Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy powtarzać słowa w modlitwie? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy powtarzać słowa w modlitwie?
Mojżesz też modlił się tak długo, że ręce go bolały i inni je podtrzymywali :)
Warto tez czytać przypisy:

przypisy do BT napisał(a):
Jezus nie odrzuca nawet dłuższej wewnętrznej modlitwy, której sam dawał przykład, lecz czczą paplaninę.


Tu nie chodzi o fizyczny czas modlitwy, ale o intencję. Jak ktoś się modli godzinę, bo uważa, ze przez to jest bardziej świety, a brakuje w tym miłości, to faktycznie nie jest dobry przykład.

Najlepszy przykład długiej modlitwy podała Alus :)


Śr lut 21, 2018 19:19
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy powtarzać słowa w modlitwie?
@do-prawdy
Proszę o stosowanie się do reguł pisowni języka polskiego i pisania wielką literą tytułu księgi, a mianowicie Biblia, a nie biblia, a także początek zdania. Poprawiłam tylko początkowe posty. Resztę poprawię jutro i zaznaczam, że jeśli nie będziesz stosował się do reguł pisowni w języku polskim, więcej nie będę poprawiać, ale będę przenosić je do kosza.

Zarzucasz adwersarzom agresję, a tymczasem po lekturze postów z tego tematu stwierdzam, że ani zefciu, ani białogłowa ani nikt inny nie był agresywny wobec Ciebie, natomiast Ty wykazałeś agresję w stosunku do nich. W związku z powyższym proszę o trzymanie się tematu bez wycieczek personalnych i ocen postaw innych userów.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lut 21, 2018 22:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 17:28
Posty: 7
Post Jednak nie powtarzać...
haha przeleciałem wzrokiem raz jeszcze cały temat i uśmiałem się nieźle jak zobaczyłem mój pierwszy post - gdzie administrator forum poprawił z 10 razy na grubo i czerwono rzeczy jakie mu w autopoprawieniu wyskoczyły, które (możliwe że) napisałem z małej litery.
I ten czaderski komentarzyk admina "[edytowano 1x... pisownia wilką literą, interpunkcja. M.]"
Tak w ogóle który to ten M , który to zrobił ?

Takie info do Admina - nie używam autokorekty w wordzie, gdy piszę, piszę w notatniku i wklejam tekst, stąd mogą powstać ewentualne błędy, ale myślę że i tak niewielkie i nieistotne.
Myślałem że przywiązujecie tutaj wagę do kwesti wiary a nie pedantyczną do ortografi i przecinków a nie do pedantycznej interpunkcji - i to do takiego stopnia że admin podkreślił mi na grubo i czerwono wszystkie.
Szkoda że u innych użytkowników tego nie praktykujecie. Haha naprawdę powodzenia z takim podejściem, sami o sobie świadczycie. A na wszelki wypadek robię kopie zapasowe tego wątku w różnych formatach aby się potem ewentualnie podzielić gdzieś indziej jakie jaja tutaj odstawiacie wobec osób które nie popierają tego co uznajecie sobie za racje a z Biblią nie ma nic wspólnego :)
Teraz patrzę dalej i widzę że w każdym moim poście tak popoprawiał :)))) ... No jednak nie, jeden pominął... oh co za pech!

Gratuluję wysiłku M, Mistrzu Ortografii ! chyba w istocie nie masz nic do roboty skoro ci się chce mi przecinki poprawiać - jeszcze w dodatku na grubo i czerwono :) DObra robota , Podziw !
to jak się zajmujecie ludzmi zamiast uczciwie tematem to godne podziwu, serio, kompletnie niepoważne podejście do wiary i do poruszanych kłopotliwych wątków :)

hmmm tak myślę czy niektórzy, nie posuniecie się teraz dalej i w ogóle moje wpisywane teksty też pozamieniacie, tak aby to ładniej dla was wyglądało ? (taki zabieg podobny do tych tłumaczeń - komentarzy biblijnych w klamerkach ) ;)

Alus , gdzie masz napisane w Biblii że Jezus przez 40 dni się modlił na pustyni ? myślę że powinieneś doczytać uważniej ten fragment. Haha normalnie ścieło mnie twoje pytanie.
Cytuj:
Jezus na pustyni modlił się (...) od kogo według Ciebie pochodzi Jego modlitwa?


Jak do dziecka trzeba łopatologocznie wyłożyć. Czy was tutaj naprawdę nie stać na lepsze wywody ?
Kto się modlił ? - Jezus.
Do kogo się modlił ? do Boga.

Od kogo zatem pochodziłą tamta modlitwa ? Od Jezusa. Do kogo ? do Boga. :)
usiłujecie wysuwać jakiś ideologicznie wielki zawiły wywód, nadinterpretację z prostej i logicznie jasnej rzeczy.

===

nie wiem czy pieśń można nazwać modlitwą, powiedziałbym że bardziej okrzykiem radości, wielbieniem, ale mniejsza o to. Raczej nie nazwałbym tego modlitwą.
Teksty psalmów żydzi powtarzali w świątyni raz na długi czas. Tylko raz w tygodniu, w szabat się zbierali by odczytać słowa ksiąg i nie były to słowa te same co tydzień. Ksiąg było wiele i zatem słowa powtarzać się mogły raz na bardzo długi czas.

Ty zaś takie czytanie chcesz nazywać modlitwą, mimo że nią nie było, było nauką, słowem Bożym odczytywanym w świątyni, skierowaną do ludzi nauką. To inna rzecz od modlitwy.
Tego czy się apostołowie modlili psalmami, tego nie wiesz, myślę że nigdzie o tym nie ma w Biblii ani w apokryfach, sam się nie spotkałem nigdy z niczym cokolwiek na ten temat mówiącym.

I dalej jeszcze w jednym widzę że błądzisz. poza tym że tekst mówi o uwielbieniu i pieśni a nie modlitwie i nie do jakiegoś ducha, innej istoty istoty stworzonej, ale Boga.

W różańcu ludzie nie czcą i nie chwalą Boga tyle co (głównie) Maryję i to chwalą ją jako pierwszą przed Bogiem. popatrz w przykazanie w księdze powtózonego prawa - 'nie będziesz nikomu innemu ani w niebie ani na ziemi oddawał pokłonu , tylko Panu Bogu twemu', 'tylko przede Mną pokłon będziesz składał i do Mnie swe modlitwy wznosił'


Kozioł , to co twierdzisz że jest dla ciebie modlitwą , nie znajduje oparcia w Biblii. Nie wiem skąd wziąłeś takie definicje, (z komentarzy do ksiąg, własnych dościadczeń, albo wywodów kapłana czy jakiś świadectw) ja pytałem tylko o biblijne konkrety.

Którą modlitwę uważam za dobrą, pobożną, właściwie mówioną? Myślę że taką, która jest zgodna z słowami w biblii, czyli - musi być krótka, nie można w niej powtarzać słów, i nie powinno się też mówić wprost o tym o co się chce prosić, - bo to już Bóg i tak wie , nie można paplać, być wielomównym. Jezus wskazał (w ew. Mateusza jeśli dobrze pamiętam) jaką modlitwą mamy się modlić, więc najlepsza będzie taka jaką On sam podał abyśmy (chrześcijanie) się nią modlili.


Baranek, przypisy i komentarze do BT to często taka abstrakcja, że całkowicie zmienia sens słów biblii (jak tych z Syracha, z tematu), jak napisałem wcześniej wolę się kierować surowym, nieprzekształconym słowem Pisma.


Małgosiaa, a to już wiem która osoba tak pedantycznie ( i nie sprawiedliwie, bo każdemu przecież powinna tak robić a nie tylko mnie) czepia się każdej małostkowości i poprawia mi przeciwnki na czerwono w poście. I dalej widzę że rzuca fałszywe zarzuty. Wszystko jest na forum... Nigdzie wobec nikogo żadnej agresji, w żąden sposób z żadnej strony nie wykazałem, jeśli tak, wskaż gdzie. No chyba że zmienisz moje posty, nie tylko przeciwnki ;), ale to myślę że wówczas moja obecność na takim forum będzie i tak bez sensu.

Bo co to za rozmowa na temat wiary, gdzie prawda jest zahuczana i rozdeptywana przez innych, którym prawda po prostu nie pasuje?


Poprawiłem ewentualne niewielkie błędy jak sobie życzyłaś i nie życzę sobie abyś w jakikolwiek sposób edytowała mój post lub moje wypowiedzi, przeinaczała go lub wycinała z niego fragmenty poza regulaminem forum jest jeszcze prawo polskie które zabrania ci takiej ingerencji w wypowiedzi użytkownika, pod odpowiedzialnością karną . Z moich postów jak i regulaminu forum też zrobiłem zrzut pod różnymi formatami. W moim poście, jak w każdym poprzednim zachowałem wszelkie normy społeczne i etyczne i odniosłęm się jedynie w sposób merytoryczny do wypowiedzi i działań niektórych innych użytkowników, łącznie z tobą.


Wt lut 27, 2018 16:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Jednak nie powtarzać...
do-prawdy napisał(a):
Kozioł , to co twierdzisz że jest dla ciebie modlitwą , nie znajduje oparcia w Biblii. Nie wiem skąd wziąłeś takie definicje, (z komentarzy do ksiąg, własnych dościadczeń, albo wywodów kapłana czy jakiś świadectw) ja pytałem tylko o biblijne konkrety.
Jeżeli to sa argumenty (w co watpię), to bardzo chybione. Nie jestem katolikiem.
do-prawdy napisał(a):
Którą modlitwę uważam za dobrą, pobożną, właściwie mówioną? Myślę że taką, która jest zgodna z słowami w biblii, czyli - musi być krótka, nie można w niej powtarzać słów, i nie powinno się też mówić wprost o tym o co się chce prosić, - bo to już Bóg i tak wie , nie można paplać, być wielomównym. Jezus wskazał (w ew. Mateusza jeśli dobrze pamiętam) jaką modlitwą mamy się modlić, więc najlepsza będzie taka jaką On sam podał abyśmy (chrześcijanie) się nią modlili.
Twoje myslenie jest magiczne. Szukasz odpowiedniej formy modlitwy a zapominasz o jej treści (i nie pisze tu o słowach).
Jeżeli szukasz w Biblii, to prosze bardzo: Psalm 119. To modlitwa z samej definicja: psalm to utwór modlitewny. Ten akurat wcale nie mały. Uważasz, ze jest nieprawidłowy, za długi, przegadany, powinno sie z Biblii wykreslić?
Dlaczego uważasz, ze nie powinno się mówić wprost? Czy Jezus nie zachecał, aby prosić i nie ustawać w prośbach? Czy nie czytałeś Ewangelii Mateusza? Czy nie mamy prosic, czy nie mamy dobijać się, czy nie mamy ? Na czym ty opierasz swoje przekonanie, ze nie mamy o nic prosic Boga wprost, skoro w Modlitwie Pańskiej sa prośby (i u Mateusza i u Łukasza)?

O modlitwie jest bardzo wiele i w ST i w NT. Zachęcam do dalszej lektury. Nie opieraj się na jednym fragmencie i nie wynajduj jakis innych na potwierdzenie z góry narzuconej tezy. Tak to sie nie da doszukac niczego prócz własnych myśli.
do-prawdy napisał(a):
gdzie masz napisane w Biblii że Jezus przez 40 dni się modlił na pustyni ?
Post łączono z modlitwą. to nie było głodzenie dla samego głodzenia się.


Troszke ostrożnie z tym wysmiewaniem innych, proszę. Dobrze na tym wyjdziesz.
I owszem jestes bardzo agresywny: nasmiewasz się z innych, jestes zlosliwy, wręcz grozisz.
Zaakceptowałeś regulamin, to sie do niego stosuj. Na dyskusję z moderacją jest osobny dział. Tego wątku tym nie zasmiecaj.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt lut 27, 2018 17:00
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy powtarzać słowa w modlitwie?
do-prawdy napisał(a):
haha przeleciałem wzrokiem raz jeszcze cały temat i uśmiałem się nieźle jak zobaczyłem mój pierwszy post - gdzie administrator forum poprawił z 10 razy na grubo i czerwono rzeczy jakie mu w autopoprawieniu wyskoczyły, które (możliwe że) napisałem z małej litery.
I ten czaderski komentarzyk admina "[edytowano 1x... pisownia wilką literą, interpunkcja. M.]"
Tak w ogóle który to ten M , który to zrobił ?

Takie info do Admina - nie używam autokorekty w wordzie, gdy piszę, piszę w notatniku i wklejam tekst, stąd mogą powstać ewentualne błędy, ale myślę że i tak niewielkie i nieistotne.
Myślałem że przywiązujecie tutaj wagę do kwesti wiary a nie pedantyczną do ortografi i przecinków a nie do pedantycznej interpunkcji - i to do takiego stopnia że admin podkreślił mi na grubo i czerwono wszystkie.
Szkoda że u innych użytkowników tego nie praktykujecie. Haha naprawdę powodzenia z takim podejściem, sami o sobie świadczycie. A na wszelki wypadek robię kopie zapasowe tego wątku w różnych formatach aby się potem ewentualnie podzielić gdzieś indziej jakie jaja tutaj odstawiacie wobec osób które nie popierają tego co uznajecie sobie za racje a z Biblią nie ma nic wspólnego

do-prawdy napisał(a):
Poprawiłem ewentualne niewielkie błędy jak sobie życzyłaś i nie życzę sobie abyś w jakikolwiek sposób edytowała mój post lub moje wypowiedzi, przeinaczała go lub wycinała z niego fragmenty poza regulaminem forum jest jeszcze prawo polskie które zabrania ci takiej ingerencji w wypowiedzi użytkownika, pod odpowiedzialnością karną . Z moich postów jak i regulaminu forum też zrobiłem zrzut pod różnymi formatami. W moim poście, jak w każdym poprzednim zachowałem wszelkie normy społeczne i etyczne i odniosłęm się jedynie w sposób merytoryczny do wypowiedzi i działań niektórych innych użytkowników, łącznie z tobą.

Jeszcze jeden taki popis (wyśmiewanie, pomówienia i groźby), a poleci ostrzeżenie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lut 27, 2018 17:52
Zobacz profil
Post Re: Czy powtarzać słowa w modlitwie?
do-prawdy napisał(a):
i nie powinno się też mówić wprost o tym o co się chce prosić, - bo to już Bóg i tak wie , nie można paplać, być wielomównym.


To ciekawe. Jezus chciał, żeby wprost mówić Mu o swoich potrzebach, chociaż na pewno je znał;):
Mk 10,51 napisał(a):
A Jezus przemówił do niego: «Co chcesz, abym ci uczynił?» Powiedział Mu niewidomy: «Rabbuni*, żebym przejrzał».


Wt lut 27, 2018 19:06
Post Re: Czy powtarzać słowa w modlitwie?
Przeemek napisał(a):
(...) z ich charakteru wynika możliwość powtarzania słów.


Co obala Twoją teorię, jako by powtarzanie słów w modlitwie było zabronione.

Przeemek napisał(a):
A twój przykład pokazuje, że nie jest on kierowany bezpośrednio do Boga, tylko opisuje Jego cechy i nawiązuje do historycznych wydarzeń oraz kierowany jest do czytelnika.


W żaden sposób nie zmienia to tego, że Psalm 136 na 26 wersetów aż 26 razy powtarza słowa: "bo Jego łaska na wieki"

Przeemek napisał(a):
Odnośnie (Mt 26,44) i (Mk 14,39) przyjrzyj się wersetom, nie są to dokładnie te same słowa (...)


Ewangeliście nie pisali, że Jezus modląc się powtarzał dokładnie te same słowa, tylko że powtarzał te same słowa.

Przeemek napisał(a):
Powtarzając te same słowa z pewnością ewnagelista miał na myśli prośbę o to samo, a nie wielomówstwo opisane w (Mt6: 7). Uważasz, że Jezus nauczał by się tak nie modlić, a potem sam dawał nam taki przykład?


No tak, ewangelista pisząc, że Jezus powtarzał te same słowa, tak naprawdę nie miał na myśli, że powtarzał te same słowa...Jezus nauczał, że nie ma sensu czcze, próżne, bezmyślne paplanie.Natomiast gdy powtarzamy coś w sposób gorliwy, to nie tylko nic i nikt tego nie zabrania, ale taka modlitwa jest miła Bogu i do tego bardzo skuteczna.

W przypisie do tego wersetu w Biblii Tysiąclecia czytamy:
"Jezus nie odrzuca nawet dłuższej wewnętrznej modlitwy, której sam dawał przykład, lecz czczą paplaninę."

Zapraszam również do lektury: http://mateusz.pl/ksiazki/js-pww/js-pww_06.htm

Przeemek napisał(a):
Z drugiej strony, jeżeli modlisz się o tą samą rzecz to będzie się zdarzać, że powtarzasz słowa. Ale nie będzie to wynikało z wielomówstwa.
Natomiast dobrym przykładem wielomóstwa jest różaniec.


Różaniec nie jest mantrą.Jego istotą jest jest rozważanie życia Jezusa widzianego oczami Jego Matki.Idąc Twoim tokiem myślenia, dobrym przykładem wielomóstwa jest również psalm 136.


Cz lis 01, 2018 4:20
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL