Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 "Potrzeba mało albo tylko jednego" - czyli czego? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: "Potrzeba mało albo tylko jednego" - czyli czego?
Swołocz napisał(a):
Jako istota ludzka wcale nie jestem tak straszny, abym musiał ponosić brutalną karę męki i śmierci. Poza tym to jaki jestem jest wynikiem stwórczego pomysłu Boga, więc nie wiem dlaczego miałbym umierać za to, jakiego on mnie stworzył.

Umierasz bo jako istota ludzka nie posiadasz życia "wiecznego".
Swołocz napisał(a):
A Twoja chęć kochania i bycia kochanym nie dąży ostatecznie do końca cierpienia?

Dąży, lecz w przeciwieństwie do innych religii/wyznań w mojej głównym celem nie jest/nie chodzi o moje własne cierpienie, a tych których się kocha. Dlatego też użyłam we wcześniejszym poście zwrotu o współistnieniu szczęścia z cierpieniem.
Swołocz napisał(a):
Myślisz tak, bo wychowałaś się w kulturze chrześcijańskiej. Ludzie wychowani np. w kulturze islamskiej myślą inaczej.

Mylisz się, dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Nawet tubylec może być zapisany w Księdze Baranka.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz mar 23, 2023 9:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: "Potrzeba mało albo tylko jednego" - czyli czego?
Saqura napisał(a):
Umierasz bo jako istota ludzka nie posiadasz życia "wiecznego".

Dla mnie śmierć nie jest żadnym problemem. Nie było mnie przed moim narodzeniem przez miliardy lat, może mnie też nie być potem przez miliardy lat. Nie istotny jest sam fakt życia, ale jego jakość.
Cytuj:
Dąży, lecz w przeciwieństwie do innych religii/wyznań w mojej głównym celem nie jest/nie chodzi o moje własne cierpienie, a tych których się kocha. Dlatego też użyłam we wcześniejszym poście zwrotu o współistnieniu szczęścia z cierpieniem.

Kochając innych (życząc im wolności od cierpienia), wyzwalamy się od dyktatury własnego "ja", która jest przyczyną naszego cierpienia. Ostatecznie chodzi o koniec cierpienia zarówno u nas, jak i u innych.
Cytuj:
Mylisz się, dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Nawet tubylec może być zapisany w Księdze Baranka.

Chodzi mi o to, że tu gdzie się urodziłaś, Jezus "wygląda" zza każdego zaułka i kąta. Jesteśmy wychowywani w szacunku dla niego i w przekonaniu, że jest Bogiem. Nic dziwnego, że uważasz, że jest on tak ważny dla zbawienia. Gdybyś się urodziła gdzieś indziej, nie byłoby to już tak pewne.


Cz mar 23, 2023 11:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: "Potrzeba mało albo tylko jednego" - czyli czego?
Swołocz napisał(a):
Dla mnie śmierć nie jest żadnym problemem. Nie było mnie przed moim narodzeniem przez miliardy lat, może mnie też nie być potem przez miliardy lat. Nie istotny jest sam fakt życia, ale jego jakość.

Rozumiem, jakość tu i teraz, wszystko inne się zmienia (przerabiałam to kilkanaście lat, ba nawet współczucie należy odpowiednio wykształcać, praktykować, drogi.. ścieżki itd,itd)
"Miłująca dobroć" jest fajna bo pomaga zadbać bardziej o siebie, pomaga aż do momentu oczyszczenia działań? Nigdy sto procent zaangażowania bo to też "światowy umysł", a dla nas to akurat niepożądane?
Gdyby nie życie nie byłoby żadnej mowy o jego jakości.
Swołocz napisał(a):
Kochając innych (życząc im wolności od cierpienia), wyzwalamy się od dyktatury własnego "ja", która jest przyczyną naszego cierpienia. Ostatecznie chodzi o koniec cierpienia zarówno u nas, jak i u innych.

Życząc im wolności od cierpienia, pomaga się przede wszystkim sobie. Dobrze to zostało wyrażone. Tylko po co to wszystko, skoro i tak ostatecznie chodzi o całkowite "wygaśnięcie", czyli potocznie śmierć, całkowity brak istnienia? Jakość tu i teraz?
Swołocz napisał(a):
Chodzi mi o to, że tu gdzie się urodziłaś, Jezus "wygląda" zza każdego zaułka i kąta

A mi o to, że zawsze jest tam gdzie ma być i chce być.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt mar 24, 2023 7:53
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: "Potrzeba mało albo tylko jednego" - czyli czego?
Saqura napisał(a):
"Miłująca dobroć" jest fajna bo pomaga zadbać bardziej o siebie, pomaga aż do momentu oczyszczenia działań?

Możesz pisać jaśniej?
Cytuj:
Nigdy sto procent zaangażowania bo to też "światowy umysł", a dla nas to akurat niepożądane?

Po co się angażować na 100 %? W ogóle co to znaczy? Jakieś parcie wewnętrzne? Zamartwianie się na 100 %? Wyszukiwanie w swoim wnętrzu tego, co można by dla kogoś zrobić, a następnie robienie tego? Ciągły niepokój? Po co coś takiego? To nie ma sensu i przysparza mi tylko cierpienia, a komuś innemu wcale nie musi pomagać.
Cytuj:
Życząc im wolności od cierpienia, pomaga się przede wszystkim sobie.

Nieprawda. Pomaga się zarówno komuś (szanując go i traktując tak jak chcemy, żeby nas traktowano), jak i sobie.
Cytuj:
Dobrze to zostało wyrażone. Tylko po co to wszystko, skoro i tak ostatecznie chodzi o całkowite "wygaśnięcie", czyli potocznie śmierć, całkowity brak istnienia?

Jak to brak istnienia; jak to śmierć? Wygaśnięcie dotyczy cierpienia i żądzy, natomiast przestaje istnieć przeświadczenie i doświadczenie "ja", co nie znaczy, że zanika wszelkie przeżycie.


Pt mar 24, 2023 12:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: "Potrzeba mało albo tylko jednego" - czyli czego?
Saqura napisał(a):
A mi o to, że zawsze jest tam gdzie ma być i chce być.

Jest tam, gdzie Go zapraszamy. Gdzie chcemy, aby z nami był.
Uważam, że Bóg chce być wszędzie. I jest wszędzie. Jeno nie zawsze dostrzegany. A ma być w nas. I to my mamy być Jego świadkami. Mt 5.16 Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.


Pt mar 24, 2023 13:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL