Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 21:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Praca w niedzielę (niezarobkowa) 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 28, 2006 9:41
Posty: 1293
Lokalizacja: Łódź, Lódzkie
Post 
KKK
Cytuj:
2185 W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni powinni powstrzymać się od wykonywania prac lub zajęć, które przeszkadzają oddawaniu czci należnej Bogu, przeżywaniu radości właściwej dniowi Pańskiemu, pełnieniu uczynków miłosierdzia i koniecznemu odpoczynkowi duchowemu i fizycznemu. Obowiązki rodzinne lub ważne zadania społeczne stanowią słuszne usprawiedliwienie niewypełnienia nakazu odpoczynku niedzielnego. Wierni powinni jednak czuwać, by uzasadnione powody nie doprowadziły do nawyków niekorzystnych dla czci Boga, życia rodzinnego oraz zdrowia.


Ponadto pierwsze przykazanie kościelne (KKK 2042) mówi, że "W niedziele i w inne nakazane dni świąteczne wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac służebnych".

Boże Ciało jest świętem nakazanym, wymienionym w Kodeksie Prawa Kanonicznego w wykazie świąt nakazanych (kan. 1246).

_________________
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...
Kochamy wciąż za mało i stale za późno...

Zajrzyj, zobacz, zapamiętaj ->
1) http://spotkania.wiara.pl/Chat
2) http://blog.wiara.pl/aprylka
3) http://picasaweb.google.com/aprylka


Cz cze 07, 2007 14:29
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 11:37
Posty: 382
Post 
Czyli prace lżejsze (choćby rozbudowa strony - m. in. pisanie i edycja treści) to też grzech?

_________________
.:: KTO RANO WSTAJE, TEN PODPIS DOSTAJE ::.


Cz cze 07, 2007 16:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 28, 2006 9:41
Posty: 1293
Lokalizacja: Łódź, Lódzkie
Post 
Gdyby chcieć dosłownie wypełnić słowa: "wierni powinni powstrzymać się od wykonywania prac lub zajęć, które przeszkadzają oddawaniu czci należnej Bogu", to należałoby również powstrzymać się np. od jedzenia - bo przecież nie służy ono oddawaniu czci należnej Bogu i raczej w tym nie pomaga, a więc przeszkadza.
Ale oczywiście to zbyt daleko posunięty wniosek, prowadzący do absurdu.

Myślę, że każdy to, czy coś jest grzechem czy nie, powinien rozważyć we własnym sumieniu, a w razie wątpliwości zapytać spowiednika. :)
Oczywiście mam tu na myśli tego typu pytania, jak czy pisanie posta w niedzielę to grzech czy też wspomniana rozbudowa strony. ;)

_________________
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...
Kochamy wciąż za mało i stale za późno...

Zajrzyj, zobacz, zapamiętaj ->
1) http://spotkania.wiara.pl/Chat
2) http://blog.wiara.pl/aprylka
3) http://picasaweb.google.com/aprylka


Cz cze 07, 2007 16:19
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 11:37
Posty: 382
Post 
Wg spowiednika nauka w niedzielę to nie grzech. Co do pracy przy komputerze - trudno powiedzieć.

_________________
.:: KTO RANO WSTAJE, TEN PODPIS DOSTAJE ::.


Cz cze 07, 2007 16:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 12:17
Posty: 512
Post 
tolkien napisał(a):
Cytuj:
Co do mnie,to mam zastrzeżenia do dwóch pierwszych punktów.
- naprawa np. komputera
- sprzątanie


..a po obiedzie można posprzątać? Czy może zostawić to na poniedziałek, żeby nie ranic uczuć religijnych...?


wybierz lepiej pewna droge i zostaw te talerze do poniedzialku.
pomysl.

a tak na marginesie czym jest wogole praca?
jak jest definiowana praca w sensie religijnym?
jesli to cos co robimy bo musimy to ja pracuje tylko w niedziele.
ktos zapyta czemu w niedziele?
przez caly tdzien chodze do tzw pracy ale ja uwielbiam moja prace robie to co lubie wiec nie czuje przymusu a przyjemnosc.
w pracy tez nie gotuje bo mam stolowke.

natomiast w niedziele to trzeba zrobic objad lubv przy nim pomoc itd.....
chcialem przez to powiedziec iz w tym kontekscie to ja pracuje tylko w niedziele. czy powinienem sie wstrzymac w niedziele od posilkow?


Śr cze 13, 2007 18:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Jeśli odmówić takiej niezarobkowej niedzielnej pracy - to co powiedzieć o kościelnych, osobach sprzedających gazetki w kiosku parafialnym, dewocjonalia itp :?:

Tym Kościół nie zabrania pracy.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N cze 24, 2007 17:27
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Jest jeszcze coś takiego jak praca służebna przecież... Kierowcom autobusów i kelnerom w restauracjach też nie zabrania, prawda?

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N cze 24, 2007 21:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
A praca w handlu to nie jest praca służebna? No sory każda praca jest pracą służebną.

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


N cze 24, 2007 22:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 11:37
Posty: 382
Post 
Odświeżam temat. Może coś mówi się więcej w Kościele Katolickim na temat pracy w święta? Grzechem jest prawdopodobnie handel i wykonywanie ciężkich robót.

Jaki charakter powinna mieć praca, której wykonywanie w niedziele i święta nie jest grzechem?

_________________
.:: KTO RANO WSTAJE, TEN PODPIS DOSTAJE ::.


Cz lis 01, 2007 8:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 6:01
Posty: 175
Post 
WebCM napisał(a):
(...)
Jaki charakter powinna mieć praca, której wykonywanie w niedziele i święta nie jest grzechem?


Najpierw przypomnę KPK.
Cytuj:
Kan. 1247 - W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.


Teraz KKK.
Cytuj:
2185 W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni powinni powstrzymać się od wykonywania prac lub zajęć, które przeszkadzają oddawaniu czci należnej Bogu, przeżywaniu radości właściwej dniowi Pańskiemu, pełnieniu uczynków miłosierdzia i koniecznemu odpoczynkowi duchowemu i fizycznemu. Obowiązki rodzinne lub ważne zadania społeczne stanowią słuszne usprawiedliwienie niewypełnienia nakazu odpoczynku niedzielnego. Wierni powinni jednak czuwać, by uzasadnione powody nie doprowadziły do nawyków niekorzystnych dla czci Boga, życia rodzinnego oraz zdrowia.
Umiłowanie prawdy szuka czasu wolnego, a potrzeba miłości podejmuje uzasadnioną pracę


W starych książkach (np. Catholic Encyclopedia z 1912) objaśniano to mniej więcej tak. Zabroniona jest praca służebna [servilis, czyli o charakterze podobnym do pracy niewolnika (servus) ], publiczne kupno i sprzedaż, sprawy sądowe. Praca intelektualna w rodzaju wykładów lub pisania artykułów, nawet płatna, nie była uznawana za zakazaną.

Myślę, że przy ocenianiu charakteru jakiejś pracy w niedziele i święta należy się kierować roztropnością, która stosowana w konkretnej sytuacji pozwala znajdować prawdziwe dobro i wybierać właściwe środki do jego pełnienia.


Cz lis 01, 2007 15:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2011 20:27
Posty: 5
Post Re: Praca w niedzielę (niezarobkowa)
Witam,
Mam takie pytanko, czy siłownia w niedziele to grzech ? Bo szukam po necie a nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Mam mały sprzęcik do ćwiczeń w domu. Cwiczę mniej więcej co 2 dni, więc czasami na niedzielę wypadnie (ale nie zawsze ponieważ studiuję zaocznie i nie każda niedziela jest wolna). Ćwiczę ok 40-50 minut. Oczywiście jest to pewien wysiłek, nie ma się co oszukiwać. Mam zalecenie od lekarza żeby ćwiczyć i to od tego to się zaczęło, ale nic nie mówił żeby ćwiczyć w niedziele,także nie zwalam tu na niego odpowiedzialności. Lubię to robić w niedzielę, ponieważ nie mam obowiązków jak w powszedni dzień. Oczywiście nie koliduje to w żaden sposób z uczestniczeniem we Mszy św. Jest to dla mnie troszke taki relaks ale i praca nad sobą. I dlatego od dłuższego czasu zastanawiam się czy nie jest to grzechem w niedziele. Ale jeżeli jest, to z drugiej strony przejażdzka rowerowa i pływanie na basenie które też czasami uprawiam w niedziele też byłby grzechem...

Bardzo bym prosił o poradę w tej sprawie... Pozdrawiam ;-)


Pt kwi 01, 2011 9:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 21, 2010 11:17
Posty: 21
Post Re: Praca w niedzielę (niezarobkowa)
Witaj, trening na siłowni to sport, a nie praca, nie jest to raczej grzech, o ile się nie zaniedbuje Mszy Świętej.
Pisanie programów, praca na komputerze jeśli jest robione hobbistycznie i nie przeciąga się na nie wiadomo jak długo (pomijam uzależnienie od komputera) to też forma odpoczynku, ale sprawdź czy nie masz po tym wyrzutów sumienia czy niepokoju, które są w przypadku dobrze ukształtowanego sumienia wskazówką (tu trzeba być ostrożnym, bo samo sumienie mogło zostać zagłuszone wcześniej, gdy odrzucaliśmy te natchnienia)


Pn kwi 04, 2011 13:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Praca w niedzielę (niezarobkowa)
nie przesadzajcie, nie mamy wcale w niedzielę leżeć brzuchem do góry:) ani ćwiczenia, ani rower ani wycieczka w góry to nie praca:)
A trudno wyobrazić sobie żeby nie wykonać zwykłych domowych rzeczy typu gotowanie czy zmywanie.
Mamy unikać "prac cięzkich niekoniecznych".
Ja w niektóre niedzielę pracuję zawodowo. Nie lubie, ale czasem muszę bo nie mogę powiedzieć kolegom "guzik mnie obchodzi, ja niedzieli nie wezmę a wy bierzcie po trzy".

_________________
Ania


Wt kwi 05, 2011 8:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2011 20:27
Posty: 5
Post Re: Praca w niedzielę (niezarobkowa)
Dziękuję za odpowiedzi. Aktualnie właśnie pracuję nad swoim sumieniem i często pojawiają mi się takie wątpliwości które oczywiście chce wyjaśnić. Nie przeszkadza mi to w żaden sposób w oddawaniu czci Panu Bogu a nawet wręcz przeciwnie i oczywiście Kościół jest na pierwszym miejscu, najlepiej z samego rana ;-). Wyrzuty sumienia pojawiły się, ale bardziej w sensie żeby wyjaśnić wątpliwość, bo tak sobie myślałem: praca to wysiłek, siłownia też wysiłek i praca nad sobą :razz:... Teraz wszystko jasne w tej kwestii. Dziękuję Wam serdecznie za odpowiedzi. Pozdrawiam i Z Panem Bogiem


Cz kwi 07, 2011 8:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 18, 2011 19:01
Posty: 20
Lokalizacja: Warszawa, Mazowieckie
Post Re: Praca w niedzielę (niezarobkowa)
WebCM napisał(a):
Czy praca niezarobkowa w niedzielę jest grzechem?
(...)


grzeszą zarokowo pracując:
- hutnicy, górnicy itp (praca ciągłą)
- lekarze i pielęgniarki (nie tylko w niedzielę ale nawet w święta)
- księża (odprawianie nabożeństw jest ich pracą)
:lol:

a tak na serio... nie ważne czy praca jest zarobkowa czy nie wszystko zależny od tego w jakich okolicznościach ją wykonujesz i jakie masz do tego podejście.

_________________
[color=#FF0000]------------------[/color]
[color=#FF0000]Ziemia jest płaska![/color]


Pn lip 18, 2011 21:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL