Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 9:17



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 664 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 45  Następna strona
 Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Cytuj:
Skąd pewność, że rozum wystarczy? Ileż to jest (ile tysięcy) na swiecie denominacji protestanckich, którym do Bóg daje rozum, aby rozeznali i ich rozeznania są sprzeczne ze soba? Ale kazdy twierdzi, że Duch Świety tak go oświecił.


Ja tam nie mam zamiaru bronić jakichś denominacji protestanckich. Nie wszyscy którzy chodzą na mszę KK są Chrześcijanami, ta sama zasada dotyczy protestanckich nabożeństw. Ale generalnie w tak fundamentalnej sprawie jak ofiara Jezusa na krzyży to wydaje mi się, że jest zgoda w tej kwestii. Zresztą zdziwiony jestem, że jest jakieś inne nauczanie w KK w tej materii. No chyba, że to tylko Marek tak naucza.


Wt mar 14, 2017 23:36
Zobacz profil
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Małgosiu i jeszcze jedno.
Według statystyki z 2011 roku - liczba Protestantów wynosi - 800 milionów, co stanowi 40 % wszystkich chrześcijan i liczba ta cały czas rośnie.
To nie są oświecone jednostki.
Kościół Jezusa Chrystusa trwa i trwać będzie i żadne moce piekielne GO nie zniszczą.


Wt mar 14, 2017 23:42
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
wybrana napisał(a):
To skopiuj mój wpis, gdzie powiedziałam, że Bóg się zmienił.
Dlaczego piszesz nieprawdę? - niesmaczne jest twoje zagranie.
Skoro nie pisałaś, że Bóg się zmienił, to przepraszam. Żarliwie kłócisz się z osobami, które negują tę zmianę, stąd moja pomyłka.

adaBRD napisał(a):
Myslisz, Zefciu, ze wsrod tych tych spierajacych sie "chrzescijanskich" Kosciolow jest rowniez Kosciol Chrystusa...?
Tak myślę. Przecież dobrze wiesz, że tak myślę, więc czemu się głupio pytasz?
Cytuj:
Czytajac te analize, rodzi sie zasadnicze pytanie: Ktory z tych Kosciolow zalozyl Chrystus...?
Ktory z nich jest prowadzony przez Ducha Sw....?
Oczywiście prawosławny - ten który idzie środkową drogą wiary w synergię. Ale to przecież oczywiste, że ja Ci odpowiem "oczywiście prawosławny", a np. Małgosia odpowie "oczywiście rzymskokatolicki". No więc po co się głupio pytasz?

Małgosiaa napisał(a):
Hola hola. Jansenizm był potępiony przez Kościół jako herezja, więc nie mów o nurtach w KK. Tego typu "nurtów" na wschodzie było znacznie więcej i w zasadzie większość, znaczna wiekszość herezji powstawała na wschodzie.
Ależ oczywiście. Jansenizm jest "nurtem" KK tak jak starowierstwo jest "nurtem" Cerkwi Prawosławnej. W tym znaczeniu, że jakoś wychodzi z jego tradycji. Jeśli moje stwierdzenie było mylące i ktoś pomyślał iż twierdzę, że jansenizm to część łacińskiej ortodoksji, przepraszam.

Cytuj:
Głowne róznice w pojmowaniu dzieła zbawienia przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie między wschodem i zachodem sa na gruncie duchowości, a nie dogmatyki.
Być może. Ale to było nie potępiać Palamasa w Ferrarze :(


Śr mar 15, 2017 6:46
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
zefciu napisał(a):
Jeśli moje stwierdzenie było mylące i ktoś pomyślał iż twierdzę, że jansenizm to część łacińskiej ortodoksji, przepraszam.

Tak to wyglądało ;-)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr mar 15, 2017 6:53
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Login2 napisał(a):
Cytuj:
Piszesz, że Jezus straszliwie cierpiał i umarł dlatego, by "zaspokoić sprawiedliwość Ojca".
Innymi słowy, skoro był grzech, to obrażony Ojciec domaga się, by ktoś za to cierpiał i umarł - bo to będzie - według Ciebie - "sprawiedliwe".
W jaki sposób "sprawiedliwe" jest, gdy kowal zawini, a powieszą Cygana?

Jest inna zależność w relacji między nami a Bogiem, a między kowalem i cyganem . Bóg jest naszym stwórcą, więc w pewnym sensie odpowiada za nas. Coś na zasadzie jak dziecko nabroi to rodzicom sie dostaje. Pan Jezus jest naszym stworzycielem wiec może za nas wziąć odpowiedzialność, za to co stworzył.
Czyli - według tego co napisałeś - tak naprawdę Jezus nie umiera za nasze grzechy, tylko ze względu na swoje pedagogiczne niedopatrzenie? ;)
Skoro to Jego odpowiedzialność...
Cytuj:
Zobowionzany nie jest, może to zrobić i uratować w ten sposób ludzkość, albo nie. Jego wybór. Wybrał tak, że jednak umarł za nas i właśnie dlatego nazywamy to Ewangelią - Dobrą Nowiną
Skoro tak, to wracamy do pierwotnej kwestii: jakież to "zaspokojenie sprawiedliwości" skoro karę poniósł kto inny, niż zawinił?
Czy sprawiedliwość na tym polega, by ukarać kogokolwiek?
:o
Cytuj:
adaBRD pytanie może nie do mnie ale odpowiem. Jezus nie założył instytucji. Jego kościół składa się z tych którzy jak to sama napisałaś, narodzili sie z Ducha Świętego.

Jaaasne.
Wyznaczył przewodników, w Piśmie czytamy o posłuszeństwie przełożonym którzy są odpowiedzialni za dusze wiernych (Hbr 13:17), ustanowił Kościół "filarem i podporą prawdy." (1 Tm 3,15) ale nie powiedział kogo właściwie pytać.
W NT mamy sposób wyznaczania prezbiterów i nawet nakaz specjalnego ich traktowania - ale "Jezus nie założył" :)
[color=blue] "(15) Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. (16) Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. (17) Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi. A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik." [cqolor]
W raze sporów ustanowił Kościół ostateczną instancją (po rozmowie osobistej i z kilku braćmi) ale "zapomiał" powiedzieć, do kogo właściwie mamy pójść z tą decyzją? ":)

Ja się nawet Tobie Loganie nie dziwię - ja też, gdybym był członkiem dopiero co założonego wyznania, chciałbym za wszelką cenę zdyskredytować fakt, że Kościół istnieje (w konkretnych ramach organizacyjnych) od czasów apostolskich.

Niemniej na ten temat zdaje się jest już wątek - więc może pozostańmy przy głównym temacie (Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia) lub przy pierwszej dygresji (komu Jezus złożył okup?).
Dygresja od dygresji to już przesada.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr mar 15, 2017 10:28
Zobacz profil WWW
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Marku, ty mylisz pojęcia.
Jezus założył Kościół na ziemi. Należą do niego wszyscy chrześcijanie wierzący w zbawienną ofiarę Jezusa.
Kościół Jezusa, to nie instytucja, nie Zbór, społeczność o określonej nazwie. Wierni Kościoła Jezusa Chrystusa spotykają się w tworzonych przez siebie wspólnie Zborach - tzw.Kościołach wspólnotowych.
Zbory te prowadza duchowni - nauczyciele wiary.
Powstaje w późniejszym okresie - jeden powszechny apostolski Kościół.
Jeżeli apostolski, to nauka Apostołów powinna przewodniczyć, być wzorcem w tym Kościele.
Jeżeli w tym Kościele KAMIENIEM WĘGIELNYM jest JEZUS CHRYSTUS, to ten Kościół w pełni przyjmuje wszystkie nauki Jezusa Chrystusa i w oparciu na nich nauczają wyznaczeni powołani duchowni wiary.
Jeżeli Kościół naucza i wymyśla doktryny niezgodne z naukami APOSTOŁÓW, z naukami JEZUSA CHRYSTUSA, to przestaje być KOŚCIOŁEM CHRYSTUSOWYM i staje się Kościołem ANTYCHRYSTA.


Śr mar 15, 2017 11:17
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
wybrana napisał(a):
Według statystyki z 2011 roku - liczba Protestantów wynosi - 800 milionów, co stanowi 40 % wszystkich chrześcijan i liczba ta cały czas rośnie.
To nie są oświecone jednostki.
Kościół Jezusa Chrystusa trwa i trwać będzie i żadne moce piekielne GO nie zniszczą.


Myślę ze Chrystus nie miał na myśli heretyckich kościołów protestanckich, ale prawdziwy Kościół czyli Kościół Katolicki - ten który założył. Piszesz o odstępcach od Kościoła którzy wyznają herezję, nzywając to prawdziwym Kościołem. Sorry...

A że liczba wyznawców rośnie... bo protestantyzm jest mniej wymagający, bardziej komfortowy. A ludzie to lubią.


Śr mar 15, 2017 11:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Marek_Piotrowski napisał(a):
W jaki sposób "sprawiedliwe" jest, gdy kowal zawini, a powieszą Cygana?


Byłbyś łaskaw wytłumaczyć mi jaki ma sens odnoszenie się do czyjegoś poczucia sprawiedliwości, które jest wszak zależne od optyki danego człowieka, ukonstytuowanej na gruncie jego indywidualnego światopoglądu?

Marek_Piotrowski napisał(a):
Czy sprawiedliwość na tym polega, by ukarać kogokolwiek? :o


Jak najbardziej może na tym polegać.

"Cygan spalił chałupę, więc złapiemy pierwszego lepszego cygana i powiesimy na gałęzi w odwecie za zbrodnie dokonaną przez jego pobratymca"

Wystarczy zmienić optykę i spojrzeć na złoczyńcę jako na członka większej grupy i na tej grupie wziąć odwet, po przez ukaranie jakiegoś jej członka.


Śr mar 15, 2017 11:24
Zobacz profil
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Iago napisał(a):
Byłbyś łaskaw wytłumaczyć mi jaki ma sens odnoszenie się do czyjegoś poczucia sprawiedliwości, które jest wszak zależne od optyki danego człowieka, ukonstytuowanej na gruncie jego indywidualnego światopoglądu?
Ale przecież my nie mówimy o indywidualnym poczuciu sprawiedliwości jakiegoś człowieka.
Cytuj:
Jak najbardziej może na tym polegać.

"Cygan spalił chałupę, więc złapiemy pierwszego lepszego cygana i powiesimy na gałęzi w odwecie za zbrodnie dokonaną przez jego pobratymca"

Wystarczy zmienić optykę i spojrzeć na złoczyńcę jako na członka większej grupy i na tej grupie wziąć odwet, po przez ukaranie jakiegoś jej członka.
To nie jest sprawiedliwość, tylko debilna zemsta. My zaś mówimy o Bogu. Naprawdę postrzegasz Boga, jako istotę, który pojmuje "sprawiedliwość" w tak chory sposób?


Śr mar 15, 2017 11:32
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
Cytuj:
Marek_Piotrowski napisał(a):
Cytuj:
Zobowionzany nie jest, może to zrobić i uratować w ten sposób ludzkość, albo nie. Jego wybór. Wybrał tak, że jednak umarł za nas i właśnie dlatego nazywamy to Ewangelią - Dobrą Nowiną
Skoro tak, to wracamy do pierwotnej kwestii: jakież to "zaspokojenie sprawiedliwości" skoro karę poniósł kto inny, niż zawinił?
Czy sprawiedliwość na tym polega, by ukarać kogokolwiek?
:o

Sprawiedliwosc Boga nie podlega zadnej dyskusji...to po pierwsze...

A po drugie, to , czego dokonal dla naszego zbawienia Syn Bozy, jest przede wszystkim aktem MILOSCI Boga do swego stworzenia :)

Kazdy chrzescijanin to wie i nie dorabia do tego zadnych filozofii...


Ad. dalszej czesci twojego postu

Prawdziwi chrzescijanie nie zakladaja zadnych Kosciolow...Rodzac sie na nowo z Ducha Sw. staja sie czlonkami Ciala Chrystusa czyli Jego Kosciola...Niezaleznie od tego, czy ochrzczeni zostali w katolickim czy tez protestanckim Kosciele :) ...Jezus powoluje "ze wszystkich narodow i jezykow"...nawet nieochrzczonych w ogole...nawet swoich przesladowcow (np. Sw.. Pawel)

Cialo Chrystusa, czyli Jego Kosciol to "budowla" duchowa, dlatego aby do niej moc wejsc, konieczne jest narodzenie na nowo z Ducha Sw....To wynika tak jasno i konkretnie z NT, ze trzeba byc naprawde slepym, zeby tego nie zauwazyc... :)

Zamiast sie o to klocic, jednoczmy sie duchowo podczas spotkan chrzescijanskich kiedy bedziemy "spozywac chleb i wino" jako symbole drogocennej ofiary z ciala i krwi Syna Bozego...("To czyncie na moja Pamiatke")...Wydawajmy owoce Ducha Sw....bo po tym bedziemy rozpoznani przez wszystkich ("Potym wszyscy poznaja, zescie uczniami moimi")...I takich czuwajacych w Milosci swoich wybranych chce widziec Jezus podczas Paruzji, kiedy przyjdzie bez ostrzezenia ("jak zlodziej w nocy")...A ci wybrani chrzescijanie sa wszedzie...w kazdym ziemskim Kosciele...To ci, ktorzy "znaja glos swojego Pana" i dzieki temu nie myla go z "innymi" glosami...


Śr mar 15, 2017 11:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
zefciu napisał(a):
Ale przecież my nie mówimy o indywidualnym poczuciu sprawiedliwości jakiegoś człowieka.


Nie odnosiłem się do was (czy to do Ciebie w formie pluralis maiestatis, czy to do jakiejś bliżej nie sprecyzowanej grupy dyskutantów) tylko do @Marek_Piotrowski w kontekście jego wypowiedzi wystosowanej do @Login2; w tejże wypowiedzi zwracał się jak najbardzej do jego indywidualnego poczucia sprawiedliwości.

zefciu napisał(a):
To nie jest sprawiedliwość, tylko debilna zemsta.


Parafrazując pewnego męża – Sorry, ale to że zefciu napiszesz że to rzekomo "debilizm" to ma być argument?

Nie urodziłeś się 20 min temu, więc powinieneś sobie zdawać sprawę z tego że różne osoby różnie mogą pojmować pojęcie sprawiedliwości. To że zefciu, obywatel (jak rozumiem) europejskiego demokratycznego kraju, chrześciajanin z takim a nie innym bagażem światopoglądowym rozumie pojęcie sprawiedliwości tak a nie inaczej, nie zmienia faktu, że, na ten przykład, taki rafciu, może pojmować sprawiedliwość w kontekście tego co Ty nazywasz „debilną zemstą”. Innymi słowy, Twoje jednostkowe poczucie sprawiedliwości nie wyznacza tutaj żadnego standardu.

zefciu napisał(a):
Naprawdę postrzegasz Boga, jako istotę, który pojmuje "sprawiedliwość" w tak chory sposób?


Nie postrzegam Waszego Boga w żaden konkretny sposób.


Śr mar 15, 2017 12:11
Zobacz profil
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
adaBRD napisał(a):

Prawdziwi chrzescijanie nie zakladaja zadnych Kosciolow...


A Chrystus jednak założył Kościół.

Cytuj:
Zamiast sie o to klocic, jednoczmy sie duchowo podczas spotkan chrzescijanskich kiedy bedziemy "spozywac chleb i wino" jako symbole drogocennej ofiary z ciala i krwi Syna Bozego...


To nie jest tylko symbol.


Śr mar 15, 2017 12:21
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
adaBRD napisał(a):
Sprawiedliwosc Boga nie podlega zadnej dyskusji...to po pierwsze...
A mnie się wydaje, że Ty właśnie dyskutujesz o sprawiedliwości Boga.
Cytuj:
A po drugie, to , czego dokonal dla naszego zbawienia Syn Bozy, jest przede wszystkim aktem MILOSCI Boga do swego stworzenia :)

Kazdy chrzescijanin to wie i nie dorabia do tego zadnych filozofii...
No a właśnie Wy dorabiacie do tego jakieś antropomorficzne filozofie.
Cytuj:
Prawdziwi chrzescijanie nie zakladaja zadnych Kosciolow
Ergo apostołowie zakładający kościoły lokalne nie byli prawdziwymi chrześcijanami?
Cytuj:
Jezus powoluje "ze wszystkich narodow i jezykow"
A co to ma do rzeczy? Koścół jest ponadnarodowy i ponadjęzykowy.
Cytuj:
nawet swoich przesladowcow (np. Sw.. Pawel)
I znowu - co to ma do rzeczy? Czy Paweł po nawróceniu zwalczał organizacyjnie kościoły pozostałych Apostołów?
Cytuj:
Cialo Chrystusa, czyli Jego Kosciol to "budowla" duchowa, dlatego aby do niej moc wejsc, konieczne jest narodzenie na nowo z Ducha Sw....To wynika tak jasno i konkretnie z NT, ze trzeba byc naprawde slepym, zeby tego nie zauwazyc... :)
A kto w tym wątku to neguje?
Cytuj:
Zamiast sie o to klocic, jednoczmy sie duchowo podczas spotkan chrzescijanskich kiedy bedziemy "spozywac chleb i wino" jako symbole drogocennej ofiary z ciala i krwi Syna Bozego...
To jest obrzydliwe, co robisz. Z jednej strony mówisz "nie kłóćmy się", z drugiej - narzucasz innym swoje poglądy na temat Eucharystii. I w imię zgody i jedności chrześcijaństwa domagasz się, aby Twoje poglądy były przyjęte przez wszystkich.

Iago napisał(a):
Parafrazując pewnego męża – Sorry, ale to że zefciu napiszesz że to rzekomo "debilizm" to ma być argument?
Nie. Argumenty są inne: taki rodzaj sprawiedliwości zwyczajnie nie działa, nie czyni ludzi lepszymi i nie przeciwdziała złym czynom. Każda choć trochę zaawansowana cywilizacja brzydzi się taką "sprawiedliwością", bo dostrzega się w niej jej absurdalność.
Cytuj:
Nie postrzegam Waszego Boga w żaden konkretny sposób.
No to o czym tutaj próbujesz dyskutować?


Śr mar 15, 2017 12:28

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
@wybrana - wybacz, ale nie chcę rozwadniać wątku, więc nie odniosę się tu do piramidalnych bzdur, jakie byłaś łaskawa zapodać na temat będący dygresją od dygresji ;)
@Iago - Zefciu odpowiedział Ci w sposób wyczerpujacy.

adaBRD napisał(a):
Sprawiedliwosc Boga nie podlega zadnej dyskusji...to po pierwsze...
Słusznie.
Dlatego koncepcję zakładające tak niesprawiedliwe rozwiązania jak owo zaspokajanie chęci zemsty (salonowo nazwanej "sprawiedliwością Boga") musimy odrzucić.

adaBRD napisał(a):
A po drugie, to , czego dokonal dla naszego zbawienia Syn Bozy, jest przede wszystkim aktem MILOSCI Boga do swego stworzenia :)
CO do tego wszyscy się zgadzamy i nie jest to przedmiotem zadnej kontrowersji pomiędzy stronami.

Resztę trafnie skomentowała @equuleuss i @zefciu - nadto prosiłem, by nie rozwijać wątku będącego dygresją od dygresji, bo już w ogóle nie będzie wiadomo na jaki temat dyskutujemy.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr mar 15, 2017 12:37
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Pascha - Ostatnia Wieczerza - Eucharystia
zefciu napisał(a):
taki rodzaj sprawiedliwości zwyczajnie nie działa


Co to znaczy, że nie działa i na jakiej podstawie tak twierdzisz?

zefciu napisał(a):
nie czyni ludzi lepszymi


Skąd pomysł, że ma czynić ludzi "lepszymi"? Równie dobrze celem takiego systemu może być wyłącznie zemsta oraz prewencja uzyskiwana przez sterroryzowanie danej grupy społecznej. Zresztą równie dobrze dla mnie człowiek uzyskawszy zemstę może być lepszym względem człowieka sfrustrowanego jej brakiem. Tak samo człowiek sterroryzowany, a przez to potulny, może być lepszy od czynnego bandyty, którym był wcześniej.

zefciu napisał(a):
Każda choć trochę zaawansowana cywilizacja brzydzi się taką "sprawiedliwością", bo dostrzega się w niej jej absurdalność.


To ma być niby argument?
Sporo zaawansowanych cywilizacji folguje aborcji, eutanazji, małżeństwom homoseksualnym etc. – to że jakaś "zaawansowana cywilizacja" ma mieć taki a nie inny pogląd na daną kwestię ma implikować to iż ten pogląd jest słuszny? Litości...

zefciu napisał(a):
No to o czym tutaj próbujesz dyskutować?


Wyraziłem to jasno w moich poprzednich wypowiedziach.

Marek_Piotrowski napisał(a):
@Iago - Zefciu odpowiedział Ci w sposób wyczerpujacy.


Gdzie bo nie zauważyłem?


Śr mar 15, 2017 13:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 664 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 45  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL