Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 07, 2024 6:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Kto ma prawo do otrzymania krwii Jana Pawła II? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Kto ma prawo do otrzymania krwii Jana Pawła II?
Tomek44 napisał(a):
Gdzie tu widzisz pobożność?
Zwracasz się do niewłaściwej osoby,
bo mam podobne zdanie w sprawie takiej "pobożności" jak ty.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N lut 13, 2011 20:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Kto ma prawo do otrzymania krwii Jana Pawła II?
Sorry.
Zobaczyłem linki w Twym poście a nie wlazłem w nie....
Ale jestem w gorącej wodzie kąpany...


N lut 13, 2011 20:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Kto ma prawo do otrzymania krwii Jana Pawła II?
Alus
Cytuj:
I co niby ma wynikać z pielgrzymów....czyżbyś usiłował twierdzić, że jest to marketing i robienie kasy?

100% przykładem takiej właśnie roli pielgrzymek są pielgrzymki RRM. Handel na Jasnej Górze idzie na całego.
Santiago del Compostelo - hotele, schroniska, bary, restauracje też zyją z pielgrzymów. Gdyby nie domniemany grób któregoś z Jakubów (chyba Większego), to by to była biedna mieścina.
Przykładów można mnożyć.


Ostatnio edytowano N lut 13, 2011 20:39 przez Tomek44, łącznie edytowano 1 raz



N lut 13, 2011 20:36
Zobacz profil
Post Re: Kto ma prawo do otrzymania krwii Jana Pawła II?
Cytuj:
Nie wiem co ma niby wspólnego relikwia z ewangelizacją (więc także z Ewangelią Chrystusa),
a co do świadectwa - najpierw przydałoby się świadectwo życia a nie prezentowanie atutów pobożności ludowej
(bo taką właśnie jest kult szczątków zmarłych osób, nawet jeśli są znane i cenione).

Najpierw konkret a potem dodatki, a
tu ktoś pozmieniał kolejność i próbuje budować dom poczynając od ozdobnych tynków i farby.

Jeśli chodzi o świadectwo życia JPII to chyba tylko ludzie złej woli mogą powiedzieć, że nie świadczył swoim życiem o wierze i nie prowadził ludzi do Boga.

Cytuj:
Nie wiem czego?
Osobie wierzącej nie są potrzebne szczątki ludzkie, a niewierzącej tym bardziej.

To zależy.
Ja katoliczka, osobiscie nie odczuwam potrzeby posiadania, dotykania, całowania relikwi, ale wiele osób, podobnie św. Tomasz, dla umocnienia swej wiary chcą zobaczyć, dotknąć.
Podobnie jak Izraelici na pustyni potrzebowali znaku węża.


N lut 13, 2011 20:38
Post Re: Kto ma prawo do otrzymania krwii Jana Pawła II?
Cytuj:
100% przykładem takiej właśnie roli pielgrzymek są pielgdzymki RRM. Handel na Jasnej Górze idzie na całego.
Santiago del Compostelo - hotele, schroniska, bary, restauracje też zyją z pielgrzymów. Gdyby nie domniemany grób któregoś z Jakubów (chyba Większego), to by to była biedna mieścina.
Przykładów można mnożyć.

Jest to zawsze przy okazji pielgrzymki, ale nie reklama miejsc kultu, relikwii, z perspektywą kasy w tle.


N lut 13, 2011 20:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Kto ma prawo do otrzymania krwii Jana Pawła II?
Alus napisał(a):
Jeśli chodzi o świadectwo życia JPII to chyba tylko ludzie złej woli mogą powiedzieć,
że nie świadczył swoim życiem o wierze i nie prowadził ludzi do Boga.
Czy JPII daje świadectwo swoją kroplą krwi?
W pewnym metaforycznym sensie może tak, ale ktoś musi mu jednak użyczyć swoich ust.

Miałem na myśli dawanie świadectwa przez Roberta, o którego (podobno) głębokiej wierze
wiem tyle, że poprosił kardynała Dziwisza o obrazek, a ten mu zaoferował relikwie
oraz to, że na kasku napisał sobie Jan Paweł II i to go miało uchronić od śmierci
(nie wiedzieć czemu nie uchroniło go to od wypadku).
Nic więcej.
To że ktoś uznaje siebie za duchowego spakobiercę testamentu papieża,
musi zostać wyłożone w inny sposób.
Ten jest bardzo nieprzekonywujący - dla mnie to żadne świadectwo
(a jeśli dla kogoś jest to świadectwem, to odsyłam do mojego postu na poprzedniej stronie).
Alus napisał(a):
ale wiele osób, podobnie św. Tomasz, dla umocnienia swej wiary chcą zobaczyć, dotknąć.
To nie jest żadne umocnienie wiary.
Tomasz powiedział otwarcie, że nie wierzy i dopóki nie dotknie ciała nie uwierzy
(a nie że będzie wierzył mocniej).
Jeśli dla kogoś relikwie są aż tak ważne, to żal mi takich ludzi.
To jest budowanie na piasku a nie na Chrystusie.
Alus napisał(a):
Podobnie jak Izraelici na pustyni potrzebowali znaku węża.
To jest inna zależność potrzeby:
potrzebować, bo nie ma się wyboru a potrzebować, bo jest się niedowiarkiem.

EDIT:
Zapomniałem o dość ważnym fakcie:
Izraelici przez dobrych kilka wieków
zwracali się do tego węża jak do boga i składali mu ofiary kadzielne w Świątyni Jerozolimskiej
(zniszczył go dopiero król judzki Ezechiasz (728-699) ->(2 Królewska 18:1-4)).

Jak widać - kult rzeczy martwych przeważnie przynosi więcej szkody (duchowej) niż pożytku.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Ostatnio edytowano N lut 13, 2011 21:16 przez Elbrus, łącznie edytowano 3 razy



N lut 13, 2011 20:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Kto ma prawo do otrzymania krwii Jana Pawła II?
Alus napisał(a):
Cytuj:
100% przykładem takiej właśnie roli pielgrzymek są pielgdzymki RRM. Handel na Jasnej Górze idzie na całego.
Santiago del Compostelo - hotele, schroniska, bary, restauracje też zyją z pielgrzymów. Gdyby nie domniemany grób któregoś z Jakubów (chyba Większego), to by to była biedna mieścina.
Przykładów można mnożyć.

Jest to zawsze przy okazji pielgrzymki, ale nie reklama miejsc kultu, relikwii, z perspektywą kasy w tle.

Ponieważ Cię szanuję, to nie chcę się z Tobą kłócić, ale moim zdaniem (z uwagi na użycie słowa "zawsze") się mylisz. Nawet w wątku o św. Ricie na tym forum można sobie poczytać w jaki sposób niektórzy zarabiają na kulcie tej osoby (nawet poprzez sprzedaż wina)


N lut 13, 2011 20:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
W tym kontekście chciałem zwrócić uwagę - cała sytuacja z Dziwiszem w roli dyspozytora rozdzielającego relikwie Sługi Bożego jeszcze przed beatyfikacją, i do tego w otoczce medialnego eventu... Żenujące.

Wydaje mi się, że nie powinno to mieć miejsca. A poza tym - kto Dziwisza do tego upoważnił? I skąd pomysł - temu dać akurat? Samowolkę tu widzę, żaden powód do radości z czegokolwiek.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn lut 14, 2011 14:31
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Kto ma prawo do otrzymania krwii Jana Pawła II?
Kolejne bardzo wątpliwe zagranie PR-owe kard. Dziwisza. W braku hmmm wyczucia? taktu? już prawie dorównał Panu Prezydentowi. I jeszcze ta krew, no na litość Boską (Kubica prosił tylko o OBRAZEK z Janem Pawłem II.. aż chce się napisać, że Jarosław Kaczyński też pewnie prosił tylko o błogosławieństwo na pogrzebie brata).

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lut 14, 2011 15:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Polecam bardzo mądry tekst na ten temat - http://halinabortnowska.blox.pl/2011/02 ... rwone.html - szczególnie końcówka.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr lut 16, 2011 12:36
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re:
ToMu napisał(a):
Polecam bardzo mądry tekst na ten temat - http://halinabortnowska.blox.pl/2011/02 ... rwone.html - szczególnie końcówka.

Ja to bym nazwał bardzo SPRYTNY tekst na ten temat bo ANI SŁOWEM nie ma o tym co Dziwisz zrobił, co Dziwisz nie powinien, bądź powinien był zrobić. Cała natomiast uwaga autorki skupia sie na tym co Kubica zrobił, i co wg autorki powinien i nie powinien zrobić. Innymi słowy cała krytyka spada na Kubicę a nie Dziwisza.
Cytuj:
Robert Kubica powinien przekazać relikwie otrzymane od Kardynała Dziwisza do kościoła lub kaplicy, niech po beatyfikacji spoczną tam w ołtarzu.

A czy autorka bloga uzgadniała swoje stanowisko z Kubicą i Dziwiszem?
Pytam, bo myślę, iż zamiar wyżej wymienionych osób był nieco inny niż p. Bortnowskiej.
Przypomniałem sobie mianowicie dyskusję w wątku o Ricie, jak Dariusz-555 próbował udawadniać, że Tomasz Gollob został mistrzem świata w żużlu dzięki wstawiennictwu tejże zmarłej postaci:
viewtopic.php?f=24&t=4811&p=551462&hilit=Gollob#p551462 :
Cytuj:
droga święta Rito , niech dzisiaj w Twojej Ojczyźnie nasz Tomasz Gollob zdobędzie wreszcie mistrzostwo świata . należy się Jemu... i Polsce . pozdr .

Oczywiście było "oczywistą oczywistością", że T. Gollob i tak zostanie tym mistrzem świata niemniej jednak po zdobyciu tego tytułu Dariusz-555 napisał:
Cytuj:
zdzieranie kolan do świętej Rity znowu pomogło . Jej Ojczyzna okazała się przyjazna . Polski żużlowiec Tomek Gollob mistrzem świata . dobranoc wszystkim .

Jakoś nikt nie wpadł w zachwyt nad tym "wstawiennictwem" Dariusza.
Myślę, że Dziwisz w podobny sposób chce rozreklamować krew JPII - choć w tym wypadku, w przeciwieństwie do Golloba, powrót Kubicy do mistrzowskiej formy nie jest już tak oczywisty - ale i tak zależy od samego Kubicy i lekarzy. Co więcej - jak Heidfeld będzie mocny w tym sezonie, to nawet Kubica może rozstać się z teamem Lotus-Renault....
A zatem, aby móc w ogóle twierdzić, że, w przypadku skutecznego powrotu Kubicy do ścigania, ta relikwia "pomogła" Kubicy, tak jak chce tego Dziwisz - więc pomysł p. Bortnowskiej jest raczej nie na rękę Dziwiszowi.


Śr lut 16, 2011 19:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL