Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Śmierć Apostołów? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post Śmierć Apostołów?
Co można sądzić o wypowiedzi Tomasza w kontekście śmierci Łazarza? W J 11, 16 mówi tak: "Na to Tomasz zwany Didymos, rzekł do współuczniów: 'Chodźmy i my, aby razem z Nim umrzeć'?"
Pozdrawiam.

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Wt maja 09, 2006 20:05
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Nie doszukiwalabym sie tu niczego innego niz jest to powiedziane w Ewangelii. Jezus narazil sie starszyznie zydowskiej i Jego jawne pojawienie sie w miescie moze byc tragiczne w skutkach, o czym zreszta sw. Jan pisze w rozdziale siodmym. Slowa Tomasza sa dla mnie swiadectwem jego milosci, wiernosci Jezusowi i gotowosci pojscia za Nim nawet na smierc. Tak samo jak Piotr, ktory na pewno szczerze zapewnial, ze "chocby mi przyszlo umrzec z Toba, nigdy nie wypre sie Ciebie." I nie ma tu chyba nic do rzeczy fakt, ze pozniej Apostolowie po ludzku sie przestraszyli.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Wt maja 09, 2006 21:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
Pędziwiatr, mówiąc o "mieście" miałeś na myśli Betsaidę, czy Jerozolimę? Bo nie wiem, czy można się posunąć do takiej interpretacji, że:
Jego (tj. Jezusa) jawne pojawienie sie w mieście (tzn. w Betsaidzie) może być tragiczne w skutkach ;) (chociaż na podstawie J 7, 1 wydaje się realne)?
Pozdrawiam.

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Śr maja 10, 2006 20:43
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Oczywiscie, chodzilo o Jerozolime. Sw. Jan mowi o trzykrotnym pobycie Jezusa w Jerozolimie, dlatego Jezus jest znany w kregach faryzeuszow. Na wiesc o smierci Lazarza Jezus nie udal sie do Betsaidy nad Morzem Galilejskim lecz do Betanii, ktora lezala na wschodnim zboczu Gory Oliwnej i "byla oddalona od Jerozolimy okolo pietnastu stadiow (1 stadion = 185 m) czyli niecale 3 km od Jerozolimy. Tak wiec przyznasz, ze Apostolowie mogli byc zaniepokojeni decyzja Jezusa.
Pozdrawiam :)

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Śr maja 10, 2006 22:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
Masz rację, co miała Betsaida do Betanii ;) Myślę, że odpowiedź w temacie - niby udzielona. Ale...
Wg Leksykonu Biblijnego wydanego w Vocatio można też przeczytać tak:
"Według Jana 1, 28 Betania musiała leżeć na wschód od Jordanu, co potwierdza J 3, 26; 10, 40. Tu także nad Jordanem przez pewien czas działał Jezus (J 3, 22; 4, 1.2), a Jan Chrzciciel wówczas chrzcił gdzie indziej (J 3, 23). Od Orygenesa często utożsamia się Betanię z Betabarą, którą to nazwę nosił bród przez Jordan, w pobliżu miejsca chrztu Jezusa.. Tradycja każe szukać tego miejsca, prawdopodobnie słusznie, na wysokości Jerycha, w Wadi el-Charrar. Jednak najstarszy i także wiarygodny przekaz pisany wskazuje, że Betania i Betaraba nie mogą być utożsamiane. Synoptycy wyraźnie piszą, że chrzest Jezusa odbył się w południowej części doliny Jordanu. Z J 1-2 i 10-11 wynika, że Betanii trzeba szukać bliżej Galilei niż Judei. Najprawdopodobniej leżała w krainie Batanei (gr. Batanaia), tzn. starotestamentowego Baszanu. Batanea leży w północnej Transjordanii i należała do tetrarchii Filipa ... "
A to wydaje się być już całkiem blisko Betsaidy ;) , która w moim myśleniu mogłaby być tym znaczącym miastem Pędziwietrze (hehe). W taki sposób pogmatwałem...
A wracając do nazw. Może Pędziwietrze podpowiedziała byś jeszcze jak rozumieć nazwę Betania? Dom ubogich (dom biednych), czy dom Ananiasza?
Pozdrawiam. I przepraszam za ten pierwszy teścik :)[/i]

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Śr maja 10, 2006 23:24
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Niestety, nie znam jezykow Biblijnych. Catholic Encyclopedia tlumaczy nazwe jako "dom ubostwa, nieszczescia".
Cytuj:
The most accepted etymology of the name is Beit-æAniaæ, "House of Misery". The Talmud derives the name from Beit-Hine, or Betæuni, "House of Dates". The modern name of the village is el-æAzariye, so called from the memory of Lazarus. The initial letter of the name Lazarus is elided in Arabic after the l of the article.

The House of Dates z angielskiego moze oznaczac dom palm daktylowych lub dom spotkan, ale do tego rowniez trzeba znac wspomniane jezyki, wiec nie umiem Ci odpowiedziec. :)

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Śr maja 10, 2006 23:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL