Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 21:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Czego Biblia naucza o zbawieniu? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1933
Post Czego Biblia naucza o zbawieniu?
Witajcie, Szanowni Forumowicze! :-D

Założyłem konto i tak myśląc o tym, od czego by tu zacząć, przyszło mi na myśl, że może by tak poruszyć taki wątek, który w Biblii się przewija cały czas...
Myślę o ZBAWIENIU.

Jeśli się ten temat spodoba, to może będzie się rozwijał przez dłuższy czas (np. dzięki temu, że będą analizowane różne teksty biblijne i pozabiblijne), ale myślę, że na początek warto by podjąć próbę zdefiniowania słowa: ZBAWIENIE...

Wobec tego proponuję, by najpierw spróbować znaleźć odpowiedź na następujące pytania (jeśli ktoś ma lepsze/inne zapytania, to proszę śmiało je podawać):
(1) Czym jest ZBAWIENIE w ujęciu biblijnym (które wersety najtrafniej je opisują)?

(2) Jak wyjaśnić komuś, kto nie ma za bardzo pojęcia o Biblii i wierze chrześcijańskiej (oraz ogólnie o religii), o co chodzi z tym ZBAWIENIEM (ponieważ to pojęcie jest od razu kojarzone z religią i nie jest używane w kręgach, o jakich teraz piszę; może innym słowem można by zastąpić termin "zbawienie", by było bardziej zrozumiałe)?

----------------------
Zapraszam do wypowiedzi... :-)

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr lut 01, 2023 12:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1933
Post Re: Czego Biblia naucza o zbawieniu?
Tak sobie myślę, że gdyby ja miał coś napisać w tym wątku, to na postawione pytania tak bym odpowiedział:
Jerzy_67 napisał(a):
(1) Czym jest ZBAWIENIE w ujęciu biblijnym (które wersety najtrafniej je opisują)?
Zbawienie pojmuję jako Bożą reakcję na problem, w jakim znalazła się ludzkość - poczynając od Adama i Ewy, gdy w Edenie złamali jedno, jedyne przykazanie, jakie wtedy mieli...
Tym problemem było zerwanie relacji/więzi z Bogiem-Stwórcą! Już tam, zaraz po grzechu pierwszych ludzi, Bóg ogłosił plan ratunkowy, plan zbawienia - zapowiadając:
Rdz 3,14-15 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
(14) Wtedy Pan Bóg rzekł do węża:Ponieważ to uczyniłeś,bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i dzikich;na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia.
(15) Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę,pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono ugodzi cię w głowę, a ty ugodzisz je w piętę.


Dalszy zapis biblijny konsekwentnie rozwija tę obietnicę (zwaną protoewangelią, czyli pierwszą ewangelią: pierwszą dobrą wiadomością na temat zbawienia), prowadząc przekaz do Mesjasza-Chrystusa: Jezusa z Nazaretu.
To o Nim apostoł Piotr dobitnie zaświadczył, że nie ma żadnej innej drogi zbawienia, jak tylko ta związana z Jezusem:
Dz 4,9-14 DOS (Przekład Dosłowny [NT] [2006])
(9) Ponieważ my dzisiaj jesteśmy przesłuchiwani z powodu dobrodziejstwa [wyświadczonego] słabemu człowiekowi, dzięki któremu został on zbawiony,
(10) to niech wam wszystkim i całemu ludowi Izraela będzie wiadome, że stało się to w imieniu Jezusa Chrystusa z Nazaretu, którego wy ukrzyżowaliście, a którego Bóg wzbudził z martwych - w Nim ten [człowiek] stanął wobec was zdrowy.
(11) On to jest tym kamieniem, odrzuconym przez was, budujących, który stał się kamieniem węgielnym.
(12) Nie ma też w nikim innym zbawienia; gdyż nie dano ludziom żadnego innego imienia pod niebem, w którym moglibyśmy być zbawieni.
(13) I gdy tak przyglądali się ufnej odwadze Piotra i Jana, a zrozumieli, że to nieuczeni, zwykli ludzie, dziwili się; zaczęli też uświadamiać sobie, że byli z Jezusem;
(14) patrząc zaś na uzdrowionego człowieka, który stał z nimi, nie mieli nic przeciwko.


Wiele tekstów by można cytować dotyczących zbawienia, ale ten poniższy może na tę chwilę wystarczy (jego początek jest jakby nawiązaniem do wydarzeń w Edenie i konsekwencji, jakie na każdym kolejnym pokoleniu ciążą - chodzi o to, że jesteśmy duchowo martwi, niezdatni do wiecznego życia z Bogiem w Jego Królestwie. Dlatego tak bardzo potrzebujemy Jego zbawienia!):
Ef 2,1-10 DOS (Przekład Dosłowny [NT] [2006])
(1) A was, którzy byliście umarli w waszych upadkach i grzechach,
(2) w których niegdyś żyliście zgodnie z dobą tego świata, według władcy sfery powietrza, [władcy] ducha, który teraz działa w synach nieposłuszeństwa,
(3) wśród których i my wszyscy obracaliśmy się niegdyś w żądzach naszego ciała, spełniając pragnienia ciała oraz myśli, i byliśmy z natury dziećmi gniewu, tak jak pozostali;
(4) jednak Bóg, który jest bogaty w miłosierdziu, przez wielką swoją miłość, którą nas ukochał,
(5) i to nas, którzy byliśmy umarli w upadkach, ożywił wraz z Chrystusem - łaską zbawieni jesteście -
(6) i wraz z Nim wzbudził, i wraz z Nim posadził w okręgach niebieskich w Chrystusie Jezusie,
(7) aby ukazać w nadchodzących wiekach nadzwyczajne bogactwo swojej łaski w dobroci względem nas w Chrystusie Jezusie.
(8) Gdyż łaską jesteście zbawieni przez wiarę, i to nie z was - to dar Boga;
(9) nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
(10) Jego bowiem dziełem jesteśmy, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, w których - [co] z góry przygotował Bóg - abyśmy w nich chodzili.


Odnośnie do w.w treści nasuwają się pytania, które może sprawią, że ktoś zabierze głos:
(a) Co to znaczy, że zbawienie jest tylko W IMIENIU JEZUSA? Jakie znaczenie ma tutaj słowo "imię" - co ono znaczy w odniesieniu do Jezusa? (ja i każdy z Forumowiczów ma swoje imię; Jezus to też imię - ale czy Piotrowi o to chodziło, by podać brzmienie imienia Mesjasza, czy może pod terminem "imię" coś więcej się kryje?...).

(b) W zakończeniu drugiego cytatu (Ef 2,8-10) jest mowa o łasce, wierze i uczynkach - jakie są wzajemne relacje tych wartości? Jak się one wzajemnie do siebie mają... - czy sama Boża łaska wystarcza, by człowiek był zbawiony... jaką rolę odgrywa wiara... a co z uczynkami: jakie jest ich miejsce w sprawie naszego zbawienia?...
------------------------------
Pismo Święte cytuję z tej Internetowej Biblii: https://biblia.apologetyka.co/read
[polecam to miejsce z uwagi na mnóstwo przekładów w wielu językach oraz ze względu na świetną funkcję wyszukiwania wersetów po słowach, a nawet po kilku literach początkowych jakiegoś słowa]

Ponieważ sporo tekstu zawiera ta moja odpowiedź na pytanie (1), więc może ktoś się do tego odniesie, zanim bym się wypowiedział na temat pytania (2)...
Zachęcam do aktywności, bo myślę, że temat ZBAWIENIA jest tego wart, by się nad nim dłużej pochylić. :chat:

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt lut 03, 2023 7:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Czego Biblia naucza o zbawieniu?
Jerzy_67 napisał(a):
Odnośnie do w.w treści nasuwają się pytania, które może sprawią, że ktoś zabierze głos:
(a) Co to znaczy, że zbawienie jest tylko W IMIENIU JEZUSA? Jakie znaczenie ma tutaj słowo "imię" - co ono znaczy w odniesieniu do Jezusa? (ja i każdy z Forumowiczów ma swoje imię; Jezus to też imię - ale czy Piotrowi o to chodziło, by podać brzmienie imienia Mesjasza, czy może pod terminem "imię" coś więcej się kryje?...).


Bóg Jezus odkupił nas swoją drogocenną krwią i chce nas wszystkich zbawić. Nie może się to stać bez Jego woli bo by się to stało potrzebna jest Jego moc i miłosierdzie.

1Tm, 2,3-4
3 Jest to bowiem dobre i miłe w oczach Zbawiciela naszego, Boga, 4 który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.


Każdy człowiek na ziemi otrzymuje tyle łask, ile mu potrzeba do zbawienia.
Naturalnie kielich, który musimy wypić jest różnej wielkości, bo otrzymaliśmy różne charyzmaty po to by było możliwe doprowadzenie wszystkich Dusz do Nieba.

Każdemu też człowiekowi Bóg Trójjedyny daje odpowiednie dla niego znaki, aby mógł uwierzyć i przyjąć ofiarowane mu zbawienie.

Miłosierny Bóg podobny jest do gospodarza, który o różnych porach dnia wychodzi, aby zatrudnić robotników w swojej winnicy. Chce bowiem wszystkim dać zapłatę, nawet tym, którzy będą pracować tylko pod koniec dnia. Miłosierdzie Boga jest tak wielkie, że może On dać zbawczą łaskę nawet w ostatniej chwili życia. Dlatego też trzeba się modlić za konających i prosić Boga o dobrą śmierć dla siebie.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


So lut 04, 2023 21:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Czego Biblia naucza o zbawieniu?
Cytuj:
(b) W zakończeniu drugiego cytatu (Ef 2,8-10) jest mowa o łasce, wierze i uczynkach - jakie są wzajemne relacje tych wartości? Jak się one wzajemnie do siebie mają... - czy sama Boża łaska wystarcza, by człowiek był zbawiony... jaką rolę odgrywa wiara... a co z uczynkami: jakie jest ich miejsce w sprawie naszego zbawienia?...


Wiara bez uczynków jest martwa.

Jk, 2, 14-26

24 Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary.

26 Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


So lut 04, 2023 21:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1933
Post Re: Czego Biblia naucza o zbawieniu?
Spodziewałem się większego zainteresowania tematem, który jest wg mojego patrzenia na Biblię i chrześcijaństwo bardzo ważny, jeśli nie wręcz najważniejszy - no bo czyż to nie zbawienia dotyczyła cała ziemska misja Pana Jezusa?!... On po to się tu narodził, żył i umarł oraz zmartwychwstał, aby ludzie - więc i Ty i ja - mieli dostęp do zbawienia wg Bożego planu (podkreślam, że chodzi o Boży plan, a nie o ludzkie myślenie nt. zbawienia, co np. się przekłada na pogląd, że zbawienie jest czymś, co człowiek musi sobie wysłużyć, na co ma zasłużyć/zapracować...).

W 1-szym wpisie zadałem 2 pytania. Na pierwsze dałem odpowiedź (bo się nikt nie podjął tego), ale skoro o coś zapytałem, to wypada, abym i na to dał tę odpowiedź, jaką uważam za słuszną (zapraszam, by może ktoś to poprawił, jeśli widzi ku temu potrzebę).

To 2-gie pytanie brzmiało:
Jak wyjaśnić komuś, kto nie ma za bardzo pojęcia o Biblii i wierze chrześcijańskiej (oraz ogólnie o religii), o co chodzi z tym ZBAWIENIEM (ponieważ to pojęcie jest od razu kojarzone z religią i nie jest używane w kręgach, o jakich teraz piszę; może innym słowem można by zastąpić termin "zbawienie", by było bardziej zrozumiałe)?

Aby się nie rozpisywać (czytanie długich postów może zniechęcać), to krótko bym tak to ujął, że termin ZBAWIENIE można śmiało zastąpić terminem URATOWANIE (jest to zasadne, gdyż w tekście Biblii słownictwo oryginalne używa słowa, które zależnie od kontekstu wyraża treści związane z wiecznością, co rozumiemy jako zbawienie, ale to samo słowo też jest odnoszone do doczesności, gdy jest użyte, by opisać po prostu wyratowanie/ratunek np. z trudnej sytuacji; gdy dochodzi do cudownego uzdrowienia, itp.).

Czyli współczesnemu człowiekowi można opisać ZBAWIENIE jako RATUNEK. Ale ratunek od czego?! Krótko mówiąc, od Bożego gniewu słusznie należnego i skierowanego w stronę grzechu, jaki jest ludzkim udziałem. Bóg słusznie gniewa się na grzech/zło, ale że jest to udziałem człowieka, to Jego gniew obraca się też w stronę osoby, która związała się z grzechem/złem i nie chce zerwać tego związku (czyli nie korzysta z Bożego przebaczenia dostępnego na mocy Ofiary Chrystusa na Golgocie złożonej).
Rz 1,18 DOS (Przekład Dosłowny [NT] [2006])
(18) Gniew Boży z nieba objawia się bowiem przeciw wszelkiej bezbożności i niesprawiedliwości ludzi, którzy w niesprawiedliwości tłumią prawdę.


Przeciwieństwem zbawienia jest potępienie - czyli brak ratunku i odebranie tego, co się należy w związku z grzechem... A jest to śmierć, zwana w Apokalipsie drugą śmiercią (tą pierwszą śmiercią wszyscy umieramy, jest ona nazywana w Biblii snem, ale zbawionych nie spotka śmierć druga - to od niej będą w ostatecznym rozrachunku/sądzie zbawieni, czyli uratowani; można by to porównać do sytuacji, gdy z płonącego domu strażak wynosi osobę, ratując ją od niechybnej śmierci...).
Ap 20,14-15 DOS (Przekład Dosłowny [NT] [2006])
(14) I śmierć, i piekło zostały wrzucone do jeziora ognistego; to jezioro ogniste to śmierć druga.
(15) I jeśli ktoś nie został znaleziony jako zapisany na zwoju życia, został wrzucony do jeziora ognistego.

Ap 21,8 DOS (Przekład Dosłowny [NT] [2006])
(8) Co do tchórzy zaś i niewiernych, skalanych i zabójców, nierządnych i czarowników, bałwochwalców i wszystkich kłamców - ich działem będzie jezioro płonące ogniem i siarką; to jest śmierć druga.

Ap 2,11 DOS (Przekład Dosłowny [NT] [2006])
(11) Kto ma uszy, niech wysłucha, co Duch ogłasza zborom. Temu, kto zwycięży, druga śmierć nie wyrządzi szkody.

Ap 20,6 DOS (Przekład Dosłowny [NT] [2006])
(6) Szczęśliwy i święty, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu; nad tymi druga śmierć nie ma władzy, będą natomiast kapłanami Boga i Chrystusa - i będą z Nim królować tysiąc lat.

---------------
No, to na pytania z początkowego wpisu dałem odpowiedzi; są jeszcze moje pytania z posta drugiego, które też krótko skomentuję:
(a) Co to znaczy, że zbawienie jest tylko W IMIENIU JEZUSA? Jakie znaczenie ma tutaj słowo "imię" - co ono znaczy w odniesieniu do Jezusa? (ja i każdy z Forumowiczów ma swoje imię; Jezus to też imię - ale czy Piotrowi o to chodziło, by podać brzmienie imienia Mesjasza, czy może pod terminem "imię" coś więcej się kryje?...).
IMIĘ w Biblii to coś więcej, niż dźwięk czy słowo pisane pozwalające odróżnić osobę od osoby... IMIĘ to osoba - to jej tożsamość z jej indywidualnymi cechami oraz gromadzonymi dokonaniami (dlatego ludzie, a nawet sam Bóg zmieniali komuś imię, gdy zaszła jakaś gruntowna zmiana w życiorysie danej osoby; Abram nie był już Abramem, ale Abrahamem, gdy z nim Bóg zawarł przymierze...).
Zatem, gdy mowa o zbawieniu tylko w Imieniu Jezusa, tzn., że to, kim Jezus Chrystus jest i czego dokonał, jest tak wyjątkowe, że właśnie tylko w związku z Nim (w wierze w Niego) jest dostępne dla ludzi zbawienie/ratunek od potępienia!

(b) W zakończeniu drugiego cytatu (Ef 2,8-10) jest mowa o łasce, wierze i uczynkach - jakie są wzajemne relacje tych wartości? Jak się one wzajemnie do siebie mają... - czy sama Boża łaska wystarcza, by człowiek był zbawiony... jaką rolę odgrywa wiara... a co z uczynkami: jakie jest ich miejsce w sprawie naszego zbawienia?...
Do tego pytania pom dał słuszne teksty (cytuję go):
Jk, 2, 14-26
24 Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary.
26 Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków.


Wzajemne relacje łaski, wiary i uczynków są takie, że one się ze sobą jakby splatają, przy czym początek "splotu" daje Boża łaska, a człowiek, gdy odpowie wiarą na ten Boży dar (łaska to dar), to owocem tego będą dobre uczynki (które jednak nie mają mocy zbawczej, ale są raczej widocznym skutkiem przyjętej Bożej łaski przebaczenia/zbawienia...).

Tak to widzę po krótce; jeśli źle - koniecznie naprostujcie; jeśli dobrze, to może jeszcze to czymś uzupełnicie, by całość spojrzenia była szersza i głębsza (nie chcę zagadać tematu, bo to miejsce, gdzie można się wypowiadać - prowadząc dialog, a nie monolog).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn lut 06, 2023 10:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1933
Post Re: Czego Biblia naucza o zbawieniu?
Gdybyś tak miał - Forumowiczu i Forumowiczko - jak najkrótszej odpowiedzi udzielić na pytanie: Jak być zbawionym? :arrow: to jaka byłaby Twoja odpowiedź?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N lut 12, 2023 8:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3789
Post Re: Czego Biblia naucza o zbawieniu?
Z prochu jesteśmy i w proch się obrócimy ale Pan nas wzbudzi w dniu ostatecznym do życia wiecznego.
Na tym polega zbawienie.


Pn lut 13, 2023 19:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1933
Post Re: Czego Biblia naucza o zbawieniu?
Inny_punkt_widzenia - Czy z tego, co czytam, to zbawienie polega na wzbudzeniu z martwych w dniu ostatecznym? Jeśli tak, to czy każdy będzie zbawiony - bo Biblia podaje, że wszycy kiedyś zmartwychwstaną:
Dz 24:14-16 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
(14) To jednak wyznaję przed tobą: Według drogi, nazywanej przez nich sektą, służę Bogu moich ojców, wierząc we wszystko, co napisane zostało w Prawie i u Proroków.
(15) Mam też w Bogu nadzieję, którą również oni mają, że nastąpi zmartwychwstanie sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
(16) I sam usilnie się staram, aby mieć zawsze czyste sumienie wobec Boga i wobec ludzi.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt lut 14, 2023 5:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3789
Post Re: Czego Biblia naucza o zbawieniu?
Jerzy_67
powtórzę jeszcze raz, bo możę nie złapałeś:
Zbawienie polega na tym że Bóg wzbudzi nas z martwych do Życia Wiecznego.


Wt lut 14, 2023 11:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1933
Post Re: Czego Biblia naucza o zbawieniu?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Zbawienie polega na tym że Bóg wzbudzi nas z martwych do Życia Wiecznego.
A kiedy to nastąpi?
Oraz drugie pytanie: czy mamy coś zrobić, aby tego wzbudzenia z martwych do życia wiecznego dostąpić?

A jak rozumiesz tekst, jaki podałem z Dz 24:14-16? Co to znaczy, że "nastąpi zmartwychwstanie sprawiedliwych i niesprawiedliwych."? Kiedy to będzie i co czeka jednych i drugich później?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt lut 14, 2023 11:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3789
Post Re: Czego Biblia naucza o zbawieniu?
Jerzy_67

A więc to rozwijasz, chcesz zobaczyć co jest w środku, nie wystarcza ci to, nie wierzysz w to, Ok.

Nastąpi to przy końcu czasów, przed Sądem Ostatecznym.

Jeśli chodzi o drugie pytanie, to tak, możemy wpłynąć na nasz los i przyczynić się do Zbawienia przez pobożne życie.

Jeśli chodzi o trzecie pytanie, to nastąpi to w tym samym czasie co powyżej i wszyscy z martwychwstaną, jak wszyscy to wszyscy bez wyjątku czy sprawiedliwi czy niesprawiedliwi, jedni do życia wiecznego i inni do wiecznej śmierci.


Wt lut 14, 2023 14:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1933
Post Re: Czego Biblia naucza o zbawieniu?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Jeśli chodzi o drugie pytanie, to tak, możemy wpłynąć na nasz los i przyczynić się do Zbawienia przez pobożne życie.
Jaką rolę widzisz w tym wszystkim dla wiary? Czy jest ona najważniejsza, mniej ważna, czy mało ważna (bo np. ważniejsze jest pobożne życie, dobre uczynki...)?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt lut 14, 2023 15:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3789
Post Re: Czego Biblia naucza o zbawieniu?
Jerzy_67

Tak, dokładnie tak, wiara tutaj nie ma znaczenia, bo " nie każdy kto mówi Panie, Panie będzie zbawiony ale kto spełnia wolę Ojca Mego"
Następnie przypowieść o pracujących synach w winnicy " jeden powiedział Ojcu że pójdzie do winnicy i nie poszedł , a drugi odmówił, ale pomyślał chwilę i poszedł pracować" i to ten drugi spełnił wolę Ojca swojego.
No i trzecia rzecz, że "wiara bez uczynków jest martwa"

Tak więc nie nasze chęci i wiara się liczą jeśli chodzi o nasze zbawienie, ale nasze uczynki, to z uczynków będziemy rozliczani na Sądzie Ostatecznym


Wt lut 14, 2023 16:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1933
Post Re: Czego Biblia naucza o zbawieniu?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Tak, dokładnie tak, wiara tutaj nie ma znaczenia, bo " nie każdy kto mówi Panie, Panie będzie zbawiony ale kto spełnia wolę Ojca Mego"
Skoro wg Ciebie w sprawie zbawienia wiara nie ma znaczenia... to zapytam: a łaska Boża ma znaczenie?
Aby pomóc Ci w odpowiedzi, zacytuję to (uwaga: nie mam BT wyd 3, więc cytuję z wydania 5; ale Ty możesz to sprawdzić w wydaniu 3 i napisz czy jest różnica w treści i sensie, ok?):
Ef 2,8-10 BT5 (Biblia Tysiąclecia V [1999])
(8) Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga:
(9) nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił.
(10) Jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych czynów, które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili.


Co tu napisał św. Paweł? Czy wg apostoła wiara ma znaczenie, jeśli chodzi o zbawienie, czy nie ma (jak to napisać raczyłeś)?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt lut 14, 2023 16:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3789
Post Re: Czego Biblia naucza o zbawieniu?
Jerzy_67
( No tak teraz będziesz drążył łaskę, przed tem wiarę, później Jezusa i Biblię na końcu.- Cztery
protestanckie filary które były obce nawet założycielowi Lutrowi lucyperowi.) (Wybacz to moje prywatne .....)


Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga:

Nie wszyscy którzy wierzą będą potępieni są tacy co wierzą i będą zbawieni.



(9) nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił.
A to zbyt urwany cytat abym mógł się do tego odnieść


(10) Jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w ...
Tak jak w pierwszym cytacie.


Wt lut 14, 2023 17:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL