Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 360 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 24  Następna strona
 Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie?
Saqura napisał(a):
formek1 napisał(a):
Każde przykazanie z Prawa Mojżeszowego jest juz nieważne w sensie przestrzegania, ponieważ nas Prawo Mojżeszowe nie obowiazuje.


:o Prawo Mojżeszowe ?
"Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. 20 Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego." Mt. 5, 19

Dopóki istnieje niebo i ziemia nadal pozostają ważne
"Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie" Mt.5 ,18
Wiesz dlaczego ?
"Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładąc przed wami życie i śmierć" Ptw.30,19
Chrystus za każdy grzech przelał swoją krew, jak myślisz za jaki grzech?
Grzech-bezprawie- to przekleństwo.. śmierć, a ta jest wynikiem łamania Bożego Prawa.
Słowa Jezusa zapowiadające przyszłość czas w którym już miało Go nie być na ziemi:
"A módlcie się, żeby ucieczka wasza nie wypadła w zimie albo w szabat."Mt 24,20

Czyli nadal składasz całopalenia?
I chłopców obrzezujesz.?

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Cz sty 18, 2018 17:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie?
formek1 napisał(a):
Czyli nadal składasz całopalenia?
I chłopców obrzezujesz.?


Zburzyli mi świątynię nie dałabym rady :-)
Poza tym obecnie sami (jeśli tylko wierzymy) "jesteśmy Bogu miła wonnością Chrystusa"
Obrzezanie nie jest znakiem Prawa, a znakiem pochodzącym(już) od przymierza z Abrahamem, względem Izraelitów z ciała.... co nie znaczy że serce nie powinno zostać obrzezane, skoro staję się dzieckiem Boga (z Ducha, nie z ciała).

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sty 18, 2018 17:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie?
Saqura napisał(a):
formek1 napisał(a):
Czyli nadal składasz całopalenia?
I chłopców obrzezujesz.?


Zburzyli mi świątynię nie dałabym rady :-)
Poza tym obecnie sami (jeśli tylko wierzymy) "jesteśmy Bogu miła wonnością Chrystusa"
Obrzezanie nie jest znakiem Prawa, a znakiem pochodzącym(już) od przymierza z Abrahamem, względem Izraelitów z ciała.... co nie znaczy że serce nie powinno zostać obrzezane, skoro staję się dzieckiem Boga (z Ducha, nie z ciała).

Filozofia grecka.
Wszystko powinieneś przstrzegac skoro prawo nie przeminęło .

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Cz sty 18, 2018 18:04
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie?
Soul33 napisał(a):
Przypomnijmy pytania, na które formek1 nie odpowiedział.

1. Skąd wiadomo, że "Biblia sama siebie tłumaczy"?
2. Skąd wiadomo, że cały tekst Biblii trzeba rozumieć dosłownie, o ile nie zaznaczono inaczej.

formek1 cytował tylko tyle, że Pismo jest natchnione i pozyteczne do nauki. Ale z tego w żaden sposób nie wynikają powyższe twierdzenia. Wygląda na to, że są niepoparte niczym.

Oczywiście formek1 nic z tego nie wyjaśni, ponieważ jest to niemożliwe. Może tylko twierdzić, że już na te pytania odpowiedział itp. ale żadnej sensownej odpowiedzi nie będzie.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz sty 18, 2018 18:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie?
formek1 napisał(a):
Filozofia grecka.
Wszystko powinieneś przstrzegac skoro prawo nie przeminęło .


Nie grecka, Chrystusowa.
Każdy powinien starać się wypełniać Prawo, ono jest duchowe, na to Duch by wypisał nam je na sercu.
Staramy się wypełniać to co dla nas możliwe zależne od położenia, sytuacji w której jesteśmy/znajdujemy się.
Czy Jezus wypełnił całe Prawo i wszystkie jego przypisy? Był rolnikiem, lewitą, hodował zwierzęta, był mężem, ojcem ?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sty 18, 2018 18:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie?
Soul33 napisał(a):
1. Skąd wiadomo, że "Biblia sama siebie tłumaczy"?


Ups całkiem nieświadomie jeden z przykładów znalazł się w moim poście ( dotyczył akurat Prawa, ale powyżej można sobie sprawdzić :) ), dotyczył "nieba i ziemi"

Soul33 napisał(a):
2. Skąd wiadomo, że cały tekst Biblii trzeba rozumieć dosłownie, o ile nie zaznaczono inaczej.


Pióra które spisały to dzieło odwołują się do wydarzeń, imion spisanych przez swoich poprzedników...tym samym potwierdzając ich dosłowność.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sty 18, 2018 18:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie?
Saqura napisał(a):
formek1 napisał(a):
Filozofia grecka.
Wszystko powinieneś przstrzegac skoro prawo nie przeminęło .


Nie grecka, Chrystusowa.
Każdy powinien starać się wypełniać Prawo, ono jest duchowe, na to Duch by wypisał nam je na sercu.
Staramy się wypełniać to co dla nas możliwe zależne od położenia, sytuacji w której jesteśmy/znajdujemy się.
Czy Jezus wypełnił całe Prawo i wszystkie jego przypisy? Był rolnikiem, lewitą, hodował zwierzęta, był mężem, ojcem ?

Biblia mówi że wypełnił .

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Cz sty 18, 2018 19:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie?
Saqura,

1. Wybacz ale stwierdzenie, że w Prawie nic się nie zmieni nie mówi o tym, że Biblia sama siebie tłumaczy.

2. To są tylko pewne fragmenty. Nie wynika z nich, że cała reszta Biblii jest podobnie napisana. A i nawet te fragmenty nie są ścisłym opisem faktów, bo taka forma powstała później. Na przykład wiara KK mówi, że to, co istotne w kontekście zbawienia jest bezbłędne. Reszta być nie musi.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz sty 18, 2018 19:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie?
formek1 napisał(a):
Biblia mówi że wypełnił .


Jako syn, cieśla, bliźni.. :roll: nie jako rolnik, lewita...itd.. Prawo jest obszerne

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sty 18, 2018 19:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie?
Saqura napisał(a):
formek1 napisał(a):
Biblia mówi że wypełnił .


Jako syn, cieśla, bliźni.. :roll: nie jako rolnik, lewita...itd.. Prawo jest obszerne

Ni było prawa dla rolników
Było ogólne dla zydow

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Cz sty 18, 2018 19:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie?
Soul33 napisał(a):
1. Wybacz ale stwierdzenie, że w Prawie nic się nie zmieni nie mówi o tym, że Biblia sama siebie tłumaczy.


Saqura napisał(a):
Dopóki istnieje niebo i ziemia nadal pozostają ważne
"Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie" Mt.5 ,18
Wiesz dlaczego ?
"Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładąc przed wami życie i śmierć" Ptw.30,19


Dwie różne Księgi ST i Nowy, dwa różne pióra, a zrozumienie następuje dopiero wtedy kiedy jedną z nich zestawisz z drugą.. tłumaczy? Tłumaczy, przykładów jest mnóstwo.... o to porównanie mi chodziło :roll:

Soul33 napisał(a):
2. To są tylko pewne fragmenty. Nie wynika z nich, że cała reszta Biblii jest podobnie napisana. A i nawet te fragmenty nie są ścisłym opisem faktów, bo taka forma powstała później. Na przykład wiara KK mówi, że to, co istotne w kontekście zbawienia jest bezbłędne. Reszta być nie musi.


Tak myślisz?
"A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął. 3 Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając."Ks.Rodz.2, 2-3

"Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. 9 Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. 10 Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. 11 W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty. "Ks.Wyjścia 20 Dekalog

" Powiedział bowiem [Bóg] na pewnym miejscu o siódmym dniu w ten sposób: I odpoczął Bóg w siódmym dniu po wszystkich dziełach swoich" Hebr.4,4 Słowa Pawła w NT

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Ostatnio edytowano Cz sty 18, 2018 19:44 przez Saqura, łącznie edytowano 1 raz



Cz sty 18, 2018 19:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie?
formek1 napisał(a):
Ni było prawa dla rolników


"Przez sześć lat będziesz obsiewał ziemię i zbierał jej płody, 11 a siódmego pozwolisz jej leżeć odłogiem i nie dokonasz zbioru, aby mogli jeść ubodzy z twego ludu, a resztę zjedzą dzikie zwierzęta. Tak też postąpisz z twoją winnicą i z twoim ogrodem oliwnym"Ks. Wyjścia 23,10 :roll:
Wybacz nie zamierzam kopiować wersetów całości, są dostępne w Biblii

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sty 18, 2018 19:43
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie?
Saqura napisał(a):
Jako syn, cieśla, bliźni.. nie jako rolnik, lewita...itd.. Prawo jest obszerne

ani jako kupiec, ani jako .... Ale tworzysz !! !! !!

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sty 18, 2018 19:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie?
Małgosiaa napisał(a):
ani jako kupiec, ani jako .... Ale tworzysz


Ja tylko próbuję przybliżyć, wyjaśnić co owe prawa i przypisy co i dla kogo w danym czasie znaczyły..

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz sty 18, 2018 19:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Dosłowna interpretacja Biblii - słuszna, czy nie?
Zanim zaczniesz nauczać, radziłabym wpierw samej zgłębić temat, bo „ jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną” (Mt 15,14)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sty 18, 2018 19:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 360 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 24  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL