego Pana Jezusa Chrystusa… — niech będzie przeklęty!"
KANON IV: "Jeżeli ktokolwiek będzie twierdził, że Chrystus — jednorodzony Syn Boga nie powinien być czczony w świętym sakramencie Eucharystii i publicznie uwielbiony (w Latrii), i że nie należy Mu oddawać czci w zewnętrznych, uroczystych procesjach zgodnie z chwalebnymi i powszechnymi obrzędami i zwyczajami Kościoła Świętego, i że uwielbiający Go są bałwochwalcami — niech będzie przeklęty!"


A tutaj referat o materii Jezusa w chlebie:
("Periodyk teologiczny Gregorianum", Włochy,lipiec 1957 r., tłum. Z. Morawski):

"Stosując w odniesieniu do dogmatu o Eucharystii określone kryteria, musimy stwierdzić, że w czasie przeistoczenia za sprawą słów Chrystusa, cała substancja chleba i wina przemienia się w Ciało i Krew Pańską. Tym samym protony, neutrony i elektrony wchodzące w skład zakonserwowanej materii, jej atomy, cząstki, jony, zespoły molekularne, mikrokryształy — słowem całość składników, z których składa się chleb i wino, przestaje istnieć, przekształcając się w Ciało i Krew Chrystusa. Pozostają natomiast wszystkie formy zewnętrzne charakterystyczne dla tych substancji: rozmiar, masa, ładunki elektryczne wraz ze związaną z tym całą aktualną i potencjalna energią magnetyczną, elektryczna i tym samym wszystkie efekty optyczne, akustyczne, termodynamiczne, elektromagnetyczne, które te siły mogą wytworzyć. Wszystko to razem stanowi cechy eucharystyczne, czyli całość zjawisk bezpośrednio eksperymentalnych…".

Czy masz Marku jeszcze jakieś wątpliwości?
Więc przestań mnie pouczać o swojej wersji nauki Kościoła Katolickiego. Zwyczajnie oszukujesz w tej kwestii.

Czy teraz mogę wrócić do Biblii i wskazać gdzie powyższa nauka Kościoła katolickiego totalnie zaprzecza Słowu Bożemu? zacznę od analizy Jana 6, którą dawo chciałem zrobić.


Cz kwi 27, 2017 1:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Przeemek napisał(a):
każdy z katolików wie że Jezus jest fizycznie w hostii

Każdy z katolików wie:
...przebywa Chrystus cały i nieuszczuplony, w swej fizycznej „rzeczywistości”, obecny nawet ciałem, chociaż nie w ten sam sposób, w jaki ciała są umiejscowione w przestrzeni.
encyklika Misterium fidei

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz kwi 27, 2017 6:08
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Przeemek napisał(a):
nie szukałem źródeł dalej niż katechizm,
Przeemek napisał(a):
Czy masz Marku jeszcze jakieś wątpliwości?
Więc przestań mnie pouczać o swojej wersji nauki Kościoła Katolickiego. Zwyczajnie oszukujesz w tej kwestii.

1. Nie szukałeś innych źródeł poza katechizmem - i na tym polega Twoja ignorancja: nie masz żadnej wiedzy, bo:
- nie da się nauczyć języka polskiego korzystając wyłącznie ze słowników
- nie posiądzie się wiedzy z geografii korzystając wyłącznie z atlasu
- nie nauczy się matematyki mając przed sobą wyłącznie tabliczkę mnożenia
- chemii nie zgłębi ten, który posługuje się wyłącznie tablicą Mendelejewa
a więc to nie Marek ma swoją wersję nauczania katolickiego, ale Przeemek. Przyznając, że jedynym źródłem jest katechizm potwierdziłeś swoją ignorancję.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz kwi 27, 2017 6:22
Zobacz profil
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Małgosiaa napisał(a):
Przeemek napisał(a):
nie szukałem źródeł dalej niż katechizm,
Przeemek napisał(a):
Czy masz Marku jeszcze jakieś wątpliwości?
Więc przestań mnie pouczać o swojej wersji nauki Kościoła Katolickiego. Zwyczajnie oszukujesz w tej kwestii.

1. Nie szukałeś innych źródeł poza katechizmem - i na tym polega Twoja ignorancja: nie masz żadnej wiedzy, bo:
- nie da się nauczyć języka polskiego korzystając wyłącznie ze słowników
- nie posiądzie się wiedzy z geografii korzystając wyłącznie z atlasu
- nie nauczy się matematyki mając przed sobą wyłącznie tabliczkę mnożenia
- chemii nie zgłębi ten, który posługuje się wyłącznie tablicą Mendelejewa
a więc to nie Marek ma swoją wersję nauczania katolickiego, ale Przeemek. Przyznając, że jedynym źródłem jest katechizm potwierdziłeś swoją ignorancję.


To ty uważasz, że katechizm KK jest niewiarygodnym źródłem?


Cz kwi 27, 2017 10:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Gdzie w KKK, jest podane takie rozumienie (fizyczne) hostii, o jakim mówi Przemek?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz kwi 27, 2017 11:20
Zobacz profil
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Jesli Przeemek chce cos “analizowac“ to moze zacznie od J 6,53-58. Ciekawi mnie jak bezkonfesyjni chrzescijanie to sobie wylozyli, zeby “miec zycie“ bez Eucharystii


Cz kwi 27, 2017 12:46
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 664 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 45  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL