Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Mam takie pytanko zwizane z Ewangelią 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2006 6:22
Posty: 2
Post Mam takie pytanko zwizane z Ewangelią
Nie dawno obejrzałem film "Stygmata" i w tym filmie usłyszłem o ewangelii św. Tomasza i nie wiem co mam myśleć na ten temat bo to co tam pisze a raczej cześć rzuca całkiem inne świtło na dzisiejszy kościół


Śr kwi 05, 2006 8:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Ewangelia Tomasza - starożytne pismo zaliczane do apokryfów Nowego Testamentu, powstałe prawdopodobnie między 50 a 140 rokiem n.e. Jego tekst miałby zawierać 114 powiedzeń (agrafa) Jezusa Chrystusa, a domniemanym autorem jest apostoł Tomasz Didymos wspomniany m.in. w Ewangelii Jana 20,24. Inne źródła jako autora podają przedstawiciela sekty gnostyckiej, który użył imienia apostoła, aby nadać wiarygodność swej ewangelii.

Do połowy XX wieku, znane były jedynie fragmenty greckiej wersji tego tekstu, a w 1945 roku w Nag Hammadi odkryto pełny tekst w języku koptyjskim. Ze względu na strukturę spodziewano się, że tekst ten jest poszukiwanym źródłem Q, ale późniejsze badania zanegowały tę tezę. Obecnie uważa się również, że powiedzenie 114 zostało dodane znacznie później.

Ewangelia ta nie została włączona do kanonu Nowego Testamentu między innymi ze względu na pojawiające się w niej motywy panteistyczne i gnostyckie.

Apokryf ten stał się tematem filmu Stygmaty, gdzie jednak został przedstawiony w sposób typowy dla spiskowej teorii dziejów. Pojawia się on również w książce Dana Browna Kod Leonarda da Vinci.


( http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewangelia_Tomasza )


>>>>

Tekst (przetłumaczony na polski) znajdziesz tutaj

Teksty na temat Ewangelii Tomasza znajdziesz również na:
1. http://eliasz.dekalog.pl/goscie/palla/apokryfy.htm
2. http://www.kosciol.pl/content/article/2 ... 294285.htm

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr kwi 05, 2006 9:28
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2006 6:22
Posty: 2
Post hmm
Ale co uważasz na ten temat bez żadnych cytatów tylko sam od siebie


N kwi 09, 2006 8:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Ewangelia Tomasza jest apokryfem, napisanym przez gnostyków, więc nie należy jej treści brać serio.


N kwi 09, 2006 8:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Tekst pochodzi z czasów starożytnych, ale nie należy do ksiąg, które jako katolicy traktujemy jako natchnione. Tekstu nie czytałem (mam zamiar), ale z tego, co się orientuję, są to zapiski, jakby "złote myśli", które autor przypisuje Jezusowi.

Dokument, źródło historyczne. Ale raczej nic więcej.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N kwi 09, 2006 9:15
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
Polecam w związku z tym lekturę: Apokryfy Nowego Testamentu, Ewangelie apokryficzne (cz I), Wydawnictwo WAM, Kraków 2003, s. 180-202. Pozdrawiam. :)

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


N kwi 09, 2006 14:17
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL