Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 23:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Jaka jest pozycja hermafrodyty w Kościele? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lis 23, 2003 19:39
Posty: 2
Post Jaka jest pozycja hermafrodyty w Kościele?
Czy może zostać wyswięcony na kapłana ?
Czy może zawrzeć związek małżeński w Kościele z kobietą ?
Czy może zawrzeć związek małżeński w Ksciele z mężczyzną ?


N lis 23, 2003 20:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 22, 2003 19:57
Posty: 94
Post 
Szczesc Boze... :-D
Ja napewno nie jestem zadnym ekspertem w tej dziedzinie,ale... z tego co wiem to H E R M A F R O D Y T Y Z M u człowieka to wrodzona wada rozwojowa o podłożu genetycznym bądź hormonalnym. A z tego,co wiem aby zostac przyjetym do seminarium czy zakonu trzeba byc zdrowym (na ciele i umysle)... Z tego by wynikalo,ze osoba z wrodzona wada rozwojowa (tu akurat konkretnie mowa o hermafrodytyzmie) nie moze zostac wyswiecona na kaplana...

pozdrawiam... :)


Pn gru 15, 2003 22:52
Zobacz profil
Post 
A co ze związkiem małżeńskim?


Cz gru 30, 2004 5:04

Dołączył(a): Pt gru 10, 2004 0:19
Posty: 41
Post 
laura napisał(a):
Z tego by wynikalo,ze osoba z wrodzona wada rozwojowa (tu akurat konkretnie mowa o hermafrodytyzmie) nie moze zostac wyswiecona na kaplana...


Chwała Bogu! :-o

_________________
Łukasz 18:8 Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
www.MSZA.net
www.FSSP.org


Cz gru 30, 2004 7:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 26, 2005 15:16
Posty: 5
Post re:
Nie ma czegoś takiego jak osobnik nie będący ani kobietą ani mężczyzną lub po części kobietą , po części zaś mężczyzną. Płeć jest określona w kodzie genetycznym. I na podstawie prostego badania DNA można stwierdzic czy jest to kobieta z wadą genetyczną wskutek której przypomina mężczyznę, czy też mężczyzna , który wskutek wady genetycznej przypomina kobietę. Nie ma więc płci "pośredniej", zawsze jest to kobieta lub mężczyzna. Co do kapłaństwa, to mężczyzna posiadający taką wadę nie może być przyjęty do stanu kapłańskiego, ponieważ nie pozwala mu na to poważna choroba. Jeśli zaś chodzi o małżeństwo , to nie ma przeciwwskazań by mężczyzna, nawet taki , który wskutek choroby przypomina kobietę pojął za żonę kobietę.


So mar 26, 2005 22:21
Zobacz profil
Post 
:o Jak to nie ma przeszkód??

A niemożnosć odbycia stosunku?? poza tym nawet jesli jakimś cudem stosunek będzie mógl być odbyty- to chyba jednak slub taki nie powienien byc udzielany...


N maja 27, 2007 14:22

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post 
Ale teoretycznie to jest "zwykła" wada rozwojowa. To tak, jakby zabronić udzielenia Sakramentu małżeństwa ludziom bezpłodnym, czy z jakimiś chorobami genetycznymi...


N maja 27, 2007 14:25
Zobacz profil
Post 
Wszystkim ludziom niezdolnym do wypełnienia istotnych obowiązkow malżeństwa nie udziela się sakramentu slubu...
Wspołżycie traktuje się jako jeden z nich...


N maja 27, 2007 14:47

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post 
Chcesz powiedzieć, że osoba będąca niepłodną, nie ma prawa wziąć ślubu?


N maja 27, 2007 15:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
O ile dobrze pamiętam, to na ostatnim wykładzie z prawa kanonicznego nasz doktor mówił nam, że bezpłodność nie czyni przeszkody w zawarciu małżeństwa


N maja 27, 2007 16:14
Zobacz profil
Post 
Szuba-mówię o niemozności odbycia stosunku - nie o niepłodności- chyba rozumiesz rożnicę?? ;-)

Jesli hermafrodyta bedący genetycznie meżczyzną- ma jednak narządy kobiece- to nie odbędzie stosunku z kobieta- w takim przypadku nawet gdyby zawarl on slub- jest on niewazny...


N maja 27, 2007 16:26

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post 
Dobra, wiesz co, ja jestem "wychowankiem" biologiczno-chemicznej klasy.
Stąd to nieporozumienie.
Bo Ty mówisz o obojnactwie rzekomym - facet ma narządy płciowe typu kobiecego, kobieta ma narządy płciowe zewnętrznie wygladające jak męskie.
Z biologicznego punktu widzenia hermafrodytyzm może być również miesznką cech, tzn, że narządy płciowe u takiej kobiety wyglądają identycznie, jak u zdrowej kobiety, tak samo z mężczyznami. Tylko kobieta nie ma np jajników. Zewnętrznie wtedy ta choroba jest nie do rozpoznania. Objawia się bezpłodnością, a bez badań taki człek nawet nie wie, że jest hermafrodytą.


N maja 27, 2007 16:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
Ale tę wadę się leczy, więc rodzice po narodzinach dziecka mogą wybrać czy to będzie chłopak czy dziewczyna, a potem leczyć. W takim wypadku taka osoba będzie zdrowa nim zawże małżeństwo lub dostanie święcenia kapłańskie. Tak mi się przynajmniej wydaje.


Śr lip 11, 2007 19:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 20, 2008 15:34
Posty: 3
Post 
Wiem ze temat jest stary ale mnie zintrygował:

Teresse- Mówisz że ślub nie może być udzielany osobie która nie może skansumowac małżeństwa. A co ma powiedzieć osoba (mówie o mężczyźnie) która w wyniku wypadku utraciła swój nażąd płciowy???


Śr lip 09, 2008 10:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
patryk-stef napisał(a):
A co ma powiedzieć osoba (mówie o mężczyźnie) która w wyniku wypadku utraciła swój nażąd płciowy???


Ja myślę że Kodeks Prawa Kanonicznego jest tutaj jasny i klarowny:

Cytuj:
Kan. 1084 -

§ 1. Niezdolność dokonania stosunku małżeńskiego uprzednia i trwała, czy to ze strony mężczyzny czy kobiety, czy to absolutna czy względna, czyni małżeństwo nieważnym z samej jego natury.


Nie można odbyć stosunku- nie można zawrzeć małżeństwa.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lip 09, 2008 10:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL