Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 3:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czytanie Biblii zagrożeniem dla duchowości ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 25, 2005 12:23
Posty: 4
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Ziobro
Cytuj:
Zatem, dlaczego dzisiaj czytanie biblii nie jest zagrożeniem i nie przynosi "szkody duchowej" ? No chyba, że w KRK nadal nie czyta sie Biblii, co niestety pamietam dobrze z katolickiego domu rodzinnego, gdzie NT leżał na półce i się kurzył.

Wydaje mi się, że Gimlas przekonująco wyjaśnił, skąd ta zmiana Kościoła rzymsko-katolickiego odnośnie do czytania przez wiernych Pisma świętego.
Narzuca mi się jednak pewne spostrzeżenie. Otóż zauważyłem, że tymi, którzy najzajadlej atakują Kościół katolicki są zazwyczaj ci, którzy z tego Kościoła odeszli. "Starzy" protestanci, od pokoleń, mają nastawienie bardziej przyjazne, "neofici" natomiast, którzy przedtem byli katolikami, usiłują wdeptać w ziemię wszystko to, co katolickie.

Widzę ,że pokutuje tu katolickie przekonanie, iż każdy kto się urodził Żydem, ma zostać Żydem, każdy kto urodził się buddystą -ma pozostać budysstą, katolik-katolkiem, protestant-protestantem itp.
Gdyby apostołowie mieli podobne poglądy ,coś takiego jak chrześcijaństwo by nigdy nie zaistniało, bo ktoś by im powiedział,, Panowie, nie cudujcie-jesteście Żydami, macie zostać judaistami do końca życia" a oni by przytaknęli,, W sumei to prawda-jesteśmy Zydami od pokoleń, nie będziemy wdeptywac w ziemię , tego co Żydowskie, więc zostajemy przy Judaiźmie".

Bo czymże innym jest zdanie "Starzy" protestanci, od pokoleń"-co to w ogóle znaczy?
Czy ktoś może być świadomie protestantem, katolikiem, buddystą od pokoleń?
Zapewne mogą być takie skarjen przypadki-dziadkowie byli buddystami, rodzice buddystami, ja po wielu przemyśleniach, doszedłem do wniosku, że równiez będę buddystą.
Ale to naprawdę skrajne przypadku-bo jeżeli ktoś jest protestantem od pokoleń, to z niego taki protestant, jak ze mnei biskup Jerozolimy.

Wybór religii to wybór swojej drogi życiowej i dziękujmy Bogu, że mamy taki wybór, bo gdybyśmy żyli w czasach Lutra, przejście na luteranizm, przypłacilibyśmy śmiercią.
Jeszcze w XIX wieku Papież Leon XXIII, głosił że wolnośc wyznaniowa to wielkie zło i stanowczo się przeciwstawiał możliwości dowolnego wyboru wyznania.
Jeszcze w XIX wieku, zakazane było czytanie Biblii przez Rzymski Kośćiół, a na ludzi którzy na własną ręke czytali Biblię, można było nałożyć eksomunikę.
I nie jest to żaden atak na Rzym, na papistów-atakiem byłoby stwierdzenie, przykładowo,, Papież wspierał zbrojnei nazistów" To byłby atak, i to bardzo niegodny.
Ale stwierdzanie faktów, nie może być ze strony katolików traktowane jako atak-w 1229 r. - Papież Grzegorz IX zakazał czytania Biblii pod sankcja kar inkwizycyjnych-to jest fakt, niepodważalny fakt.
Każdy kto próbowałby czytać Biblię-podlegał kościelnym karom.
I tego nie da się zamazać, ukryć-tak było do XX wieku-a więc katolicy zaledwie od 100 lat mogą czytać Biblię bez obaw.
Paradoks? Biblia potraktowana jak dzieła z Indeksu Ksiąg Zakazanych.


So paź 29, 2005 18:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Przedwojenny
Cytuj:
Widzę ,że pokutuje tu katolickie przekonanie, iż każdy kto się urodził Żydem, ma zostać Żydem, każdy kto urodził się buddystą -ma pozostać budysstą, katolik-katolkiem, protestant-protestantem itp.

Czytasz bardzo nieuważnie, bo Twoja recenzja nie dotyczy tego, o czym pisałem. Każdy jest człowiekiem wolnym i może zmienić wyznanie czy religię. Ale w związku z tym zauważyłem, w oparciu o fakty, że ci, którzy byli wcześniej katolikami, najzajadlej atakują Kościół rzymsko-katolicki, czego nie można na ogół powiedzieć o "starych" protestantach.


So paź 29, 2005 21:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Ale w związku z tym zauważyłem, w oparciu o fakty, że ci, którzy byli wcześniej katolikami, najzajadlej atakują Kościół rzymsko-katolicki, czego nie można na ogół powiedzieć o "starych" protestantach.

Czy możesz przedstawić te "fakty" ? Prowadziłeś jakieś badania na ten temat ? Jeśli prowadziłeś, czy badania te dotyczą Polski, Europy czy też świata ?

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Śr lis 02, 2005 15:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 24, 2008 20:57
Posty: 3
Post 
Gimlas napisał(a):
Ziobro pamietaj ze zakaz czytania Bibli obowiazywał kilka wiekow temu i wiazało sie to z tym ,ze ludzie byli niepismienni,niewykształceni i bardzo łatwo mogli opacznie zrozumiec nauke Koscioła.Poza tym wtedy byly to czasy kiedy wychodziły błedne tłumaczenia protestanckie pisma swietego,dlatego zeby uchronic lud od fałszywego zrozumienia słowa bozego nie mozna bylo samodzielnie czytac pisma sw.Dotyczyło to wyłacznie tłumaczeń proterstanckich, w których roiło się od błędów.


Raczej prawdą jest, że wśród chrześcijan katolickich w ogromnej rozpiętości występuje analfabetyzm z zakresu nieznajomości Słowa Bożego.
Nieznajomość Słowa Bożego jest nieznajomością Boga.
Paradoksem jest, że sekty opierające się o treść Biblii mają często tekst w małym paluszku.
Pytanie:
Czy analfabetyzm występuje u księży Katolickich?
Uzasadnienie pytania:
Często zadana pokuta po spowiedzi brzmi: 3x Ojcze Nasz i 1x Zdrowaś Maryjo. Czy nie lepiej kazać "zjadać" Teksty natchnione przez Boga tzn. Biblię? Jakie jest działanie w człowieku tekstu modlitwy, jeśli wnętrze danego obywatela jest pustynią lub cysterną?


Pt sty 25, 2008 16:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL