Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Ewangelia na CD 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post Ewangelia na CD
Znani aktorzy czytają Ewangelie w tłumaczeniu Romana Brandstaettera - a także inne księgi Nowego Testamentu. Bo "Ewangelia jest do słuchania, nie do czytania", a wiara rodzi się ze słuchania słowa Bożego...

Więcej na stronie http://www.dobranowina.com/ - więcej czyli między innymi:

Roman Brandstaetter wybitny polski pisarz i poeta, kiedy podjął się swojego tłumaczenia Nowego Testamentu, odkrył po raz kolejny, że Ewangelia w swej pierwotnej wersji była słowem mówionym. Stąd przekład Brandstaettera jest dokonany tzw. sposobem kolometrycznym czyli takim, w którym tłumacz świadomie zachowuje podział wersetów na rytmiczne frazy, które wprost nadają się do recytowania z charakterystycznym żydowskim zaśpiewem. [...]

Tutaj czytają to Słowo znakomici polscy aktorzy: Gustaw Holoubek, Krzysztof Kolberger, Jerzy Zelnik, Jerzy Kiszkis, Jarosław Tyrański. Ewangelia, której zapis foniczny przedstawiamy, kierowany jest szczególnie do osób niewidomych, więźniów, chorych, samotnych…

Kto z nas taki nie jest?



Co myślicie o takiej formie poznawania Słowa Bożego? :)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Pt kwi 07, 2006 1:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Myśle że jest to godne rozważenia :) O ile nie ma w tym błędów


Pt kwi 07, 2006 16:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post Re: Ewangelia na CD
angua napisał(a):
Co myślicie o takiej formie poznawania Słowa Bożego? :)

To znakomity pomysł. Sam subskrybuję, właśnie otrzymałem 5 zestaw (Dzieje Apostolskie, cztery ewangelie były w poprzednich), biblię audio wydawnictwa Tower Press w tłumaczeniu ks. biskupa K.Romaniuka (tzw. warszawsko-praska). Lektorem jest aktor Krzysztof Gordon.
http://www.audiobiblia.pl/

Tego nam brakowało. Brakowało szczególnie dotkliwie ludziom niewidomym lub mającym trudności z czytaniem. Poza tym, słuchać można nie przeszkadzając innym. Domownikom, czy chorym np. w szpitalu.
Ma tylko jedną wadę. Tekst nie wymaga aż takiej jakości jak muzyka. Lepsze byłoby upchnięcie na dvd w skompresowanej formie np. mp3.
Mniej wachlowania płytkami. Jest to szczególnie nieprzyjemne w przypadku ewangelii. Bo je należy traktować łącznie.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pt kwi 07, 2006 20:55
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Poprzednio z pośpiechu nie dodałem czegoś, co właściwie jest oczywiste.

Biblia audio na CD nie zastąpi normalnej książkowej formy.
Jeśli chce się 'studiować' to tylko w formie pisanej. Pomocne mogą być też wydania w formie e-booków (lub podobnych elektronicznych).

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


So kwi 08, 2006 16:30
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
O właśnie. Z jednej strony mam wrażenie, że łatwiej sobie wrzucić którąś księgę do WinAmpa i słuchać, niż otworzyć Biblię, siąść i czytać. Z drugiej - to jest raczej takie oswajanie się tylko, a nie zagłębianie. Ale mogę się mylić, bo to tak teoretycznie czysto. No i nie mam wyrobionego zdania na temat tłumaczenia. Wiem tylko, że do Tysiąclatki jestem przyzwyczajona i nie wiem, czy inne tłumaczenie [właśnie do słuchania, przy czytaniu nie ma takich problemów] by mnie nie drażniło jakoś. Nie wiem...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N kwi 09, 2006 1:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Prawdą jest, że nic nie zastąpi po prostu książki. Cegły, kartek, tekstu. To nie to samo, co wsłuchiwanie się w słowa czytane, to nie to samo co czytanie z monitora.

Mówi to człowiek, który dużo w swoim krótkim życiu czyta :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N kwi 09, 2006 8:50
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Ale ta Ewangelia na CD nie ma zastępować [przynajmniej nam, nie mówię np. o niewidomych] książkowej formy. O czym pisał też Stanisław Adam. Pytanie, czy nie istnieją przypadkiem sytuacje, w których będzie jednak wygodniejsza :)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N kwi 09, 2006 11:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 18, 2006 19:56
Posty: 4
Post 
angua napisał(a):
Pytanie, czy nie istnieją przypadkiem sytuacje, w których będzie jednak wygodniejsza :)


Istnieja.
Po pierwsze primo: w czasie jazdy samochodem w dlugiej trasie.
Po drugie primo gdy nie ma sily na sluchanie. Poczytajcie sobie na www.dobranowina.com co napisal ks. dr Piotr Krakowiak o Ewangelii na CD, ktora została przekazana hopsicjom: "Pacjenci w hospicjum najczęściej nie mogą już czytać, a gruba księga Biblii jest za ciężka dla ich słabnących dłoni. Za to bardzo lubią słuchać..."
Po trzecie primo: posluchajcie co sam Roman Brandstaetter sadzil o języku Biblii - na stronie mozna posluchac wykladu ks.prof Waldemara Chrostowskiego (kto Go nie zna?)
I po czwarte primo: Ewangelia przez 30-40 lat po zmartwychwstaniu byla tylko i wylacznie slowem mowionym. Jak sadzicie - zaszkodzilo to przekazowi? Albo zrozumieniu słowa?

pozdrawiam wszystkich :)


Cz maja 18, 2006 22:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 24, 2006 21:27
Posty: 48
Post 
Kapitalny pomysł. Oczywiście że to nie zastąpi książki jednakże myślę że może to zachęcić ludzi do czytania. Niektórzy gapią sie na grube "Pismo Święte" i im sie odechciewa czytać. Takie CD byłoby bardzo pomocne :-)


Cz maja 25, 2006 0:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL