Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 15:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Boże podobieństwo człowieka w kontekście Rdz 1 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post Boże podobieństwo człowieka w kontekście Rdz 1
Co można powiedzieć o podobieństwie człowieka do Boga w oparciu o Rdz 1? Na czym ono polega w kontekście tego krótkiego fragmentu?

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Wt maja 09, 2006 19:59
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
przede wszystkim podobieństwo Boga i człowieka nie można na podstawie tylko jednej informacji rozpatrywać

jesli idziesz do sklepu kupować szczypiorek to bierzesz od pierwszego lepszego za cenę jaką poda czy szukasz tańszego lub przynajmniej chcesz się zorientowac tak dla satysfakcji wiedzy?

spoko spoko
mamy za soba juz pełno rozważań z tego tematu i dość już posiadamy spory zadsób informacji o tym
szczególnie księża :P

Bóg jest podobny do czlowieka jak wiemy we wszystkim prócz grzechu
a my w stosunku do podobieństwa do Niego jestesmy podobni pod względem tego, iż do dobra przynalezymy a nie do zła
skoro Bóg jest podobny do człowieka we wszystkim prócz grzechu [chodzi o Jezusa] znaczy to ,że mamy starać się byc jak On
mamy wiec działać na polu etycznym tak by być do Niego podobnymi
a więc mamy starać się o tworzenie Królestwa Bożego na ziemi ,wśród nas
bo tak to nazywamy

czyli skuli dla mnie to mamy przyjąć etykę Chrystusowa i nia iść przez życie
tą etyka którą wytworzył KK od podszewki jest etyka łacińkiej cywilizacji [o czym wspominam czasami :P] wiec mamy zyc w tej cywilizacji Milości która KK wytworzył i nadal działa w niej :)

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Wt maja 09, 2006 20:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
Zgadzam się z Tobą Mieszku, ale interesuje mnie kwestia tego typu: czy już na podstawie pierwszego opisu stowarzenia człowieka można wydedukować po części to co powiedziałeś (a także inne sprawy)?;)

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Wt maja 09, 2006 20:25
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Znalazłam taki komentarz o. Salija:
Cytuj:
skorzystajmy z okazji, żeby sobie przypomnieć, jak ważne prawdy przekazuje nam ten pozornie naiwny opis stworzenia człowieka, jaki znajduje się w Piśmie Świętym. Otóż zupełnie rewolucyjna, w porównaniu do różnych mitów pogańskich, jest tu prawda, że stworzeniem człowieka zajął się sam Bóg. Przypomnijmy sobie mnogość mitów greckich o początkach człowieka, a w żadnym z nich ludzie nie odważali się nawet pomyśleć o tym, że sam Bóg najwyższy mógłby postanowić nasze pojawienie się na tym świecie. Pierwszego człowieka ukształtował - według jednego mitu - Hefajstos, według innego - Prometeusz. Według jeszcze innego mitu pierwsi ludzie urodzili się z kamieni, jakie rzucali za siebie tytani Deukalion i Pyrra. Istnieje nawet taki szczególnie pesymistyczny mit, według którego pierwsi ludzie wyrośli z zasadzonych w ziemi zębów smoka, czyli z czegoś najbardziej odrażającego co się da pomyśleć.

Tymczasem biblijny opis stworzenia człowieka przeniknięty jest dogmatem, że człowiek jest tym Bożym stworzeniem, na którym spoczęła szczególna miłość Boga. Opis przekazuje nam to w ten sposób, że nie tylko sam Bóg powołał człowieka do istnienia, ale jego stworzeniu poświęcił szczególnie wiele uwagi. Co więcej, w tym pozornie naiwnym opisie znalazł się głęboki teologicznie przekaz, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo samego Boga.

Jeszcze więcej odsłonił nam ten prosty tekst biblijny, kiedy bibliści odkryli jego odniesienia do babilońskiego mitu o powstaniu człowieka. Mianowicie według poematu "Enuma Elisz" pierwsi ludzie zostali ukształtowani z krwi sprzyjającego smokowi Tiamat boga Kingu (według innej wersji, z gliny zmieszanej z krwią tego boga). Od razu widzimy skrajnie pesymistyczną ideę tego mitu: ludzie to takie nieszczęsne istoty, które już od samego początku są przeniknięte ciemnością i chaosem. Myślę, że teoria ewolucyjnego pochodzenia człowieka, jeśli ją połączyć z materialistycznym dogmatem o rzekomo czysto zwierzęcej naturze człowieka, ma sporo pokrewieństwa z tym babilońskim mitem. W innym języku wyraża to samo przeświadczenie, jakoby niemoralność i duchowy chaos były w człowieku pierwotne w stosunku do tego wszystkiego, co w naszym własnym człowieczeństwie uważamy za najcenniejsze.

Jakżeż jasna i radosna jest na tle mitu babilońskiego prawda biblijna: Sam Bóg stworzył człowieka! A stworzył dlatego, że chciał nam udzielić podobieństwa do samego Siebie! Kiedy zaś stworzył, nie miał najmniejszej wątpliwości, że "wszystko, co uczynił, było bardzo dobre" (Rdz 1,31)! Z ręki Stwórcy człowiek wyszedł bowiem jako święty i bezgrzeszny, grzech pojawił się w nas dopiero później, z naszej winy, choć nie bez wpływu grzechu popełnionego w świecie stworzeń wyższych od człowieka (Rdz 3,1-6).

Obraz Boga lepiącego człowieka z gliny wydaje się wielu ludziom naiwny. A oto jakie głębie dostrzegł w tym obrazie święty Ireneusz (w roku mniej więcej 180!): "Bóg ukształtował człowieka własnymi rękami, to znaczy przez Syna i Ducha Świętego... i wycisnął na ukształtowanym ciele własną formę, w taki sposób, aby nawet to, co widzialne, miało Boski kształt". Ręce Boga to sam Syn Jednorodzony i Duch Święty! Stworzenie człowieka było dziełem całej Trójcy Świętej ! Bardzo dobrze, że ta niesamowicie głęboka wypowiedź znalazła się w Katechizmie Jana Pawła II (nr 704).

Natomiast ten szczegół opisu biblijnego, że człowiek został ukształtowany z ziemi, przypominał nauczycielom Kościoła, że człowiek jest częścią przyrody i jako taki został szczególnie wezwany do tego, żeby być kapłanem wszystkich stworzeń nierozumnych, powołanym do oddawania Bogu chwały w imieniu całej ziemi i wręcz całego kosmosu. Zarazem Ojcowie Kościoła wciąż przypominali o tym, że człowiek jest kimś więcej niż częścią przyrody, bo przecież w glinę jego ciała sam Bóg tchnął ducha.

Stąd: http://www.nonpossumus.pl/biblioteka/ja ... ara/28.php

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt maja 09, 2006 23:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
Dzięki Jo_tka. To już coś. Chociaż ten fragment wypowiedzi o. Salija dotyka pod koniec drugiego opisu stworzenia człowieka (a o ten mi akurat nie chodziło).
Wniosek z Twojej lektury międzi innymi taki (w związku z tematem): Podobieństwo człowieka do Boga przejawiało się w jego świętości.
No cóż, na razie tylko ten jeden wniosek mi się nasuwa;)
Może jeszcze coś więcej?
Pozdrawiam:)

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Śr maja 10, 2006 20:35
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Podobieństwo:

Człowiek tak jak Bóg potrafi tworzyć (chociaz nie potrafi tworzyć z niczego) - wymyślać nowe rzeczy. Dla odróżnienia diabeł tej umiejętności nie ma i robi same karykatury:

- satanizm jest zaprzeczeniem chrześcijaństwa
- Bóg mówi: seks między męzczyzną a kobietą w małżeństwie, diabeł: homoseksualizm i rozwiązłośc
- Jezus jest "lwem Judy", diabeł "krąży jak lew ryczący" (1 Piotra 5,8)
- itd...


Pn maja 15, 2006 14:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
"Chrześcijaninie", czy możesz mi powiedzieć na jakiej podstawie wyciągnąłeś takie wnioski z opisu zawartego w Rdz 1. Przyznam, że dla mnie jest to trochę zagadkowe, chociaż zgadzam się w większej części z Twymi wnioskami.
Twoja wypowiedź raczej wydaje się odnosić do 2 rozdziału Rdz.
Pozdrawiam.

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Pn maja 15, 2006 19:27
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL