Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:10



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ] 
 Czy Judasz przyjął Komunię ? 
Autor Wiadomość
Post Czy Judasz przyjął Komunię ?
Wątek wydzielony z tematu:
viewtopic.php?t=6847&postdays=0&postorder=asc&start=0
baranek


Atimeres napisał(a):
Berea napisał(a):
Pan Bóg nie mieszka w budynkach ręką ludzką budowanych, więc po co ten przepych? Można estetycznie, ładnie i skromnie. Panu Bogu złocenia potrzebne są jak dziura w moście
No, tak mówią jehowici. Nadto tak mówił jeden z uczniów Jezusa. Który? Bardzo się gorszył, ze te trzysta denarów mozna by drogo sprzedać i dac "ubogim"...


Hehe - tenże sam uczeń jest znany również z tego, że wyszedł z pierwszej Mszy świętej zaraz po przyjęciu Komunii świętej, a przed błogosławieńtwem i rozesłaniem :)


Wt maja 23, 2006 13:51

Dołączył(a): N kwi 30, 2006 14:28
Posty: 115
Post 
Dextimus napisał(a):
Atimeres napisał(a):
Berea napisał(a):
Pan Bóg nie mieszka w budynkach ręką ludzką budowanych, więc po co ten przepych? Można estetycznie, ładnie i skromnie. Panu Bogu złocenia potrzebne są jak dziura w moście
No, tak mówią jehowici. Nadto tak mówił jeden z uczniów Jezusa. Który? Bardzo się gorszył, ze te trzysta denarów mozna by drogo sprzedać i dac "ubogim"...


Hehe - tenże sam uczeń jest znany również z tego, że wyszedł z pierwszej Mszy świętej zaraz po przyjęciu Komunii świętej, a przed błogosławieńtwem i rozesłaniem :)

Jesli tak mowia Jehowici, to maja przeciez racje. Tak tez mowil sw. Szczepan i sw. Pawel i in. Przy okazji: Judasz nie bral udzialu w Mszy sw., bo takiej wowczas nie bylo; on uczestniczyl w Pamiatce Paschalnej.

_________________
Milujcie prawde i pokoj (Zach. 8:19b)


Śr maja 24, 2006 20:23
Zobacz profil
Post 
Jeśli chodzi o pytanie, czy Judasz przyjął I Komunię- pojawiło się kiedyś takie samo w Konkursie biblijnym. Pozwolę sobie przytoczyć moją odpowiedź :)


Mogę powtórzyć za o. Jackiem Salijem: Nie wiadomo, czy Judasz przyjął Komunię Świętą.
Pewne jest, że Judasz brał udział w Ostatniej Wieczerzy .
U Marka zapowiedź zdrady poprzedza fakt ustanowienia Eucharystii:
/ (18) A gdy zajęli miejsca i jedli, Jezus rzekł: Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was Mnie zdradzi, ten, który je ze Mną. (19) Zaczęli się smucić i pytać jeden po drugim: Czyżbym ja? (20) On im rzekł: Jeden z Dwunastu, ten, który ze Mną rękę zanurza w misie. (21) Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził. (22) A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: Bierzcie, to jest Ciało moje. (23) Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. (24) I rzekł do nich: To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. ( Mk 14,18-24) /
Ten tekst wskazuje na fakt przyjęcia Komunii przez Judasza- świadczy o tym stwierdzenie, iż wszyscy pili krew pańską. Oczywiście, mogliby to być wszyscy obecni- jednak Marek nie wspomina o wyjściu Judasza po ujawnieniu go jako zdrajcy. Dopiero po porównaniu tego tekstu z tekstem św. Jana możemy przyjąć , iż wszyscy znaczy : wszyscy obecni w danej chwili , czyli bez Judasza - a zatem lektura św. Marka w oderwaniu od innych Ewangelii mogłaby wskazywać na Komunię Judasza , natomiast w powiązaniu z Ewangelią św. Jana na nią nie wskazuje.
Podobną sytuację mamy u św. Mateusza:
/(20) Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu <uczniami>. (21) A gdy jedli, rzekł: Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was mnie zdradzi. (22) Bardzo tym zasmuceni zaczęli pytać jeden przez drugiego: Chyba nie ja, Panie? (23) On zaś odpowiedział: Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. (24) Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził. (25) Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: Czy nie ja, Rabbi? Odpowiedział mu: Tak jest, ty. (26) A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje. (27) Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: Pijcie z niego wszyscy, (28) bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów.(Mt 26,20-28)/
Także tutaj Komunię otrzymują wszyscy- pytanie tylko czy wszyscy=12, czy wszyscy obecni . Za tą drugą wersją przemawia fakt, iż Judasz przyszedł z osobami mającymi pojmać Jezusa, a nie wyszedł im naprzeciw idąc z Jezusem – czyli musiał wyjść wcześniej:
/ (47) Gdy On jeszcze mówił, oto nadszedł Judasz, jeden z Dwunastu, a z nim wielka zgraja z mieczami i kijami, od arcykapłanów i starszych ludu. ( Mt 26,47)/

natomiast u Łukasza ujawnienie zdrajcy następuje po ustanowieniu Eucharystii:
/ (14) A gdy nadeszła pora, zajął miejsce u stołu i Apostołowie z Nim. (15) Wtedy rzekł do nich: Gorąco pragnąłem spożyć Paschę z wami, zanim będę cierpiał. (16) Albowiem powiadam wam: Już jej spożywać nie będę, aż się spełni w królestwie Bożym. (17) Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie rzekł: Weźcie go i podzielcie między siebie; (18) albowiem powiadam wam: odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu, aż przyjdzie królestwo Boże. (19) Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę! (20) Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana. (21) Lecz oto ręka mojego zdrajcy jest ze Mną na stole. (22) Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi według tego, jak jest postanowione, lecz biada temu człowiekowi, przez którego będzie wydany. (23) A oni zaczęli wypytywać jeden drugiego, kto by mógł spośród nich to uczynić. ( Łk 22,14-23/
Zatem z Ewangelii Łukasza mogłoby wynikać, iż Judasz przyjął Komunię – ale też niekoniecznie – podczas Eucharystii także nie wszyscy obecni przyjmują Komunię, a wszyscy są obecni podczas konsekracji. Niemniej jednak jest to jedyny z synoptyków, którego słowa – kolejność wydarzeń- mogłyby wskazywać na możliwość przyjęcia Komunii przez Judasza.
Jan nie mówi o ustanowieniu tego sakramentu, natomiast dokładnie opisuje moment zdrady (J 13, 21-30). Jednak jak zaznacza to w swojej książce „Najtrudniejsze stronnice Biblii” Zenon Ziółkowski trudność tego faktu zaczyna się po spostrzeżeniu, iż u synoptyków nie ma mowy o wyjściu jest ono tylko u Jana.
Ojcowie Kościoła z początku stawali na stanowisku, że Judasz w pełni uczestniczył w Eucharystycznej Uczcie lecz te stanowisko burzy dziś współczesna Egzegeza oparta o sprawozdanie Jana (który uczestniczył w osobiście w tej Wieczerzy) i dogłębne badania tradycji Judaistycznych.
Ewangelista pisze , iż Judasz przyjął z rąk Jezusa kawałek chleba umoczony w winie i zjadł go.
/(26) Jezus odparł: To ten, dla którego umaczam kawałek /chleba/, i podam mu Umoczywszy więc kawałek /chleba/, wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty (27) A po spożyciu kawałka /chleba/ wszedł w niego szatan. Jezus zaś rzekł do niego: Co chcesz czynić, czyń prędzej. (28) Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział. (29) Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: Zakup, czego nam potrzeba na święto, albo żeby dał coś ubogim. (30) A on po spożyciu kawałka /chleba/ zaraz wyszedł. A była noc. ( J 13,26-30 )/
Wydarzenie to miało miejsce podczas Ostatniej Wieczerzy, jednak nie wiemy, czy przed czy po ustanowieniu Eucharystii. Można przypuszczać, iż ustanowienie Eucharystii nie nastąpiło na początku wieczerzy , więc mógł to być zwykły chleb.

I na koniec refleksja : Św. Jan Chryzostom z całą mocą nawoływał wiernych: « Również ja podnoszę głos, proszę, błagam i zaklinam, aby nie zbliżać się do tego świętego Stołu z nieczystym i skażonym sumieniem. Takie przystępowanie, nawet jeśli tysiąc razy dotykamy Ciała Pana, nigdy nie będzie mogło się nazywać komunią, lecz wyrokiem, niepokojem i powiększeniem kary » (por. Ecclesia de Eucharystia, 36). Czy zatem Judasz – nawet gdyby przyjął Ciało i Krew Chrystusa mając nieczyste sumienie - przyjąłby Komunię – zjednoczenie- czy też raczej wyrok ?

P.S. - Ostatnia wieczerza była I Eucharystią - podczas niej Eucharystia została ustanowiona i po raz pierwszy sprawowana.


Śr maja 24, 2006 23:43

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post Re: Czy Judasz przyjął Komunię ?
Dextimus napisał(a):
[color=blue]No, tak mówią jehowici. Nadto tak mówił jeden z uczniów Jezusa. Który? Bardzo się gorszył, ze te trzysta denarów mozna by drogo sprzedać i dac "ubogim"...


Heh! Sprzedać TE TRZYSTA DENARÓW? To ja sie pytam:
- w jakim kantorze?
- po jakim kursie?
- na jaką walutę je wymienić?

:D :D :D

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Cz maja 25, 2006 0:13
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2023 9:49
Posty: 1
Post Re: Czy Judasz przyjął Komunię ?
Haereticus napisał(a):
Dextimus napisał(a):
No, tak mówią jehowici. Nadto tak mówił jeden z uczniów Jezusa. Który? Bardzo się gorszył, ze te trzysta denarów mozna by drogo sprzedać i dac "ubogim"...chat gpt login


Heh! Sprzedać TE TRZYSTA DENARÓW? To ja sie pytam:
- w jakim kantorze?
- po jakim kursie?
- na jaką walutę je wymienić?

:D :D :D

The author's writing style is so engaging and interesting. I found myself wanting to keep reading even after I finished the article.


Śr kwi 05, 2023 9:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL