Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 10, 2024 1:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Uczulenie na opłatek 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt cze 16, 2006 4:23
Posty: 1814
Post Uczulenie na opłatek
Nie wiem, czy to dobre miejsce na pytanie: co zrobić, gdy ktoś ma odruch wymiotny, gdy przyjmuje Komunię.


Pt mar 16, 2007 16:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 16, 2007 14:55
Posty: 9
Post 
po pierwsze: Komunia św. to NIE ŻADEN OPŁATEK. Po drugie co to znaczy odruch wymiotny? Jeśli jest spowodowany czynnikami psychicznymi, radzę konsultację ze spowiednikiem.

_________________
"Wiara jest nadzieją miłości wypływającą ze zdroju Prawdy"


Pt mar 16, 2007 16:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Komunia nie jest opłatkiem, fakt, ale przypadłości są opłatka. A są przypadki, że ktoś jest na te przypadłości właśnie uczulony. I jest to ogromny problem. Szczerze mówiąc nie wiem co wtedy


Pt mar 16, 2007 16:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Jeśli chodzi o opłatek na święta Bożego Narodzenia no trudno to tylko jedna z wielu tradycji i można z niej zrezygnować.

Ale pytasz o Komunię Świętą... na początku pomyślałam, że chodzi o uczulenie, no ale przecież nie. Uczulenie nie polega na odruchu wymiotnym, a na wszelkich dolegliwościach ciała bym powiedziała. Więc jeśli masz odruch wymiotny to tylko mogę poradzić jak najszybszą konsultację z doświadczonym kapłanem - bo takie odruchy wynikają z choroby duszy a nie ciała.

Natomiast jeśli chodziłoby o uczulenie to Komunia to i Ciało Pańskie i Krew Pańska więc w uzasadnionych przypadkach można ją przyjąć pod drugą Postacią tylko.

Pozdrawiam.

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pt mar 16, 2007 17:07
Zobacz profil
Post 
zielona_mrowka napisał(a):

Ale pytasz o Komunię Świętą... na początku pomyślałam, że chodzi o uczulenie, no ale przecież nie. Uczulenie nie polega na odruchu wymiotnym, a na wszelkich dolegliwościach ciała bym powiedziała.


A ja się nie zgodzę :) Sama jestem alergikiem. Na niektóre substancje reaguję właśnie natychmiastowym odruchem wymiotnym. (sprawdzone u dentysty)


Pt mar 16, 2007 18:05
Post 
Potwierdzam, znam osobę, która na produkty glutenowe reaguje natychmiastowym ubarwieniem ścian w kolory śniadania. Opłatki i hostie niestety są produktami glutenowymi co u ciężkich alergików może się kończyć czym właśnie takim jak u założycielki postu.

Idź na odczulanie bo nie widzę innego wyjścia. Chyba, że specjalnie dla Ciebie przygotowano by małą ilość hostii na mące kukurydzianej, którą to podawano by Ci w czasie komunii.


So mar 17, 2007 0:19

Dołączył(a): Pt cze 16, 2006 4:23
Posty: 1814
Post 
Ech... moralizatorzy...

Chodzi o dziewczynkę z Zespołem Downa. Niestety, jej umiejętności komunikacyjne wykluczają konsultację ze spowiednikiem ;-)
Trudno też określić, czy chodzi faktycznie o uczulenie, czy po porstu opłatek przykleja sie dziecku do podniebienia, na co reaguje ono odruchem wymiotnym. Zapewne nie może sobie ono poradzić z tym problemem, bo ma tzw. gotyckie podniebienie.
Dziecko niewątpliwie stasznie cierpi, bo cały czas wykrzykuje imię ksiedza, różne określenia związane z kościołem, liturgią (m. in. ów "opłatek", "komunia", "ministranty"), w połączeniu ze wszystkimi pejoratywnymi określeniami i gestami, jakie jest w stanie wyartykułować i wyrazić. Matka tłumi w niej te zachowania, bo się ich wstydzi (dziewczynka jest bardzo ekspresywna) - a to, naturalnie jeszcze ją nakręca.
Mama nie chce słyszeć o choćby czasowej przerwie w posyłaniu dziecka do Komunii Św. co tydzień...
Ciekawa jest propozycja zastosowania wina...


So mar 17, 2007 8:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Nie jestem pewien czy przepisy dokładnie okreslają że chleb ma być własnie taki jakiego dzisiaj używamy, czyli w formie hostii. Może może to być zwykły chleb, zgodny z przepisami? Warto zrobić rozeznanie w tej kwestii
A pomysł z winem zamiast chleba uważam za słuszny i sensowny


So mar 17, 2007 9:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 16, 2006 4:23
Posty: 1814
Post 
Kamyk napisał(a):
Nie jestem pewien czy przepisy dokładnie okreslają że chleb ma być własnie taki jakiego dzisiaj używamy, czyli w formie hostii. Może może to być zwykły chleb, zgodny z przepisami? Warto zrobić rozeznanie w tej kwestii
A pomysł z winem zamiast chleba uważam za słuszny i sensowny

Jeśli możliwe byłoby użycie "zwykłego" chleba...
Dlatego pytam...
:-)


So mar 17, 2007 10:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Jak już napisałem, nie wiem czy jest to możliwe. Najlepiej spytać się biegłego liturgisty bądź prawnika znającego się na rzeczy :)


So mar 17, 2007 10:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Mononukleoza :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So mar 17, 2007 10:29
Zobacz profil WWW
Post 
OGÓLNE WPROWADZENIE DO MSZAŁU RZYMSKIEGO



ROZDZIAŁ VI
RZECZY POTRZEBNE DO SPRAWOWANIA MSZY ŚWIĘTEJ

320. Chleb, którego używa się do sprawowania Eucharystii, powinien być czysto pszenny, świeżo wypieczony i niekwaszony, zgodnie ze starożytną tradycją Kościoła łacińskiego.

322. Wino do celebrowania Eucharystii powinno być z owocu winnego krzewu (por. Łk 22,18), naturalne i czyste, to jest bez jakichkolwiek dodatków obcych substancji.



Na obecnym etapie KK sztywno trzyma się tych przepisów i jak na razie nic nie wskazuje na jakąkolwiek zmianę.

http://www.kosciol.pl/article.php?story ... 2002009666

Cytuj:
w 2001 roku małżeństwo z Massachusetts wystąpiło z Kościoła Katolickiego po tym, gdy ich córeczce odmówiono udzielenia komunii z użyciem bezglutenowych hostii.


Czy sztywne trzymanie się starożytnej tradycji jest ważniejsze od człowieka?
Czy (jak pytał Jezus), człowiek jest dla szabatu, czy szabat dla człowieka?


So mar 17, 2007 14:32
Post 
Polecam:
http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/39/9.htm

Jest tutaj mowa zarówno o Komunii ze spacjelnego rodzaju nisjoglutenowej mąki , jak też o Komunii pod postacią wina.


So mar 17, 2007 15:49

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Niska zawartość glutenu nie zawsze rozwiązuje problem, niestety. Opcja z Komunią pod postacia wina wydaje mi się lepszym wyjściem

Cytuj:
Czy sztywne trzymanie się starożytnej tradycji jest ważniejsze od człowieka?
Czy (jak pytał Jezus), człowiek jest dla szabatu, czy szabat dla człowieka?

Otóż to. Poza tym nazywanie tradycji opłatka "starożytną tradycją" to według mnie nadużycie. Czy apostołowie łamali opłatek czy zwykły chleb?


So mar 17, 2007 19:20
Zobacz profil
Post 
A ja poruszę inną sprawę, czy udziela się Komunii ludziom, którzy nie wiedzą co to jest jest? Sa chorzy psychicznie bądź uposledzeni umysłowo?


So mar 17, 2007 19:30
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL