Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:48



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 664 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 45  Następna strona
 Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
wybrana napisał(a):
Chleb na Ołtarzu - wypieczony przez człowieka, nie jest i nie przedstawia żywego Jezusa.

@wybrana twierdzi, że Jezus kłamie

Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: «To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!» (Łk 22.19)

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N sie 06, 2017 12:28
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
wybrana, ostrzeżenie za obrażanie wiary gospodarzy i w efekcie ban na 2 tyg.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N sie 06, 2017 12:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 25, 2017 13:44
Posty: 4
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Małgosiaa napisał(a):
wybrana napisał(a):
ciach - obrażanie wiary gospodarzy - s33

Twoje chamstwo przekracza wszelkie granice.


Ale nigdy nie będzie większe od twojego.


N sie 06, 2017 12:55
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
No to teraz ban na IP. I ostrzeżenie.

A w odpowiedzi na pytanie "dlaczego?" - Ponieważ obraziłaś wiarę katolików, którzy dosłownie wierzą w słowa Jezusa "to jest Ciało moje".

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N sie 06, 2017 16:29
Zobacz profil
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Przeemek napisał(a):
Co to znaczy Możemy wierzyć w sposób prosty?
Wyjaśniłem. W Liturgii Jana Chryzostoma przed Komunią kapłan z wiernymi odmawia modlitwę, która zaczyna się tak:
Cytuj:
Wierzę Panie i wyznaję, że Ty jesteś w istocie Chrystusem, Synem Boga Żywego, który przyszedł na świat zbawić grzeszników, pośród których ja jestem pierwszy. Jeszcze wierzę, że to jest rzeczywiście Przeczyste Twoje Ciało, a to jest rzeczywiście Najczcigodniejsza Krew Twoja".

I można powiedzieć, że "na podstawie" tego wyznania wierni następnie przystępują do Komunii. To są proste słowa, które nie zawierają żadnych filozoficznych kombinacji, po prostu potwierdzają to, co powiedział Chrystus w Wieczerniku "to jest".
Cytuj:
Kto takie przyzwolenia wydaje, Jezus naucza że Wiara może być dowolna? że możemy wierzyć jak chcemy?
Niczego takiego przecież nie napisałem. Napisałem, że nie wszyscy rozumieją filozofię tomistyczną. I rzymscy katolicy przecież są tego faktu świadomi, więc nawet oni przecież nie wymagają od wiernego przystępującego do Komunii, aby rozumiał jej niuanse. Ważne, że nie zaprzecza, iż to jest Ciało i Krew.
Cytuj:
Ja też wierzę zgodnie z NT, a jednak wielu nie widzi tej Przemiany tak jak katolicy, to już jest dowód na to że wybranie jednej praktyki i zestawu wierzeń nie musi być koniecznie tym prawidłowym, a nie jakimś skłucaniem jednej grupy wierzeń z drugą. Jak może się tak dużo ludzi mylić? czy może inaczej, nie mieć zgodności zrozumienia, skoro słowa są takie proste?
A ja Ci mówię po raz któryś, że nie ma tutaj konfliktu między tym, w co wierzą prawosławni, a tym w co wierzą rzymscy katolicy. Rzymscy katolicy "przetłumaczyli" wiarę w realną obecność na filozofię tomistyczną. I wyszła im definicja transsubstancjacji. Możesz mieć zastrzeżenia, że po co to ogłaszali dogmatycznie, skoro nie każdy myśli w kategoriach tej filozofii. Ale nie wymyślaj sprzeczności tam gdzie ich nie ma.
Cytuj:
A jak zgodnie z zasadą fides querens intellectum wyjaśniać inne przemiany Jezusa o których mówił, jak np: "Jestem winoroślą.., bramą....itd"?
Tak, że były to przypowieści, które miały na celu przedstawienie jakiejś prawdy wiary.
Cytuj:
NT może mówił o przemianie podczas "ostatniej wieczerzy", ale NT mówił później że Jezus siedzi po "Prawicy Ojca" w niebie i nie schodzi już do nas "na ziemię"
A ja czytałem, że jest z nami po wszystkie dni, aż do skończenia świata. Widocznie inny NT mamy :(
Cytuj:
ponad to pod postacią Jezusa, nigdy się nie rozdzielał
I znowu - ja czytam o tym, że jeden z żołnierzy przebił Mu bok. Ale widocznie mamy inny NT.
Cytuj:
i nie ma rozdzielić do "ponownego przyjcia" według NT
Konkretnie na co ma się rozdzielić według tego, co Ty nazywasz NT?
Cytuj:
czy wypracowanych wierzeń, jak wiara w to, że tym "Edenowym zakazanym owocem" było jabłko
Nie ma takie nauki. Jest to zwyczaj ikonograficzny związany prawdopodobnie z łacińską grą słów.
Cytuj:
U Prawosławnych mówią w styczniu, u Rzymskich Katolików w grudniu
Zarówno prawosławni, jak i rzymscy katolicy świętują Boże Narodzenia 25 grudnia. Więc dowcip Ci nie wyszedł.
Cytuj:
że w Wielkanoc błogosławi się pokarmy
A gdzieś w Piśmie masz napisane, że w Wielkanoc nie wolno błogosławić pokarmów?


Pn sie 07, 2017 10:55

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
zefciu napisał(a):
Przeemek napisał(a):
Co to znaczy Możemy wierzyć w sposób prosty?
Wyjaśniłem. W Liturgii Jana Chryzostoma przed Komunią kapłan z wiernymi odmawia modlitwę, która zaczyna się tak:
Cytuj:
Wierzę Panie i wyznaję, że Ty jesteś w istocie Chrystusem, Synem Boga Żywego, który przyszedł na świat zbawić grzeszników, pośród których ja jestem pierwszy. Jeszcze wierzę, że to jest rzeczywiście Przeczyste Twoje Ciało, a to jest rzeczywiście Najczcigodniejsza Krew Twoja".

I można powiedzieć, że "na podstawie" tego wyznania wierni następnie przystępują do Komunii. To są proste słowa, które nie zawierają żadnych filozoficznych kombinacji, po prostu potwierdzają to, co powiedział Chrystus w Wieczerniku "to jest".


Widzisz, wyjaśniłeś co sie znajduje w Liturgii Jana Chryzostoma........

Ja wyjaśniałem co się znajduję w Liturgii Didache, jakieś 300 lat starszej od Chryzostoma.... twoim argumentem było założenie że jak przeistoczenia tam nie ma, to nie znaczy że nie było wogóle.

Również wyjaśniałem jaką Liturgię pielęgnuje Kościół Asyryjski, także mający swoje korzenie jakieś 300 lat wcześniej przed Chryzostomem....
I oni jednak widzieli to co powiedział Chrystus w wieczerniku inaczej niż Chryzostom w "Liturgii wiernych" , w ich Anaforze nie ma słów ustanowienia:

(źródło: http://ekumenizm.wiara.pl/doc/477870.As ... torianie/2 )
....Najczęściej używaną modlitwą eucharystyczną jest anafora Addaja (Tadeusza) i Mariasza. Według tradycji mieli ją oni przynieść z Jerozolimy. Budzi ona spore kontrowersje, gdyż nie ma w niej słów ustanowienia Eucharystii. Poza tym asyryjczycy używają jeszcze anafory Teodora z Mopsuestii i anafory Nestoriusza......

Również mogę powiedzieć, to że było przeistocznie w Liturgii Chryzostoma, nie znaczy że było tak obchodzone przez chrześcijan czy nawet apsotołow Chrystusa.

Widzisz nie mam nic przeciwko ludzkim autorytetom, na pewno wiele możemy sie od nich nauczyć, ale w kwestii wiary i zasad jej wyznawania, moim największym autorytem jest i będzie Jezus Chrystus i tylko jemu można w pełni zaufać, w tym jednym chyba się wszyscy zgadzamy.

Twoim w tej kwestii wydaje sie być Jan Chryzostom, czy się mylę?

Skąd możesz mieć pewność że Jan Chryzostom jednak się nie pomylił, że może źle zrozumiał tamte słowa Jezusa, jego poświęcenie i osiągniecia w dziedzinie teologii nie są małe, jego życie jest też dobrym przykładem. Ale czy to oznacza że jemu Duch Świety wyjaśnił lepiej zrozumienie Biblii i lepiej wyjaśnił czym była Wieczerza Pańska?

Powołam się tu na słowo Boże:

1Kor2: 11-14 >>...(11) Bo któż z ludzi wie, kim jest człowiek, prócz ducha ludzkiego, który w nim jest? Tak samo kim jest Bóg, nikt nie poznał, tylko Duch Boży. (12) A myśmy otrzymali nie ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, abyśmy wiedzieli, czym nas Bóg łaskawie obdarzył. (13) Głosimy to nie w uczonych słowach ludzkiej mądrości, lecz w słowach, których naucza Duch, przykładając do duchowych rzeczy duchową miarę. (14) Ale człowiek zmysłowy nie przyjmuje tych rzeczy, które są z Ducha Bożego, bo są dlań głupstwem, i nie może ich poznać, gdyż należy je duchowo rozsądzać.

Każdy otrzymał Ducha poznania Boga, Pismo Święte było napisane przez natchnienie Ducha Świętego, nie można założyć że jakiś człowiek otrzymał lepsze zrozumienie Biblii od drugiego.

c.d.n.


Śr sie 09, 2017 15:31
Zobacz profil
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Przeemek napisał(a):
Widzisz, wyjaśniłeś co sie znajduje w Liturgii Jana Chryzostoma........

Ja wyjaśniałem co się znajduję w Liturgii Didache, jakieś 300 lat starszej od Chryzostoma....
A to co się działo w Wieczerniku było jeszcze starsze od Didache.
Cytuj:
twoim argumentem było założenie że jak przeistoczenia tam nie ma, to nie znaczy że nie było wogóle.
Coooo? To Ty twierdzisz, że "nie ma przeistoczenia" w Didache, a nie ja.
Cytuj:
Również wyjaśniałem jaką Liturgię pielęgnuje Kościół Asyryjski
Pielęgnuje ten kościół wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii. Natomiast nie ma tam Słów Ustanowienia. Było to już tutaj męczone.
Cytuj:
I oni jednak widzieli to co powiedział Chrystus w wieczerniku inaczej niż Chryzostom w "Liturgii wiernych" , w ich Anaforze nie ma słów ustanowienia
Nie ma. Ale wiarę mają dokładnie taką samą, jak reszta chrześcijan.

I teraz gdybyś miał trochę oleju w głowie i subtelności, to byś mógł na tym gruncie zaatakować rzymskokatolicką doktrynę sakramentalną. Ale jednego i drugiego Ci brakuje, więc próbujesz uzasadnić bzdurne tezy, jakoby Asyryjczycy nie wierzyli w Realną Obecność. Tak bardzo pragniesz dowalić katolikom, że nawet jak możesz dowalić, to chybiasz.
Cytuj:
Twoim w tej kwestii wydaje sie być Jan Chryzostom, czy się mylę?
Jan Chryzostom jest autorem jednej z Liturgii wyrażającej tę samą wiarę w Prawdziwą Obecność, co inne liturgie Wschodu i Zachodu. Nie ma Chryzostom żadnego autorytetu sam z siebie.
Cytuj:
Skąd możesz mieć pewność że Jan Chryzostom jednak się nie pomylił, że może źle zrozumiał tamte słowa Jezusa
Stąd, że wbrew temu, co łżesz, głosi on w tej sprawie dokładnie to samo, co inni autorzy liturgii.
Cytuj:
c.d.n.
No niestety. Mimo że kilkakrotnie wyjaśniono Ci, że brak obecności Słów Ustanowienia bądź wyraźnej epiklezy nie musi oznaczać braku wiary w Prawdziwą Obecność. Mimo że przedstawiono Ci na to przykłady, to Ty i tak będziesz się kłamliwie upierał, że tak jest. Ale cóż - Pismo Święte mówi, kto jest ojcem kłamstwa.


Śr sie 09, 2017 15:47

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
zefciu napisał(a):
Cytuj:
Kto takie przyzwolenia wydaje, Jezus naucza że Wiara może być dowolna? że możemy wierzyć jak chcemy?
Niczego takiego przecież nie napisałem. Napisałem, że nie wszyscy rozumieją filozofię tomistyczną. I rzymscy katolicy przecież są tego faktu świadomi, więc nawet oni przecież nie wymagają od wiernego przystępującego do Komunii, aby rozumiał jej niuanse. Ważne, że nie zaprzecza, iż to jest Ciało i Krew.


Rozumiem potrzebę u ludzi unowocześniania, ciągłego rozwoju, ale w kwestii wiary chyba zgodzisz się ze mną że nie ma takiej potrzeby? Sam fakt powstania Prawa Kanonicznego, Katechizmu, Lumen Gentium, czy religia Jezusa tego uczyła, czy wiara w Jezusa tego wymaga? Przez takie "niuanse" faryzeusze zbudowali swoją religię, kompletnie przeoczyli nadejście mesjasza......

Tymbardziej mowa Kościoła powinna byc zachowana prosta:
Mt5: 37 Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie15. A co nadto jest, od Złego pochodzi.


zefciu napisał(a):
Cytuj:
A jak zgodnie z zasadą fides querens intellectum wyjaśniać inne przemiany Jezusa o których mówił, jak np: "Jestem winoroślą.., bramą....itd"?
Tak, że były to przypowieści, które miały na celu przedstawienie jakiejś prawdy wiary.


W takim razie dlaczego tak wybiórczo podchodzisz do tych przypowieści, "...Kto mnie spożywa, będzie żył wiecznie..." to nie przypowieśc, a raczej metafora, jak nie przeistoczysz chleba w Jezusa, to Go nie z spożyjesz. Ciekawe że tylko w tej przemianie człowiek dostał taką moc od Boga....

zefciu napisał(a):
Cytuj:
NT może mówił o przemianie podczas "ostatniej wieczerzy", ale NT mówił później że Jezus siedzi po "Prawicy Ojca" w niebie i nie schodzi już do nas "na ziemię"
A ja czytałem, że jest z nami po wszystkie dni, aż do skończenia świata. Widocznie inny NT mamy


A jak to jest możliwe że Jezus nie schodzi na ziemię w swoim uwielbionym ciele i jednocześnie jest z nami po wszystkie dni, jest opisane w NT. Czy rzeczywiście mamy inny NT?.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
ponad to pod postacią Jezusa, nigdy się nie rozdzielał
I znowu - ja czytam o tym, że jeden z żołnierzy przebił Mu bok. Ale widocznie mamy inny NT.


Nie wiem czy dobrze zrozumiałeś o co mi chodziło, nie napisałem że nie rozdzierał tylko rozdzielał, a tymbardziej na mniejsze kawałki. Poza tym do śmierci miał normalne ludzkie ciało, po śmierci uwielbione i takie poszło doNnieba - Prawicy Ojca:

Dz1: 9 -12 (9) Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. (10) Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. (11) I rzekli: Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba

Jezus przyjdzie "tak samo", czyli nie pojawia sie w hostii czy krew Jego w winie....

zefciu napisał(a):
Cytuj:
czy wypracowanych wierzeń, jak wiara w to, że tym "Edenowym zakazanym owocem" było jabłko
Nie ma takie nauki. Jest to zwyczaj ikonograficzny związany prawdopodobnie z łacińską grą słów.
Cytuj:
U Prawosławnych mówią w styczniu, u Rzymskich Katolików w grudniu
Zarówno prawosławni, jak i rzymscy katolicy świętują Boże Narodzenia 25 grudnia. Więc dowcip Ci nie wyszedł.
Cytuj:
że w Wielkanoc błogosławi się pokarmy
A gdzieś w Piśmie masz napisane, że w Wielkanoc nie wolno błogosławić pokarmów?



Wszystko co robisz ponad to co jest napisane w Piśmie, robisz na własne ryzyko, chodzi mi oczywiście o zasady wyznawania wiary, a błogosławienie pokarmów należy do Tradycji - dodajemy do Pisma - tego nie wolno robić: "Mt5:... ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie,..".Tak samo urodziny Chrystusa, Jezus nakazał obchodzić pamiątkę śmierci a nie urodzin.

Zwyczaje, wierzenia ludowe, Tradycja..... jak coś jest nie zgodne z Biblią, lub w zasadach wyznawania wiary tego tam nie ma, czyli z nauką i nakazmi Jezusa, to lepiej tego nie robić, lub sprawdzać ze Słowem Bożym. Inaczej można zbłądzić, lub dodawać coś do "Słowa", jak to zrobili faryzeusze i zniekształcili Torę tradycjami i nakazmi.
Przez ostatnie 2000 lat mamy analogię...., faryzeuszom wystarczyło 400 lat.

Katechizm dla Biblii, to jak Talmud dla Tory, nie widzisz analogii i ryzyka, czy potrzeba nam tłumaczenia do Pisma Świętego, które ma wierny obowiązkowo przestrzegać?


Śr sie 09, 2017 17:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
zefciu napisał(a):
Cytuj:
c.d.n.
No niestety. Mimo że kilkakrotnie wyjaśniono Ci, że brak obecności Słów Ustanowienia bądź wyraźnej epiklezy nie musi oznaczać braku wiary w Prawdziwą Obecność. Mimo że przedstawiono Ci na to przykłady, to Ty i tak będziesz się kłamliwie upierał, że tak jest. Ale cóż - Pismo Święte mówi, kto jest ojcem kłamstwa.


To jak można, z punktu widzenia nie doinformowanego wiernego, uczestniczyć w tym rytuale, powtarzać słowa za całą resztą, wykonywać znaki, itd. nawet jak sie nie rozumie co się robi.... ważne że wierzymy w puentę całego przedsiewzięcia?
Takiego wyznawania wiary napewno nie oczekuje od nas Jezus....


Śr sie 09, 2017 17:14
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Przeemek napisał(a):
Ciekawe że tylko w tej przemianie człowiek dostał taką moc od Boga....

Szok i niedowierzanie :shock: . Ignorancja czy celowy zarzut? Człowiek nie ma żadnej mocy. Wskaż w nauczaniu KK, że to człowiek posiada tę moc. Czlowiek jest tylko narzędziem w ręku Boga. To Chrystus przemienia chleb z swoje Ciało, a wino w Krew.

Resztę pozostawię zefciowi, bo mnie się najwyraźniej nie chce prostować tych bzdur.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sie 09, 2017 17:26
Zobacz profil
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Przeemek napisał(a):
Rozumiem potrzebę u ludzi unowocześniania, ciągłego rozwoju, ale w kwestii wiary chyba zgodzisz się ze mną że nie ma takiej potrzeby?
Straszne to ogólniki. Oczywiście nasza wiara powinna się rozwijać. Natomiast nie ma potrzeby jej unowocześniać.
Cytuj:
Sam fakt powstania Prawa Kanonicznego, Katechizmu, Lumen Gentium, czy religia Jezusa tego uczyła, czy wiara w Jezusa tego wymaga?
A dlaczego powołujesz mnie, żebym oceniał rzymskokatolickie pisma? Różni hierarchowie KRK uznali według swojego rozeznania i sumienia, że potrzebne są jakieś tam komentarze, wypowiedzi etc.

Równie dobrze można by pisać "po co są posty Przemeeka? Czy wiara w Jezusa tego wymaga?"

Cytuj:
Przez takie "niuanse" faryzeusze zbudowali swoją religię, kompletnie przeoczyli nadejście mesjasza......
Nie przez takie, tylko przez zupełnie inne. Przecież nie ma niczego złego w pisaniu o wierze. Złem jest, gdy znosimy przykazanie boże.
Cytuj:
Tymbardziej mowa Kościoła powinna byc zachowana prosta:
Mt5: 37 Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie15. A co nadto jest, od Złego pochodzi.
Czy Twoje posty od Złego pochodzą? Ciekawe.
Cytuj:
Ciekawe że tylko w tej przemianie człowiek dostał taką moc od Boga
Człowiek dostał od Boga również inne "moce". Np. jest mowa o tym, ze cokolwiek Apostołowie zwiążą na Ziemi będzie związane w Niebie. Albo że komu odpuszczą grzechy, będzie im odpuszczone. A w jednym miejscu nawet mówi Chrystus, że wierzący w niego dokonają większych rzeczy, niż On sam.
Cytuj:
Nie wiem czy dobrze zrozumiałeś o co mi chodziło, nie napisałem że nie rozdzierał tylko rozdzielał, a tymbardziej na mniejsze kawałki.
No to na co się rozdzielał?
Cytuj:
Jezus przyjdzie "tak samo", czyli nie pojawia sie w hostii czy krew Jego w winie....
Przecież te słowa są o paruzji, a nie o Eucharystii.
Cytuj:
Wszystko co robisz ponad to co jest napisane w Piśmie, robisz na własne ryzyko
A gdzie masz w Piśmie o tym, żeby w Internecie wykłócać się o prawdy wiary?
Cytuj:
dodajemy do Pisma - tego nie wolno robić
To przestańcie dodować do Pisma. My nic nie dodajemy i jest nam z tym dobrze.
Cytuj:
Tak samo urodziny Chrystusa, Jezus nakazał obchodzić pamiątkę śmierci a nie urodzin.
A gdzie zakazał obchodzić pamiątkę urodzin?
Cytuj:
Zwyczaje, wierzenia ludowe, Tradycja..... jak coś jest nie zgodne z Biblią, lub w zasadach wyznawania wiary tego tam nie ma, czyli z nauką i nakazmi Jezusa, to lepiej tego nie robić, lub sprawdzać ze Słowem Bożym.
Jakie szczęście, że błogosławienie pokarmów na Paschę jest zgodne z Biblią (a przynajmniej nikt nie potrafi mi wyjaśnić, czemu nie jest).

Oczywiście całkowicie zjechałeś z tematu. Czy mam rozumieć, że w kwestii Asyryjczyków poczułeś się poinstruowany? Czy za tydzień znowu będziesz twierdził, że ich liturgia nie wyraża wiary w Realną Obecność?


Śr sie 09, 2017 17:32

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
zefciu napisał(a):
Cytuj:
Sam fakt powstania Prawa Kanonicznego, Katechizmu, Lumen Gentium, czy religia Jezusa tego uczyła, czy wiara w Jezusa tego wymaga?
A dlaczego powołujesz mnie, żebym oceniał rzymskokatolickie pisma? Różni hierarchowie KRK uznali według swojego rozeznania i sumienia, że potrzebne są jakieś tam komentarze, wypowiedzi etc.

Równie dobrze można by pisać "po co są posty Przemeeka? Czy wiara w Jezusa tego wymaga?"


W końcu byliście jednym kościołem przez ponad 1000 lat... ze wszystkimi "Rzymskokatolickimi" pismami się nie zgadzasz?

Z drugiej strony bagatelizować słowo: "Prawo" na "komentarze" jest sporym niedopowiedzeniem, tym bardziej że niektóre z nich pozbawiają wiernego zbawienia z ramienia Chrystusa, a to jest jawne nadużywanie Pisma - inaczej mówiąc dodawanie do niego czegoś czego tam nie ma, powołując sie na nie.

Ostatnie zdanie nie ma analogii z moja wypowiedzią.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Przez takie "niuanse" faryzeusze zbudowali swoją religię, kompletnie przeoczyli nadejście mesjasza......
Nie przez takie, tylko przez zupełnie inne. Przecież nie ma niczego złego w pisaniu o wierze. Złem jest, gdy znosimy przykazanie boże.


Powyżej już podałem ci przykład "niuansu", który bezpośrednio nie zmienia prawa czy tekstu w Biblii, ale nadużywa Go, złe lub nieprawdziwe decyzje Kościoła, czy to w Tradycji czy Prawie Kanonicznym, są pośrednim dodawaniem do Biblii, jak faryzeusze.....

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Tymbardziej mowa Kościoła powinna byc zachowana prosta:
Mt5: 37 Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie15. A co nadto jest, od Złego pochodzi.
Czy Twoje posty od Złego pochodzą? Ciekawe.


A Twoje prowadzą do złego?

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Ciekawe że tylko w tej przemianie człowiek dostał taką moc od Boga
Człowiek dostał od Boga również inne "moce". Np. jest mowa o tym, ze cokolwiek Apostołowie zwiążą na Ziemi będzie związane w Niebie. Albo że komu odpuszczą grzechy, będzie im odpuszczone. A w jednym miejscu nawet mówi Chrystus, że wierzący w niego dokonają większych rzeczy, niż On sam.


Powiedział też że Piotr dostał przywódctwo nad Jego Kościołem, ale tej mocy akurat według Ciebie nie udzielił Bóg.....?
Czy nie ma tego w NT?, chyba mamy różne NT?
Ja uważam że człowiek mocy przemieniania, ani też w imię Boga, chleba i wina w prawdziwego Jezusa nie otrzymał.


zefciu napisał(a):
Cytuj:
Nie wiem czy dobrze zrozumiałeś o co mi chodziło, nie napisałem że nie rozdzierał tylko rozdzielał, a tymbardziej na mniejsze kawałki.
No to na co się rozdzielał?


Napisałem nie rozdzielał.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Jezus przyjdzie "tak samo", czyli nie pojawia sie w hostii czy krew Jego w winie....
Przecież te słowa są o paruzji, a nie o Eucharystii.


Przecież paruzja jest bezpośrednim zaprzeczeniem obecności Chrystusa w hostii i winie.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Wszystko co robisz ponad to co jest napisane w Piśmie, robisz na własne ryzyko
A gdzie masz w Piśmie o tym, żeby w Internecie wykłócać się o prawdy wiary?


Celowo wycinasz zdanie z kontekstu....... jak nie masz zamiaru odnieść sie do tego co naprawdę wypowiedziałem w tym zdaniu, to nie wysilaj sie na takie zaczepki.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
dodajemy do Pisma - tego nie wolno robić
To przestańcie dodować do Pisma. My nic nie dodajemy i jest nam z tym dobrze.
Cytuj:
Tak samo urodziny Chrystusa, Jezus nakazał obchodzić pamiątkę śmierci a nie urodzin.
A gdzie zakazał obchodzić pamiątkę urodzin?


A gdzie nakazał obchodzić pamiątkę urodzin?

Właśnie chodzi o to że nakazu nie ma, ale w momencie jak decydujesz się na ich obchodzenie, a konkretnie Kościół, dorzuca się inne obowiązki czy obrzędy też nie obchodzone ani nakaze przez Jezusa i człowiek błądzi lub może zbłądzić. Np. obowiązkowy adwent przed tym świętem, a takiego obowiązku nie nakazał Jezus.

O taką analogię mi cały czas chodzi. Tworzy się Tradycje których nie ma w Pismie, jak faryzeusze....

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Zwyczaje, wierzenia ludowe, Tradycja..... jak coś jest nie zgodne z Biblią, lub w zasadach wyznawania wiary tego tam nie ma, czyli z nauką i nakazmi Jezusa, to lepiej tego nie robić, lub sprawdzać ze Słowem Bożym.
Jakie szczęście, że błogosławienie pokarmów na Paschę jest zgodne z Biblią (a przynajmniej nikt nie potrafi mi wyjaśnić, czemu nie jest).

Oczywiście całkowicie zjechałeś z tematu. Czy mam rozumieć, że w kwestii Asyryjczyków poczułeś się poinstruowany? Czy za tydzień znowu będziesz twierdził, że ich liturgia nie wyraża wiary w Realną Obecność?


Błogosławienie pokarmów w imię Jezusa nie jest nakazane przez Jezusa, więc nic nie daje i nie zmienia. Kolejny obrzęd wykonywany z rąk kapłana, kompletnie jałowy/niepotrzebny, prawdopodobnie zaczęrpnięty ze Starego Testamentu.

Ty prowadzisz ze mną dyskusje tak, że zjeżdzam z tematu.
W kwestii Kościoła Asyryjskiego podaj mi jakieś źródło, a nie rzucasz zdanie z autorytetu "zefciu".


Cz sie 10, 2017 17:18
Zobacz profil
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Przeemek napisał(a):
W końcu byliście jednym kościołem przez ponad 1000 lat
Wy jeszcze dłużej. I co z tego?
Cytuj:
ze wszystkimi "Rzymskokatolickimi" pismami się nie zgadzasz?
Gdybym się zgadzał, to byłbym rzymskim katolikiem.
Cytuj:
Z drugiej strony bagatelizować słowo: "Prawo" na "komentarze" jest sporym niedopowiedzeniem, tym bardziej że niektóre z nich pozbawiają wiernego zbawienia z ramienia Chrystusa, a to jest jawne nadużywanie Pisma - inaczej mówiąc dodawanie do niego czegoś czego tam nie ma, powołując sie na nie.
A to samo po polsku?
Cytuj:
Ostatnie zdanie nie ma analogii z moja wypowiedzią.
No jak to nie ma? Potępiłeś en masse wszelkie komentarze do Pisma. Więc również i Twoje posty należałoby potępić. No chyba że uzasadnisz, że nie.
Cytuj:
Powyżej już podałem ci przykład "niuansu", który bezpośrednio nie zmienia prawa czy tekstu w Biblii, ale nadużywa Go, złe lub nieprawdziwe decyzje Kościoła, czy to w Tradycji czy Prawie Kanonicznym, są pośrednim dodawaniem do Biblii, jak faryzeusze.....
A po polsku?
Cytuj:
Powiedział też że Piotr dostał przywódctwo nad Jego Kościołem, ale tej mocy akurat według Ciebie nie udzielił Bóg.....?
Strasznie tandetna ta Twoja erystyka. Znowu próbujesz grać na skłócenie oponentów. Ale to nie jest wątek o prymacie piotrowym, tylko o Eucharystii. Więc takie sztuczki może sobie wsadzić do kieszeni.
Cytuj:
Ja uważam
A kogo obchodzi, co Ty uważasz? To jest wątek o Eucharystii, a nie o tym, co uważa Przemeek.
Cytuj:
Napisałem nie rozdzielał.
Ale pisałeś, że potem się rozdzieli. Więc na co?
Cytuj:
Przecież paruzja jest bezpośrednim zaprzeczeniem obecności Chrystusa w hostii i winie.
Bo tak napisał Przemeek.
Cytuj:
Celowo wycinasz zdanie z kontekstu....... jak nie masz zamiaru odnieść sie do tego co naprawdę wypowiedziałem w tym zdaniu, to nie wysilaj sie na takie zaczepki.
Ja rozumiem Twoje zdania tak jak są pisane. Na zasadzie "tak - tak, nie - nie". Jeśli Twoje wywody wymagają jakichś interpretacji, to je przedstaw.
Cytuj:
Właśnie chodzi o to że nakazu nie ma, ale w momencie jak decydujesz się na ich obchodzenie, a konkretnie Kościół, dorzuca się inne obowiązki czy obrzędy też nie obchodzone ani nakaze przez Jezusa i człowiek błądzi lub może zbłądzić. Np. obowiązkowy adwent przed tym świętem, a takiego obowiązku nie nakazał Jezus.
Proszę zatem wyjaśnić, jaką szkodę przynosi adwent, jakim prawdom wiary zaprzecza, jakie przykazania znosi, lub jakie ryzyko dla duchowości niesie?
Cytuj:
Błogosławienie pokarmów w imię Jezusa nie jest nakazane przez Jezusa
Nie jest nakazane wprost, ale jest naśladowaniem Go.
Cytuj:
W kwestii Kościoła Asyryjskiego podaj mi jakieś źródło, a nie rzucasz zdanie z autorytetu "zefciu".

https://web.archive.org/web/20061206003 ... stles.html mamy tam liczne wspomniania wiary w Realną Obecność. Np:

"gdyż mimo że jesteśmy grzesznikami i niegodnymi, uczyniłeś nas godnymi aby służyć Święte Tajemnice ciała i krwi Chrystusa Twojego".


Pn sie 14, 2017 5:56

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
zefciu napisał(a):
Przeemek napisał(a):
W końcu byliście jednym kościołem przez ponad 1000 lat
Wy jeszcze dłużej. I co z tego?


Zapytałeś: "A dlaczego powołujesz mnie, żebym oceniał rzymskokatolickie pisma?", nie powołuję, ale w tak długiej wspólnej historii chyba są jakieś wpólne Pisma, m.in. ustalenia soborów i synodów z którymi się zgadzasz...?

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Ostatnie zdanie nie ma analogii z moja wypowiedzią.
No jak to nie ma? Potępiłeś en masse wszelkie komentarze do Pisma. Więc również i Twoje posty należałoby potępić. No chyba że uzasadnisz, że nie.


Uzasadnienie jest takie że je kwestionuje i wyrażam swoje zdanie.

Jedyne co potępiam, jak już, to prawo przywłaszczenia sobie jedynej i prawidłowej interpretacji Pisma Świętego przez "władze" Kościoła, właśnie takimi "komentarzami".

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Powiedział też że Piotr dostał przywódctwo nad Jego Kościołem, ale tej mocy akurat według Ciebie nie udzielił Bóg.....?
Strasznie tandetna ta Twoja erystyka. Znowu próbujesz grać na skłócenie oponentów. Ale to nie jest wątek o prymacie piotrowym, tylko o Eucharystii. Więc takie sztuczki może sobie wsadzić do kieszeni.


A Ty finezyjnie mnie obrażasz, żeby odwórcić uwagę od twojej hipokryzji argumentów.
Ani nie rozpoczynam nowego wątku, ani nie próbuję nikogo skłócić, wskazuję tylko że też nie zgadzasz się z wszystkimi prawdami wiary głoszonymi w NT, tak jak i ja się nie zgadzam.
Różnica polega na tym, że ja odrzucam ich więcj niż Ty.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Celowo wycinasz zdanie z kontekstu....... jak nie masz zamiaru odnieść sie do tego co naprawdę wypowiedziałem w tym zdaniu, to nie wysilaj sie na takie zaczepki.
Ja rozumiem Twoje zdania tak jak są pisane. Na zasadzie "tak - tak, nie - nie". Jeśli Twoje wywody wymagają jakichś interpretacji, to je przedstaw.


Tak samo Ja rozumiem Twoje, już w kwestii wyjaśniania "rozdzielał" widać jak bardzo starasz się mnie zrozumieć.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Właśnie chodzi o to że nakazu nie ma, ale w momencie jak decydujesz się na ich obchodzenie, a konkretnie Kościół, dorzuca się inne obowiązki czy obrzędy też nie obchodzone ani nakaze przez Jezusa i człowiek błądzi lub może zbłądzić. Np. obowiązkowy adwent przed tym świętem, a takiego obowiązku nie nakazał Jezus.
Proszę zatem wyjaśnić, jaką szkodę przynosi adwent, jakim prawdom wiary zaprzecza, jakie przykazania znosi, lub jakie ryzyko dla duchowości niesie?


Szkoda polega na tym że to Kościół ogłasza adwent jako obowiązkowy, rzekomo który jest częścią nauki Pisma Świętgo, których nie głosił/nakazał Jezus. A to jest zwyczajne oszustwo.

Indiwidualnie dla wiernego nie ma szkody, jeżeli wynika to z serca a nie z obowiązku prawa/nakazu Kościolnego. A praktykowanie rzeczy których nie nakazał Jezus, może zakłócić duchowe życie z Bogiem i tutaj głównie też mam na myśli szerokopojęte obrzędy w Kościele, których też nie nakazał Jezus, jak np. Święta Bożego Narodzenia które stały się mieszanką z pozostałości zwyczajów przedchrześcijańskich/pogańskich, w wielu religiach pasterskich i rolniczych ludów były znane święta ku czci narodzin bogów. Obchodzono je w końcu grudnia lub na początku stycznia. Pierwotnie miały charakter sakralny, a z czasem stały się hucznymi uroczystościami połączonymi z ucztami, zabawami ludowymi, procesjami, przedstawieniami, itp.

Kościół nie mógł tolerować tych pogańskich zwyczajów, zwłaszcza, że wielu wiernych po odprawieniu obrzędów chrześcijańskich podążało na uroczystości ku czci starych bogów. Kościół próbował więc wykorzenić te praktyki, a kiedy to się nie udało, przekształcił je i włączył do swoich obrzędów. Na początku IV wieku ustanowił święto ku czci narodzin Jezusa Chrystusa, a datę wyznaczył na 6 stycznia.
Do wprowadzonych zabobonnych zwyczajów zalicza się również: pozostawiania wolnego miejsca przy stole, sporządzania specjalnych potraw, układania siana pod obrusem, pozostawiania resztek jedzenia, wróżenia, przesądów związanych z gwiazdą, przepowiadania pogody na cały rok, dzielenia się pieczywem obrzędowym w celu odnowienia lub zawarcia pokoju/braterstwa, innych zwyczajów obejmujących elementy zaduszkowe czy agrarne.

Już i tak sporo się rozpisałem, nie chcę zaczynać nowego wątku, temat możemy pociągnąć w nowym jak sobie życzysz.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Błogosławienie pokarmów w imię Jezusa nie jest nakazane przez Jezusa
Nie jest nakazane wprost, ale jest naśladowaniem Go.



Chyba pomyliłeś czynność błogosławieństwa z poświęceniem/kropieniem wodą święconą jedzenia, o którym ja pierwotnie pisałem? skąd się wziął ten obrzęd wogóle?

Czyli doskonale zdajesz sobie sprawę co trzeba robić by osiągnąć obiecane zbawienie, naśladować najlepszy wzór jaki nam podarował Bóg.
Dlaczego w takim razie każdy wierny z nowego ustanowionego kapłaństwa w którym głową jest Jezus Chrystus, nie może Go naśladować i przemieniać Jezusa w chleb i wino?

zefciu napisał(a):
Cytuj:
W kwestii Kościoła Asyryjskiego podaj mi jakieś źródło, a nie rzucasz zdanie z autorytetu "zefciu".

https://web.archive.org/web/20061206003 ... stles.html mamy tam liczne wspomniania wiary w Realną Obecność. Np:

"gdyż mimo że jesteśmy grzesznikami i niegodnymi, uczyniłeś nas godnymi aby służyć Święte Tajemnice ciała i krwi Chrystusa Twojego".


Nie można jednoznacznie z powyższego cytatu wywnioskować że odnosi się to do przemienionego Chrystusa w chleb i wino.
Raczej widzę możliwość zgodną z symboliką jaką nakazał Jezus, dzielić się chlebem: "..administer the Holy Mysteries of the body and blood of your Christ..", bo to Chrystus nakazał zbierać się w jego imieniu i łamać chlebem, tak jak opisuje to Didache i przede wszystkim nauczał Paweł:
1Kor10:
(16) Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czyż nie jest społecznością krwi Chrystusowej? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest społecznością ciała Chrystusowego? (17) Ponieważ jest jeden chleb, my, ilu nas jest, stanowimy jedno ciało, wszyscy bowiem jesteśmy uczestnikami jednego chleba.



Zaraz pod cytowanym przez Ciebie kawałkiem, w opisie liturgii "Qanona", aż do dzielenia się chlebem, nie ma słów ustanowienia Eucharystii, czyli przemiany/przeistoczenia. Całość jest jedną duża modlitwą dziękczynną. Podziękowanie za śmierć Chrystusa i tak obchodził to pierwotny Kościół jak i w NT, tak opisuje to Didache, nigdy nie było żadnej przemiany.


So sie 26, 2017 2:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
zefciu napisał(a):
Cytuj:
Przecież paruzja jest bezpośrednim zaprzeczeniem obecności Chrystusa w hostii i winie.
Bo tak napisał Przemeek.


Bo taką informację zostawił nam Bóg w słowie Bożym:

Dz1: 11 I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba».

Dz3: 21 którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy, co od wieków przepowiedział Bóg przez usta swoich świętych proroków.

Dz7: 55 A on pełen Ducha Świętego patrzył w niebo i ujrzał chwałę Bożą i Jezusa, stojącego po prawicy Boga. 56 I rzekł: «Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga».

Dz9: 3 Gdy zbliżał się już w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba. 4 A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: «Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?» 5 «Kto jesteś, Panie?» - powiedział. A On: «Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz.

J14: 2 W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. 3 A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem.

J17: 11 Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie. Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno. 12 Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się spełniło Pismo. 13 Ale teraz idę do Ciebie i tak mówię, będąc jeszcze na świecie, aby moją radość mieli w sobie w całej pełni.

Hbr9: 28 tak Chrystus raz jeden był ofiarowany dla zgładzenia grzechów wielu, drugi raz ukaże się nie w związku z grzechem, lecz dla zbawienia tych, którzy Go oczekują.

Hbr10: 12 Ten przeciwnie, złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga, 13 oczekując tylko, aż nieprzyjaciele Jego staną się podnóżkiem nóg Jego.

Ef1: 20 Wykazał On je, gdy wskrzesił Go z martwych i posadził po swojej prawicy na wyżynach niebieskich6,

Kol1: 18 "pierworodny z umarłych"

Kol3: 1 Jeśliście więc razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga1. 2 Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. 3 Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu. 4 Gdy się ukaże Chrystus, nasze2 życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale.

1Kor15: 20 "wzbudzony z martwych i jest pierwiastkiem tych, którzy zasnęli"

1Kor15: 23 "jako pierwszy, a potem dołączą do Niego ci, którzy są Chrystusowi w czasie Jego przyjścia"

1Tm3: 16 A bez wątpienia wielka jest tajemnica pobożności. Ten, który objawił się w ciele, usprawiedliwiony został w Duchu, ukazał się aniołom, ogłoszony został poganom, znalazł wiarę w świecie, wzięty został w chwale.

1J2: 1 Dzieci moje, piszę wam to dlatego, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet kto zgrzeszył, mamy Rzecznika wobec Ojca - Jezusa Chrystusa sprawiedliwego.

Ap19: 11-13"I widziałem niebo otwarte, a oto biały koń, a Ten, który na nim siedział, nazywa się Wierny i Prawdziwy, gdyż sprawiedliwie sądzi i sprawiedliwie walczy. Oczy zaś jego jak płomień ognia, a na głowie jego liczne diademy. Imię swoje miał wypisane, lecz nie znał go nikt, tylko on sam. A przyodziany był w szatę zmoczoną we krwi, imię zaś jego brzmi: Słowo Boże"

Ps110: 1 Dawidowy. Psalm. Wyrocznia Boga dla Pana mego: «Siądź po mojej prawicy, aż Twych wrogów położę jako podnóżek pod Twoje stopy.

Za14: 5 "I będziecie uciekać na dolinę wśród moich gór, bo dolina gór sięgać będzie aż po Asal3; a wy uciekać będziecie, jak uciekaliście w czasie trzęsienia ziemi za dni króla Judy, Ozjasza. Wtenczas nadciągnie Pan, mój Bóg, i z Nim wszyscy święci

Jud: 14 Również o nich prorokował siódmy po Adamie [patriarcha] Henoch, mówiąc: «Oto przyszedł Pan z miriadami swoich świętych,


Jezus nie przebywa w chlebie i winie, tylko u Prawicy Ojca.


So sie 26, 2017 2:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 664 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 45  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL