Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Eliasza wzywa? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post Eliasza wzywa?
Nikt mi jeszcze nie odpowiedział na to pytanie. A szkoda...

Jezus na krzyżu woła donośnym głosem: Eli, Eli, lema sabachthani (w różych ewangeliach jest inna pisownia). Co znaczy: Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił. Po czym rózni ludzie mówią: Eliasza wzywa.

Gdzie w "Boże, mój Boże..." jest wspomniany Eliasz? Gdzie sens? Gdzie logika?

Może to nie jest bardzo istotne z punktu widzenia wiary - w razie braku odpowiedzi pewnie jej nie stracę - ale bardzo mnie to intryguje od dawna już...
Macie jakieś pomysły?


Śr paź 19, 2005 17:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Po prostu ludziom wydawało się, że Chrystus woła "Eliasz" podczas gdy wołał "Eli", zwykłe przesłyszenie.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Śr paź 19, 2005 17:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post 
Tak myślisz? No może i tak...
Ale po co w takim razie pisac o tym w ewangelii? Czy to jest istotne dla naszego zbawienia? Wydaje mi się, że całe PŚ może nie, ale Nowy Testament na pewno jest zredagowany dokładnie pod tym kątem i nie ma tam rzeczy "niepotrzebnych" (oczywiście w ST, jako również w Objawieniu Bożym, też nie ma rzeczy niepotrzebnych, ale chyba wiecie co mam na myśli - jest różnica między ST a NT). A w tym kontkście to zdanie wydaje mi się zbędne. No bo co z tego, że ktoś się przesłyszał?

Czepiam się szczegółów? Może i tak. Taka już moja uroda:)


Śr paź 19, 2005 23:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 16, 2006 0:36
Posty: 14
Post 
zielona napisał(a):
Tak myślisz? No może i tak...
Ale po co w takim razie pisac o tym w ewangelii? Czy to jest istotne dla naszego zbawienia? [...] No bo co z tego, że ktoś się przesłyszał?

Czepiam się szczegółów? Może i tak. Taka już moja uroda:)


Po co pisać o tym, że ktoś się przesłał? Może na przykład po to, żebyśmy wiedzieli, że nawet słowa samego Pana, i to w takiej chwili, były źle rozumiane (usłyszane)? Wielu słyszy to, co chce albo tylko to, co potrafi zrozumieć szybko bez wnikania?

Apostoł Jan doszedł chyba do tego samego wniosku, że nie warto tego opisywać, a on akurat był na miejscu i mógłby dokładniej.

Szkoda, że nie jest napisane kto konkretnie źle usłyszał. Czy to byli żołnierze czy ktoś inny? U Mateusza (kilka wersetów wcześniej) jest zapis, kto wcześniej "triumfował" i wyszydzał Pana spod krzyża. To raczej nie kobiety źle usłyszały. Skoro nie jest napisane kto się przesłyszał, to zapewne była to niezidentyfikowana osoba.

A tak swoją drogą, to wiesz oczywiście, że to są słowa psalmu? Stąd też na przykład pouczenie, że Jezus modlił się również w tamtej chwili.

Taama


Cz lut 16, 2006 19:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
Tylko dopowiedzenie. Na to pytanie (zawarte w temacie) próbował odpowiedzieć historyk Vittorio Messori w książce: "Umęczon pod Ponckim Piłatem?" (Kraków, 1996, 1999, s. 359-367)

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


So kwi 08, 2006 21:42
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL