Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Opłata za "usługi"? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 13, 2007 15:14
Posty: 71
Post Opłata za "usługi"?
Czy ksiądz ma prawno pobierać opłaty za sakramenty? (Narzucać nam ile mam zapłacić)
Czy ksiądz ma prawo pobierać opłatę za stawianie pomnika na cmentarzu?

Ostatnio dowiedziałem się, że u mnie ksiądz żąda 10% wartości pomnika... co jest dla mnie szaleństwem...

Zanim zacznę cokolwiek robić, wolę się upewnić... dlatego te pytania.

_________________
Panie, naucz nas się modlić.
Łk 11,1


Nie wiesz, że to ty jesteś nieszczęsny i godzien litości, i biedny, i ślepy, i nagi.
Apokalipsa wg św. Jana 3,17


N lip 15, 2007 14:05
Zobacz profil WWW
Post 
Nie znam się na tym, ale wrzuciłam odpowiednie słowa w googla i wyskoczyło mi kilka regulaminów cmentarnych, np.:

Parafia Bożego ciała w Tucholi napisał(a):
c) przed postawieniem pomnika należy uiścić opłatę cmentarną w wysokości 10% od wartości pomnika lub 8% od zasiłku pogrzebowego; na dzień dzisiejszy (20 XI 2005) 386 zł.

http://www.boze.cialo.tuchola.pelplin.o ... entarz.htm



Parafia św. Wojciecha w Nasielsku napisał(a):
7. Za pochowanie na cmentarzu (pokładne) i za wybudowanie pomnika, katakumby itd. pobierane są opłaty.
http://www.wojciech-nasielsk.plock.opok ... entarz.php



Parafia św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich napisał(a):
14. Przed rozpoczęciem prac, należy zgłosić się u Kierownika Cmentarza celem złożenia opłaty w wysokości 10% kosztów całkowitych inwestycji.

http://www.mikuszowice.bielsko.opoka.or ... entarz.php


i jeszcze wiele kolejnych stronek.


Na cmentarzach komunalnych tez płaci się za postawienie pomnika, np.:

Cmentarz Komunalny w Lublińcu napisał(a):
Zezwolenie na ustawienie pomnika - 100,00zł

http://www.lubliniec.bip.info.pl/dokume ... dmp=56&r=o


Wynika z tego, że to powszechna praktyka.


Pn lip 16, 2007 12:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 13, 2007 15:14
Posty: 71
Post 
Dzięki za odpowiedź... I proszę Was nie kłucie się... ;)

Co do usług cmentarnych to jest to "lekkie" przegięcie... Stawia pomnik za 10tys i ma księdzu dać 1000zł... Za co? Za otworzenie bramy cmentarza? Chociaż tego i tak on nie robi osobiście... Ehh... kasa za nic;/

_________________
Panie, naucz nas się modlić.
Łk 11,1


Nie wiesz, że to ty jesteś nieszczęsny i godzien litości, i biedny, i ślepy, i nagi.
Apokalipsa wg św. Jana 3,17


Pn lip 16, 2007 12:43
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 12:17
Posty: 512
Post 
Aragg napisał(a):
Dzięki za odpowiedź... I proszę Was nie kłucie się... ;)

Co do usług cmentarnych to jest to "lekkie" przegięcie... Stawia pomnik za 10tys i ma księdzu dać 1000zł... Za co? Za otworzenie bramy cmentarza? Chociaż tego i tak on nie robi osobiście... Ehh... kasa za nic;/


bylem swiadkiem jak rodzic zmarl i osierocil trojke dzieci. szkola nawet zbierala dla sierot. to co szkola nazbierala wystarczylo prawie w calosci na pogrzeb. czyzbym mial takiego pecha do ksiezy?


Pn lip 16, 2007 13:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
Aragg napisał(a):
Dzięki za odpowiedź... I proszę Was nie kłucie się... ;)

Co do usług cmentarnych to jest to "lekkie" przegięcie... Stawia pomnik za 10tys i ma księdzu dać 1000zł... Za co? Za otworzenie bramy cmentarza? Chociaż tego i tak on nie robi osobiście... Ehh... kasa za nic;/


Jeżeli nieruchomość na której założony jest cmentarz stanowi własnośc kościoła, to rzekłbym, że właściciel ma prawo żądać opłat za to, że się "coś robi" z jego ziemią.

Krytyków tej teorii proszę o przykłady jak oni dali swoje nieruchomośc innym za darmo do korzystania ;).


Pn lip 16, 2007 13:16
Zobacz profil ICQ WWW
Post 
Cytuj:
Krytyków tej teorii proszę o przykłady jak oni dali swoje nieruchomośc innym za darmo do korzystania

Ja jestem krytykiem. I przykład: przez 3 misiące mieszkał u mnie Amerykanin, który będąc w Polsce wpadł w kłopot i nie miał gdzie się podziać. Miał u mnie wikt i opierunek i dobrz mu było. Myślę, że przykład jak najbardziej adekwatny. :D


Pn lip 16, 2007 13:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 13, 2007 15:14
Posty: 71
Post 
stern o ile mi się zdaje to Kościół należy do parafian a nie do proboszcza... z twojej wypowiedzi można, że właściciel ma prawo dostawać kase... czyli parafianie. A nie dziekan.

_________________
Panie, naucz nas się modlić.
Łk 11,1


Nie wiesz, że to ty jesteś nieszczęsny i godzien litości, i biedny, i ślepy, i nagi.
Apokalipsa wg św. Jana 3,17


Pn lip 16, 2007 15:30
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Kosciol nie nalezy ani do proboszcza, ani do parafian; jest wlasnoscia diecezji nawet wtedy, kiedy zostal wybudowany tylko z pieniedzy parafian i to biskup podejmuje decyzje odnosnie obiektow sakralnych, lub najwyzsza wladza zakonna, jezeli jest to obiekt nalezacy do zgromadzenia zakonnego.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Pn lip 16, 2007 16:27
Zobacz profil
Post 
A według mnie wydac 10 tys. na pomnik to malo chrześcijańskie...Pieniądze moglyby posluzyc np. na lepszą edukację dla dzieci/wnuków zmarłego...

A jezeli rodzinie się 'przelewa" to dlaczego nie dac tych pieniedzy dla potrzebujących??

Co ma taki pomnik udowodnić??

Ze rodzina zmarłego kocha go bardziej, niz Ci co nie postawili pomników??
Ze zmarły byl lepszy od tych, którym nie postawiono pomników??


Jan Pawel II dal nam lekcję pokory wybierając skromną, drewnianą, trumnę...
Ale my wolimy się recytować, kto większy pomnik, kto czerwony marmur, kto większy wieniec na dzień zmarłych...itp...

Jak ktos ma 10 tys na pomnik- to naprawdę nie stac go na 1000 opłaty??
To moze niech się zwroci do Caritasu przy parafii...Papiez miał drewnianą trumnę, ale babcie Fela będzie miała pomnik na srodku cmentarza....

Inna rzecz: nawet gdyby pieniądze z opłaty nalezaly do parafian- to ciekawe jak dac je parafianom?? Rozrzucic podczas mszy?? Chodzic po mieszkaniach i dawac po 50 groszy kazdemu??


Pn lip 16, 2007 17:45
Post 
Cytuj:
Jak ktos ma 10 tys na pomnik- to naprawdę nie stac go na 1000 opłaty??
To moze niech się zwroci do Caritasu przy parafii...Papiez miał drewnianą trumnę, ale babcie Fela będzie miała pomnik na srodku cmentarza....

Nie chodzi o to, że ma czy nie ma, tylko o to, że to kolejna dziesięcina, tylko od zmarłego. ;) Chodzi o brzydką praktykę taryfikatorów, które w Kościele jest trochę nie na miejscu. To prawie tak, jakby na mszy ksiądz zarządził, że minimalna wrzutka na tacę to 5 złotych od łebka. Podobałoby Ci sie to, bo mnie nie? Podobnie nie podoba mi się taki zapis że ileś od czegoś, albo co łaska od 100 wzwyż [tak było u mnie w Kościele].

Pozdrawiam,
j.


Pn lip 16, 2007 18:03

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
JakubN napisał(a):
Cytuj:
Krytyków tej teorii proszę o przykłady jak oni dali swoje nieruchomośc innym za darmo do korzystania

Ja jestem krytykiem. I przykład: przez 3 misiące mieszkał u mnie Amerykanin, który będąc w Polsce wpadł w kłopot i nie miał gdzie się podziać. Miał u mnie wikt i opierunek i dobrz mu było. Myślę, że przykład jak najbardziej adekwatny. :D


to pomniki stoją tylko 3 m-ce?
Mnie chodziło o taki przykład jak ziemia na której jest cmentarz.


Pn lip 16, 2007 18:07
Zobacz profil ICQ WWW

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
Aragg napisał(a):
stern o ile mi się zdaje to Kościół należy do parafian a nie do proboszcza... z twojej wypowiedzi można, że właściciel ma prawo dostawać kase... czyli parafianie. A nie dziekan.


a cmentarz finansuje się sam?
To ciekawe, że gdy wyciąga się coś o grzechach jakiegoś księdza, to jest "Oni-kościół", a jak chodzi o wpływy to już jest "my-kościół".

BTW: Benedykt XVI wspominał podczas pielgrzymki, żeby zdejmowac z księzy obowiązki ekonomiczne (utrzymanie parafii, kościoła i innych obiektów), więc może w ten sposób? Zaproponować, żeby Rada Parafialna zajęła sie dbałością o utrzymanie cmentarza i określić w jaki sposób utrzymanie cmentarza ma być finansowane?


Pn lip 16, 2007 18:10
Zobacz profil ICQ WWW
Post 
Wiesz, moze wynika to z tego, że Polacy gdy słyszą co łaska- to dają najmniej ile mogą, albo nawet nic...

Czesto widzę staruszki wrzucające na tacę po 10 zlotych i porządnie ubrane "damy" nie dające nic...

Albo nie widziałeś nigdy jak ludzie bawią się np. oglądając breakdance na ulicy a jak po wystepie podchodzi chlopak z czapką to uciekają jakby przed tornado??

Po prostu taka jest u nas kultura...Swoją drogą ja wolę wiedzieć ile mniej więcej mam dac, niz zagryzac się potem, że dałam smiesznie malo albo za duzo...

W Niemczech płaci się podatek na Kościoł- mnie bardziej podoba się polskie rozwiązanie...

Taryfikatory to praktyka znana już w Starym Testamencie, gdzie bylo dokladnie powiedziane jakie ofiary trzeba złozyc w konkretnych przypadkach...

Równiez pozdrawiam ... :)


Pn lip 16, 2007 18:15

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
O proszę:
Cytuj:
Kan. 532 - W załatwianiu wszystkich czynności prawnych proboszcz występuje w imieniu parafii, zgodnie z przepisami prawa. Ma również troszczyć się o to, by dobra parafii były administrowane według norm kan. 1281-1288.


Kan. 537 - W każdej parafii powinna być rada do spraw ekonomicznych, która rządzi się nie tylko przepisami prawa powszechnego, lecz także normami wydanymi przez biskupa diecezjalnego. Wierni dobrami zgodnie z tymi normami świadczą proboszczowi pomoc w administrowaniu dobrami parafialnymi, z zachowaniem przepisu kan. 532.


nie widzę problemu w wykazaniu własnej aktywności w rozmowach z członkami Rady i przedstawienie nowych metod finansowania utrzymania cmentarza.


Pn lip 16, 2007 18:18
Zobacz profil ICQ WWW
Post 
Cytuj:
to pomniki stoją tylko 3 m-ce?

Czy pomniki wyżeraj Ci jedzenie z lodówki? ;)

Cytuj:
Wiesz, moze wynika to z tego, że Polacy gdy słyszą co łaska- to dają najmniej ile mogą, albo nawet nic...

Oczywiście, że tak. To chyba normalne i charakterystyczne nie tylko dla Polaków raczej. A czy Jezus prosił na gorze oliwnej słuchaczy o datki na tacę?

Cytuj:
Czesto widzę staruszki wrzucające na tacę po 10 zlotych i porządnie ubrane "damy" nie dające nic...

To powinna być kwestia indywidualnego sumienia, a nie odgórnego zarządzenia, nie uważasz?
Cytuj:
Albo nie widziałeś nigdy jak ludzie bawią się np. oglądając breakdance na ulicy a jak po wystepie podchodzi chlopak z czapką to uciekają jakby przed tornado??

Co to ma do rzeczy? Chłopak na ulicy to nie ksiądz. I nie chodzi tu o zachowanie ludzi, tylko o zachowanie pasterzy Kościoła, które jest niewłaściwe.

Cytuj:
Taryfikatory to praktyka znana już w Starym Testamencie, gdzie bylo dokladnie powiedziane jakie ofiary trzeba złozyc w konkretnych przypadkach...

A czy Jezus żadał za świadczone przez siebie usługi pieniędzy albo datków???


Pn lip 16, 2007 18:23
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL