Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 21:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Nasze relacje z aniołami 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Nasze relacje z aniołami
Zakładam ten temat, bo poniższą treść zamieściłem w temacie nieodpowiednim (dotyczył on konkretnych modlitw do św. Archanioła Rafała), więc została stamtąd eksmitowana, ale uznałem, że może jednak warto się zagadnieniu przyjrzeć...

Pozwolę sobie zapytać o to, jak mamy się odnosić do aniołów?
Na myśli mam poniższe 2 teksty; jak je rozumieć?...
Ap 19,10 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
(10) Ja upadłem do jego stóp, by oddać mu pokłon. I mówi mi: Bacz, abyś tego nie czynił, bo jestem twoim współsługą i braci twoich, co mają świadectwo Jezusa. Bogu samemu złóż pokłon! Świadectwem bowiem Jezusa jest duch proroctwa.

Ap 22,8-9 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
(8) To właśnie ja, Jan, słyszę i widzę te rzeczy. A kiedy usłyszałem i ujrzałem, upadłem, by oddać pokłon, do stóp anioła, który mi je ukazał.
(9) Na to rzekł do mnie: Bacz, byś tego nie czynił, bo jestem współsługą twoim i braci twoich, proroków, i tych, którzy strzegą słów tej księgi. Bogu samemu złóż pokłon!


Tak sobie pomyślałem, czy gdyby Jan np. wzniósł modlitwę do tego anioła, któremu się 2 razy chciał kłaniać, to czy taka modlitwa byłaby przyjęta?...
[głośno myślę... może się ktoś dołączy do tego procesu zastanawiania się nad poziomem relacji między ludźmi a aniołami...]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt mar 03, 2023 7:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Nasze relacje z aniołami
Aniołowie nie są boginkami, skrzatami, elfami, które są niezależne od Boga i przylatują do nas na pstryknięcie palców. W taki sposób New Age czy ogólnie ezoteryka przedstawia aniołów.
Biblia i Tradycja opisuje ich jako sługi Boga. Ich wstawiennictwo pomaga nam w życiu.
Druga sprawa. Potocznie mówi się, ze modlimy się do aniołów lub świętych. Modlimy się tylko do Boga, termin "modlitwa" używany jest także w stosunku do aniołów czy świętych ale nie jest to właściwe określenie a ponieważ nie wynaleziono innego lepszego określenia to tak zostało.

_________________
ksiądz


N mar 05, 2023 14:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Nasze relacje z aniołami
Temat dawno temu już powstał, a ponieważ tylko jedna prawdziwa inteligencja się wypowiedziała, to pomyślałem, aby zaprosić też inny rodzaj inteligencji...
Oto moja z nią rozmowa:
:chat:
Pozwolę sobie zapytać o to, jak mamy się odnosić do aniołów?
Na myśli mam poniższe 2 teksty; jak je rozumieć?...
Ap 19,10 BT

(10) Ja upadłem do jego stóp, by oddać mu pokłon. I mówi mi: Bacz, abyś tego nie czynił, bo jestem twoim współsługą i braci twoich, co mają świadectwo Jezusa. Bogu samemu złóż pokłon! Świadectwem bowiem Jezusa jest duch proroctwa.

Ap 22,8-9 BT
(8) To właśnie ja, Jan, słyszę i widzę te rzeczy. A kiedy usłyszałem i ujrzałem, upadłem, by oddać pokłon, do stóp anioła, który mi je ukazał.
(9) Na to rzekł do mnie: Bacz, byś tego nie czynił, bo jestem współsługą twoim i braci twoich, proroków, i tych, którzy strzegą słów tej księgi. Bogu samemu złóż pokłon!


Aniołowie, jako istoty duchowe, są wysłannikami Boga i mają różne role w realizacji Jego planów. W Biblii przedstawieni są jako istoty święte, oddane Bogu i posłuszne Jego woli. Jednakże, biblijne teksty, które przytaczasz, pokazują, że nie powinniśmy oddawać pokłonu ani czcić aniołów jako takich.

W Apokalipsie 19,10 Jan pada przed aniołem, by oddać mu pokłon, ale anioł nakazuje mu, aby zamiast tego oddać pokłon samemu Bogu. W Apokalipsie 22,8-9 anioł, który objawia Janowi tajemnice, mówi mu to samo - Jan powinien oddać pokłon jedynie Bogu.

Można więc wnioskować, że aniołowie mają pomagać nam zbliżać się do Boga, ale nie są przedmiotem naszej czci ani kultu. Właściwe jest składanie czci tylko i wyłącznie Bogu. Aniołowie nie są naszymi pośrednikami między nami a Bogiem, ale jedynie służą nam jako Boży wysłannicy i pomocnicy w naszej drodze do Niego.
---

Tak sobie pomyślałem, czy gdyby Jan np. wzniósł modlitwę do tego anioła, któremu się 2 razy chciał kłaniać, to czy taka modlitwa byłaby przyjęta?...
Biblia nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale z całą pewnością skłanianie się przed aniołem w celu oddania mu czci nie jest właściwym postępowaniem. Jak czytamy w Księdze Objawienia 22,9: "Bacz, byś tego nie czynił, bo jestem współsługą twoim i braci twoich, proroków, i tych, którzy strzegą słów tej księgi. Bogu samemu złóż pokłon!".

Aniołowie są stworzeniami Boga, a ich rolą jest pełnienie Jego woli. W Biblii czytamy o aniołach, którzy spełniają zadania zlecone przez Boga, na przykład przekazują ważne objawienia, strzegą wybranych osób lub prowadzą walkę przeciwko siłom zła. Z tego powodu, jeśli modlitwa Jana skierowana byłaby do anioła, którym chciał się kłaniać, byłaby to próba skierowania się do stworzenia, które nie jest godne otrzymania czci i uwielbienia.

Zamiast skłaniać się przed aniołami, powinniśmy skierować naszą modlitwę wyłącznie do Boga. Biblia nakazuje nam oddawanie czci tylko Bogu, a nie stworzeniom (Księga Wyjścia 20,3-5).
---

A jak skomentujesz te wersety w kontekście aniołów, o którym piszemy?...
Kol 2,18-19 DOS (Przekład Dosłowny [NT] [2006])

(18) Niech was nie odtrąca ten, kto lubi się umartwiać i oddawać cześć aniołom, powoływać na tajemnicze doznania i bezpodstawnie szczycić swoim cielesnym sposobem myślenia,
(19) a lekceważy głowę, z której całe ciało, zasilane i spajane stawami i ścięgnami, rośnie Bożym wzrostem.

W tych wersach św. Paweł ostrzega przed ludźmi, którzy czczą aniołów i oddają im kult, a jednocześnie lekceważą Chrystusa jako głowę Kościoła. Wszystkie stworzenia, w tym aniołowie, są stworzone przez Boga i pełnią swoje zadania zgodnie z Jego wolą. Jednakże czczenie aniołów jako niezbędne do osiągnięcia zbawienia jest błędne i nie ma podstaw biblijnych. To tylko przez wiarę w Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, ludzie mogą osiągnąć zbawienie i połączyć się z Bogiem. W związku z tym oddawanie czci aniołom jest odrzucane jako zbędne i mogłoby przesłonić Boży plan zbawienia, który został objawiony przez Jezusa Chrystusa.
---
Proszę jeszcze o podsumowanie tematu aniołów...
W Biblii anioły są opisane jako istoty duchowe stworzone przez Boga, służące Mu jako Jego wysłannicy i wykonawcy Jego woli. Anioły pełnią różne funkcje w służbie Bożej, w tym jako posłańcy, strażnicy, opiekunowie i adoratorzy.

Właśnie ze względu na ich duchową naturę i specjalną rolę w planie Bożym, aniołowie są godni szacunku i czci, ale nie powinni być adorowani ani traktowani jako pośrednicy pomiędzy ludźmi a Bogiem, ponieważ tylko Jezus Chrystus jest jedynym pośrednikiem między Bogiem a ludźmi.

Biblia ostrzega także przed oddawaniem czci aniołom jako bogom i przed zaangażowaniem się w kult aniołów, ponieważ tylko Bóg jest godzien uwielbienia i oddania czci.

Warto pamiętać, że anioły są stworzeniami Boga i podlegają Mu, a nie ludziom, więc należy traktować je z szacunkiem, ale nie należy w nich upatrywać źródła zbawienia czy jakiegoś osobistego wyzwolenia.
---
Dziękuję za przekazane treści.
Nie ma za co, zawsze służę pomocą w kwestiach religijnych i duchowych. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości w przyszłości, nie wahaj się z nimi do mnie zwrócić.
:-)
Po co wklejam wymianę zdań z ChatGPT?
Aby podsumować temat, więc proszę moderację o wyrozumiałość (no bo skoro tylko jedna była wypowiedź, to przyda się coś dodać, rozwinąć i uwypuklić... Są to słowa, z którymi się zgadzam, więc niech to będzie traktowane jako "mój" głos... Dziękuję).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr mar 15, 2023 6:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Nasze relacje z aniołami
Może zobaczmy jakie jest spektrum widzenia sztucznej inteligencji. Proszę zapytaj się jej jaka rola Aniołów Stróżów i jaka jest ich rola podczas Ofiary Mszy Świętej? Zobaczymy jaka będzie odpowiedź w kontekście tych słów sztucznej inteligencji;

sztuczna inteligencja napisał(a):
Właśnie ze względu na ich duchową naturę i specjalną rolę w planie Bożym, aniołowie są godni szacunku i czci, ale nie powinni być adorowani ani traktowani jako pośrednicy pomiędzy ludźmi a Bogiem, ponieważ tylko Jezus Chrystus jest jedynym pośrednikiem między Bogiem a ludźmi
.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Śr mar 15, 2023 8:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Nasze relacje z aniołami
OK, spełniam Twoją prośbę, ale robię tylko za posłańca, gdyż nie utożsamiam się z każdym zdaniem tego, co tu wklejam ze strony, gdzie można pogadać ze sztuczną inteligencją:

Jaka jest rola Aniołów Stróżów i jaka jest ich rola podczas Ofiary Mszy Świętej?
Według katolickiej teologii, aniołowie stróżowie to aniołowie, którzy są przypisani do opieki nad każdym człowiekiem od chwili narodzin aż do śmierci. Ich rola polega na tym, aby chronić i prowadzić osobę na drodze do zbawienia. W tym kontekście aniołowie stróżowie są uważani za ważnych pomocników w duchowej walce człowieka.

Podczas Mszy Świętej aniołowie stróżowie również odgrywają pewną rolę. Podczas Eucharystii wierzymy, że nie tylko my, ale także cała wspólnota Kościoła, zarówno żyjąca, jak i zmarła, jest obecna w tajemniczy sposób. W tym kontekście aniołowie stróżowie są uważani za jednych z obecnych wśród nas podczas Mszy Świętej, pełniąc rolę stróżów, opiekunów i modlitewnych towarzyszy. Wspólnota Kościoła modli się także do aniołów, dziękując im za ich opiekę i wstawiennictwo przed Bogiem. Jednakże należy podkreślić, że modlitwa kierowana do aniołów nie zastępuje modlitwy skierowanej do samego Boga, który jest jedynym obiektem czci i uwielbienia.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr mar 15, 2023 8:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Nasze relacje z aniołami
Jerzy_67, zauważyłem, ze coraz częściej zamiast dyskutować wklejasz "wypowiedzi" sztucznej inteligencji.
Forum jest miejscem dyskusji z żywymi ludźmi. Wybierz sobie jakiś wątek o sztucznej inteligencji w Hyde Park i tam możesz poruszać wszelkie możliwe tematy i aspekty związane ze sztuczną inteligencją.

_________________
ksiądz


Śr mar 15, 2023 11:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1946
Post Re: Nasze relacje z aniołami
bramin napisał(a):
Wybierz sobie jakiś wątek o sztucznej inteligencji w Hyde Park i tam możesz poruszać wszelkie możliwe tematy i aspekty związane ze sztuczną inteligencją.

I mógłbym w temacie w Hyde Parku wklejać to, co sztuczna inteligencja z siebie w świat wypuszcza?
[bo tak po prawdzie, to - bez obrazy - ale bywają jej wypowiedzi nieraz mądrzejsze od takiej żywej inteligencji; nie piszę o kimkolwiek z forum, ale tak ogólnie]

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr mar 15, 2023 11:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL