Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1940
Post O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?...
Poniżej scena z procesu, jakiemu podlegał Jezus przed rzymskim namiestnikiem Piłatem.
(9) Wrócił ponownie do pretorium i zapytał Jezusa: „Skąd pochodzisz?”. Lecz Jezus nie dał mu żadnej odpowiedzi.
(10) Wtedy Piłat rzekł do Niego: „Nie chcesz ze mną rozmawiać? Czy nie wiesz, że mam władzę Cię uwolnić i mam władzę Cię ukrzyżować?”.
(11) Jezus mu odpowiedział: „Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdybyś nie otrzymał jej z góry. Stąd większy grzech popełnił ten, kto wydał Mnie tobie”.
(12) Od tej chwili Piłat usiłował Go uwolnić, lecz Żydzi zaczęli głośno wołać: „Jeśli Go wypuścisz, przestaniesz być przyjacielem cesarza. Kto bowiem uznaje siebie za króla, przeciwstawia się cesarzowi”.

J 19,9-12 PAU (Biblia Paulistów [2005/2008])

Jezus mówi tu, że: "...większy grzech popełnił ten, kto wydał Mnie tobie".
Czy też tak macie, że pierwsze skojarzenie biegnie do Judasza - że to o nim tu Chrystus powiedział?... Ale czy aby na pewno o nim On mówi?... A jeśli nie - to o kim?...
Poddaję to pod rozważenie w ramach tego tematu; nie ma się co krępować można się śmiało wypowiadać :chat:

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt lut 24, 2023 18:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?...
Jerzy_67 napisał(a):
Czy też tak macie, że pierwsze skojarzenie biegnie do Judasza -

Nie, nie mamy tak. Nawet gorzej, bo w ogóle nie przyszło nam to do głowy.
Może dlatego, że po prostu przeczytaliśmy fragment wypowiedzi Chrystusa, który jest powyżej napisany wytłuszczonym drukiem. Nie zawiera on nawet w najmniejszym stopniu odniesienia do Judasza.


Pt lut 24, 2023 18:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1940
Post Re: O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?...
andej napisał(a):
Nie, nie mamy tak. Nawet gorzej, bo w ogóle nie przyszło nam to do głowy.
W liczbie mnogiej się wypowiadasz, to chcę zapytać: czy reprezentujesz całą społeczność tego forum (wiedząc, co kto myśli)?
[pytanie: czy ktoś na forum ma jednak z Judaszem skojarzenie, gdy czyta tekst wyżej zacytowany z Ewangelii Jana?]
andej napisał(a):
Może dlatego, że po prostu przeczytaliśmy fragment wypowiedzi Chrystusa, który jest powyżej napisany wytłuszczonym drukiem. Nie zawiera on nawet w najmniejszym stopniu odniesienia do Judasza.
I kropka?! Skoro tak piszesz, to wydawało się korzystnym napisanie o tym, kogo więc Jezus miał na myśli... a tu koniec zdania; kropka.
[ale może celowo tak zawieszasz swoją wypowiedź, aby nie narzucać swego myślenia, czekając aż inni też się wypowiedzą... Ale w zasadzie to Ty już się za nich wypowiedziałeś pisząc w liczbie mnogiej...]
No nic, poczekam na rozwój dyskusji... :roll:

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So lut 25, 2023 6:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?...
Oczywiście że chodzi o Judasza

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lut 25, 2023 9:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1940
Post Re: O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?...
Czy ktoś ma (poza mną, co pokażę niedługo) inne zdanie, niż to wyrażone przez Andy72 - że Jezus mówił o Judaszu?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So lut 25, 2023 9:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?...
Chodzi Ci o arcykapłana?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lut 25, 2023 10:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1940
Post Re: O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?...
Zupełnie nie dziwię się, że słowa Jezusa z: J 19:11 BT5
"Jezus odpowiedział: Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie."
z osobą Judasza się kojarzą; wszak to on był tym, który z imienia jest wymieniony jako zdrajca Jezusa (już przy powoływaniu uczniów na apostołów jest o tym wspomniane: Mt 10:4 BT5 "Szymon Gorliwy i Judasz Iskariota, ten, który Go zdradził.").

Jednak pozwalam sobie zacytować poniżej wersety związane z wydaniem Jezusa (to słowo pojawia się w różnych kontekstach), które dają do myślenia co do dalszego przebiegu wydarzeń związanych ostatecznie ze śmiercią Jezusa. Proszę je uważnie przeczytać, a potem, jeśli ktoś chce, to śmiało można się podzielić wnioskami z tego wynikającymi (wszystko w kontekście tego zdania z J 19:11; ja też to zrobię, ale poczekam, dając Wam opcję wypowiedzi...).

Mt 26:14-15 BT5
(14) Wtedy jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów
(15) i rzekł: Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam? A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników.


Mt 27:1-4 BT5
(1) A gdy nastał ranek, wszyscy arcykapłani i starsi ludu powzięli uchwałę przeciw Jezusowi, żeby Go zgładzić.
(2) Związawszy Go, zaprowadzili i wydali w ręce namiestnika Poncjusza Piłata.
(3) Wtedy Judasz, który Go wydał, widząc, że Go skazano, opamiętał się, zwrócił trzydzieści srebrników arcykapłanom i starszym
(4) i rzekł: Zgrzeszyłem, wydając krew niewinną. Lecz oni odparli: Co nas to obchodzi? To twoja sprawa.


Mk 10:33 BT5
"Oto idziemy do Jerozolimy. A [tam] Syn Człowieczy zostanie wydany arcykapłanom i uczonym w Piśmie. Oni skażą Go na śmierć i wydadzą poganom."

Mk 15:1 BT5
"Zaraz wczesnym rankiem arcykapłani wraz ze starszymi i uczonymi w Piśmie i cały Sanhedryn powzięli uchwałę. Kazali Jezusa związanego odprowadzić i wydali Go Piłatowi."

Mk 15:10 BT5
"Wiedział bowiem, że arcykapłani wydali Go przez zawiść."

J 18:35 BT5
"Piłat odparł: Czy ja jestem Żydem? Naród twój i arcykapłani wydali mi ciebie. Co uczyniłeś?"

J 18:36 BT5
"Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd."

J 19:11 BT5
"Jezus odpowiedział: Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie."

Dz 3:13 BT5
"Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, Bóg ojców naszych wsławił Sługę swego, Jezusa, wy jednak wydaliście Go i zaparliście się Go przed Piłatem, gdy postanowił Go uwolnić."

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So lut 25, 2023 10:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?...
Tu nie chodzi o Judasza, bo ten nie wydał Jezusa bezpośrednio Piłatowi. Judasz ściśle rzecz biorąc wydał Jezusa arcykapłanom, a nie Piłatowi. Jezus mówi o wydaniu Go Piłatowi, a temu Jezus został wydany bezpośrednio przez arcykapłanów.


So lut 25, 2023 11:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?...
Też zaczynam tak myśleć, tylko tam był ten który wydał, w liczbie pojedynczej.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lut 25, 2023 11:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1940
Post Re: O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?...
Andy72 - istotnie, jest liczba pojedyncza: "Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie." (J 19,11).
ale spójrzmy na to (słowa te poprzedziły wyżej cytowaną wypowiedź Jezusa):
J 18:35 BT5
"Piłat odparł: Czy ja jestem Żydem? Naród twój i arcykapłani wydali mi ciebie. Co uczyniłeś?"
Słowo "naród" też jest w liczbie pojedynczej...

Mnie się to kojarzy z tym:
Mt 27:23-26 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
(23) Namiestnik powiedział: Cóż właściwie złego uczynił? Lecz oni jeszcze głośniej krzyczeli: Na krzyż z nim!
(24) Piłat, widząc, że nic nie osiąga, a wzburzenie raczej narasta, wziął wodę i umył ręce wobec tłumu, mówiąc: Nie jestem winny krwi tego Sprawiedliwego. To wasza rzecz.
(25) A cały lud zawołał: Krew jego na nas i na dzieci nasze.
(26) Wówczas uwolnił im Barabasza, a Jezusa kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie.


Reasumując, wychodzi na to, że można (to nie dogmat) rozumieć słowa Jezusa jako odnoszące się nie do Judasza, ale do narodu żydowskiego z jego przywódcami na czele...
(wcześniej też zacytowałem słowa mówiące o tym, że Judasz nie był zainteresowany dalszym losem Jezusa - wcale nie myślał by wydać Go Rzymianom/Piłatowi. Gdy tylko okazało się, że ci, którym on Go wydał: arcykapłani, wydali wyrok śmierci, to Judasz zwrócił srebrniki i się powiesił...).

Sanhedryn musiał oficjalnie wydać Jezusa Piłatowi, by karę śmierci Rzymianie wykonali, ale nie tylko ta elita narodu tego dokonała, lecz lud/naród się pod tym wyrokiem podpisał - ta wina przeważyła winę Judasza, bo choć od niego się to zaczęło, to nie musiało się tak dalej potoczyć, gdyby Sanhedryn uznał Jezusa, jako Mesjasza... To odrzucenie Go jako Mesjasza, Jezus najwidoczniej uznał za większy grzech... (doprowadziło to do Jego ukrzyżowania, a końcowy wyrok wydał Piłat).

Chciałem się tym podzielić; jeśli źle myślę, to jestem gotów zmienić podejście do tematu; na ten czas tak to widzę (ale wiem, że nie każdy - miałem na YT wymianę zdań z kimś, kto nagrał filmik na ten temat i on uważa, że Jezus przed Piłatem o Judaszu mówił...).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So lut 25, 2023 11:24
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?...
Pierwszy odcinek serialu: KTO ZABIŁ JEZUSA? Odc. 1 || KS. WALDEMAR CHROSTOWSKI i PAWEŁ LISICKI
https://www.youtube.com/watch?v=agk6HSFUYg4

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lut 25, 2023 11:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?...
Andy72 napisał(a):
tylko tam był ten który wydał, w liczbie pojedynczej.

To taka figura stylistyczna, czasem się tak mówi, a może chodzić o więcej niż jednego człowieka.


So lut 25, 2023 12:32
Zobacz profil
Post Re: O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?...
Jerzy_67 napisał(a):
[...]większy grzech ma ten, który Mnie wydał […]
Reasumując, wychodzi na to, że można (to nie dogmat) rozumieć słowa Jezusa jako odnoszące się nie do Judasza, ale do narodu żydowskiego z jego przywódcami na czele[…]

Z tego co przytaczasz z Ewangelii, Jezus ponoć powiedział: większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. W Ewangelii wyczytamy również, że to nie kto inny, ale Bóg wydał własnego syna. Tym samym Jerzy_67 może wskazanym byłoby zaniechać osądzania narodu żydowskiego wraz z przywódcami, na podstawie swego gdybania? Ponoć Jezus również takiego osądzania nie tolerował.


So lut 25, 2023 12:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1940
Post Re: O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?...
Witaj, nolda, w moim temacie (założysz jakiś swój, abym Cię tam mógł odwiedzić?).
nolda napisał(a):
W Ewangelii wyczytamy również, że to nie kto inny, ale Bóg wydał własnego syna.
Czy zmierzasz do wniosku, że... Pan Bóg zgrzeszył (i to bardzo)?! :o
nolda napisał(a):
Tym samym Jerzy_67 może wskazanym byłoby zaniechać osądzania narodu żydowskiego wraz z przywódcami, na podstawie swego gdybania?
Naród ten sam na siebie wyrok wydał (co nie znaczy, że nie było/nie ma/nie będzie już ratunku dla ludzi z tego narodu! Jak najbardziej taki ratunek był/jest/będzie; też dla Ciebie - obojętnie z jakim narodem się utożsamiasz lub nie...):
Mt 27:23-26 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
(23) Namiestnik powiedział: Cóż właściwie złego uczynił? Lecz oni jeszcze głośniej krzyczeli: Na krzyż z nim!
(24) Piłat, widząc, że nic nie osiąga, a wzburzenie raczej narasta, wziął wodę i umył ręce wobec tłumu, mówiąc: Nie jestem winny krwi tego Sprawiedliwego. To wasza rzecz.
(25) A cały lud zawołał: Krew jego na nas i na dzieci nasze.
(26) Wówczas uwolnił im Barabasza, a Jezusa kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie.

nolda napisał(a):
Ponoć Jezus również takiego osądzania nie tolerował.
Temat o osądzaniu już przerabialiśmy. Nie ma zakazu sądzenia - trzeba tylko robić to tak:
J 7:24 BW "Nie sądźcie z pozoru, ale sądźcie sprawiedliwie."

PS. Fakt, że Boże proroctwa zapowiadały wydanie na śmierć Bożego Syna, nie zaprzecza winie i nie neguje winy indywidualnych osób, a nawet całego narodu... Jednak to, co najważniejsze, to drugi fakt: To my, ludzie, i nasze grzechy/winy są tu najbardziej odpowiedzialne za śmierć Chrystusa!....
Celem tego tematu nie jest uderzanie w kogokolwiek, ale próba wyjaśnienia konkretnego zapisu biblijnego (jeśli masz, nolda, chęć jakiś wkład dać w tej sprawie, to zrób to... Ale nie szukaj dziury w całym, aby tylko się mnie czepiać; dziękuję za zrozumienie).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So lut 25, 2023 13:08
Zobacz profil
Post Re: O kim Jezus mówi, że ma większy grzech?...
Gdyby Judasz nie wydał, lub piłat ocalił, to dalej wierzyłbyś, że grzech pierworodny nie został zgładzony? Czy to Judasz spowodował, że "się wypełniło", czy ktoś spowodował, że Judasz i żydzi doprowadzili, że "się wypełniło"?


So lut 25, 2023 13:51
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL