Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna strona
 Dar języków 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dar języków
Say napisał(a):
Bóg chce dla nas jak najlepiej, więc ludzie raczej nie mają problemów z tym, aby powierzyć Panu swoje życie, prawda?


Jest problem bo to DECYZJA. Możemy kochać kobietę, ale musimy dobrze przemyśleć nad decyzją ślubu na całe życie. Tu też decyzja na całe życie.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So kwi 29, 2017 15:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dar języków
Na ignacjańskich jest rozpoznawanie duchów - dobry czy zły. To może być przydatne w życiu.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So kwi 29, 2017 15:51
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 22, 2017 12:37
Posty: 12
Post Re: Dar języków
Iago napisał(a):
rozumiem ze masz na myśli coś w tym stylu: https://youtu.be/of1Sa3oyTBs?t=47s
:)

Mimo wszystko rozważyłbym zmianę nazwy – może wprowadzać w błąd względem biblijnego daru języków
, który rzeczywiście był (jeżeli był) czymś sensownym, a przynajmniej nie wywoływał salwy śmiechu na dzień dobry. Mogę zaproponować roboczą nazwę "dar blablania", ewentualnie, bardziej precyzyjnie "dar wydawania z siebie serii kwików, charków i zakrzyków", która chyba nieco lepiej oddaje naturę tego widowiska. :P

Przyznaję ze czasem oglądam nagrania z protestanckich uroczystości z owym dobrodziejstwem gdy chce się nieco rozerwać – zawsze bawi mnie to niemiłosiernie, czasem wręcz do łez :D. Jednakże dziwi mnie niepomiernie że w instytucji tak skądinąd poważnej i stonowanej jak KRK jest miejsce na podobne hucpy. No ale z drugiej strony nie mam na co narzekać, gdyż najwyżej zaoszczędzę na bilet do cyrku czy na komedię do kina, gdy w okolicznym kościele za darmo będę mógł się pysznie bawić przy tytułowych atrakcjach. ;)

Z ciekawości – w tych Twoich charyzmatycznych grupkach można, oprócz tego blablania, znaleźć też takie charyzmatyczne cacka? :) https://www.youtube.com/watch?v=5qVMaOrSpK0





Czytałeś bliblię?
- "Ten bowiem, kto mówi językami, nie ludziom mówi, lecz Bogu".
Materiały, które dołączyłeś/aś, zupełnie nie przedstawiają tego, o czym napisałam w poście, i nie mają nic wspólnego z charyzmatami.


So kwi 29, 2017 16:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Dar języków
Say napisał(a):
Materiały, które dołączyłeś/aś, zupełnie nie przedstawiają tego, o czym napisałam w poście, i nie mają nic wspólnego z charyzmatami.


Doprawdy? :)
To może raczysz przedstawić jakieś własne materiały poglądowe?
Stary dobry Borat dosyć dobrze moim zdaniem oddał podobne cyrki z reala jak tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=cQ4114XO-Xo

...chociaż w realu i większe dziwactwa się zdażają: https://youtu.be/kiEY6mc1uS4?t=41s

A tutaj z kolei kalolickie (chyba) wydanie "blablbla szalalala" :D : https://www.youtube.com/watch?v=EJnHIXwQxKE
i jeszcze trochę katolickiego "blablabal szlalala": https://youtu.be/Rp1zFNzUfjM?t=10m56s


So kwi 29, 2017 17:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 24, 2010 15:30
Posty: 295
Post Re: Dar języków
No to sobie pogadali...

Na początek wypada zauważyć, że biblia mówi o dwóch różnych darach języków. Jeden - to dar prorokowania/nauczania. Drugi - to "dar blablania". Skoro o obu jest w Biblii, to negowanie któregoś z nich jest negowaniem nauki biblijnej. Równie dobrze "wierzący chrześcijanin" mógłby powiedzieć, że nie wierzy w zmartwychwstanie Jezusa (też w Biblii stoi, że zmartwychwstał, no ale przecież mamy rozum, więc jak rozumowi nie pasuje, to ...).

Nie ma obowiązku przyjmowania darów języków ani jakichkolwiek innych darów. Duch św. nie ma też obowiązku udzielania ich każdemu. Natomiast elementarną zasadą chrześcijańskiej przyzwoitości jest nienaśmiewanie się i nieodrzucanie tego, o czym z natchnienia Bożego napisano w Biblii.
Negowanie istnienia darów charyzmatycznych jest zwykłą pychą i stawianiem własnego rozumu ponad pomysły Boga.
Oczywiście jest jeszcze kwestia rozeznania autentyczności darów - i tu można sobie ew. dyskutować "czy pan X ma rzeczywiście dar blablania, czy blabla sam od siebie".


Ostatnio edytowano Pn maja 01, 2017 10:14 przez BlueDraco, łącznie edytowano 1 raz



Pn maja 01, 2017 10:10
Zobacz profil
Post Re: Dar języków
A możesz zacytować gdzie w Biblii jest mowa o darze blablania?
I gdzie to ten dar był przez wieki aż do powstania zielonoświątkowców


Pn maja 01, 2017 10:13

Dołączył(a): Śr lut 24, 2010 15:30
Posty: 295
Post Re: Dar języków
Np. 1Kor 12,1


Pn maja 01, 2017 10:24
Zobacz profil
Post Re: Dar języków
A konkretnie:
1 Nie chciałbym, bracia, byście nie wiedzieli o darach duchowych. 2 Wiecie, że gdyście byli poganami, ciągnęło was nieodparcie ku niemym bożkom. 3 Otóż zapewniam was, że nikt, pozostając pod natchnieniem Ducha Bożego, nie może mówić: Niech Jezus będzie przeklęty!. Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus. 4 Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; 5 różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; 6 różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. 7 Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra. 8 Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, 9 innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu, 10 innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków. 11 Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.

Możesz zazanaczyc


Pn maja 01, 2017 10:28

Dołączył(a): Śr lut 24, 2010 15:30
Posty: 295
Post Re: Dar języków
Poprawka: 13, 1, a nie 12,1.

No i 1 Kor 14 - kilka fraz o "niepożytecznym" darze modlitwy w językach.


Pn maja 01, 2017 10:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dar języków
No nie trzeba się na tym skupiać tylko iść dalej, co nie znaczy że nie ma być tego daru na początku drogi z Bogiem.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn maja 01, 2017 11:34
Zobacz profil
Post Re: Dar języków
A zaznaczysz w poprzednim fragmencie? Bo nie widzę.
Poprawiasz ale gdzie tam jest
Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący.
Teraz podajesz kolejny z którego tez wprost nie wynika ze chodzi o blablanie


Pn maja 01, 2017 11:39
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Dar języków
Iago napisał(a):
Jednakże dziwi mnie niepomiernie że w instytucji tak skądinąd poważnej i stonowanej jak KRK jest miejsce na podobne hucpy.

Dla @Iago to cyrk, żydzi również chętnie drwili twierdząc, że apostołowie upili się winem.
W Konstytucji Dogmatycznej o Kościele znajdziemy taki zapis: „dary nadzwyczajne nie należy ubiegać się lekkomyślnie ani spodziewać się zarozumiale po nich owoców apostolskiej działalności, sąd o ich autentyczności i o właściwym wprowadzeniu ich w czyn należy do tych, którzy są w Kościele przełożonymi i którzy szczególnie powołani są, by nie gasić Ducha, lecz doświadczać wszystkiego i zachowywać to, co dobre”.

Jeżeli charyzmat mowy językami przynosi owoce, służy nawiązywaniu kontaktu z Bogiem przez modlącego się, to KK nie będzie zabraniał wiernym takiej formy modlitwy, tylko dlatego, że niektórym wydaje się śmieszna/idiotyczna/niestosowna, ponieważ w tej formie modlitwy nie chodzi o to, by cokolwiek udowodnić innym ludziom, lecz o rozwój duchowy.

Coroner napisał(a):
Teraz podajesz kolejny z którego tez wprost nie wynika ze chodzi o blablanie

Niektórzy próbują czytać Biblię dosłownie bez interpretacji, zatem jeżeli przeczytają, że Jezus im odpowiedział: "Miejcie wiarę w Boga! 23 Zaprawdę, powiadam wam: Kto powie tej górze: "Podnieś się i rzuć się w morze", a nie wątpi w duszy, lecz wierzy, że spełni się to, co mówi, tak mu się stanie. 24 Dlatego powiadam wam: Wszystko, o co w modlitwie prosicie, stanie się wam, tylko wierzcie, że otrzymacie.
i po modlitwie góra nie rzuci się w morze, znaczy to w ich przekonaniu, że Jezus kłamie, a wiara to bajki dla dorosłych dzieci, które wciąż żyją w świecie baśni i legend. Jeżeli @Coroner zalicza się do tej grupy, z góry mogę zapewnić, że w żadnym wersecie nie ma wprost napisane o glosolalii.

H. Mühlen twierdził, że tajemnicy Boga nie możemy ogarnąć ani wypowiedzieć naszym ludzkim językiem. Modlitwa w językach jest wszakże wysłowieniem tego, co na wieki pozostaje niewysłowione. Dlatego musimy pozwolić, aby sam Bóg przeniknął do największej głębi naszej mowy, aby wypowiedział w nas swoją tajemnicę

I dalej:
"Modlitwa w językach jest poddaniem się Duchowi Świętemu. Tu nie ma co się koncentrować na dźwiękach. Nie o dźwięki w niej chodzi, ale o powierzenie się całkowite Bogu. Powierzam swoje usta Bogu. Wprawdzie to ja wydaję dźwięki, po części kontroluję zgłoski, które się ze mnie wydobywają, ale to nie o te zgłoski chodzi. Czasem można spotkać artykuły, które krytykują modlitwę w językach, omawiając wydobywane zgłoski. Jeśli ktoś robi taką analizę, to nie ma pojęcia o tej modlitwie, a już na pewno nie praktykuje takiej modlitwy.

Jeśli chodzi o tłumaczenie modlitwy w językach, to nie chodzi tu o tłumaczenie w taki sposób, że dana zgłoska oznacza jeden wyraz, a inna zgłoska – inny wyraz. Kiedyś uczestniczyłem w rozeznaniu adoracji. Byliśmy w sześć osób. W pewnym momencie każdy z nas zaczął tłumaczyć modlitwę jednej osoby. Nasze tłumaczenia były inne. Ale zmierzały w jednym kierunku. Przyjęliśmy, że jest to kierunek adoracji, do którego zaprasza nas Duch Święty.

Termin „tłumaczenie” jest niefortunnym sformułowaniem w przypadku modlitwy w językach. Lepiej mówić o interpretacji modlitwy w językach: czyjaś modlitwa brzmi we mnie i tworzy modlitwę, czasem konkretne słowo, jeszcze innym razem konkretne poznanie. Czy to są słowa dla całej wspólnoty, czy tylko dla tej osoby, czy może tylko dla mnie – to trzeba rozeznać w sercu. A potem poznaje się po owocach, czy rozeznaliśmy dobrze. Warto jednak mówić osobie modlącej się, że ją rozumieliśmy podczas modlitwy. Można to też powiedzieć w trakcie spotkania, ale nie przeszkadzając innym, streszczając w jednym zdaniu np. Twoja modlitwa była wielbieniem Jezusa za Jego krzyż” (Remigiusz Recław SJ)

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pn maja 01, 2017 12:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dar języków
Ja nigdy nie miałem modlitwy w językach, nie należy ani jej zazdrościć ani uważać za coś złego, skoro my nie mamy.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn maja 01, 2017 12:09
Zobacz profil
Post Re: Dar języków
@Mrs_Hadley
A podasz zródło katolickiej interpretacji ze blablanie to dar języków?
Bo to ze środowisko zielonoświątkowców nawet katolickich tak uważa to wiem. Czytałem wiele na ten temat ale nie trafiłem na oficjalne stanowisko Kościoła.
Spotkałem się raczej z bardzo ostrożnym stwierdzeniem, a czasami wręcz przestroga. W dokumentach odnośnie odnowy cieżko coś znaleźć. A według zaleceń św. Pawła to nie trzymają się jego pouczeń.
http://www.niedziela.pl/artykul/85355/n ... w-jezykach
Na stronie www.katolik.pl znalazłem coś takiego.

http://www.katolik.pl/modlitwa-w-jezyka ... z.html?s=1
Dość fajne i fachowe potraktowanie tematu.
A ten podesłał mi członek odnowy. A raczej były członek odnowy.

http://www.siemieniewski.archidiecezja. ... ?q=node/34


Pn maja 01, 2017 13:10

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dar języków
Ja dość byłem rozczarowany gdy słyszałem "szallalla" zamiast tak jak u Apostołów gdy mówili a inni rozumieli ich słowa każdy w swoim języku.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn maja 01, 2017 13:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL