Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 07, 2024 0:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Chrzest a ojciec dziecka bez chrztu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr mar 02, 2011 11:08
Posty: 2
Post Chrzest a ojciec dziecka bez chrztu
Witam. Moja dziewczyna jest w ciązy, nie bierzemy narazie slubu koscielnego poniewaz nie mam bierzmowania i nie mamy pieniedzy. Ale czy mozemy ochrzcic dziecko jezeli nie mam bierzmowania? Jestem wierzący, miałem chrzest i komunie ale z głuboty i z lenistwa odpuscilem sobie bierzmowanie...


Śr mar 02, 2011 11:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Chrzest a ojciec dziecka bez chrztu
marcin21 napisał(a):
Ale czy mozemy ochrzcic dziecko jezeli nie mam bierzmowania?
Problemem nie jest brak bierzmowania tylko życie w niesakramentalnym związku.

viewtopic.php?f=23&t=27591 - chrzest dziecka ze związku nieformalnego
viewtopic.php?f=23&t=3151 - Komu można odmówic chrztu
viewtopic.php?f=23&t=25039 - Odmowa chrztu dziecka

Inne tematy o problematyce chrzcielnej:
tytuł tematu: chrzest

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr mar 02, 2011 11:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 02, 2011 11:08
Posty: 2
Post Re: Chrzest a ojciec dziecka bez chrztu
Ale przecież w dzisiejszych czasach nie ma z tym raczej już problemów. Wiekszość księży zgadza sie ochrzcić dziecko bez ślubu. Chodzi mi o same bierzmowanie...


Śr mar 02, 2011 11:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 15:35
Posty: 100
Post Re: Chrzest a ojciec dziecka bez chrztu
Jeśli znajdziesz księdza, który ochrzci bez ślubu, to tym bardziej bez bierzmowania. Spotkałam się z sytuacją, gdy ojciec dziecka nie był nawet wierzący, ale chrzest dziecko otrzymało, bo był ślub kościelny (mieszany). Tak jak ci napisano wyżej, prawdziwą przeszkodą jest brak sakramentu małżeństwa, bierzmowanie ma przy tym niewielkie znaczenie (a jak ksiądz się nie zgodzi, do czego ma pełne prawo, to żaden akt bierzmowania nie przesądzi na twoją korzyść, obawiam się).


Śr mar 02, 2011 18:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: Chrzest a ojciec dziecka bez chrztu
Brak bierzmowania i pieniędzy nie jest przeszkodą dla zawarcia małżeństwa, zaprzestania życia w ciężkim grzechu i ochrzczenia własnego dziecka.


Śr mar 02, 2011 19:58
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 19, 2011 19:08
Posty: 11
Post Re: Chrzest a ojciec dziecka bez chrztu
zapytam wprost marcinie...ty żyjesz zgodnie z nauka Chrystusa czy zgodnie z naukami księdza...bo chyba nie czytałeś Biblii tam o chrzcie noiemowląt nie ma mowy wiec jest to sprzecz\ne z naukami Pana...a już o bierzmowaniu to jako czytający biblię pierwsze słyszę ..co to to bierzmowanie-co tam sie skórę garbuje czy co..


So mar 26, 2011 21:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 31, 2009 19:26
Posty: 115
Post Re: Chrzest a ojciec dziecka bez chrztu
cayman napisał(a):
...bo chyba nie czytałeś Biblii tam o chrzcie noiemowląt nie ma mowy wiec jest to sprzecz\ne z naukami Pana...


Sprzeczne? A w którym miejscu Jezus jednoznacznie mówi, że nie wolno chrzcić dzieci?

Polecam lekturę:

http://mateusz.pl/ksiazki/js-pww/js-pww_39.htm

W rzeczywistości niezgoda w wierze powstaje wówczas, kiedy Pismo Święte czytane jest poza Kościołem, a zwłaszcza wówczas, kiedy czytane jest ono wbrew Kościołowi. Tymczasem samo Pismo Święte poucza nas wyraźnie, że należy je czytać w Kościele i w zgodzie z Kościołem. "To przede wszystkim miejcie na uwadze -- czytamy w Drugim Liście Apostoła Piotra (1,20) -- iż żadne proroctwo Pisma nie jest do prywatnego wyjaśniania". "Są w nich -- czytamy pod koniec tegoż Listu o Listach Apostoła Pawła -- trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę" (2 P 3,16). Zaś w Pierwszym Liście do Tymoteusza (3,15) Kościół został nazwany "filarem i podporą prawdy". Zresztą czyż sam Pan Jezus nie mówił do tych, których ustanowił w Kościele przełożonymi: "Kto was słucha, Mnie słucha, kto wami gardzi, Mną gardzi" (Łk 10,16)?

Pismo Święte nie jest martwym papierem, na którym wydrukowano słowo Boże. Jest ono słowem Bożym wydrukowanym wprawdzie na martwym papierze, ale nie jest ono w tym papierze uwięzione. Ono w Kościele żyje, jest przez Kościół zgłębiane i przekazywane od czasów apostolskich z pokolenia na pokolenie. Toteż bardzo trzeba troszczyć się o to, żeby w naszym rozumieniu Pisma Świętego nie odejść od wiary, którą wyznawał Kościół w poprzednich pokoleniach.

Przypatrzmy się pod tym kątem chrztowi niemowląt. To prawda, nie ma w Piśmie Świętym zdania: "Należy chrzcić niemowlęta". Rzecz jasna, nie ma również zdania przeciwnego. Ale mamy w Ewangelii przytoczony przez Panią epizod o błogosławieniu przez Pana Jezusa małych dzieci i Jego napomnienie, żebyśmy nie przeszkadzali dzieciom przychodzić do Niego. Mamy ponadto kilkakrotne wzmianki o tym, że ktoś uwierzył w Chrystusa lub ktoś ochrzcił się wraz z całym swoim domem (1 Kor 1,16; Dz 16,33; 18,8). Czy także z niemowlętami, jeśli rodzina je wówczas posiadała? My dzisiaj tego na pewno nie wiemy. Ale może Pan Bóg tak właśnie chciał, żeby wiedzieli to tylko pierwsi czytelnicy Nowego Testamentu? Może nam wystarczy to, że chrzest niemowląt nigdy nie był w Kościele innowacją, że pojawił się bardzo wcześnie, zapewne już w czasach apostolskich, jako coś -- w świetle wiary chrześcijańskiej -- oczywistego?


N mar 27, 2011 10:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Chrzest a ojciec dziecka bez chrztu
marcin21 napisał(a):
Witam. Moja dziewczyna jest w ciązy, nie bierzemy narazie slubu koscielnego poniewaz nie mam bierzmowania i nie mamy pieniedzy. Ale czy mozemy ochrzcic dziecko jezeli nie mam bierzmowania? Jestem wierzący, miałem chrzest i komunie ale z głuboty i z lenistwa odpuscilem sobie bierzmowanie...

Marcin. Ponieważ nie mam bierzmowania i nie mamy pieniędzy. Przez ten czas przez jaki jesteś z Twoją dziewczyną- skoro spodziewacie się dziecka to rozumiem że to poważny związek nastawiony na życie razem- rozumiem że już zainteresowałeś się napewno możliwością przyjęcia bierzmowania w swojej parafii? Bierzmowanie jest co roku. Myślę że nie stanowi żadnej przeszkody żeby dorosły uczestniczył w przygotowaniu i myślę że nie każą ci brać udział w nim 3 lata tak jak gimnazjaliści w ramach religii.
Czy jesteście wierzący? Bo jeśli tak to wydaje mi sie oczywiste dążenie do ślubu kościelnego i do bierzmowania żeby jak najszybciej przestać żyć w grzechu- a jeśli to nie ma dla was znaczenia, jeśli jesteście niewierzący- to czemu chcecie chrzcić dziecko?
Marcin Twój drugi argument powala na kolana. Poprostu powala. I jest niestety typowo polski :). Macie dochody pozwalające na wychowanie dziecka a nie macie pieniędzy na ślub? A gdzie jest napisane że nie ma ślubu jesli nie ma wesela na 100 osób za 20 tysięcy, limuzyny i francuskiej sukni za trzy pensje? Może czas powoli kończyć te absurdalne spirale wydatków gdzie rodzice młodych, często emeryci, zapożyczają się na kilkadziesiąt tysięcy żeby latami zwracać wydatki na jedną imprezę...?
Koszt ślubu Marcin to drobne opłaty kościelne, obrączki, garnitur który ci się na wiele lat przyda, dla dziewczyny sukienka może być przeciez z wypożyczalni i też będzie pięknie wyglądać. A może wystarczyłoby zaprosić najbliższą rodzinę na obiad do restauracji i kolegom urządzić tańczoną imprezkę w wynajętej sali i zamkniesz się w 3 czy 4 tys a nie w 20? Byłam na takim ślubie gdzie rodzina była zaproszona na obiad po mszy, a koledzy i kolezanki na tańczoną imprezkę na 20 czy 30 osób wieczorem, z kolacją i alkoholem i tyle. Bradzo fajnie, luźno, a dla młodych pewnie koszt z 5 razy mniejszy niż typowe wesele.

_________________
Ania


Pn mar 28, 2011 11:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 09, 2010 9:07
Posty: 45
Post Re: Chrzest a ojciec dziecka bez chrztu
marcin21 - no masz Chłopie trochę skomplikowaną sprawę.
Z jednej strony kapłan nie powinien odmawiać udzielenia chrztu dziecku, którego rodzice chcą go włączyć do wspólnoty Kościoła Katolickiego i wychowywać go po katolicku.
Z drugiej strony - w jaki niby sposób rodzice będą wychowywać dziecko "po katolicku" jak jeden z nich "z lenistwa" nie przystąpił do sakramentu wtajemniczenia chrześcijańskiego - bierzmowania?
Radzę Ci udać się wpierw do proboszcza Twojej parafii i zgłosić chęć przyjęcia sakramentu bierzmowania.
Co do pieniędzy: ślub nie musi być na pokaz, najważniejsze żebyście wzięli ślub z miłości, a nie przymusu! Tak jak poprzedni kolega napisał: powinniście w 4 000 się zamknąć ze ślubem. W niektórych parafiach "co łaska" naprawdę znaczy "co łaska" i ksiądz nawet za 200 zł udzieli ślubu, a niektórzy nawet za darmo.
Wszystko jest do zrobienia :) Zanim weźmiecie ślub zastanówcie się jednak, czy bierzecie go z przymusu, czy z miłości. Bo jeżeli z przymusu to i tak taki ślub z punktu widzenia Boga będzie nie ważny.


Śr kwi 13, 2011 20:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL