Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 10, 2024 1:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Odchodzę z KK, podobno to grzech? Dlaczego? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
przemo napisał(a):
Sweetchild, nie spodziewałem się, że Ty tego nie zrozumiesz...


Ależ ja rozumiem Twoją argumentację, chciałem jedynie podać przykład sytuacji, która, jak mi się zdawało, pomoże Ci zrozumieć argumentację strony przeciwnej.

przemo napisał(a):
Obywatelstwo ok, tylko zwróć uwagę, że wraz z tym obywatelstwem nikt mi nie narzuca określonych poglądów. Obywatelstwo daje tylko i wyłącznie bycie członkiem danego kraju i wszelkie przywileje z tym związane. Nic poza tym.


Wiara też daje Ci same przywileje ;)

A poważniej, obywatelstwo to także obowiązki. Jedne zaszczytne, jak służba wojskowa, inne przykre, jak płacenie podatków. To także pewna łączność z historią, z kulturą danego kraju, z jego wizerunkiem, symbolami itp. itd. Wraz z obywatelstwem staję się też "z automatu" zawodnikiem pewnej drużyny, której nie wybierałem, której barwy mogą mi nie odpowiadać. Mógłbym mieć więc pretensje, dlaczego bez mojej zgody zapisano mnie do państwa X i teraz muszę się wyrzekać bycia obywatelem, którym tak naprawdę, świadomie i dobrowolnie, nigdy nie byłem?

Uważam, że problem jest podobny do Twojego, ale jeśli ta analogia nie jest pomocna, to nie będę się przy niej upierał.


Pt gru 15, 2006 10:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
przemo napisał(a):
Jak mozna na siłe narzucać komuś wiarę? Czy ktoś mnie pytał o moje zdanie w tej sprawie? Czy ktoś mnie pytał "czy wierzysz?". Może warto by było, a doperio potem robić chrzty i zapisywać na liste kościoła.


A czy ktoś się ciebie pytał o zdanie gdy cię zapisywał do podstawówki? A gdy ci dawał imię? Albo decydował, żeby cię zaszczepić przeciw żółtaczce w wieku lat 3?

Nie. Bo dopóki jesteś dzieckiem to rodzice o tobie decydują. Nie widzę powodu, dla którego sprawy KK miały by być w tej sprawie wyjątkiem. Jak osiągasz osiemnaście lat to sam możesz o sobie decydować, ale nie bardzo rozumiem jakie masz podstawy by atakować KK, za suwerenną decyzję twoich rodziców by cię ochrzcić.

SweetChild napisał(a):
obywatelstwo to także obowiązki. Jedne zaszczytne, jak służba wojskowa


To jakiś żart bolesny? ;-)

_________________
www.onephoto.net


Pt gru 15, 2006 13:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Paschalis napisał(a):
SweetChild napisał(a):
obywatelstwo to także obowiązki. Jedne zaszczytne, jak służba wojskowa


To jakiś żart bolesny? ;-)


Ano, chociaż nie mojego autorstwa, ja go tylko przypomniałem ;-)

Wikipedia napisał(a):
Wykładnia art. 189 ust. 1 (według numeracji z 1992 r.) Ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 listopada 1967 r. (Dz. U. 1967 Nr 44 poz. 220) służbę wojskową traktuje jako zaszczytny obowiązek patriotyczny obywateli Rzeczypospolitej Polskiej (art. 92 ust. 2 Konstytucji RP). Chodzi o sprawę obrony Ojczyzny, która jest obowiązkiem wszystkich obywateli (art. 1 powyższej ustawy).


Pt gru 15, 2006 13:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 20:18
Posty: 175
Post 
Wszystko ok, tylko problem rodzi się wtedy kiedy KK mylnie z resztą jak się przekonuję coraz bardziej mówi,że to na podstawie Biblii chrzest niemowląt i wmawia to wszystkim. Jak widzę, nikt nie potrafił poruszyć kwestii mojej argumentacji, nawet nie próbował wyjaśnić. No niestety ciężko polemizować z Biblią, które tą sprawę traktuje w 100% klarownie ;) Jeśli kiedykolwiek kogoś natchnie, żeby poruszyć i starać się zinterpretować moje argumenty i kontrargumenty no to zapraszam do przeczytania. W innym wypadku nie dziwcie się, że Przemo jako niewierzący nie potrafi zrozumieć tak chaotycznego tłumaczenia :lol:


Pt gru 15, 2006 15:03
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
WhiteAngel napisał(a):
Wszystko ok, tylko problem rodzi się wtedy kiedy KK mylnie z resztą jak się przekonuję coraz bardziej mówi,że to na podstawie Biblii chrzest niemowląt i wmawia to wszystkim. Jak widzę, nikt nie potrafił poruszyć kwestii mojej argumentacji, nawet nie próbował wyjaśnić. No niestety ciężko polemizować z Biblią, które tą sprawę traktuje w 100% klarownie ;)


Trzeba było od razu tak pisać, a nie owijać w bawełnę ;) Problem zgodności chrztu niemoląt z Biblią był już poruszany, np. w wątku Chrzest dzieci. A tak wpuściłeś nas w ogólne dywagacje na temat "czy można wyrzec się czegoś, czego się świadomie nie przyjęło"


Pt gru 15, 2006 15:52
Zobacz profil
Post 
SweetChild napisał(a):
Wiara też daje Ci same przywileje ;)

dziękuję, postoję :)

SweetChild napisał(a):
A poważniej, obywatelstwo to także obowiązki. Jedne zaszczytne, jak służba wojskowa, inne przykre, jak płacenie podatków. To także pewna łączność z historią, z kulturą danego kraju, z jego wizerunkiem, symbolami itp. itd.

ale nie narzuca mi światopoglądu!
Zresztą obywatelstwo państwa a "obywatelstwo" danej religii to dwie rózne rzeczy!

SweetChild napisał(a):
Wraz z obywatelstwem staję się też "z automatu" zawodnikiem pewnej drużyny, której nie wybierałem, której barwy mogą mi nie odpowiadać. Mógłbym mieć więc pretensje, dlaczego bez mojej zgody zapisano mnie do państwa X i teraz muszę się wyrzekać bycia obywatelem, którym tak naprawdę, świadomie i dobrowolnie, nigdy nie byłem?

Ja nie mam z tym żadnego problemu. Wielokrotnie kibicuję innej drużynie niż Polska. Inna rzecz, że nie interesuję sie sportem zanadto... :)


Pt gru 15, 2006 18:27

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
przemo napisał(a):
ale nie narzuca mi światopoglądu!
Zresztą obywatelstwo państwa a "obywatelstwo" danej religii to dwie rózne rzeczy!


Jasne, dlatego to tylko analogia. Albo jest pomocna w zrozumieniu problemu, albo nie. Jak nie, to nie ma sensu jej dalej ciągnąć.


Pt gru 15, 2006 18:40
Zobacz profil
Post 
Paschalis napisał(a):
A czy ktoś się ciebie pytał o zdanie gdy cię zapisywał do podstawówki? A gdy ci dawał imię? Albo decydował, żeby cię zaszczepić przeciw żółtaczce w wieku lat 3?

Wybacz, ale danie imienia, zapisanie do szkłoy, zaszczepianie przeciwko chorobm to są obowiązki nadane przepisami prawa. Religia jest nieobowiazkowa i nikogo nie musi obchodzić, co kościół katolicki uważa w tej czy innej materi. Natomiast to co obowiazuje w prawie stanowionym, obowiązuje i obchodzi wszystkich. Religia nie i na tym polega różnica. Twoje porówniania są zatem totalnie nietrafione.

SweetChild napisał(a):
Nie. Bo dopóki jesteś dzieckiem to rodzice o tobie decydują. Nie widzę powodu, dla którego sprawy KK miały by być w tej sprawie wyjątkiem. Jak osiągasz osiemnaście lat to sam możesz o sobie decydować, ale nie bardzo rozumiem jakie masz podstawy by atakować KK, za suwerenną decyzję twoich rodziców by cię ochrzcić.

O wszystkich aspektakch jakie decyduja rodzice wlaścwiei są pwoaizane z prawem stanowionym. Pewnym odszeczepieńcem od tego jest właśnie religia. Tak naprawdę nie wiadomo co z tym fantem zrobić. I przestańce wreszcie pisać, że rodzice decysują rodzice to rodzice siamto. Jeszcze nic się nie udało żadnemu rodzicowi na siłe. Ja, pomimo, że wiedziałem iż religia to nie moja bajka już wieku lat bodajże 12 i rodzice dosyć ostro z tym "walczyli" to nic nie wskórali. Macie tu teraz te swoje "rodzice za ciebie decydują". Co tak naprawdę rodzic może zrobić dzieciakowi gdy ten nie wierzy w Boga, nie chce łązić do kościoła, na religie i td? Wyrzucić z domu? Nie mogą, bo jest to zabronione prawnie.


Pt gru 15, 2006 18:48

Dołączył(a): Śr gru 13, 2006 12:25
Posty: 225
Post 
przemo napisał(a):
Paschalis napisał(a):
A czy ktoś się ciebie pytał o zdanie gdy cię zapisywał do podstawówki? A gdy ci dawał imię? Albo decydował, żeby cię zaszczepić przeciw żółtaczce w wieku lat 3?

Wybacz, ale danie imienia, zapisanie do szkłoy, zaszczepianie przeciwko chorobm to są obowiązki nadane przepisami prawa. Religia jest nieobowiazkowa i nikogo nie musi obchodzić, co kościół katolicki uważa w tej czy innej materi. Natomiast to co obowiazuje w prawie stanowionym, obowiązuje i obchodzi wszystkich. Religia nie i na tym polega różnica. Twoje porówniania są zatem totalnie nietrafione.

SweetChild napisał(a):
Nie. Bo dopóki jesteś dzieckiem to rodzice o tobie decydują. Nie widzę powodu, dla którego sprawy KK miały by być w tej sprawie wyjątkiem. Jak osiągasz osiemnaście lat to sam możesz o sobie decydować, ale nie bardzo rozumiem jakie masz podstawy by atakować KK, za suwerenną decyzję twoich rodziców by cię ochrzcić.

O wszystkich aspektakch jakie decyduja rodzice wlaścwiei są pwoaizane z prawem stanowionym. Pewnym odszeczepieńcem od tego jest właśnie religia. Tak naprawdę nie wiadomo co z tym fantem zrobić. I przestańce wreszcie pisać, że rodzice decysują rodzice to rodzice siamto. Jeszcze nic się nie udało żadnemu rodzicowi na siłe. Ja, pomimo, że wiedziałem iż religia to nie moja bajka już wieku lat bodajże 12 i rodzice dosyć ostro z tym "walczyli" to nic nie wskórali. Macie tu teraz te swoje "rodzice za ciebie decydują". Co tak naprawdę rodzic może zrobić dzieciakowi gdy ten nie wierzy w Boga, nie chce łązić do kościoła, na religie i td? Wyrzucić z domu? Nie mogą, bo jest to zabronione prawnie.


Natomiast, powinno cie obchodzic, ze wg slownika jezyka polskiego "Kosciol" pisze sie z duzej litery, chyba ze piszesz o budynku. Inaczej jest blad.


Pt gru 15, 2006 21:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 20:18
Posty: 175
Post 
Nadal nie znam odpowiedzi od katolików:

W skrócie:

Najpierw wyznanie wiary czyli przyjęcie Jezusa jako Pana i Zbawiciela SWOIMI ustami i uwierzenie w sercu SWOIM, a następnie chrzest. Nie na odwrót. Tego naprawdę nikt mi do tej pory nie wyjaśnił
Dlaczego, KK uważa, że ktoś niezgodnie z tymi słowami uważa, że można za kogoś uwierzyć wyznać ustami i się nowonarodzić... :lol:

Proszę bardzo o odpowiedź analogie do sytuacji Przema każdy potrafi raczej wyczuć ;)

Pozdrawiam i życzę powodzenia w główkowaniu ;) Bo niektórzy już wymiękli albo uznali, że nie ma sensu tłumaczyć czegoś czego nie zrozumiem chociaż nawet nie próbowali ;)


Pt gru 15, 2006 21:11
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
1. czemu pyta Pan tylko katolików? Zdecydowana wiekszość chrześcijan: anglikanie, katolicy, prawosławni, ewngelicy i wielu ewangelikalnych praktykuja chrzest dzieci

2. Niech Pan pyta we właściwym miejscu. Z prawem kanonicznym, ani tematem wątku nie ma to nic wspólnego


So gru 16, 2006 8:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 20:18
Posty: 175
Post 
A jednak ma bo pytanie dotyczy mnie jako katolika [jeszcze] dlatego pytam bo odchodzę z KK a nie z innego wyznania proste tak? Już to pisałem ale widze, że nie przegląda się poprzednich postów tylko strzela co popadnie.

Pańska wypowiedź jak i inne mają na celu spowodowanie, żeby nie odpowiedzieć na to pytanie? Czy tylko mi się wydaje? Prosto pytam od roku poszukuję odpowiedzi u różnych osób, księży, sióstr i na forach. Jeśli temat Panu nie odpowiada to proszę PM albo założyć nowy temat i dać mi znać, a nie powtarzać się i nie odpowiadać na pytania...

Naprawdę w tak ważnej kwestii jak chrzest dzieci NIKT nie potrafi mi odpowiedzieć skoro podaję argumenty wprost z Biblii? No przecież to powinno być jasne skoro już KK chrzci dzieci ;/ I dlatego nie rozumiem dlaczego ma to być grzechem skoro rodzice za mnie uwierzyli [nauka nie pochodząca z Biblii, a stosowana przez KK]. Jeszcze raz pytam Tradycja>Biblia?

Pozdrawiam :) Nie zamierzam odpowiadać póki ktoś mi tego nie wyjaśni. Bo spamować to można na innych forach a tutaj liczę na odpowiedzi katolików,którzy powinni wiedzieć w co wierzą...


So gru 16, 2006 9:48
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Mnie, jako niekatolikowi wydaje się, że wynika to z faktu, że katolicy uważają chrzest za niezbędny do zbawienia. Martwe, nieochrzczone dzieci wedle nauk Ojców Kościoła szły prościutko do piekła :)
Posunięto się do tego, że Kodeks Prawa Kanonicznego nakazuje chrzcić poronione płody (niemartwe), oraz takie małe coś, nazwane "chrztem wśródmacicznym" - zagrożony płód chrzci się jeszcze wewnątrz ciała matki, za pomocą wody święconej wstrzykiwanej do wód płodowych za pomocą strzykawki i igły...

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


So gru 16, 2006 10:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Filipiarz, nie orientujesz się w temacie. Los małych nieochrzczonych dzieci, nawet urodzonych jako martwe, nigdy nie był przedmiotem oficjalnego nauczania. Jeżeli dawniej skłaniano się ku opinii, że takie dzieci idą do otchłani, to dzisiaj przeważa opinia teologów, że jednak mają bezpośrednie widzenie Boga.


So gru 16, 2006 10:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
W Kościele od początku chrzczone były małe dzieci. Świadectwo chrztu niemowląt, zawarte w Piśmie świętym, potwierdzają fakty historyczne z najwcześniejszego okresu dziejów Kościoła.

http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-pww/js-pww_39.htm

Dopiero później anabaptyści, którego założyciel zwany jest Samochrzcicielem, gdyż sam siebie ochrzcił, a w ślad z nimi coraz to nowe i coraz to bardziej podzielone ugrupowania protestanckie (mającej z biegiem czasu coraz to mniej wspólnego z wiarą Kościoła, jaka była przechowywana i praktykowana od początku), zaczęli - wbrew oczywistym faktom - występować przeciw udzielaniu chrztu niemowląt. Wniosek z tego jest taki: sami błądzą i innych na drogę błędu chcą sprowadzić.
A najbardziej znamienne jest to, że owi protestanci nie zaczepiają prawosławnych luteran i innych wspólnot protestanckich, które zachowały chrzest niemowląt, ale tylko i wyłącznie katolików.


So gru 16, 2006 10:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL