Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 17:40



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 664 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 45  Następna strona
 Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Przeemek napisał(a):
Ja nie wyciągnąłem mojego wniosku na bazie jednej informacji z Biblii, czy jednego wersetu, to są logiczne potwierdzenia, że pewne fakty nie mogły mieć miejsca, kiedy zaistniały inne.
Przeemek napisał(a):
Uważasz, że Jezus zamienił chleb w swoje ciało, w momencie jak trzymał je w ręce, a uczniowie jedli już Jezusa, jednocześnie będąc z nim na wieczerzy.
Sam wiesz, że w Biblii nie chodzi tylko o logikę formalną, czy proste lub silne zdania.
Nie tylko dla uczniów Jezusa, ale i faryzeuszy, ta "..trudna mowa, kto może ją rozumieć.." była skomplikowana i nie wyglądało to na logiczne dla żadnej z tych grup, bo takim nie było.

Faryzeusze nie uwierzyli (Żydzi do dzisiaj czekają na Mesjasza), że Jezus zmartwychwstał. Idąc za Twoja logiką, należałoby zaprzeczyć także zmartwychwstaniu.
Nawet ci, którzy pozostali przy Jezusie nie rozumieli ani Ostatniej Wieczerzy, ani Jego nauczania o zmartwychwstaniu (patrz np. dwaj w drodze do Emaus, reszta zamknięta w Wieczerniku i zrozpaczona). Uwierzyli w zmartwychwstanie, kiedy ujrzeli Zmartwychwstałego. Resztę zrozumieli w dniu Pięćdziesiątnicy.
Przeemek napisał(a):
ała dyskusja między protestantami a katolikami, wynika z tego, że obie strony uważają intepretacje Pisma i Tradycji za błędne.

Zdanie zbudowane nielogicznie. Skoro obie strony uważają interpretacje Pisma i Tradycji za błędne, to powinny być jednomyślni w kwestii interpretacji :P.
A teraz poważnie. Pudło z tymi protestantami, bo luteranie, pierwsi protestanci i niejako protestancki fundament, uważają, że przynajmniej w momencie sprawowania Mszy św. chleb i wina są Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa. To wszelkiej maści odłamy protestanckie zaprzeczyły nauce swoich "korzeni" i odeszły w swoją stronę tworząc niezliczoną ilość denominacji.
Przeemek napisał(a):
Wykręciłeś się od ważnych odpowiedzi,

Znów pudło. Marek zaprzestał dyskusji z Tobą nie widząc sensu, gdyż Twoja logika jest dziurawa jak sito. Chwytasz się brzytwy w obalaniu tego co rzeczywiście głosi Biblia, jak choćby z tym, że przeciw przeistoczeniu jest to iż część uczniów i faryzeusze odeszli mówiąc: trudna jest ta mowa ... .

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So kwi 15, 2017 6:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Jak mam z Tobą gadać, skoro zdajesz się nie rozumieć słowa pisanego?
Dwa przykłady:

1.Usiłujesz wyprowadzić wnioski z różnic nieistotnych:
Cytuj:
Dlatego wyznając idee Biblia + Tradycja miałbym realny kłopot, gdy musiałbym wybrać między autorytetem Kościoła Rzymskokatolickiego, a Prawosławnego.
Po co tak kłamać? Różnica w tym względzie dotyczy kwestii dalszych - w kwestii Przeistoczenia nie mamy różnicy.
W Przeistoczenie wierzą wszystkie Kościoły pochodzące z czasów apostolskich.

2.Usiłujesz zobaczyć w tekście to, czego w nim nie ma, ignorując wyjaśnienia do tekstu podmiotu, który jest jego autorem:
Cytuj:
Tak samo Ty Marku, cały czas podajesz mi oficjalną naukę Kościoła, a kiedy ja się na nią powołuje w formie prawa kanonicznego czy katechizmu, to zarzucasz złą interpretację, wygląda na to że trzeba posiadać także i przypisy do powyższych, nie tylko do Biblii, żeby ich "opacznie" nie zrozumieć. Powiedz z jakiego ramienia Ty się wypowiadasz, że masz lepszy autorytet niż katechizm?

Na przykładzie:

KKK 1367 Ofiara Chrystusa i ofiara Eucharystii są jedyną ofiarą. "Jedna i ta sama jest bowiem Hostia, ten sam ofiarujący – obecnie przez posługę kapłanów – który wówczas ofiarował siebie na krzyżu, a tylko sposób ofiarowania jest inny… A skoro w tej Boskiej ofierze, dokonującej się we Mszy świętej, jest obecny i w sposób bezkrwawy ofiarowany ten sam Chrystus, który na ołtarzu krzyża ofiarował samego siebie w sposób krwawy, ofiara ta jest naprawdę przebłagalna" (Sobór Trydencki: DS 1743).


Cały czas poprawiasz, lub wyprowadziłeś wielopoziomowe tłumaczenia i dyskusje o obecności i substancji, kiedy wiele wypowiedzi w katechiźmie podaje jdenoznaczne rozumienie, a jeżeli nie jest ono prawidłowym, to niech je zmieni Kościół lub poprawi, a nie próbujesz mi wmówić coś innego niż widzę, lub celowo chcesz ze mnie zrobić idiotę.

Z powyższego wynika, kolejny raz, że jest prawdziwy Chrystus w Euachrystii: "...jest obecny i w sposób bezkrwawy ofiarowany ten sam Chrystus...", ponieważ jest ponownie bezkrwawo ofiarowany. Więc wmawianie mi jakiejś mistycznej postaci, nie zmienia faktu, że ten sam Jezus jest ponownie ofiarowany, więc musi miec "jakąś" postać fizyczną i w tedy naprawdę przebłaguje za grzechy.

Rozumienie jest jednoznaczne i w 100% zgodne z tym co napisałem. Widzisz w tekście coś, czego tam nie ma. Na przykład widzisz kluczowe słowo "ponownie" któregow tekście nie ma, a które pozwala Ci zbudować zarzut.
Jeszcze dalej robisz jeszcze większą hucpę:
Cytuj:
Mało tego, jeżeli na ołtarzu jest ten sam Chrystus, "...który na ołtarzu krzyża ofiarował samego siebie w sposób krwawy.. ", to znaczy że na każdej Mszy jest Chrystus, który nie miał jeszcze Uwielbionego ciała, bo dostał je dopiero po zmartwychwstaniu, to jednak podczas Eucharystii prawdziwie dokonują się te rzeczy, więc ten sam Jezus jest ofiarowywany w swoim ludzkim ciele, potem umiera i powstaje w uwielbionym ciele - To jest dokładnie to co się dzieje podczas sakramentu Eucharystii, i teraz mi wykaż brak logiki.

A wystarczyłoby, byś przeczytał mój pierwszy mail w tym wątku...

3.Interpretujesz Pismo odwrotnie do jego znaczenia
Cytuj:
Uważasz, że Jezus zamienił chleb w swoje ciało, w momencie jak trzymał je w ręce, a uczniowie jedli już Jezusa, jednocześnie będąc z nim na wieczerzy.
Sam wiesz, że w Biblii nie chodzi tylko o logikę formalną, czy proste lub silne zdania.
Nie tylko dla uczniów Jezusa, ale i faryzeuszy, ta "..trudna mowa, kto może ją rozumieć.." była skomplikowana i nie wyglądało to na logiczne dla żadnej z tych grup, bo takim nie było.

Zupełnie "zapomniałeś" że Żydzi (nie faryzeusze akurat w tym fragmencie, ale to drobiazg) mówili to odchodząc od CHrystusa. Co więcej odeszli od Chrystusa nie dlatego, że "nauka była zbyt skomplikowana" ale dlatego, że, podobnie jak Ty, nie uwierzyli we właśnie wygłoszoną przez Jezusa naukę, iż mają spożywać Ciało i Krew Chrystusa!


Nie chce mi się wypisywać wszystkich bzdur, jakie napisałeś, zresztą, z poprzednich Twoich reakcji nauczyłem się, że to jałowe zajęcie - jesteś nieprzemakalny.
Czemu tak postępujesz? Nie wiem, ale podejrzewam, że naczytałeś się bzdur na antykatolickich stronach. I już nie umiesz z tego myślenia wyjść.

Problem jaki masz, masz jeden:
Czytasz jakieś fragmenty nauki, nie rozumiesz ich (i nie chcesz zrozumieć) tak jak rozumie je Kościół który je napisał, tłumacząc ich znaczenie po swojemu - a potem z tym "swoim", wymyślonym znaczeniem polemizujesz.

Innymi słowy, polemizujesz z nauką, zanim ją zrozumiesz.
Co gorsze, nie przyjmujesz wyjaśnień.

Wniosek: zanim nie zmienisz tej postawy, dyskusja z Tobą nie ma najmniejszego sensu - jest wysiłkiem wyrzucanym w błoto.

Nie jestem Ci wrogiem, ale teraz to po prostu nie ma sensu. Jesli zdecydujesz się na właściwą kolejność (najpierw poznać, potem krytykować i negować) jestem Ci zawsze gotów pomóc. Zgłoś się wówczas.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So kwi 15, 2017 9:40
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Marek_Piotrowski napisał(a):
1.Usiłujesz wyprowadzić wnioski z różnic nieistotnych:
Cytuj:
Dlatego wyznając idee Biblia + Tradycja miałbym realny kłopot, gdy musiałbym wybrać między autorytetem Kościoła Rzymskokatolickiego, a Prawosławnego.
Po co tak kłamać? Różnica w tym względzie dotyczy kwestii dalszych - w kwestii Przeistoczenia nie mamy różnicy.
W Przeistoczenie wierzą wszystkie Kościoły pochodzące z czasów apostolskich.


Wyglada na to że jednak nie wiele rozumiem z jakiegokolwiek Pisma, Ty posiadasz wszelkie i poprawne zrozumienie.

Widzisz Marku, nie wiem czy doczytałeś do końca, mimo wszystko pogląd na obecność Chrystusa jest inny, takie "szczegóły" nie moga się od siebie różnić w Kościele Chrystusowym, nie rozumiesz chyba że nie ma w takich rutuałach żadnych ustępstw. To tak jakby Żydzi mieli dwa namioty/przybytki Boga i w jednym kapłan zgodnie z "małą" różnicą w poglądzie, wprowadził "małą" zmianę do ofiar przegłagania, w jakiejś części w tym rytuale. Czy wyobrażasz sobie taką możliwość?

A tutaj posunąłeś się do braku wiedzy, lub z wyboru ignorujesz fakty, lub po prostu manipulujesz, bo nie posądził bym ciebie raczej o brak wiedzy w tym temacie:

Marek_Piotrowski napisał(a):
Po co tak kłamać? Różnica w tym względzie dotyczy kwestii dalszych - w kwestii Przeistoczenia nie mamy różnicy.
W Przeistoczenie wierzą wszystkie Kościoły pochodzące z czasów apostolskich.


Sam posunołęś sie do kłamstwa. Nie wysilając się zbyt daleko, w pierwszym lepszym Katolickim źródle masz opis Kościoła Nestorianów: http://ekumenizm.wiara.pl/doc/477870.As ... torianie/2

Zgodnie z twoimi kryteriami, należą do Chrystusowego, ponieważ mają ważną "Sukcesję Apostolską" i kilkudziesięciu biskupów do dzisiaj.


Cytujac mały kawałek:
"Najczęściej używaną modlitwą eucharystyczną jest anafora Addaja (Tadeusza) i Mariasza. Według tradycji mieli ją oni przynieść z Jerozolimy. Budzi ona spore kontrowersje, gdyż nie ma w niej słów ustanowienia Eucharystii. Poza tym asyryjczycy używają jeszcze anafory Teodora z Mopsuestii i anafory Nestoriusza..."

Więc przestań rozpowiadać nie prawdę, ponieważ W Przeistoczenie nie wierzą wszystkie Kościoły pochodzące z czasów apostolskich.

Jak nie można zaprzeczyc im pochodzenia apostolskiego od Chrystusowego kościoła, to podsumowuje się komentarzami: "budzą kontrowersje", dlaczego? bo niezgadza się z tym co większość dzisiaj uważa?
Nigdy nie próbowałeś dotrzeć do źródeł kościołów Chrystuswoych, które widzą Eucharystię tylko jako pamiątkę? i zastanowić się dlaczego.
To jest moja odpowiedź, czemu tak postępuję, bo nie zdecydowałem uwierzyć w to co jest przyjęte powszechnie za prawdy Wiary, tylko poszukuję Ją, tak jak pouczał Chrystus:
Mt7: 7 Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam.

Jest więcej chrześciajńskich Kościołów z ważną sukcesją apostolską, opisanych m. in. w książce "Kościół Pielgrzymujący", czy Eucharystię we wczesnym Chrześcijaństwie w "Pokarm Nieśmiertelności", żyjących "poza system", czyli m. in. nie podlegających papieżowi. Ale już wyraziłeś swoje zdanie, że nie przyjmujesz pomysłow "badaczy katolickich", ponieważ Ty masz lepsze i wiarygodniejsze źródła. Owe kościoły pielęgnują prawdziwą tradycję pamiątki śmierci Chrystusa, czyli bez słów ustanowienia.


So kwi 15, 2017 14:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Nawet nie chce mi się czytac całości Twoich wypocin i nie chce mi się tłumacyć, bo maior ignorantia Himalaji :shock: . Nestorianie nie należą do KK. Nestorianizm jako herezja został potępiony na Soborze w Efezie w 431 r.
Nie dociera do Ciebie, że i prawosławie i po części luteranie wierzą w przeistoczenie?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Ostatnio edytowano So kwi 15, 2017 14:53 przez Małgosiaa, łącznie edytowano 1 raz



So kwi 15, 2017 14:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Małgosiaa napisał(a):
Przeemek napisał(a):
Wykręciłeś się od ważnych odpowiedzi,

Znów pudło. Marek zaprzestał dyskusji z Tobą nie widząc sensu, gdyż Twoja logika jest dziurawa jak sito. Chwytasz się brzytwy w obalaniu tego co rzeczywiście głosi Biblia, jak choćby z tym, że przeciw przeistoczeniu jest to iż część uczniów i faryzeusze odeszli mówiąc: trudna jest ta mowa ... .


Marek nie powiedział który Kosciół uważa za ten prawdziwy Chrystusa, chyba ustalenie takiego drobnego faktu, powinno być podstawą rozmowy o Chrystusie?
Trzymasz się jednej mojej wypowiedzi, podsumowując całość moich wniosków, jak bardzo to ma być merytoryczne? Nie dziwię się że łatwiej stwierdzać błędy logiczne, niż wykazać czym ten błąd jest i jaka jest prawidłowa logika, nie trzeba w tedy bronic swoich poglądów. Temat religii, wiary i wogóle istnienia Boga, nie jest łatwym do dyskusji i nigdy nie będzie.


So kwi 15, 2017 14:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Przeemek napisał(a):
Marek nie powiedział który Kosciół uważa za ten prawdziwy Chrystusa, chyba ustalenie takiego drobnego faktu, powinno być podstawą rozmowy o Chrystusie?

Humor dnia :lol: , co tam dnia, humor roku :rotfl2:
Przeemek napisał(a):
Trzymasz się jednej mojej wypowiedzi, podsumowując całość moich wniosków,

Nie uznaję za stosowne rozbijanie na atomy czegoś, co sprowadza się do jednego: maior ignorantia Himalaji. Syzyfem nie jestem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Ostatnio edytowano So kwi 15, 2017 14:57 przez Małgosiaa, łącznie edytowano 1 raz



So kwi 15, 2017 14:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Małgosiaa napisał(a):
Nawet nie chce mi się czytac całości Twoich wypocin i nie chce mi się tłumacyć, bo maior ignorantia Himalaji :shock: . Nestorianie nie należą do KK. Nestorianizm jako herezja został potępiony na Soborze w Efezie w 431 r.
Nie dociera do Ciebie, że i prawosławie i po części luteranie wierzą w przeistoczenie?


A do ciebie nie dociera że mają Sukcesję Apostolską, więc decyzja jakiś ludzi, nie może ich tak po prostu usunąć z Kościoła Chrystusa, z resztą Marek sam napisał kilka postów wcześniej, że "nawet jak nie są katolikami", a mają ważną Sukcesję, to są Chrystusa. Też jesteś nielogiczna i w błędne myślenie popadasz.


So kwi 15, 2017 14:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Przeeemku, odpowiedź taka jak w moim poprzednim liście.
Nic nie dodaję, nic nie ujmuję. Póki tamtego nie rozwiążesz, "dyskusja" z Tobą na szczegółowe kwestie które wciąż generujesz nowe, sensu nie ma.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So kwi 15, 2017 22:27
Zobacz profil WWW
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Ech Przemeek niesmak mnie bierze jak to czytam. Przecież nie tak dawno w tym wątku ja sam pisałem o Liturgii Addaia i Mari! I pisałem o tym, że brak tam Słów Ustanowienia. I przedstawiałem to na dowód na to, że Słowa Ustanowienia nie są warunkiem koniecznym do wiary w Realną Obecność. Ty wtedy całkowicie zignorowałeś to co piszę. A teraz nagle po kilku strona wyjeżdżasz z argumentem "Nestorianie nie wierzę w Realną Obecność bo nie mają Słów Ustanowienia".

No i pojawia się pytanie: czy Ty po prostu w ogóle nie czytasz tego, co piszą inni; czytasz, ale nie starasz się zrozumieć; czy może celowo ignorujesz licząć, że nikt nie zauważy. No cóż Chrystus Zmartwychwstał! Nie będę Cię opierdzielał w Dniu Paschy. Ale zastanów się, do czego dążysz.


N kwi 16, 2017 9:22
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
zefciu
Przeemek chwyta się każdego argumentu, aby udowodnić swoje mundrości. Nawet próbuje skłócić katolików z prawosławnymi. Nie ma sensu jakakolwiek dyskusja z nim zanim nie nauczy się jej zasad (jak zauważył to Marek). Wątpiący, ale myślący, mają w tym wątku wystarczającą ilość argumentów na realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Mundrych typu Przeemka nikt i nic nie przekona.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N kwi 16, 2017 10:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 16, 2017 10:49
Posty: 185
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Marek_Piotrowski napisał(a):
Nauka o transsubstancji (choć oczywiście nie nazwa „transsubstancja”!) powstała oczywiście nie tyle w czasach, co w czasie Ostatniej Wieczerzy

Marku... W transsubstancjację wierzyli i poganie.


N kwi 16, 2017 19:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
servus napisał(a):
Marku... W transsubstancjację wierzyli i poganie.

Powaliłeś tym argumentem. To już koniec naszej mistyfikacji :( ............... :rotfl2:

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N kwi 16, 2017 19:35
Zobacz profil
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Zaraz servus Ci odpowie, że przecież poganie wierzyli, że coś tam się w coś tam przemienia. Co z tego, że nie ma to nic wspólnego z Eucharystią. Ważne jest, że servus znalazł powierzchowne podobieństwo między chrześcijaństwem a pogaństwem, z którego, jak informują nas filmy z żółtymi napisami jasno wynika, że całe chrześcijaństwo (poza sektą, do której należy servus) wywodzi się z pogaństwa.


Wt kwi 18, 2017 6:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Podobno w grocie po neandertalach wykopano niedawno opracowanie teologiczne na temat transsubstancjacji.
Ratuj się kto może.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt kwi 18, 2017 10:19
Zobacz profil
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
zefciu napisał(a):
Zaraz servus Ci odpowie, że przecież poganie wierzyli, że coś tam się w coś tam przemienia. Co z tego, że nie ma to nic wspólnego z Eucharystią. Ważne jest, że servus znalazł powierzchowne podobieństwo między chrześcijaństwem a pogaństwem, z którego, jak informują nas filmy z żółtymi napisami jasno wynika, że całe chrześcijaństwo (poza sektą, do której należy servus) wywodzi się z pogaństwa.



Twoja wypowiedz, Zefciu, jak zwykle bystra i sugestywna, nie obala jednak prawdy, zawartej w wypowiedzi servusa o zwiazkach " cudu Eucharystii" z poganstwem :) Dobrze wiesz, jako" stary wyga", ze nie jest to poglad odosobniony.

Oto moje "trzy grosze" w tej dyskusji, tym razem w formie cytatu:


Tezy do gościnności eucharystycznej - konsekwencje

Autor: o. Michał Ap dnia 24.07.2014 19:12

Czymże jest Eucharystia (teofagia) jak nie czystym mitraizmem? Trzeba by tym świętobliwym "zjadaczom boga" co nieco naświetlić, bo im tego na religii żaden katecheta słowem nie wspomni. W nauce Kościoła rzymsko-katolickiego tak zwana Eucharystia to sakrament symbolizujący ciało i krew Mesjasza. Jezus zwany Chrystusem nakazał spożywać ciało i pić swoją krew - oczywiście w symbolu i obrzędzie pamiątki a nie dosłownej tak zwanej transsubstancjacji. Jest to symbol, alegoria, mistyczne staropogańskie (barbarzyńsko-mitraistyczne) łączenie się z bóstwem, jakże obrzydliwe i ohydne w swojej wymowie. Jezus nie ustanowił żadnego "misterium" eucharystycznego (w rozumieniu hierarchów Kościoła rzymskiego) ale wyłącznie obrządek upamiętniający jego zbawczą śmierć. Taką pamiątkę kultywują chrześcijanie innych schizm. Należy zrozumieć i usprawiedliwić ten element wierzeń, gdyż w historii ludzkości, pokutuje on od najdawniejszych czasów. Tak zwana „komunia święta” odwołuje się do pogańskich wierzeń, w których główną cechą jest kanibalizm, a więc zgodnie z pierwotnymi wierzeniami, łączenie się „w jedno” człowieka z bóstwem. "Jedzenie boga" (czy bóstwa), czyli teofagia, występowało w bardzo wielu wierzeniach przedchrześcijańskich (np. we wspomnianym mitraizmie, mandeizmie, orfizmie, misteriach eleuzyjskich) w Egipcie kapłani piekli specjalne placki, które po poświeceniu miały przemienić się w ciało Ozyrysa. (Bez mszy świętej) W komunii greckich misteriów z Eleuzys występowało nawet spożycie boga pod dwiema postaciami: poświęconej mąki i boskiego napoju, podobnie w mitraizmie, gdzie występował sakrament ciasta i napoju "haoma". Ciało i krew Pańska.


---
o. Michal Ap

Zrodlo:Magazyn Teologiczny Semper Reformanda


Wt kwi 18, 2017 17:31
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 664 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 45  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL