Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 17:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 autentyczność Biblii 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post Re: autentyczność Biblii
ateo napisał(a):
Biblia byla pisana przez ludzi, nie przez tzw. boga. Dlatego tyle w niej sprzecznosci i bzdur.


Witaj
Znalazlem ciekawa analize w:http://veritas-forum.conceptforum.net/viewtopic.forum?t=1&start=10
Pozdrowienie


So wrz 02, 2006 16:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post 
to Ja :) napisał(a):
Jak przeczytam te wszystkie wypowiedzi na temat Biblii, w szczególności post veritasa to pojawiło się u mnie nastepujące pytanie: gdzie jest napisane, że Biblia jest księgą historyczną?tylko i wyłącznie historyczną mającą wiernie co do daty w historyczny sposób przedstawiać dzieje ludu wybranego, dzieje chrześcijaństwa?bo wg mnie - nigdzie. Oczywiście w ST wyróżniamy księgi historyczne - są to księgi, które "ukazują przede wszystkim rozłożone w czasie zbawcze interwencje Boga. Tworzą one panoramę dziejów zbawienia i ta panorama rozciąga się od stworzenia świata do czasów poprzedzających przyjście Mesjasza" [z "Jak czytać Pismo Święte?" autora


Po pierwsze ST nie opisuje dziejow chrzescijanstwa. ( przeczytaj ST)
Po drugie przez 1800 lat nam wmawiano ze ST i NT sa ksiegami historycznymi ....powinnas wiec zainteresowac sie historia chrzescijanstwa a nie powtarzac za innymi niebardzo zrozumiale filozofie.
Po trzecie czy nalezy tak bardzo nisko upasc intelektualnie aby czytac ksiazki ktore Ci wyjasnia "Jak czytac ksiazki" ?
Czy czasami nie szukasz ksiazek pod tytulem " Jak zrozumiec ksiazki ktore nauczylam sie czytac czytajac "Jak czytac ksiazki" ???
Do czytania i zrozumienia wystarczy inteligencjia i zdrowy rozsadek.
Przyklad : Ile razy Jehowa stworzyl ziemie i niebo ?
odpowiedz jest prosta:
a) uzywam zdrowego rozsadku --- biore ksiege rodzaju i czytam
b) uzywam mojej inteligencji ----i znajduje dwa stworzenia

odpowiedz: dwa razy Jahwe stworzyl ziemie i niebo
notabene Adama i Ewe tez stworzyl dwa razy.


So wrz 02, 2006 16:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post Re: autentyczność Biblii
Biblia była pisana przez ludzi pod Boskim natchnieniem [/quote]

Wedlug Ciebie Bog natchnol ludzi aby poslugiwali sie legendami sumeryjskimi i babilonskimi aby napisac Ksiege Rodzaju ?

Wedlug Ciebie Bog natchnol ludzi aby opisali ucieczke 2.5 milionow hegrajczykow i 6 milionow sztuk bydla z kraju gdzie zylo tylko 2.8 do 3 milionow ludzi ?

Wedlug Ciebie Bog natchnol ludzi aby napisa NT i ci ludzie nie sa w stanie podac daty urodzenia jego ostatniego syna ???


So wrz 02, 2006 17:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post Re: autentyczność Biblii
krezus napisał(a):
Mam pytanie które od dłuzszego czasu mnie nurtuje jaką mamy pewność że słowa zawarte w Biblii są słowani Jesusa i proroków a nie jakiegoś przypadkowego człowieka żyjacego kilka wieków temu?
Przepraszam jeśli uraziłem czyjeś uczucia religijne, ale w sumie nie mamy w tym temacie 100% pewności. Ktoś może poda mi kilka przykładów na autentyczność tej Ksiegi :czytaj:



Co to znaczy autentyczność tej Ksiegi ?


So wrz 02, 2006 17:09
Zobacz profil
Post 
veritas napisał:
Cytuj:
Po pierwsze ST nie opisuje dziejow chrzescijanstwa. ( przeczytaj ST)
Po drugie przez 1800 lat nam wmawiano ze ST i NT sa ksiegami historycznymi ....powinnas wiec zainteresowac sie historia chrzescijanstwa a nie powtarzac za innymi niebardzo zrozumiale filozofie.
Po trzecie czy nalezy tak bardzo nisko upasc intelektualnie aby czytac ksiazki ktore Ci wyjasnia "Jak czytac ksiazki" ?
Czy czasami nie szukasz ksiazek pod tytulem " Jak zrozumiec ksiazki ktore nauczylam sie czytac czytajac "Jak czytac ksiazki" ?
Do czytania i zrozumienia wystarczy inteligencjia i zdrowy rozsadek.

I: nie pisałes o chrześcijaństwie tylko o zdarezniach ze Starego Testamentu
II: Biblia to nie książka tylko księga; jak by była prosta to nie było by dziedziny "biblistyka"
III: to że dla ciebie nie jest zrozumiałe nie onzacza, że dla innych też
IV: tam jest mowa o teologii a nie o filozfii
V:punkty II, III i IV + cytat pokazują, że ty upadłeś intelektualnie i impikujesz to innym; zreszta ten cytat też pokazuje twoją ignoarancję odnośnie Pisma św.
VI: Rozumiem twoją reakcię - została ona spowodowana słowami z fragmentu "Dziś zatem ustały już spory i nieporozumienia, chyba, że ktoś je złośliwie i przeciw dokonanym ustaleniom nadal podtrzymuje, nie w trosce o prawdę, ale w propagandowym zacietrzewieniu."
VII: Mam nadzieje, że kiedyś uda ci się wyjść poza swoje wąskie horyzonty myślowe.


So wrz 02, 2006 17:14
Post 
o właśnie dałeś kolejny przykład twojej "inteligencji" napisałeś "Co to znaczy autentyczność tej Ksiegi ?" - oto upadek intelektualny: czytać i nawet nie rozumieć co tam pisze, pisać i nawet nie wiedzieć o czym!


So wrz 02, 2006 17:19

Dołączył(a): Pn sie 28, 2006 18:29
Posty: 106
Post 
Dowód na autentyczność (cokolwiek miałoby to znaczyć) Biblii byłby dowodem na istnienie Boga - a dla mnie niepodważalny dowód na istnienie Boga byłby dowodem na jego NIEISTNIENIE. Bo taki dowód zaprzeczyłby sensowi wiary (przypomnijcie sobie scenę z Tomaszem, tym niewiernym). Dlatego sądzę, że Bóg nie dopuści, aby żyjący zdobyli dowód na Jego istnienie. A na temat tych wierzących, którzy starają się w sposób naukowy udowodnić istnienie Boga (np. badaczy Całunu), sądzę, że choć mają dobr eintencje, to ich trud jest daremny. I tak nikogo nie przekonają, bo zawsze znajdzie się ktoś kto niewytłuamczalne wytłuamcyz inaczej 8) No i szacunek należy się KK, że na temat autetyczności tego typu przemdiotów nie zajmuje stanowiska.

_________________
"Pewnego dnia chodząc po górach, dostrzegłem z daleka bestię. Kiedy przybliżyłem się, przekonałem się, że był to człowiek. Stając przed nim zobaczyłem, że jest moim bratem!"

Opowieść tybetańska


So wrz 02, 2006 17:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post 
to Ja :) napisał(a):
o właśnie dałeś kolejny przykład twojej "inteligencji" napisałeś "Co to znaczy autentyczność tej Ksiegi ?" - oto upadek intelektualny: czytać i nawet nie rozumieć co tam pisze, pisać i nawet nie wiedzieć o czym!


Po pierwsze:
Widze ze dla Ciebie jest trodno zrozumiec sens pytania, "Co to znaczy autentyczność tej Ksiegi ?" a wiec tlomacze Ci z polskiego na nasze:
czy chodzi o to ze ksiegi ktorymi dysponujemy dzisiaj przetrwaly 2700 lat bez zmiany tekstow ?
czy chodzi o to ze te ksiegi zawieraja jak to niektorzy nazywaja pierwotne
"natchnienie boskie"
czy te ksiegi przedstawiaja wydazenia autentyczne to znaczy historyczne.

Po drugie:
jestem z Toba w zgodzie jezeli chodzi o "oto upadek intelektualny: czytać i nawet nie rozumieć co tam pisze, pisać i nawet nie wiedzieć o czym! "

Zycze Ci wiec aby ksiazki pod tytulem "jak czytac Ksiegi" i " jak rozumiec przeczytane ksiegi" pozwolily Ci zrozumiec co tam pisze zamiast pisac i nie wiedziec o czym.


So wrz 02, 2006 20:34
Zobacz profil
Post 
i ten twój post pokazał, że masz niewiele wiedzy i nie potrafisz się wysłowić a na dodatek nie umiesz czytać ze zrozumieniem, nie zdziwiłabym się gybyś był tegorocznym maturzystom


So wrz 02, 2006 20:59

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post 
To nie ja pisalem "w historyczny sposób przedstawiać dzieje ludu wybranego, dzieje chrześcijaństwa?bo wg mnie - nigdzie"
to ty to pisalas.


I: nie pisałes o chrześcijaństwie tylko o zdarezniach ze Starego Testamentu

II: Biblia to nie książka tylko księga; jak by była prosta to nie było by dziedziny "biblistyka"

Widze ze twoja znajomosc "ksieg" "biblii" itd jest bardzo skromna
Majac 40 lat praktyki w analizowaniu biblii pozwolilem sobie dac ci mala lekcje:

Slowo Biblia prawdopodibnie zostalo uzyte poraz pierwszy przez Jana Chryzostoma patriarche
Konstantynopola ( 398 - 404 n.e) aby nazwac "swiete ksiegi"

Jezeli chodzi o slowo Bibliia wyraza ono liczbe mnoga a nie jak 99.99 %
wierzacych mysli liczbe pojedyncza.
Oficjalnie slowo "Biblia" zostalo uzyte w IV wieku i okresla zbior ksiag Starego i Nowego testamentu w religii chrzescijanskiej.
pochodzi od greckiego "τὰ βιϐλία (ta biblia)"= ksiegi
Slowo Biblia ( liczba mnoga ) zostala zastapiona nie bardzo wiadomo dlaczego w lacinie na liczbe pojedyncza.


III: to że dla ciebie nie jest zrozumiałe nie onzacza, że dla innych też
Czekam wiec abys wytlomaczyla mi to co nie zrozumialem ...

IV: tam jest mowa o teologii a nie o filozfii

Wytlomacz mi slowo teologia ..i tutaj biore za swiadkow wszystkich
uczestnikow tego forum ze nawet nie wiesz co to slowo znaczy.
Nie mowiac juz o filozofii.

V:punkty II, III i IV + cytat pokazują, że ty upadłeś intelektualnie i impikujesz to innym; zreszta ten cytat też pokazuje twoją ignoarancję odnośnie Pisma św.
Posiadam taka ignorancjie tego co ty nazywasz pismem swietym a ja nazywam literatura zy jestem pewien ze na 10 pytan ktore ci zadam z tej literatury nie bedziesz w stanie odpowiedziec nawet na jedno:
zobaczmy wiec twoja znajomosc i moja ignorancjie.
pytanie: podaj date urodzenia JC ?
VI: Rozumiem twoją reakcię - została ona spowodowana słowami z fragmentu "Dziś zatem ustały już spory i nieporozumienia, chyba, że ktoś je złośliwie i przeciw dokonanym ustaleniom nadal podtrzymuje, nie w trosce o prawdę, ale w propagandowym zacietrzewieniu."

Nie mam zadnego propagandowego zacietrzewienia to nie ja propaguje
mityczne postacie i fantazyjne zdarzenia ...
Ja po prostu czytam i analizuje zdanie po zdaniu bibiile katolicka
ocene analizy zostawiam czytelnikom.

VII: Mam nadzieje, że kiedyś uda ci się wyjść poza swoje wąskie horyzonty myślowe.[/quote]

Wole moje waskie "horyzonty myslowe" niz twoj kompletny brak jakichkolwiek horyzontow .

[i][/i][b][/b][b][/b][b][/b][b][/b][i][u][/u][/i]


So wrz 02, 2006 21:12
Zobacz profil
Post 
Dobrze by było gdybyś cytując czyjeś słowa używał takiej ikonki "Quote".
Cytuj:
To nie ja pisalem "w historyczny sposób przedstawiać dzieje ludu wybranego, dzieje chrześcijaństwa?bo wg mnie - nigdzie"
to ty to pisalas.
nie rozumiem: czego się czepiasz?sam najpierw piszesz o historii a potem innych się czepiasz, że to podjęli (no ale w twoim wieku to raczej zrozumiała...)
twoje słowa po punkcie I i II pokazują, że kompletnie nie zrozumiałeś tego co ja napisałam
Cytuj:
Czekam wiec abys wytlomaczyla mi to co nie zrozumialem ...
mam wyjasniać to co jest jasno i prosto wyjaśnione?! :o
Cytuj:
Wytlomacz mi slowo teologia ..i tutaj biore za swiadkow wszystkich
uczestnikow tego forum ze nawet nie wiesz co to slowo znaczy.
Nie mowiac juz o filozofii.
przecież to ty o fragemncie, gdzie pisze tylko o teologi napisałeś
Cytuj:
powinnas wiec zainteresowac sie historia chrzescijanstwa a nie powtarzac za innymi niebardzo zrozumiale filozofie.
więc kto tu ma problem z pojęciami?!
Cytuj:
Nie mam zadnego propagandowego zacietrzewienia to nie ja propaguje
mityczne postacie i fantazyjne zdarzenia ...
Ja po prostu czytam i analizuje zdanie po zdaniu bibiile katolicka
ocene analizy zostawiam czytelnikom.

tak...analiza polaga na przedstawianiu swojego poglądu.... :roll:
Cytuj:
Trudno abym zrobil mature w wieku 60 lat tym bardziej ze juz zrobilem Politechnike Warszawska.
a to te czasy....no tak....to wszystko tłumaczy
Cytuj:
Poniewaz nie masz nic do powiedzenia poza kilkoma glupotami ...
szkoda, że nie potrafisz obiektywnie spojrzeć na swoją pisanine....a może nawet lepiej bo jeszcze byś zawału dostał (to już ten wiek)


So wrz 02, 2006 21:33

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post 
[quote="to Ja :))[/quote]

Zdejmij ciemne okulary ktore uniemozliwiaja Ci widziec i zobacz forum http://veritas-forum.conceptforum.net/v ... .forum?t=1
temat " Bibliia czyli inteligencjia nabita w butelke"


So wrz 02, 2006 21:41
Zobacz profil
Post 
I: nie nosze ciemnych okularów (jasne światło jeszcze mnie nie razi)
II: przeczytałam i co?z jakiego powodu mam uznać, że masz racje?po prostu dla mnie jesteś jeszcze jednym, który ubzurał sobie, że posiadł o Biblii prawde i tylko prawde; zresztą po tym jak się pochwaliłeś swoim wiekiem to nic dziwnego, że masz taki stosunek do katolicyzmu i kościoła.


So wrz 02, 2006 21:48
Post 
Uwagi prywatne proszę przenieść na PW.


So wrz 02, 2006 21:51

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 22:20
Posty: 41
Post 
Trzy religjie tego samego Boga "Yahve" nienawidza kobiet.
( uwaga Yahve nie jest imieniem ani przymiotnikiemani okolicznikiem
Yahve= Jestem ..to slowo wiec nic nie znaczy)


Kobieta (wedlug tych trzech religii) nie nalezy do rodzaju ludzkiego, niema duszy, i jako wcielenie diabla powinna byc spalona na stosie.
(Konsyl w Macon w 585 roku:gdzie koscol usiluje udowodnic ze kobiety nie sa stworzone przez boga)
Nienawisc dla kobiety, dla ciala kobiety, dla seksu, dla pozadania milosci...
zamiast tego judaism, chrzescijanstwo i islam proponuja:upokorzenie,
posluszenstwo,uleglosc, anioly bez seksu,niewinnosc,cnotliwosc.... ale tylko dla kobiet nie dla mezczyzn.
Ewa symbol zla..kuszacy waz zwraca sie do Ewy ... nie ma sprawy ...wszystkie weze mowia..Ewa kusi Adama.. Ewa symbol pokusy....symbol wygonienia z raju.... rodzaj ludzki,staje sie symbolem chroby rozprzesztrzeniajacej sie seksualnie ....
Kobieta jest symbolem grzechu pierworodnego


N wrz 03, 2006 0:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL