Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Losowy fragment z Biblii, co sądzicie? 
Autor Wiadomość
Post 
A ja przypomnę, że to nie wątek konkursowy ;-)


N sty 28, 2007 13:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
;/


No i trzeba było od razu ciachnąć.
A czy tu był jakiś konkurs?

Drugi raz nie napisze co to za fragment :cisza:

Co ja sądzę. Hmm. To chyba zależy od intencji w jakieś "się przegląda" Pismo Święte. Wcześniejsza modlitwa do Ducha Świętego nie zaszkodzi.

Mnie osobiście jakoś czytanie Pisma Świętego nie wychodzi. Ale pracuję nad tym. 8)

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Pn sty 29, 2007 20:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post 
MaBi napisał(a):
A ja słyszałam kiedyś z ust lidera pewnej katolickiej wspólnoty, że takie odczytywanie woli Bożej "na chybil trafił" w Biblii jest zabronione przez Kościół.

Chyba nieeee...
Ostatnio spowiednik mi tak doradził...


Wt sty 30, 2007 9:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
A ja sobie myślę, że wiele zależy od tego, jak zinterpretujemy samo słowo "fragment". Ma to być zdanie czy perykopa?

O ile pomysł z opieraniem się na losowym zdaniu mi się w ogóle nie podoba, to z perykopą, czy po prostu jakimś dłuższym fragmentem, sprawa wygląda inaczej. Przynajmniej dla mnie. Osobiście bałabym się mojej interpretacji jednego zdania... Interpretacji dłuższych fragmentów co prawda też się boję, bo zazwyczaj wynika z tego coś trudnego, ale powiedzmy, że nie o to chodzi ;) A tak serio: poświęcenie trzech kwadransów na usłyszenie tego, co Pan Bóg w danym fragmencie do mnie mówi, naprawdę miewa niesamowite skutki :) I wydaje mi się, że jest w miarę wszystko jedno, czy będzie to fragment losowy, czytanie z bieżącego dnia, czy jeszcze jakiś inny. Byleby chcieć usłyszeć i chcieć odpowiedzieć... :)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt sty 30, 2007 12:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Problem w tym, że tutaj chodzi o jakąś konkretną sprawe i przypadkowe otworzenie Pisma na pierwszej lepszej stronie, która to w jakiś cudowny sposób otworzy się nam tak, iż będzie mówić co mamy zrobić.


Wt sty 30, 2007 13:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post 
Zawsze byłam temu przeciwna, ale kiedyś zdarzyła mi się taka właśnie sytuacja.

Byłam w ciąży. Dziecko nie rozwijało się i nic nie skutkowało. Byłam w rozpaczy. Czytałam wtedy codziennuie fragmenty Pisma Św na dany dzień. I akurat wtedy gdy było ze mną tak bardzo źle (dzień wcześniej lekarz wydał wyrok) przeczytałam z czytań na ten właśnie dzień fragment z Izajasza 41, 17- 20.
Cytuj:
17 Nędzni i biedni szukają wody, i nie ma!
Ich język wysechł już z pragnienia.
Ja, Pan, wysłucham ich,
nie opuszczę ich Ja, Bóg Izraela.
18 Każę wytrysnąć strumieniom na nagich wzgórzach
i źródłom wód pośrodku nizin.
Zamienię pustynię na pojezierze,
a wyschniętą ziemię na wodotryski.
19 Na pustyni zasadzę cedry,
akacje, mirty i oliwki;
rozkrzewię na pustkowiu cyprysy,
wiązy i bukszpan obok siebie.
20 Ażeby widzieli i poznali,
rozważyli i pojęli [wszyscy],
że ręka Pańska to uczyniła,
że Święty Izraela tego dokonał.


I wtedy wiedziałam, że to są słowa Boga do mnie, osobiście do mnie.
I Bóg zrobił tak jak mi powiedział.
Nie było to wróżenie sobie z kart Pisma Św. Nie szukałam odpowiedzi, ale ją dostałam, na konkretną sytuację, na konkretny problem.


Wt sty 30, 2007 13:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Cytuj:
Problem w tym, że tutaj chodzi o jakąś konkretną sprawe i przypadkowe otworzenie Pisma na pierwszej lepszej stronie, która to w jakiś cudowny sposób otworzy się nam tak, iż będzie mówić co mamy zrobić.

No, ja rozumiem. I uważam, że dłuższy fragment można pod tym kątem rozpatrywać, można pytać, jak on ma się do naszej sytuacji, co Pan Bóg mówi w odniesieniu do tejże sprawy. Niekoniecznie bezpośrednio ;) W przypadku jednego zdania - tak jak pisałam - po prostu bym się bała. Być może to kwestia mojego otwarcia się na Ducha Świętego, czy może jeszcze czegoś innego, więc innym pójdzie lepiej, ale ja się w takie rzeczy nie bawię...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt sty 30, 2007 13:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Iduodu :)
To właśnie to, o czym mówię :) Dłuższy fragment! Równie dobrze mogłabyś się zatrzymać na zdaniu "Nędzni i biedni szukają wody, i nie ma!"... Nie ma... A ważny jest wydźwięk całego tekstu, nie jednego zdania. Dlatego z uporem maniaka będę trzymała się tego, że losowanie jednego zdania może się skończyć tragicznie. Ważny jest kontekst, całościowa wymowa danego fragmentu...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt sty 30, 2007 13:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
angua według mnie to nie kwestia długości fragmentu. To kwestia znajomości Pisma. Samo dotykanie Biblii nic nie da. Nie chce ograniczać Boga. Ale myśle że jeśli na czymś mamy się skupić to na uświadomieniu sobie czym jest Biblia. Poza całą mistyczną otoczką jest to książka i jak każdą książke trzeba ją czytać. Nie neguje doświadczeń innych ludzki, nie mówie że tak Bóg nie mógł do nich przemówić... Ale nie przypisujemy Biblii znaczenia magicznego, tylko skupmy się na słowu której w niej jest.


Śr sty 31, 2007 15:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post 
Masz rację WIST, Biblię trzeba czytać, regularnie.
Skoro dla nas wierzących, Biblia to list miłosny Boga do człowieka, to wstyd jest go nie przeczytać.
Owszem, czytanie Bilii nie jest łatwe, dlatego pozwolę sobie tutaj na małą reklamę (dla tych, którym trudno się za systematyczne czytanie Biblii trudno zabrać) http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/index.htm


Cz lut 01, 2007 8:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
WIST napisał(a):
angua według mnie to nie kwestia długości fragmentu. To kwestia znajomości Pisma. Samo dotykanie Biblii nic nie da. Nie chce ograniczać Boga. Ale myśle że jeśli na czymś mamy się skupić to na uświadomieniu sobie czym jest Biblia. Poza całą mistyczną otoczką jest to książka i jak każdą książke trzeba ją czytać. Nie neguje doświadczeń innych ludzki, nie mówie że tak Bóg nie mógł do nich przemówić... Ale nie przypisujemy Biblii znaczenia magicznego, tylko skupmy się na słowu której w niej jest.

Owszem :)

Tylko mnie się właśnie wydaje, że szukając tego jednego zdania chcielibyśmy wyciągnąć od Pana Boga prostą, jednoznaczną odpowiedź - i to podejrzanymi, nieco siłowymi nawet, metodami. A wydłużając ten fragment, przenosimy akcent na zgłębianie Słowa, na odnajdywanie odniesień do własnej sytuacji, ale już bez tej, swoistej, brutalności. I dla mnie - tak jak wcześniej pisałam - jest w miarę obojętne, czy będziemy tego fragmentu szukać na oślep, wybierając czytanie z dnia, kierując się intuicją, czy jak tam kto chce. Ważne, żebyśmy wymagając odpowiedzi od Pana Boga, wymagali również od siebie - otwarcia sią na Słowo, stanięcia w prawdzie, gotowości dania odpowiedzi, no i poświęcenia na to czasu. Bo na pewno nie zawsze to Słowo będzie takie jasne już w pierwszej chwili...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Cz lut 01, 2007 10:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Jeśli nie jest to takie jak określiłaś siłowe, nie wymagam że Biblia będzie się otwierać tak jak potrzebuje, tylko jestem gotów na słowo i oczekuje go czytając Pismo, to jest dobre. Im lepiej znam Słowo, tym większa szansa że wręcz nie potrzebuje szukać, bo już to czytałem. Jest coś i szukam odpowiedzi, sięgam tam gdzie wiem że ona może być.


Cz lut 01, 2007 13:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 13, 2007 16:36
Posty: 4
Post wiara
Otwierajmy Biblie jak naj czesciej.ona jest dla nas droga.i powinna byc nia dla kazdego.

_________________
sisunia10


Wt lut 13, 2007 20:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL