Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 22:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Czy relikwie z kawałkami ciał świętych są dobre? 
Autor Wiadomość
Post 
No nie wiem, wydaje mi się, że się czepiacie szczegółów. Tu akurat upatrywałbym po prostu tradycji. Kiedyś wierzono bardzo mocno w niemal magiczną siłę relikwii. Niczym ten krotochwilny szczebel z drabiny, co się przyśniła św. Jakubowi.

W dzisiejszych czasach to chyba raczej kwestia zachowania pewnej symboliki.


So cze 05, 2010 6:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 25, 2010 15:43
Posty: 12
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Czy relikwie z kawałkami ciał świętych są dobre?
Bonifacy napisał(a):
956 Wstawiennictwo świętych. "Ponieważ mieszkańcy nieba, będąc głębiej zjednoczeni z Chrystusem, jeszcze mocniej utwierdzają cały Kościół w świętości... nieustannie wstawiają się za nas u Ojca, ofiarując Mu zasługi, które przez jedynego Pośrednika między Bogiem i ludźmi, Jezusa Chrystusa, zdobyli na ziemi... Ich przeto troska braterska wspomaga wydatnie słabość naszą"

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-3.htm


Czymże jest niebo? Nie Olimpem aby?

Wygląda to jak przeniesienie z typowego dworu, gdzie król nie jest dostępny dla ludu, a tylko swoje pomysły może lobbować przez dwór, czyli w tym wypadku świętych, a w przypadku religii pogańskich przez duchy opiekuńcze...

A tak po drodze co się stało z trójjednością? Czemu Jezus Chrystus jest "pośrednikiem", skoro jest jedynym Bogiem?

Zresztą trójjedność tez jest ukłonem dla panteonów politeistycznych...

_________________
Moje Credo


So cze 05, 2010 7:37
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Czy relikwie z kawałkami ciał świętych są dobre?
FurryMe napisał(a):
Czemu Jezus Chrystus jest "pośrednikiem", skoro jest jedynym Bogiem?
Jest pośrednikiem, dlatego że jest człowiekiem (Synem Człowieczym i Synem Bożym), a Ojciec jest duchem.
Dla jednych Jezus jest za mało ludzki, dlatego zwracają się w modlitwach do innych ludzi.

A że ich kości służą za amulety? Jedni biorą na szczęście króliczą łapkę a inni świętą łapkę - jak kto woli.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So cze 05, 2010 12:06
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 23, 2010 21:38
Posty: 159
Post Re: Czy relikwie z kawałkami ciał świętych są dobre?
W dawnych czasach dla ukazania bogów i stwory mityczne, kapłani tworzyli rzeźby i posągi dla ludu. Aby oni mogli czcić tych bogów poprzez tą właśnie wizualizacje. Lecz Bóg Izraela zabronił takich praktyk, a ludzie robią dalej swoje. I dzięki relikwiom i posągom oddają cześć, lecz komu? Chyba nie Bogu Izraela, który nazywał to idolatrią, bałwochwalstwem?

_________________
Trzymajcie się imienia Jego
Obrazek


So cze 05, 2010 16:43
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 05, 2010 18:50
Posty: 76
Post Re: Czy relikwie z kawałkami ciał świętych są dobre?
Kościół Katolicki w średniowieczu rozpętał tak bezwstydny handel produkowanymi przez siebie relikwiami, że jeszcze dzisiaj jest po kilka tych samych członków jednego świętego.

_________________
"Prawda kole w aureolę" - J.I.Sztaudynger


So cze 05, 2010 23:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 25, 2010 15:43
Posty: 12
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Czy relikwie z kawałkami ciał świętych są dobre?
ozyrys napisał(a):
Kościół Katolicki w średniowieczu rozpętał tak bezwstydny handel produkowanymi przez siebie relikwiami, że jeszcze dzisiaj jest po kilka tych samych członków jednego świętego.


To się nazywa "cudownym rozmnożeniem" :D

^.-.^

_________________
Moje Credo


N cze 06, 2010 7:51
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So cze 05, 2010 18:50
Posty: 76
Post Re: Czy relikwie z kawałkami ciał świętych są dobre?
Tak cuda to podstawa wiary katolickiej a dewotki potrafią nawet z plamy na szybie zrobić cudowny wizerunek Matki Boskiej i modlić się do niego.
W katolicyzmie nie ma miejsca na Boga ale na cuda owszem.
Taka to już jest religia, która w dodatku uważa się za jedyną prawdziwą i za to właśnie mordowali całe wieki tzw.heretyków i wszystkich innych, którzy nie podzielali ich dogmatów.

_________________
"Prawda kole w aureolę" - J.I.Sztaudynger


N cze 06, 2010 11:03
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 23, 2010 21:38
Posty: 159
Post Re: Czy relikwie z kawałkami ciał świętych są dobre?
Mam odczucie ze nadal tak jest. Jak może kościół katolicki zgadzać się na terror amerykanów na bliskim wschodzie i innych krajach Świata? Nie krytykuje Obamy a wprost z uśmiechem klepie ich po ramieniu? Co gorsza prezydent USA kłoni się biskupowi Rzymu. Trochę tak jak by był na usługach jego?
Przytaczając w skrócie słowa Boże które tłumaczyły; Nie bój się tego kto twoje ciało może spalić, ale tego kto ciało jak i duszę może spalić w ogniu. Dlaczego chrześcijańska wspólnota godzi się na ten terror?
Czy czasem nie jest tak jak za dawnych ciemnych czasów? ...

_________________
Trzymajcie się imienia Jego
Obrazek


N cze 06, 2010 14:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 25, 2010 15:43
Posty: 12
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Czy relikwie z kawałkami ciał świętych są dobre?
1. USA są krajem bardziej protestanckim niż katolickim, a ci generalnie nie uznają świętych.

2. W dniu dzisiejszym KK ogłosił nowego błogosławionego: księdza Jerzego Popiełuszkę - jego szczątki (relikwie - nie trumna) zostały przeniesione przez całą Warszawę w uroczystej procesji - jak dla mnie mało w tym jest pokory bożej którą prezentował ten Człowiek. Zgadzam się z tym, że KK dał go wiernym za przykład, ale teraz to będzie istna orgia modlitw DO świętego...

Tak po drodze ciekawe jest to motto:

Cytuj:
...Boga nie można spotkać w sieci, ale można spotkać ludzi, którzy do Niego zaprowadzą...


No cóż...

^.-.^

_________________
Moje Credo


N cze 06, 2010 15:57
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So cze 05, 2010 18:50
Posty: 76
Post Re: Czy relikwie z kawałkami ciał świętych są dobre?
FurryMe napisał(a):
1. USA są krajem bardziej protestanckim niż katolickim, a ci generalnie nie uznają świętych.

2. W dniu dzisiejszym KK ogłosił nowego błogosławionego: księdza Jerzego Popiełuszkę - jego szczątki (relikwie - nie trumna) zostały przeniesione przez całą Warszawę w uroczystej procesji - jak dla mnie mało w tym jest pokory bożej którą prezentował ten Człowiek. Zgadzam się z tym, że KK dał go wiernym za przykład, ale teraz to będzie istna orgia modlitw DO świętego...

Tak po drodze ciekawe jest to motto:

Cytuj:
...Boga nie można spotkać w sieci, ale można spotkać ludzi, którzy do Niego zaprowadzą...


No cóż...

^.-.^


FurryMe
Znałem trochę ks.Jerzego osobiście i cenię wysoko (jako jednego z bardzo niewielu księży).
Można go stawiać rzeczywiście za wzór ale jestem pewien, że był by zniesmaczony to szopką.
A zresztą to już się zaczęło zaraz po śmierci ks.Jerzego gdzie zaczął kwitnąć cały pielgrzymkowy biznes wokół jego osoby.
To jest jednak typowe i wcale mnie nie dziwi lecz po prostu zniesmacza, że taki człowiek będzie czczony obok takich karykatur jak: PIUS XII, ALOJZE STEPINAC, ŚW.STANISŁAW (ZDRAJCA KRÓLA I POLSKI)

_________________
"Prawda kole w aureolę" - J.I.Sztaudynger


N cze 06, 2010 16:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 25, 2010 15:43
Posty: 12
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Czy relikwie z kawałkami ciał świętych są dobre?
ozyrys napisał(a):
Znałem trochę ks.Jerzego osobiście i cenię wysoko (jako jednego z bardzo niewielu księży).
Można go stawiać rzeczywiście za wzór ale jestem pewien, że był by zniesmaczony to szopką.


Nie mam innego wyjścia - z tym muszę się zgodzić...

_________________
Moje Credo


N cze 06, 2010 16:30
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt cze 08, 2010 14:49
Posty: 28
Post Re: Czy relikwie z kawałkami ciał świętych są dobre?
ozyrys napisał(a):
Znałem trochę ks.Jerzego osobiście i cenię wysoko (jako jednego z bardzo niewielu księży).
Można go stawiać rzeczywiście za wzór ale jestem pewien, że był by zniesmaczony to szopką.
A zresztą to już się zaczęło zaraz po śmierci ks.Jerzego gdzie zaczął kwitnąć cały pielgrzymkowy biznes wokół jego osoby.
To jest jednak typowe i wcale mnie nie dziwi lecz po prostu zniesmacza, że taki człowiek będzie czczony obok takich karykatur jak: PIUS XII, ALOJZE STEPINAC, ŚW.STANISŁAW (ZDRAJCA KRÓLA I POLSKI)


Jak się czyta posty Ozyrysa to jakoś trudno uwierzyć, że znał on osobiście ks. Jerzego...
Określanie Piusa XII, Alojzije Stepinaca i Św. Stanisława mianem "karykatur" to zwykły prymitywizm, typowy dla antyklerykałów-nastolatków. Wątpliwe by ks. Jerzy obracał się w takim towarzystwie.


Wt cze 08, 2010 15:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 25, 2010 15:43
Posty: 12
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Czy relikwie z kawałkami ciał świętych są dobre?
ImreKiss napisał(a):
Wątpliwe by ks. Jerzy obracał się w takim towarzystwie.


Chyba raczej chodzi o panteon świętych i błogosławionych.

Słowo panteon kiedyś odnosiło się do bogów ^.-.^

_________________
Moje Credo


Wt cze 08, 2010 19:36
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So cze 05, 2010 18:50
Posty: 76
Post Re: Czy relikwie z kawałkami ciał świętych są dobre?
ImreKiss napisał(a):
Cytuj:

Jak się czyta posty Ozyrysa to jakoś trudno uwierzyć, że znał on osobiście ks. Jerzego...
Określanie Piusa XII, Alojzije Stepinaca i Św. Stanisława mianem "karykatur" to zwykły prymitywizm, typowy dla antyklerykałów-nastolatków. Wątpliwe by ks. Jerzy obracał się w takim towarzystwie.


Wierzysz czy nie to mnie to guzik obchodzi!
Ne masz nawet pojęcia zielonego w jakim się obracał towarzystwie jak i żadnego o tamtych czasach o ile już na świecie byłeś/aś.
A już na pewno to nie ty dobierałeś/aś ks.Jerzemu towarzystwo.
Lepiej więc milcz na ten temat bo nie masz o nim pojęcia.
Określenie tych osobników karykaturami jest w pełni słuszne i uzasadnione.
To wyjątkowe paskudy i karły moralne!

_________________
"Prawda kole w aureolę" - J.I.Sztaudynger


Wt cze 08, 2010 20:34
Zobacz profil
Post Re: Re:
Elbrus napisał(a):
[
Czy ciało uwielbione, które każdy "otrzyma" przy zmartwychwstaniu będzie składało się z relikwii ziemskich?
Co w takim razie z cialami osób, które zostały skremowane?


1 Kor 15:35-40
Ale powie ktoś: Jak bywają wzbudzeni umarli? I w jakim ciele przychodzą?
Niemądry! To, co siejesz, nie ożywa, jeśli nie umrze.
A to, co siejesz, nie jest przecież tym ciałem, które ma powstać, lecz gołym ziarnem, może pszenicznym, a może jakimś innym;
Ale Bóg daje mu ciało, jakie chce, a każdemu z nasion właściwe jemu ciało.
Nie każde ciało jest jednakowe, bo inne jest ciało ludzkie, a inne zwierząt, jeszcze inne ciało ptaków, a inne ryb.
I są ciała niebieskie i ciała ziemskie, lecz inny jest blask niebieskich, a inny ziemskich.

Tak więc spokojnie.


Pt cze 11, 2010 1:17
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL