Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 07, 2024 5:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Chrzest ( i inne sakramenty ) dorosłych 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Chrzest ( i inne sakramenty ) dorosłych
BlankaA napisał(a):
Szumi, ale np. niektórzy protestanci - ochrzczeni jak najbardziej ;-) - uznają małżeństwo tylko cywilne. Więc z tymi grzeszącymi w małżeństwie cywilnym "ochrzczonymi" to nie tak prędko. Już prędzej: grzeszą katolicy w cywilnym, bo mają nieważne z braku formy. Choc jak się ich wysanuje, to się okazuje, że nie grzeszyli ;-).

Oczywiście, ale ja odpowiedziałem na to, że któraś z tych sytuacji jest małżeństwem naturalnym - żadna z nich nie jest małżeństwem naturalnym.
W przypadku protestantów takie małżeństwo cywilne będzie jednocześnie sakramentalnym.

BlankaA napisał(a):
Niemniej zawsze to i tak jest małżeństwo ważne, nierozerwalne i zobowiązane do miłości i wierności, nie ma różnicy. I każde jest przed Bogiem, bo Bóg małżeństwo ustanowił ;-).
pogrubienie moje

Różnica jest. Jedno jest sakramentem, inne nie jest. A to jest bardzo duża różnica.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr mar 23, 2011 21:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: Chrzest ( i inne sakramenty ) dorosłych
Nie, nie. Dla dwojga ochrzczonych to jest różnica (w sferze korzyści, nie w sferze zobowiązań - te są zawsze takie same i tu różnicy nie ma). A dokładnie, dwojga ochrzczonych, gdzie przynajmniej jedno jest katolikiem lub ewentualnie prawosławnym. Bo już co do protestantów my sobie możemy zakładac, ze to jest sakrament, ale oni w to nie wierzą...

Natomiast tu sytuacja wyjściowa jest tak, ze jedno z nupturientów jest nieochrzczone (choc mogłoby byc). Pytanie, czy rzeczywiście lepiej, żeby się (hipotetycznie, nie w odniesieniu do konkretnego przypadku wątkodawczyni) chrzciło ze względu na małżeństwo z katolikiem. Otóż ja twierdze, że nie.


Śr mar 23, 2011 21:35
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL