Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 15, 2024 8:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Kto i dlaczego zabił ananiasza i safirę 
Autor Wiadomość
Post Kto i dlaczego zabił ananiasza i safirę
Przed paroma dniami podczas kolacji w gronie przyjaciół, jeden z nich zwierzył się reszcie, iż trudno mu wierzyć w takiego pana Boga... który zabija za drobne kłamstwo związane z pieniędzmi.
Zapytał, czy mnie łatwo wierzyć w takiego Boga, odparłem że dla mojej wiary, bądź niewiary nie nie ma to żadnego znaczenia.
A dla was?
Jak możecie wierzyć w Boga miłosierdzia, przebaczenia i pokoju, który krótko po swym zmartwychwstaniu zabija dwoje ludzi?

pozdrawiam
scriptor


Wt maja 02, 2006 13:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Scriptor napisał(a):
zabija za drobne kłamstwo związane z pieniędzmi.

Zależy, jak na to spojrzysz. Dla Ciebie - drobne kłamstwo.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Wt maja 02, 2006 13:54
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
A poza tym pytanie: czy za przyczynę sprawczą śmierci Ananiasza i Safiry na podstawie tego opisu (Dz 5, 1-11) faktycznie można uznać Boga? Na pewno grzech staje się tu korzeniem problemu.
Pozdrawiam:)

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Wt maja 02, 2006 22:13
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Wiesz, jeśli on wyszedł z założenia, że Bóg jest winien grzechowi tych ludzi, jako że mógł On grzechowi zapobiec... to do takich wniosków można dojść.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Wt maja 02, 2006 22:56
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So lut 18, 2006 9:57
Posty: 1061
Post 
ToMu napisał(a):
Wiesz, jeśli on wyszedł z założenia, że Bóg jest winien grzechowi tych ludzi, jako że mógł On grzechowi zapobiec... to do takich wniosków można dojść.


No widzisz ToMu, jesli za takie drobiazgi Bóg ich sprzatnał, to 90 % populacji powinno juz byc na tamtym świecie.


Wt maja 02, 2006 23:12
Zobacz profil
Post 
A może zabił ich święty piotr apostoł ??
Mocą ducha świętego...??

"dlaczego umówiliście się, aby wystawić na próbę Ducha Pańskiego? Oto stoją w progu ci,, którzy pochowali twego męża. Wyniosą też ciebie. A ona upadła natychmiast u stup jego i skonała
(...)
Strach wielki ogarnął cały Kościół i wszystkich, którzy o tym słyszeli".

Słyszeli, że duch pański zabił dwoje ludzi czy apostoł piotr mocą ducha pańskiego, mocą ducha zmartwychwstałego baranka pokoju zabił dwoje ludzi ??

Może jakiś teolog mógłby odpowiedziec na to pytanie, albo jakiś egzegeta.


Śr maja 03, 2006 9:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
Scriptor napisał(a):
Słyszeli, że duch pański zabił dwoje ludzi czy apostoł piotr mocą ducha pańskiego, mocą ducha zmartwychwstałego baranka pokoju zabił dwoje ludzi ??

A może grzech ich zabił? A może ten, który się kryje za ich grzechem?

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Śr maja 03, 2006 21:44
Zobacz profil WWW
Post 
Otwarty grzech przeciw Duchowi Świętemu, czyli nie jakiś wynikający ze słabości postępek, ale próba oszukania samego Boga. No i oczywiście co najważniejsze brak pokuty.


Śr maja 03, 2006 22:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 26, 2005 23:58
Posty: 3079
Post 
no i znów zaczęło się łatanie dziur ;)


Śr maja 03, 2006 23:22
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
A może grzech ich zabił? A może ten, który się kryje za ich grzechem?


grzeszę codziennie.... a jakoś mnie nie zabija
więc kto ich zabił?
apostoł piotr, czy duch pański??
(przypominam, że kiedy pisze się w dziejach apostolskich o duchu pańskim, czy o panu - ma się na mysli zmartwychwstałego chrystusa)
więc drodzy katolicy - kto ich zabił- zamordował - duch pański, czy apostoł piotr??
może kiedy poznali swoje bezeceństwo - zabiły ich wyrzuty sumienia i można nazwać to duchowym samobójstwem...
ot poznali, jak zgrzeszyli i umarli w światłości swego doświadczenia i swej świadomości??
no... więc, jak to było... drodzy egzegeci?
[/quote]


Śr maja 03, 2006 23:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
Scriptor, jeśli faktycznie chodzi Ci o egzegezę tego fragmentu, to proponuję przenieść ten temat w dział: Biblia.
Chyba, że nie chodzi o egzegezę... (a na to wydają się wskazywać Twoje wypowiedzi), lecz o szerokie i luźne komentarze.
Strona egzegetyczna problemu wydaje się interesująca.
Pozdrawiam.

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Cz maja 04, 2006 9:46
Zobacz profil WWW
Post 
Scriptorze: poznanie grzechu rodzi pokajanie a nie śmierć. Śmierć rodzi właśnie trwanie w grzechu. Więc na pewno nie było tak jak mówiłeś.
A to "zamordował" to walnąłeś jak łysy grzywką. Bóg jest dawcą i panem życia. suwerennie decyduje jak długo ma żyć który z ludzi, gdy żaden z nich nie zasługuje na nawet chwilę życia.


Cz maja 04, 2006 10:29
Post 
Chodziło o światło prawdy,które przeniknęło ich serca.Świadomość wielkości grzechu była nie do zniesienia dla tych osób i nie przeżyły.Te osoby poprostu przeżyły szok widząc swój grzech.Zresztą tu wchodzę już na głębokie wody.To dla nas tajemnica.Takie przypadki są rzadkością ale bywają.


Cz maja 04, 2006 15:38
Post 
Haunebu- Ananiasz i Safira swój grzech dokładnie zaplanowali.

Grzech Ananiasza i Safiry nie jest zwykłym ludzkim kłamstwem wynikającym z próżności. Łukasz pisze o wystawianiu Boga na próbę. Jest to wyraz braku zaufania do Boga i zamknięcia się na Jego miłość.
Wina małżonków nie polegała na tym, że nie oddali całej należności apostołom - wspólnota dóbr była dobrowolna , ale na kłamstwie wobec apostołów , których inspirował Duch Święty.

Postawa Ananiasza i Safiry stoi w sprzeczności z opisem Kościoła:
- zamiast dzielenia się, wybierają posiadanie,
- zamiast służenia Bogu- oszukują Go,
- zamiast wspólnie z innymi czynić dobro- wybierają i planują współne czynienie zła.

Kara, jaka ich spotyka , ma potwierdzać prawdę, iż nie można szydzić bezkarnie i wystawiać na próbę Boga ani osób, które On ustanowił przywódcami Kościoła. Surowy wymiar kary miał odstraszyć od grzechu.

/ na podstawie przypisów do Biblii Poznańskiej i nowego przekładu NT /


Cz maja 04, 2006 16:12
Post 
Dziękuję użytkownikowi baranek za wypowiedź.Teraz na pewno rozwieją się wszystkie wątpliwości.Danke.


Pt maja 05, 2006 10:32
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL