Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 ilu było Adamów? 
Autor Wiadomość
Post ilu było Adamów?
Na tym forum padło stwierdzenie, że słowo "Adam" z Księgi Rodzaju nie oznacza jednego, konkretnego człowieka, lecz grupę ludzi.

Taki pogląd został potępiony w encyklice Humani Generis Piusa XII:

Cytuj:
Jeśli zaś chodzi o inna hipotezę, mianowicie poligenizm, to synowie Kościoła wcale już nie mają podobnej wolności. Nie wolno bowiem wiernym przyjmować opinii, której zwolennicy twierdzą, że po Adamie istnieli na ziemi ludzie nie pochodzący od niego, jako prarodzica, drogą naturalnego rozmnażania się, [b]lub że Adam oznacza pewną liczbę prarodziców.[/bb] Okaże się bowiem całkiem niemożliwe, jakby się dało pogodzić taką teorię z nauką źródeł prawdy Objawionej i dokumentów Kościoła Nauczającego o grzechu pierworodnym, który pochodzi z grzechu rzeczywiście popełnionego przez jednego Adama i przeszczepiany rodzeniem na wszystkich jest zarazem wrodzonym grzechem własnym każdego człowieka (Rz 5, 12 –19, Sobór Trydencki, seria V, kan. 1-4).


Pytanie do Forumowiczów: czy ktoś anulował tę encyklikę? A może jest jakieś nowsze nauczanie Kościoła na temat ilości Adamów?


Pn lip 24, 2006 11:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
widze, ze pijesz do mnie :)
jesli KK napisał tak to powinieneś mi o tym powiedzieć
ale i tak się dowiedziałem jak widać


info takie otrzymałem na lekcjach religii w szkole
gdy padł taki temat to było takie wytłumaczenie które zapamiętałem
hmm
dziwne :)

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Pn lip 24, 2006 19:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
ale czekaj pisze "po Adamie" a nie przed Adamem hehe
czyli wsio jest w porzadeczku :)

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Pn lip 24, 2006 19:14
Zobacz profil
Post 
Mieszek napisał(a):
ale czekaj pisze "po Adamie" a nie przed Adamem hehe
czyli wsio jest w porzadeczku :)


Ale potępiono pogląd, że "że Adam oznacza pewną liczbę prarodziców"


Pn lip 24, 2006 19:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
prarodzic Adam jeden oki
genetyka nawet o tym zaświadczyła już bo wykryto jakis defekt który występuje u ludzi bardzo wielu
co do innych małpokształtnych to nie musieli być Adamem a nawet nim nie byli
nie dostąpili zaszczytu bycia naszym przodkiem i wykorkowali najwidoczniej w ciągu tych khe osmiuset lat życia Adama :)
lub po prostu nie można ich zaliczyc do myślących ;)

wystąpienie po adamie Adamów?
nie było o tym mowy
Adam oznacza pierwszego
nie może byc dwóch pierwszych no chyba, że sa homoniewiadomo i zrobia cos z użytkiem probówki
ale to juz w naszych czasach i raczej nie ma mowy by zostali pierwszymi ;)

moje słowa wcale nie sa w konflikcie jak się okazuje z tym tekstem co podałeś
ani słowa księdza który powiedział to na religii

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Pn lip 24, 2006 22:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 23, 2006 12:06
Posty: 51
Post Re: ilu było Adamów?
Cytuj:
Na tym forum padło stwierdzenie, że słowo "Adam" z Księgi Rodzaju nie oznacza jednego, konkretnego człowieka, lecz grupę ludzi.

Taki pogląd został potępiony w encyklice Humani Generis Piusa XII:

Jeśli zaś chodzi o inna hipotezę, mianowicie poligenizm, to synowie Kościoła wcale już nie mają podobnej wolności. Nie wolno bowiem wiernym przyjmować opinii, której zwolennicy twierdzą, że po Adamie istnieli na ziemi ludzie nie pochodzący od niego, jako prarodzica, drogą naturalnego rozmnażania się, [b]lub że Adam oznacza pewną liczbę prarodziców.[/bb] Okaże się bowiem całkiem niemożliwe, jakby się dało pogodzić taką teorię z nauką źródeł prawdy Objawionej i dokumentów Kościoła Nauczającego o grzechu pierworodnym, który pochodzi z grzechu rzeczywiście popełnionego przez jednego Adama i przeszczepiany rodzeniem na wszystkich jest zarazem wrodzonym grzechem własnym każdego człowieka (Rz 5, 12 –19, Sobór Trydencki, seria V, kan. 1-4).

Pytanie do Forumowiczów: czy ktoś anulował tę encyklikę? A może jest jakieś nowsze nauczanie Kościoła na temat ilości Adamów?



O anulowaniu nic nie słyszałam. Kościół wycofywałał się z poligenizmu. Czy to znaczy, że jednak wcześniej podzielał pogląd, że rodzaj ludzki pochodzi od wielu par?

W tym fragmencie nie jest odrzucony monogenizm.... Zdaje się, że ten pogląd trwa w Kościele do dziś. „Adam” nie oznacza pewnej liczby prarodziców. „Adam” oznacza co najwyżej dwoje. Teraz chyba „Adam” nie jest ojcem. Teraz „Adam” jest bardziej mężem i żoną . A jeśli tak, to skąd jest grzech? Czy można mówić, że popełniają go wszyscy?

Poligenizmu nie udało się pogodzić z nauką o grzechu pierworodnym. Przecież grzech pierworodny zawsze dotyczy kogoś drugiego. Nie jest tylko grzechem własnym człowieka, indywidualnym.

_________________
Ale


Cz sie 03, 2006 12:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 23, 2006 12:06
Posty: 51
Post 
Cytuj:
wystąpienie po adamie Adamów?
nie było o tym mowy
Adam oznacza pierwszego
nie może byc dwóch pierwszych no chyba, że sa homoniewiadomo i zrobia cos z użytkiem probówki
ale to juz w naszych czasach i raczej nie ma mowy by zostali pierwszymi ;)

moje słowa wcale nie sa w konflikcie jak się okazuje z tym tekstem co podałeś
ani słowa księdza który powiedział to na religii


Zgadzam się, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, ze jedność pochodzi od jednej Istoty :).

_________________
Ale


Cz sie 03, 2006 12:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post Re: ilu było Adamów?
Tomek Torquemada napisał(a):
Pytanie do Forumowiczów: czy ktoś anulował tę encyklikę? A może jest jakieś nowsze nauczanie Kościoła na temat ilości Adamów?

O ile mi wiadomo obecnie Adam jest w ogóle uznawany za postać mitologiczną, a nie rzeczywistą. Gdyby Kościół uparcie trzymał się tego, że ludzie zostali stworzeni te kilka tysięcy lat temu i pochodzą od ulepionego z ziemi człowieka o imieniu Adam, po prostu by się ośmieszył.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Cz sie 03, 2006 18:27
Zobacz profil
Post Re: ilu było Adamów?
Incognito napisał(a):
Tomek Torquemada napisał(a):
Pytanie do Forumowiczów: czy ktoś anulował tę encyklikę? A może jest jakieś nowsze nauczanie Kościoła na temat ilości Adamów?

O ile mi wiadomo obecnie Adam jest w ogóle uznawany za postać mitologiczną, a nie rzeczywistą. Gdyby Kościół uparcie trzymał się tego, że ludzie zostali stworzeni te kilka tysięcy lat temu i pochodzą od ulepionego z ziemi człowieka o imieniu Adam, po prostu by się ośmieszył.


Czy możesz to podeprzeć dokumentami Magisterium Kościoła nowszymi niż cytowana przeze mnie encyklika?


Cz sie 03, 2006 18:31

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Nie. Stwierdzenie to czytałem kilka razy podczas dyskusji o stworzeniu świata, nie szukałem go w dokumentach bo nigdy nie tego nie potrzebowałem - to, że biblijny opis stworzenia nie jest prawdziwy/dosłowny, jest dla mnie tak oczywiste, jak to, że nad chmurami nie jest Niebo ze świętymi tylko przestrzeń kosmiczna. Dlatego właśnie użyłem słów "o ile mi wiadomo" a nie "Jest tak, że"- być może wprowadzono mnie kiedyś w błąd, ale obecnie jest to dla mnie bez znaczenia bo żaden dokument kościelny nie sprawiłby że uwierzyłbym w stworzenie świata te 6000 tys. lat temu jak opisuje Biblia.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Cz sie 03, 2006 18:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 23, 2006 12:06
Posty: 51
Post 
Nie ma probliema :) . Odpowiednie fragmenty są (i w necie). Podaję:

Benedykt XVI, „Deus caritas est”:

11. Biblijna opowieść o stworzeniu mówi o samotności pierwszego człowieka, Adama, któremu Bóg chce dać stosowną pomoc. Żadne ze stworzeń nie może być dla człowieka pomocą, jakiej potrzebuje, chociaż sam dał nazwę wszystkim dzikim zwierzętom i ptakom, włączając je w ten sposób w kontekst swojego życia. Tak więc Bóg stwarza kobietę z żebra mężczyzny, i Adam znajduje pomoc, jakiej potrzebuje: « Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała! » (Rdz 2, 23). Można zobaczyć na tle tego opowiadania idee występujące, na przykład, w micie opowiedzianym przez Platona, według którego człowiek pierwotnie miał kształt kuli, co oznacza, że sam w sobie był kompletny i samowystarczalny. Ale karząc go za pychę, Zeus go przepołowił i teraz nieustannie poszukuje swej drugiej połowy i dąży ku niej, aby odzyskać pełnię.[8] W przekazie biblijnym nie ma mowy o karze; jednak myśl, że człowiek jest w jakiś sposób niekompletny, że ze swej natury dąży do znalezienia w drugim dopełnienia swej całości; że tylko w zjednoczeniu mężczyzny i kobiety człowiek może stać się « kompletny », ta idea jest bez wątpienia obecna. I tak przekaz biblijny zamyka się proroctwem dotyczącym Adama: « Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem » (Rdz 2, 24).

Jan Paweł II, „List do kobiet” (1995 VII):

Księga Rodzaju mówi o stworzeniu w sposób zwięzły, językiem poetycznym i symbolicznym, ale głęboko prawdziwym: „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę” ( Rdz 1, 27).

Jan Paweł II, „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”:

Można powiedzieć, iż analiza pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju zmusza nas niejako do rekonstrukcji elementów pierwotnego doświadczenia człowieka. Pod tym względem tekst jahwistyczny stanowi szczególne źródło, ze względu na swój charakter (por. "Drugi opis tworzenia człowieka"). Mówiąc o pierwotności ludzkich doświadczeń, mamy na myśli nie tyle ich oddalenie w czasie, ile raczej ich podstawowe znaczenie. Nie chodzi więc przede wszystkim o to, że doświadczenia owe należą o prehistorii człowieka (do jego “teologicznej prehistorii"), ale o to, że tkwią stale u korzenia wszystkich ludzkich doświadczeń.

Jan Paweł II, „Ewangelim Vitae”:

Tak więc w akcie rodzenia, w którym rodzice przekazują życie dziecku, zostaje też przekazanydzięki stworzeniu nieśmiertelnej duszy32 — obraz i podobieństwo samego Boga. Taki jest sens słów, które rozpoczynają „rodowód potomków Adama”: „Gdy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boga stworzył go; stworzył mężczyznę i niewiastę, pobłogosławił ich i dał im nazwę «ludzie», wtedy gdy ich stworzył. Gdy Adam miał sto trzydzieści lat, urodził mu się syn, podobny do niego jako jego obraz, i dał mu na imię Set” (Rdz 5, 1-3).

Jeden może pochodzić od jednego. Jeden nie może pochodzić od więcej niż dwojga. W:
Listy św. Pawła 1 Kor 15, 45-48 i Rz 5, 12-19

PAP:
Podczas sympozjum w Genui na temat rodziny w trzecim tysiącleciu kardynał Bertone powiedział: Polski papież podczas spotkań z kardynałem Josephem Ratzingerem oraz ze mną poruszał kwestię prawa naturalnego i zamierzał napisać na ten temat encyklikę, która mogłaby stać się punktem wyjścia do dialogu między
wyznawcami różnych religii.

Kard. Tarcisio Bertone nie podał żadnych dalszych szczegółów i nie poinformował, kiedy Jan Paweł II miał takie plany i dlaczego ich nie zrealizował.

_________________
Ale


N sie 06, 2006 11:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post 
żaden z tych cytatów nie zaprzecza temu co napisał Tomek (że był tylko jeden Adam)

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


N sie 06, 2006 22:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL