Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 14:18



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 664 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 45  Następna strona
 Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
adaBRD napisał(a):
Od malego dziecka wbijano mi do glowy na religii i w domu, ze nasz dobry Bog za dobre wynagradza a za zle karze...bo jest sprawiedliwy...

Co sie od tamtej pory zmienilo i kiedy...?.... bo jakos mi to - jak widze- umknelo

Sprawiedliwość Boga nie jest z tego swiata, nie jest taka jak ludzka. Przypomnij sobie przypowieść o synu marnotrawnym. To po pierwsze, a po drugie spójrz na Dobro Łotra na krzyżu.
Ty i Login2 postrzegacie Boga w znaczeniu ludzkim jako sędziego w todze mającego przed soba kodeks karny. Bóg jednak czeka na grzesznika do końca, ale szanuje jego wolna wolę. Jeśli grzesznik się nie nawróci, to sam siebie skaże na wieczne potępinie (gdyby syn marnotrawny nie wrócił do ojca, zginąłby z głodu).
adaBRD napisał(a):
No i ciekawa jestem odpowiedzi na wniosek wyciagniety przez Logina2 w kwestii rangi Biblii w KK...czy rzeczywiscie jest ona podstawa naszej wiary czy tylko dodatkiem ( archaicznym i niepojetym dla przecietnego czlowieka szukajacego Boga) do katolickiej doktryny opracowanej przez najprzedniejsze umysly ludzkie rodem z KK ( rowniez wydumanej i nieprzystepnej dla przecietnego czlowieka...tak jak twoje obszerne wywody, Marku...)...Stwierdzam, ze nauka KK jest tak strasznie zagmatwana, ze katolikom nie pozastaje nic innego jak uwierzyc teologom na slowo i zdac sie na nich we wszystkim...A Biblie najlepiej odlozyc do gablotki jako relikt zamierzchlej przeszlosci...

WniosekLogina2 jest z czapy, a Twoje autorytatywne stwierdzenie nie jest autorytatywne, a nacechowane niechęcią, jeśli nie czymś gorszym, do KK.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt mar 14, 2017 19:59
Zobacz profil
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Marek bardzo dobrze wykazal, ze jestesmy skazeni rzymsko-germanskim systemem myslenia i obca jest nam mentalnosc semickich autorow Biblii.
Ale zamiast sprobowac ja zrozumiec prosciej jest pluc na katolikow. W ten sposob usprawiedliwia sie swoje uprzedzenia, ale ani na krok nie zbliza do Prawdy.


Wt mar 14, 2017 20:09

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Loginie, jak mówiłem: interesuje mnie temat, a nie wycieczki osobiste.
Tym bardziej nie kupuję narracji, że jak ktoś nie zgadza się z Twoim (dość... hmmm... powiedzmy ładnie: ludowym) pojmowaniem Pisma, to znaczy że nie zgadza się z Pismem.
Może zamiast podobnych wycieczek spróbowałbyś odnieść się choćby do takiej kwestii:

Piszesz, że Jezus straszliwie cierpiał i umarł dlatego, by "zaspokoić sprawiedliwość Ojca".
Innymi słowy, skoro był grzech, to obrażony Ojciec domaga się, by ktoś za to cierpiał i umarł - bo to będzie - według Ciebie - "sprawiedliwe".
W jaki sposób "sprawiedliwe" jest, gdy kowal zawini, a powieszą Cygana?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt mar 14, 2017 21:06
Zobacz profil WWW
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Kael napisał(a):
Marek bardzo dobrze wykazal, ze jestesmy skazeni rzymsko-germanskim systemem myslenia i obca jest nam mentalnosc semickich autorow Biblii.
Ale zamiast sprobowac ja zrozumiec prosciej jest pluc na katolikow. W ten sposob usprawiedliwia sie swoje uprzedzenia, ale ani na krok nie zbliza do Prawdy.



Kael, takie socjologiczne rozprawy o skazeniu rzymsko-germanskim sa moze dobre dla tych, ktorzy o Bogu i Jego Planie pojecia nie maja a ich serce jest zatwardziale.

Do mnie przemawia nauka Jezusa i porusza moje serce...Kiedy rozwazam Kazanie na Gorze nie mam zadnych watpliwosci ... :)

Watpliwosci i niepewnosc oraz strach pojawiaja sie wtedy, gdy zaglebiam sie w ludzkie filozofie.

Probuje je zrozumiec...i rozumiem, bo nie jestem tepa...Ale nie potrafie nadac im rangi wyzszej niz Slowo Boze...Moje rozumienie chrzescijanstwa sprzeciwia sie takiej opcji..pojawia sie wewnetrzny protest...Czuje sie nie fair wobec Jezusa, ktory postawil swoim nasladowcom konkretne wymagania...

Wiesz dlaczego tak mam...?...Bo perspektywa, z ktorej patrze na otaczajaca mnie rzeczywistosc zmienila sie...dzieki Bogu (doslownie :) )

A jesli chodzi o rzymsko- germanskie skazenie to zostalam" odkazona" w chwili, gdy uswiadomilam sobie, ze po drodze mi z Jezusem...W Biblii nazywa sie to narodzeniem z Ducha Sw.

Powiedz mi, co widzisz w tym zlego...?


Wt mar 14, 2017 21:10
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Slogan poganiany sloganem przez kolejny slogan.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt mar 14, 2017 21:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Małgosiaa napisał(a):
Slogan poganiany sloganem przez kolejny slogan.

Tylko wladca ciemnosci dba o to aby sie poslugiwac sloganami typu - wladza dla robotnikow, prawa kobiet; albo tylko Biblia lub narodzenie z Ducha Sw. Przeciez to bardzo chwytliwe i pociagajace. Nie sposob zrozumiec, ze widzac ciasto wierzymy raczej ze "to JEST Cialo" albo ze klamca zostal powolany. Kontrargunentow jest cala masa i dlatego ... wiara


Wt mar 14, 2017 21:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Cytuj:
Piszesz, że Jezus straszliwie cierpiał i umarł dlatego, by "zaspokoić sprawiedliwość Ojca".
Innymi słowy, skoro był grzech, to obrażony Ojciec domaga się, by ktoś za to cierpiał i umarł - bo to będzie - według Ciebie - "sprawiedliwe".
W jaki sposób "sprawiedliwe" jest, gdy kowal zawini, a powieszą Cygana?


Jest inna zależność w relacji między nami a Bogiem, a między kowalem i cyganem . Bóg jest naszym stwórcą, więc w pewnym sensie odpowiada za nas. Coś na zasadzie jak dziecko nabroi to rodzicom sie dostaje. Pan Jezus jest naszym stworzycielem wiec może za nas wziąć odpowiedzialność, za to co stworzył.


Wt mar 14, 2017 21:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Ale bzdury piszesz, że normalnie az ciarki przechodzą. Wg Twojej logiki: skoro Bóg stworzył człowieka niedoskonałego, który sie Bogu sprzeciwia, to Bóg jest obowiązany do poniesienia kary za to stworzenie. To jest chora teologia. Innymi słowy: wypij piwo, którego nawarzyłeś :? :shock:

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt mar 14, 2017 22:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Stworzył człowieka dobrego, ale ten się zbuntował i w grzech popadł i od tamtej pory się Bogu sprzeciwia.

Zobowionzany nie jest, może to zrobić i uratować w ten sposób ludzkość, albo nie. Jego wybór. Wybrał tak, że jednak umarł za nas i właśnie dlatego nazywamy to Ewangelią - Dobrą Nowiną. Jakby sie nie zgodził, to byłaby tylko zła nowina. Chwała Panu Jezusowi :)


Wt mar 14, 2017 22:47
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Login2 napisał(a):
Stworzył człowieka dobrego, ale ten się zbuntował i w grzech popadł i od tamtej pory się Bogu sprzeciwia.

Wg Twojej logiki z poprzedniego posta, nie wiedział kogo stworzył, więc musiał ponieśc karę.
Login2 napisał(a):
Zobowionzany nie jest, może to zrobić i uratować w ten sposób ludzkość, albo nie. Jego wybór. Wybrał tak, że jednak umarł za nas i właśnie dlatego nazywamy to Ewangelią - Dobrą Nowiną. Jakby sie nie zgodził, to byłaby tylko zła nowina. Chwała Panu Jezusowi

Najwyraźniej nie mieści Ci sie w głowie pojęcie bezgranicznej, bezinteresownej miłości.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt mar 14, 2017 22:51
Zobacz profil
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
zefciu napisał(a):
Wydaje mi się, że w ogóle dotknęliśmy jednego z największych sporów w historii chrześcijaństwa. Sporu, który obejmuje problem wolności człowieka, grzechu, odkupienia, Wcielenia, Męki i Zmartwychwstania. Kwestie te są dość mocno powiązane, co widać w zajmowanych przez różne osoby stanowiskach.



Myslisz, Zefciu, ze wsrod tych tych spierajacych sie "chrzescijanskich" Kosciolow jest rowniez Kosciol Chrystusa...?


zefciu napisał(a):
Skrajnymi biegunami w tym sporze są kalwinizm i pelagianizm. Protestanci w różnym stopniu "ciążą" ku opinii kalwinistycznej. Prawosławni zaś oskarżani bywają przez resztę chrześcijaństwa o semipelagianizm.

Kalwiniści podkreślają wszechmoc woli Boga, negują udział człowieka w Zbawieniu. Skupiają się na Męce Chrystusa, która odkupia grzechy bez udziału człowieka (pierwsze stereotypowe zdanie, jakie przychodzi do głowy nt. Chrystusa w kalwińskiej kulturze USA to "he died for your sins").

Prawosławni podkreślają natomiast znaczenie woli człowieka, jego własny wysiłek (stąd tak ważne w prawosławiu jest życie mnisze), synergię działania Boga i człowieka w procesie zbawienia (tym odróżniają się od pelagianistów, którzy wyznawali wyłączne działanie człowieka, a Chrystusa uważali jedynie za nauczyciela i dawcę przykładu). Prawosławni skupiają się Wcieleniu i Zmartwychwstaniu. Mękę Chrystusa rozpamiętują zawsze w kontekście Zmartwychwstania. (Nawet w Wielki Piątek śpiewają niedzielny "Angielskij Sobor").

Rzymski Katolicyzm plasuje się, mam wrażenie, gdzieś pośrodku. Bywały w nim prądy ciążące ku kalwinizmowi (jak jansenizm), ale to co pisze Marek wskazuje, że współczesna teologia r-k zwraca się raczej ku wschodniemu rozumieniu tych spraw.




Czytajac te analize, rodzi sie zasadnicze pytanie: Ktory z tych Kosciolow zalozyl Chrystus...?
Ktory z nich jest prowadzony przez Ducha Sw....?


Wt mar 14, 2017 22:58

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
adaBRD pytanie może nie do mnie ale odpowiem. Jezus nie założył instytucji. Jego kościół składa się z tych którzy jak to sama napisałaś, narodzili sie z Ducha Świętego. Możesz mieć 500 ludzi na mszy w kościele ale nie wszyscy są Kościołem. Moj niewierzący Ojciec chodzi na mszę czasami.... Jak mówi Pismo "Zna Pan tych, którzy są jego".

Powiedział też "Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne." Jeśli należysz do Boga, to on da ci rozum abyś mogła rozeznać, czy któs opowiada jakieś bajki, czy mówi prawdę Bożą.


Wt mar 14, 2017 23:14
Zobacz profil
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Małgosiaa napisał(a):
Ale bzdury piszesz, że normalnie az ciarki przechodzą. Wg Twojej logiki: skoro Bóg stworzył człowieka niedoskonałego, który sie Bogu sprzeciwia, to Bóg jest obowiązany do poniesienia kary za to stworzenie. To jest chora teologia. Innymi słowy: wypij piwo, którego nawarzyłeś :? :shock:


Małgosiu, to nie kara - to MIŁOŚĆ dla człowieka.
Człowiek otrzymał środek od samego Boga - takie ułatwienie, taki gratis - odródźcie się, nawróccie się - a będziecie zbawieni.
Bóg zna człowieka, jego słabość, jego grzeszną naturę, dlatego wie, że człowiek nie jest wstanie sam sobie na zbawienie zasłużyć, bo mimo chęci - upada.
My mamy tą MIŁOŚĆ ofiarowaną dla na przyjąć z wiarą - wiarą, że Jezus Chrystus umarł za nasze grzechy-za połączenie z Bogiem.
Teraz tylko od człowieka zależy, czy pragnie być zbawiony. Człowiek ma wolną wolę i wybiera.
Jeżeli odrzuca Boga, jeżeli odrzuca DAR Jezusa, to jest biedny duchowo.
Przyjmując DAR ZBAWIENIA jest zobowiązany starać się, by odwracać się od grzechu, by uświęcać swoje życie, by wzrastać i zanurzać się w miłości Bożej.
Życie w MIŁOŚCI jest naszym podstawowym przykazaniem.


Wt mar 14, 2017 23:18
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
zefciu napisał(a):
Rzymski Katolicyzm plasuje się, mam wrażenie, gdzieś pośrodku. Bywały w nim prądy ciążące ku kalwinizmowi (jak jansenizm), ale to co pisze Marek wskazuje, że współczesna teologia r-k zwraca się raczej ku wschodniemu rozumieniu tych spraw.

Hola hola. Jansenizm był potępiony przez Kościół jako herezja, więc nie mów o nurtach w KK. Tego typu "nurtów" na wschodzie było znacznie więcej i w zasadzie większość, znaczna wiekszość herezji powstawała na wschodzie.
Głowne róznice w pojmowaniu dzieła zbawienia przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie między wschodem i zachodem sa na gruncie duchowości, a nie dogmatyki.
------------------------------------------------------------------------
wybrana napisał(a):
Małgosiu, to nie kara - to MIŁOŚĆ dla człowieka.

Nie do mnie ta uwaga. Naucz się czytać ze zrozumieniem albo, zrób dobry użytek ze swojej wiary i idź nawracać członków ISIS, a nam daj spokój.
-----------------------------------------------------------------------------
Login2 napisał(a):
Jeśli należysz do Boga, to on da ci rozum abyś mogła rozeznać, czy któs opowiada jakieś bajki, czy mówi prawdę Bożą.

Skąd pewność, że rozum wystarczy? Ileż to jest (ile tysięcy) na swiecie denominacji protestanckich, którym do Bóg daje rozum, aby rozeznali i ich rozeznania są sprzeczne ze soba? Ale kazdy twierdzi, że Duch Świety tak go oświecił.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt mar 14, 2017 23:22
Zobacz profil
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Małgosiaa"
------------------------------------------------------------------------
[quote="wybrana napisał(a):
Małgosiu, to nie kara - to MIŁOŚĆ dla człowieka.

Nie do mnie ta uwaga. Naucz się czytać ze zrozumieniem albo, zrób dobry użytek ze swojej wiary i idź nawracać członków ISIS, a nam daj spokój.
.[/quote]
------------------------------------------------------------------------------------------------

No to ja jestem przerażona twoim zachowaniem. Wbijasz żądło i to z całą siłą.
Raczej to nie zachowanie chrześcijanki.


Wt mar 14, 2017 23:33
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 664 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 45  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL