Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 430 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29
 Jak znieść celibat? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jak znieść celibat?
subadam napisał(a):
To jak ksieza innych wyznan daja sobie rade ?



W innych wyznaniach może być nieco inaczej, bo choćby może nie być tej całej spowiedzi czy chodzenia po kolędzie, te wszystkie msze w przeróżnych intencjach, które się odbywają przez cały tydzień, :lol: i to wszystko zajmuje sporo czasu.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr lut 14, 2018 19:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak znieść celibat?
Robek napisał(a):
W innych wyznaniach może być nieco inaczej, bo choćby może nie być tej całej spowiedzi czy chodzenia po kolędzie, te wszystkie msze w przeróżnych intencjach, które się odbywają przez cały tydzień, i to wszystko zajmuje sporo czasu.

Nie do końca tak jest. W naszym KK są Kościoły Wschodnie, gdzie księża się żenią i mają rodziny. Chodzą po kolędzie, odprawiają Msze św. w tygodniu, katechizują w szkołach i ... dają radę. Znam osobiście księdza greckokatolickiego, który ma troje dzieci i jest zawsze uśmiechnięty. Po Mszy św. nie biegnie na plebanię, a wychodzi do ludzi i z nimi rozmawia. Ponadto urządza cerkiew a kościoła rzymskiego, który grekokatolicy otrzymali od biskupa Gądeckiego, bo "rzymianie" wybudowali nowy. Wcześniej grekokatolicy odprawiali swoją liturgię w użyczonym kościele parafialnym.
Poza tym, jesli chodzi o inne wyznania, to tak samo jest w prawosławiu: księża chodzą po kolędzie. Jedynie chyba (nie jestem pewna, ale zefciu mnie najwyżej poprawi) nie ma liturgii w dni powszednie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lut 14, 2018 20:53
Zobacz profil
Post Re: Jak znieść celibat?
Cytuj:
gdzie księża się żenią i mają rodziny.


To też nie do końca tak. Bo ożenić się mogą- ale przed przyjęciem święceń kapłańskich, więc jeszcze nie jako ksiądz. Dodatkowo, żonaty ksiądz nie może zostać biskupem, a jak jest mała parafia, to musi pracować zawodowo, żeby utrzymać rodzinę.
W kościele rzymskokatolickim też są dopuszczane wyjątki żonatych księży- w sytuacji zmiany wyznania i wcześniejszego posiadania żony.


Śr lut 14, 2018 22:02
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak znieść celibat?
baranek napisał(a):
To też nie do końca tak. Bo ożenić się mogą- ale przed przyjęciem święceń kapłańskich, więc jeszcze nie jako ksiądz.

Czepiasz się. Chodziło mi o to, że są żonaci.
baranek napisał(a):
Dodatkowo, żonaty ksiądz nie może zostać biskupem, a jak jest mała parafia, to musi pracować zawodowo, żeby utrzymać rodzinę.
W krk też nie każdy zostaje biskupem, a właściwie nieliczni. A to, że muszą pracować, to tylko potwierdza, że rodzina nie stanowi przeszkody.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lut 14, 2018 22:15
Zobacz profil
Post Re: Jak znieść celibat?
Nie czepiam się, tylko precyzuję. A fakt jest taki, że księża się ożenić nie mogą.
Różnica jest taka, ze u grekokatolików wyświęcenie żonatego jest normą, w kościele rzymskokatolickim- żonaci księża to byli anglikanie zazwyczaj.
No i ... żonę grekokatolickiego księdza też obowiązuje posłuszeństwo biskupowi.

A jako ciekawostkę podam, że ksiądz może być birytualistą - tzn. mieć pozwolenie na odprawianie w obydwu obrządkach. Osobiście znam takiego Jezuitę.


Śr lut 14, 2018 22:28

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Jak znieść celibat?
Jak odprawia w jednym obrządku jest żonaty, a w drugim staje się singlem?


Pn lut 19, 2018 8:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak znieść celibat?
Andrzej67 napisał(a):
Jak odprawia w jednym obrządku jest żonaty, a w drugim staje się singlem?

Sarkazm? Niepotrzebnie. Katolickie Kościoły Wschodnie są w łączności z papieżem i skoro księża mogą się żenić, to są żonaci niezależnie od obrządku w jakim odprawiają Mszę św.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lut 19, 2018 8:59
Zobacz profil
Post Re: Jak znieść celibat?
Małgosiaa napisał(a):
Poza tym, jesli chodzi o inne wyznania, to tak samo jest w prawosławiu: księża chodzą po kolędzie. Jedynie chyba (nie jestem pewna, ale zefciu mnie najwyżej poprawi) nie ma liturgii w dni powszednie.
Liturgię w dni powszednie (poza Wielkim Postem) się sprawuje. Oczywiście nie w każdej parafii. Poza tym kapłana obowiązuje wstrzemięźliwość seksualna przynajmniej w przeddzień służenia Liturgii.


Pn lut 19, 2018 9:54
Post Re: Jak znieść celibat?
Andrzej67 napisał(a):
Jak odprawia w jednym obrządku jest żonaty, a w drugim staje się singlem?


To akurat jest Jezuita- najpierw został księdzem rzymskokatolickim, potem otrzymał pozwolenie na odprawianie w innym rycie.
Nie wiem, czy taka zgoda jest możliwa w odwrotną stronę i czy mogą ją otrzymać żonaci księża. Trzeba by jakiegoś zapytać :)


Pn lut 19, 2018 21:04
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak znieść celibat?
Myślę, że też potrzebna jest zgoda, ale już to, że jest żonaty nie stanowi przeszkody, bo takie mają prawo kanoniczne, ale są w łączności z papieżem. Mamy w łacińskim Kościele żonatych księży, wyświęconych z pastorów: http://info.wiara.pl/doc/167479.Zonaty- ... katolickim , więc na logikę -tym bardziej ksiądz innego obrządku będący w Kk ... .

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lut 19, 2018 22:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 430 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL