Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
 Istota grzechu.. 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Istota grzechu..
RycerzBoży napisał(a):
Mówiłaś, że sumienie jest kształtowane czyli istnieje na poziomie rozumu. Ja umiejscawiam je głębiej i twierdzę, że rozum może je zagłuszyc, zakryć itp.

A z czego wywnioskowałeś, że ja umiejscowiłam je na poziomie rozumu? Nic takiego nie powiedziałam.
Kolejny kaznodzieja z kosmosu. :?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt maja 23, 2017 22:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2017 20:05
Posty: 85
Post Re: Istota grzechu..
He he sam nie wiedziałem, że o tej porze będę takie historie tworzył... Ale nie zwróciłaś uwagi na drugą część mojej wypowiedzi, która była daleko ważniejsza. A mianowicie powiedziałem, że Masza pięknie śpiewa i starałem się oddać to piękno za pomocą środków "rozumowych" i "zacytowałem" śpiew tejże Maszy z Arkony. I co ? I g... W żaden sposób nie potrafię za pomocą środków, którymi dysponuje rozum oddać piękna śpiewu (czy też ryku) Maszy (nuty też by niewiele pomogły. No więc jak chcesz za pomocą rozumu "dojść do Boga" ??? Na Boga !!!


Wt maja 23, 2017 22:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 22, 2017 22:50
Posty: 8
Post Re: Istota grzechu..
Małgosiaa napisał(a):
Twoje postrzeganie człowieka jest kompletnie odrealnione. Każdy, od urodzenia jest kształtowany przez innych. Najpierw przez rodziców, potem dochodzi przedszkole, szkoła, rówieśnicy itp. Od urodzenia człowiek uczy się postrzegania świata od innych. I tu, jeśli ma dobre wzorce, będzie miał właściwie ukształtowane sumienie, jeśli złe, analogicznie, chociaż nie musi być od razu mordercą.


Małgosiaa napisał(a):
Bzdura. Bóg dał człowiekowi rozum, aby go używał. To sumienie wpisane w sercu nie rozwijane może zaniknąć właśnie za przyczyną nieodpowiednich wzorców.


Masz rację w obu przypadkach:) To zależy od punktu widzenia- z jednej strony kształtuje Cię społeczeństwo, z drugiej masz wolną wolę i rozum od Boga, z jednej strony mamy złe wzorce, a z drugiej sumienie wpisane w sercu. Dodałbym tylko że wszystkie wzorce są złe jeśli zamiast czuć sercem co dobre, odwołujesz się do jakiegoś umysłowego schematu. Każdy czyn to sprawa złożona, możesz zrobić komuś coś złego mając dobre intencje, możesz też czasem pomóc w nadziei że zaszkodzisz. Jeśli mowa o moralności to moralnym jest mieć dobre intencje a te są w tym samym serduszku co istota grzechu. Ja tylko chciałem powiedzieć, że wierzę iż każdy może
znaleźć prawdę w swoim sercu, a te metafory kierujące na wyciszenie były po to aby uwolnić się od tych całych złych wzorców co przesłaniają serce jak chmury niebo:) Peace
Ps. To może być trudne i pracochłonne, i jest to taka zmiana w sobie którą robi się dla kogoś
jak to gdzieś przeczytałem "błogosławiony który pierze swe szaty"


Wt maja 23, 2017 23:03
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Istota grzechu..
RycerzBoży napisał(a):
He he sam nie wiedziałem, że o tej porze będę takie historie tworzył... Ale nie zwróciłaś uwagi na drugą część mojej wypowiedzi, która była daleko ważniejsza. A mianowicie powiedziałem, że Masza pięknie śpiewa i starałem się oddać to piękno za pomocą środków "rozumowych" i "zacytowałem" śpiew tejże Maszy z Arkony. I co ? I g... W żaden sposób nie potrafię za pomocą środków, którymi dysponuje rozum oddać piękna śpiewu (czy też ryku) Maszy (nuty też by niewiele pomogły. No więc jak chcesz za pomocą rozumu "dojść do Boga" ??? Na Boga !!!

Po pierwsze nie rozmawiamy o istnieniu Boga, a o sumieniu. Po drugie najwyraźniej umknęła Ci Ks. Mądrości: Głupi [już] z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga:
z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła nie poznali Twórcy, (Mdr 13,1)

Jak widzisz, autor natchniony uważa, że można dojść rozumem do poznania Boga.
047 napisał(a):
To zależy od punktu widzenia- z jednej strony kształtuje Cię społeczeństwo, z drugiej masz wolną wolę i rozum od Boga, z jednej strony mamy złe wzorce, a z drugiej sumienie wpisane w sercu.

To nie zależy od punktu widzenia, ale od wolnej woli człowieka. Bóg nie działa w człowieku na sposób właściciela niewolników.
047 napisał(a):
Dodałbym tylko że wszystkie wzorce są złe jeśli zamiast czuć sercem co dobre, odwołujesz się do jakiegoś umysłowego schematu

Nie analizujemy tu pojedynczego przypadku, a rozmawiamy ogólnie, więc skoro przyznałeś mi rację, że na nasze morale ma wpływ środowisko w szerokim tego słowa znaczeniu, to dalsze spekulacje nie są właściwe.
047 napisał(a):
Ja tylko chciałem powiedzieć, że wierzę iż każdy może
znaleźć prawdę w swoim sercu, a te metafory kierujące na wyciszenie były po to aby uwolnić się od tych całych złych wzorców co przesłaniają serce jak chmury niebo:)

Kluczowym słowem jest może
047 napisał(a):
Ps. To może być trudne i pracochłonne, i jest to taka zmiana w sobie którą robi się dla kogoś
jak to gdzieś przeczytałem "błogosławiony który pierze swe szaty"

Czyli zgadzasz się ze mną, że nie wystarczy łaska. Trzeba jeszcze, aby człowiek ją przyjął.
Owszem, Bóg może zadziałać wbrew woli człowieka. Znane są cudowne nawrócenia, jak choćby św. Pawła.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr maja 24, 2017 5:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 22, 2017 22:50
Posty: 8
Post Re: Istota grzechu..
Małgosiaa napisał(a):
To nie zależy od punktu widzenia, ale od wolnej woli człowieka. Bóg nie działa w człowieku na sposób właściciela niewolników.

Człowiek, który się myli nie ma wolnej woli, stąd punkt widzenia ma w tej kwestii znaczenie. Decyzję co do jakiegokolwiek działania zawsze o coś opieramy, nie możemy być więc wolni w swoich decyzjach jeśli opieramy je o coś co nie jest prawda (tak jak ten chłopak z patologicznej rodziny, o którym pisałaś- nie odwoływał się do sumienia w sercu, a do wzorców społecznych; jego punkt widzenia był jedynie czyimiś przekonaniami; ja pisałem o wyjściu poza własne przekonania i kontemplacje w ciszy- co w pewnym sensie zmienia punkt widzenia).
Pisałem, że na nasze morale ma wpływ środowisko, ale pisałem też o dwóch typach moralności; może inaczej- środowisko ma wielki wpływ na Ciebie tak długo, jak długo nie zauważysz że tak naprawdę to nie na Ciebie ma wpływ a na Twoje myśli o sobie czy o czymś. Prawda o człowieku jest obecna zanim pojawi się w umyśle pierwsza myśl o nim samym, bo to nie z myśli pochodzi a z serca; oddaj się sercu a oddasz się prawdzie. Wolna wola, to z jednej strony coś co było w człowieku od zawsze, a z drugiej coś co się w człowieku rodzi (bo człowiek rodzi się czysty i bez pomyłki; ufając bez granic zaczyna wierzyć w coś co nie jest prawdą bo jako dziecko nie wie jeszcze, że coś może prawdą nie być; stąd naturalna dla człowieka nieomylność prowadzi go przez grzech jakim jest brak zrozumienia, do oczyszczenia się z niego aby to zrozumienie uzyskać. Można powiedzieć, że człowiek rodzi się doskonały, ale musi poznać przez siebie niedoskonałość, aby zdać sobie sprawę z własnej doskonałości)


Śr maja 24, 2017 12:14
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Istota grzechu..
047 napisał(a):
Człowiek, który się myli nie ma wolnej woli, stąd punkt widzenia ma w tej kwestii znaczenie.

Bzdura. Pomyłki nie mają nic wspólnego z brakiem wolnej woli.
047 napisał(a):
Decyzję co do jakiegokolwiek działania zawsze o coś opieramy, nie możemy być więc wolni w swoich decyzjach jeśli opieramy je o coś co nie jest prawda (tak jak ten chłopak z patologicznej rodziny, o którym pisałaś- nie odwoływał się do sumienia w sercu, a do wzorców społecznych; jego punkt widzenia był jedynie czyimiś przekonaniami; ja pisałem o wyjściu poza własne przekonania i kontemplacje w ciszy- co w pewnym sensie zmienia punkt widzenia).

Mylisz wolną wolę ze źle ukształtowanym sumieniem. Jeśli człowiek podejmuje jakąkolwiek decyzję, to jest to decyzja jego woli. Może wybrać zło lub dobro. To, że nie widzi, że coś jest złe, to znaczy, że ma źle ukształtowane sumienie lub je w sobie zagłuszył.
047 napisał(a):
oddaj się sercu a oddasz się prawdzie.

Ale w tym oddaniu ma udział wolna wola. To ja decyduję o tym co wybieram.
047 napisał(a):
Można powiedzieć, że człowiek rodzi się doskonały, ale musi poznać przez siebie niedoskonałość, aby zdać sobie sprawę z własnej doskonałości)

Zdaje się, że nie bierzesz pod uwagę grzechu Adama.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr maja 24, 2017 20:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2017 20:05
Posty: 85
Post Re: Istota grzechu..
Małgosiaa napisał(a):
RycerzBoży napisał(a):
He he sam nie wiedziałem, że o tej porze będę takie historie tworzył... Ale nie zwróciłaś uwagi na drugą część mojej wypowiedzi, która była daleko ważniejsza. A mianowicie powiedziałem, że Masza pięknie śpiewa i starałem się oddać to piękno za pomocą środków "rozumowych" i "zacytowałem" śpiew tejże Maszy z Arkony. I co ? I g... W żaden sposób nie potrafię za pomocą środków, którymi dysponuje rozum oddać piękna śpiewu (czy też ryku) Maszy (nuty też by niewiele pomogły. No więc jak chcesz za pomocą rozumu "dojść do Boga" ??? Na Boga !!!

Po pierwsze nie rozmawiamy o istnieniu Boga, a o sumieniu. Po drugie najwyraźniej umknęła Ci Ks. Mądrości: Głupi [już] z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga:
z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła nie poznali Twórcy, (Mdr 13,1)

Jak widzisz, autor natchniony uważa, że można dojść rozumem do poznania Boga.
047 napisał(a):
To zależy od punktu widzenia- z jednej strony kształtuje Cię społeczeństwo, z drugiej masz wolną wolę i rozum od Boga, z jednej strony mamy złe wzorce, a z drugiej sumienie wpisane w sercu.


Z tego tekstu wcale to nie wynika. Mało tego, można wysnuć z niego wnioski przeciwne do tego co ty twierdzisz. W poprzednim poście dałem ci przykład, że pewnych "rzeczy" nie da się przekazać za pomocą narzędzi, którymi posługuje się rozum np. piękna, miłości, uczuć itp. Co do tego tego cytatu - tak można poznać Twórcę patrząc na jego dzieła - podziwiając ich piękno. Poza rozumem. Rozumem szukają Boga ci którzy chcą empirycznych dowodów - oczywiście bez rezultatu.


Śr maja 24, 2017 21:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 22, 2017 22:50
Posty: 8
Post Re: Istota grzechu..
To zależy jak zdefiniujesz wolną wolę, a definicji i kontekstów jest tu całkiem sporo; jeśli przyjmiemy np że jest to zdolność dokonywania wyborów bez ograniczeń, to w takiej sytuacji wolną wolę posiada tylko istota mająca dostęp do wszystkich informacji oraz do wszystkich umiejętności (i tu zaczyna się niepotrzebne filozofowanie, więc zostawiam temat, bo nie o gadanie mi chodziło, a o wyciszenie i poszukiwanie lepszego kontaktu z sobą)

Jeśli chodzi o grzechy Adama, to uwagę poświęcam raczej swoim własnym:)


Cz maja 25, 2017 1:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 22, 2017 22:50
Posty: 8
Post Re: Istota grzechu..
Tak ogólnie to nie chodzi mi o to że mam w czymś rację, lub o wytykanie jakiś błędów; chodzi mi o szukanie porozumienia, więc przepraszam jeśli mi się to nie udaje. Wiem że mogę czasem coś źle sprecyzować, lub napisać coś co będzie jasne dla mnie, ale dla kogoś innego już nie; często też dzieje się tak, że dwie różne osoby czytając ten sam tekst odbierają go inaczej; ba, ja sam czasem jak przeczytam coś co kiedyś napisałem to zdarza się, że nie do końca wiem co miałem na myśli:)
Może na forum się nie da, ale w zasadzie to nie chciałem tu pisać żadnych mądrości, tylko w jakiś sposób przekazać, że Ty chociaż Ciebie nie znam, jesteś dla mnie naprawdę ważny. Może zamiast tracić czas na jakieś dywagacje lepiej zastanowić się jak zatroszczyć się o siebie nawzajem? Ogólnie to chyba już nie będę pisał i postaram się poświęcić tej kwestii...


Cz maja 25, 2017 3:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Istota grzechu..
RycerzBoży napisał(a):
Z tego tekstu wcale to nie wynika.

A co, Twoim zdaniem, wynika?
RycerzBoży napisał(a):
Mało tego, można wysnuć z niego wnioski przeciwne do tego co ty twierdzisz.

Jakie? Poproszę konkretnie, bez ogólników bazujących na uczuciach. Na mnie nie działa taki sposób konwersacji. Za stary lis jestem.
----------------------------------------------------------------------------------------
047 napisał(a):
To zależy jak zdefiniujesz wolną wolę, a definicji i kontekstów jest tu całkiem sporo;

Wolna wola, to wolna wola. Żadne konteksty tu nie mają znaczenia.
047 napisał(a):
jeśli przyjmiemy np że jest to zdolność dokonywania wyborów bez ograniczeń, to w takiej sytuacji wolną wolę posiada tylko istota mająca dostęp do wszystkich informacji oraz do wszystkich umiejętności

A kto niby ma dostęp do wszystkich informacji? Nie ma człowieka, który wiedziałby wszystko.
O ograniczeniu wolnej woli lub jej braku można mówić wyłącznie w przypadku chorób psychicznych. Zdrowy na umyśle człowiek jest wolny w swoich wyborach.
047 napisał(a):
Jeśli chodzi o grzechy Adama, to uwagę poświęcam raczej swoim własnym:)

Nawet nie zrozumiałeś o czym mówiłam. Nie mówiłam w kontekście sądu nad Adamem, ale o skażeniu natury ludzkiej grzechem Adama. Biblia mówi: Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli..(Rz 5,12)
047 napisał(a):
Wiem że mogę czasem coś źle sprecyzować, lub napisać coś co będzie jasne dla mnie, ale dla kogoś innego już nie

Dlatego zadaję pytania pomocnicze i polemizuję. Może za jakiś czas się zrozumiemy :).
047 napisał(a):
Może na forum się nie da, ale w zasadzie to nie chciałem tu pisać żadnych mądrości, tylko w jakiś sposób przekazać, że Ty chociaż Ciebie nie znam, jesteś dla mnie naprawdę ważny. Może zamiast tracić czas na jakieś dywagacje lepiej zastanowić się jak zatroszczyć się o siebie nawzajem? Ogólnie to chyba już nie będę pisał i postaram się poświęcić tej kwestii...

Kompletnie nie rozumiem o co loto. Jak chcesz się o mnie troszczyć?
Forum jest [po to, aby dyskutować, wyjaśniać i dojść do Prawdy.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz maja 25, 2017 18:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2017 20:05
Posty: 85
Post Re: Istota grzechu..
Małgosiaa napisał(a):
RycerzBoży napisał(a):
Z tego tekstu wcale to nie wynika.

A co, Twoim zdaniem, wynika?
RycerzBoży napisał(a):
Mało tego, można wysnuć z niego wnioski przeciwne do tego co ty twierdzisz.

Jakie? Poproszę konkretnie, bez ogólników bazujących na uczuciach. Na mnie nie działa taki sposób konwersacji. Za stary lis jestem.
Napisałem jakie. Bardzo konkretnie. A ty mi tu z tym lisem uciekasz. :)


Cz maja 25, 2017 19:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2017 20:05
Posty: 85
Post Re: Istota grzechu..
A tak obserwując to forum mam wrażenie, że często dyskusja sprowadza się do wymiany cytatów czy to z biblii czy z różnych opracowań. Jest dyskusja, ktoś podaje konkretne argumenty a w odpowiedzi dostaje Mateusz 23:12 i jego adwersarz uznaje, że sprawa załatwiona bo cytatem sypnął i "podparł" się autorytetem. To "dyskusja" w stylu świadków Jehowy.


Cz maja 25, 2017 20:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Istota grzechu..
Nie podałeś żadnych konkretnych argumentów, a jedynie swoją twórczość na temat.
Masz pretensje odnośnie cytatów z Biblii. Zauważ, że prawo karne też na niej bazuje, czyli to jest konkret.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz maja 25, 2017 20:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL