Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 13:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Opłata za "usługi"? 
Autor Wiadomość
Post Re: Opłata za "usługi"?
@navi31
Dziesięcina to trochę archaiczne rozwiązanie ale nie takie głupie.
10% dla Kościoła, edukacji i na cele społeczne (tym się z grubsza Kościół zajmował)
10% na utrzymanie porządku w państwie, sądownictwo, armię itp
80% zostawało w kieszeni :D

Ale nie trzeba robić "rewolucji" i dziesięciny wprowadzać. Wystarczy wprowadzić odpis na kościół/cele społeczne (do wyboru) jak np. w modelu włoskim, a księży normalnie zatrudnić na stałej pensji.

Na dziś wyłączając utrzymanie zabytków, a razem ze zwolnieniami od podatku, wszelkim dofinansowaniem i pensjami dla katechetów państwo dokłada do KK około 3,5 mld złotych.


Wt mar 03, 2015 7:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 03, 2014 16:14
Posty: 240
Lokalizacja: nieciekawa
Post Re: Opłata za "usługi"?
Kozioł napisał(a):
@navi31
Dziesięcina to trochę archaiczne rozwiązanie ale nie takie głupie.
10% dla Kościoła, edukacji i na cele społeczne (tym się z grubsza Kościół zajmował)
10% na utrzymanie porządku w państwie, sądownictwo, armię itp
80% zostawało w kieszeni :D

Ale nie trzeba robić "rewolucji" i dziesięciny wprowadzać. Wystarczy wprowadzić odpis na kościół/cele społeczne (do wyboru) jak np. w modelu włoskim, a księży normalnie zatrudnić na stałej pensji.

Na dziś wyłączając utrzymanie zabytków, a razem ze zwolnieniami od podatku, wszelkim dofinansowaniem i pensjami dla katechetów państwo dokłada do KK około 3,5 mld złotych.

Dobrze by było, jakby było to tylko 10 % czy nawet 20%.
Dzień wolności podatkowej w 2014 roku to 14 czerwca.
Czyli około 45% naszych pieniędzy oddajemy "państwu" na najróżniejsze cele.
dzień wolności podatkowej

_________________
Na forach dyscyplina intelektualna jest sztuką raczej nieznaną.


Wt mar 03, 2015 8:50
Zobacz profil
Post Re: Opłata za "usługi"?
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
"ze sprzedaży świec" - raczej ze sprzedaży opłatków wigilijnych.
Świece o ile są sprzedawane, to jest to forma zbiórki na rzecz Caritasu.


Oczywiscie zbiórka za świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom idze na potrzeby misji Caritasu/Diakonii/Eleos. Zachęcam wszystkich do uczestniczenia w tym także poprzez wysyłanie sms, czy wpłat na konta.

Widziałem jednak różne świece, nie tylko świece WDPD rozprowadzane przed Bożym Narodzeniem ale także wzorowane na nich świece "parafialne" sprzedawane przed Wielkanocą. Chyba nawet taką świecę mam z jednej z parafii poznańskich (pominę milczeniem z której; podarowana mi jako ciekawostka).
Skoro jeden proboszcz na taki pomysł wpadł, to i inny proboszcz to wykorzysta. Bądźmy realistami.

Ja nigdzie w parafiach diecezjalnych nie spotkałam tej formy zarobku.
Poznańska diecezja jako pionierka spośród innych (lata 90 -te XX w) wprowadziła dyspensy - za konkretna odpłatnością - na śluby i wesela w piątki.
Może taka specyfika diecezji.
Sprzedaż świec, dewocjonaliów w sanktuariach zakonnych to naturalna metoda zarabiania na rzecz kosztów utrzymania zakonników.


Wt mar 03, 2015 9:16
Post Re: Opłata za "usługi"?
Alus napisał(a):
Poznańska diecezja jako pionierka spośród innych (lata 90 -te XX w) wprowadziła dyspensy - za konkretna odpłatnością - na śluby i wesela w piątki.
To było oddolne (jak z tą świecą), czy też była to pomysłowość odgórna?


Wt mar 03, 2015 13:38
Post Re: Opłata za "usługi"?
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
Poznańska diecezja jako pionierka spośród innych (lata 90 -te XX w) wprowadziła dyspensy - za konkretna odpłatnością - na śluby i wesela w piątki.
To było oddolne (jak z tą świecą), czy też była to pomysłowość odgórna?

Dyspensy udziela z reguły biskup, wyjątkowo proboszcz.
Praktykę tą tłumaczono niedostateczną ilością lokali weselnych wobec dużego zapotrzebowania.


Wt mar 03, 2015 14:23
Post Re: Opłata za "usługi"?
Alus napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
Poznańska diecezja jako pionierka spośród innych (lata 90 -te XX w) wprowadziła dyspensy - za konkretna odpłatnością - na śluby i wesela w piątki.
To było oddolne (jak z tą świecą), czy też była to pomysłowość odgórna?

Dyspensy udziela z reguły biskup, wyjątkowo proboszcz.
Praktykę tą tłumaczono niedostateczną ilością lokali weselnych wobec dużego zapotrzebowania.

Powód na dyspensę nawet rozsądny ale dlaczego za kasę? To abp Stroba, czy abp Paetz był taki przedsiębiorczy?


Wt mar 03, 2015 14:40
Post Re: Opłata za "usługi"?
Cytuj:
Powód na dyspensę nawet rozsądny ale dlaczego za kasę? To abp Stroba, czy abp Paetz był taki przedsiębiorczy?

Nie wiem który biskup, bo zetknęłam się z tą praktyką jedynie podczas pobytu u rodziny.
W mojej diecezji nigdy nie była i nie jest praktykowana dyspensa z tego powodu, terminy ślubu uzależnione są od terminu rezerwacji lokalu - czasem na 2- 2,5 roku z wyprzedzeniem.


Wt mar 03, 2015 15:05

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Opłata za "usługi"?
Alus napisał(a):
(...) W mojej diecezji nigdy nie była i nie jest praktykowana dyspensa z tego powodu, terminy ślubu uzależnione są od terminu rezerwacji lokalu - czasem na 2- 2,5 roku z wyprzedzeniem.

I już wiadomo, kto lub co zmusza młodych do zamieszkiwania wspólnie, ale bez ślubu: brak dostatecznej ilości lokali na uroczystości weselne.
Dla przyszłości młodej pary - oczywiście są to ludzie wierzący, należący do Kościoła Rzymsko-Katolickiego - najważniejsze weselisko, a nie ślub :lol:
Ciekawe, kto ich tak wychował?
Może miłosierny biskup diecezjalny w wychowaniu religijnym swoich owieczek czegoś zaniedbał? ...


Śr mar 11, 2015 13:08
Zobacz profil
Post Re: Opłata za "usługi"?
ratio napisał(a):
Alus napisał(a):
(...) W mojej diecezji nigdy nie była i nie jest praktykowana dyspensa z tego powodu, terminy ślubu uzależnione są od terminu rezerwacji lokalu - czasem na 2- 2,5 roku z wyprzedzeniem.

I już wiadomo, kto lub co zmusza młodych do zamieszkiwania wspólnie, ale bez ślubu: brak dostatecznej ilości lokali na uroczystości weselne.
Dla przyszłości młodej pary - oczywiście są to ludzie wierzący, należący do Kościoła Rzymsko-Katolickiego - najważniejsze weselisko, a nie ślub :lol:
Ciekawe, kto ich tak wychował?
Może miłosierny biskup diecezjalny w wychowaniu religijnym swoich owieczek czegoś zaniedbał? ...

No jasne - przecież bez zamieszkania wspólnego "na kocią łapę" wygasłaby miłość....większego nonsensu nie słyszałam.


Śr mar 11, 2015 15:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 09, 2015 19:34
Posty: 7
Lokalizacja: Warszawa, Mazowieckie
Post Re: Opłata za "usługi"?
dla mnie to jest dziwne, że ustalana jest z góry jakaś stawka, np. że ślub kosztuje 1000 zł :shock: powinno być co łaska, skąd te cenniki i za co?


Cz kwi 09, 2015 19:41
Zobacz profil WWW
Post Re: Opłata za "usługi"?
wojtas9900 napisał(a):
dla mnie to jest dziwne, że ustalana jest z góry jakaś stawka, np. że ślub kosztuje 1000 zł :shock: powinno być co łaska, skąd te cenniki i za co?

Za co? Bo księża w Polsce nie zarabiają inaczej, niż biorąc pieniądze np. za sakramenty/posługi. Taki jest system w KRK w Polsce. W innych krajach/wyznaniach ksiądz ma po prostu pensję i pełni swoje obowiazki w słuzbie Kościołowi, a nie aby się wyżyć/zarobić.
Nie powinno byc zadnych opłat "co łaska", bo to prosta droga do patologii (m.in. cenników).
Niektórzy sa po prostu pazerni.

p.s. W Białymstoku w parafii sw. Rocha ślub kosztuje (sic!) 2000 zł.
źródło : colaska.pl


Cz kwi 09, 2015 19:55
Post Re: Opłata za "usługi"?
wojtas9900 napisał(a):
dla mnie to jest dziwne, że ustalana jest z góry jakaś stawka, np. że ślub kosztuje 1000 zł :shock: powinno być co łaska, skąd te cenniki i za co?

Jak ksiądz podaje kwotę do zapłaty, to się idzie do biskupa na skargę, bo nie ma prawa tego zrobić.


Cz kwi 09, 2015 21:35
Post Re: Opłata za "usługi"?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
wojtas9900 napisał(a):
dla mnie to jest dziwne, że ustalana jest z góry jakaś stawka, np. że ślub kosztuje 1000 zł :shock: powinno być co łaska, skąd te cenniki i za co?

Jak ksiądz podaje kwotę do zapłaty, to się idzie do biskupa na skargę, bo nie ma prawa tego zrobić.

Już widzę te kolejki ... :twisted:


Cz kwi 09, 2015 21:49
Post Re: Opłata za "usługi"?
Czyli ludziom ta kwota nie przeszkadza.


Pt kwi 10, 2015 6:39

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Opłata za "usługi"?
Raczej nie chcą zadzierać z urzędem.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt kwi 10, 2015 14:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL