Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Msza w sobotę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Msza w sobotę
CZYTAMBIBLIE napisał(a):
(...)
Ale mnie chodzi o to, czy będąc na mszy w niedzielę wieczorem wczoraj, byłem już na mszy Wniebowzięcia NMP?

Owszem, tak. Ale oczywiście wcześniej byłeś na Mszy św. dla dopełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy w niedzielę. Bo jedną Mszą wieczorną nie można dopełnić dwukrotnego obowiązku, gdyż takie 2w1 byłoby nielogiczne.


Wt sie 16, 2011 10:43
Zobacz profil
Post Re: Msza w sobotę
Nie byłem na mszy tego dnia.A zatem będąc na tej mszy,byłem jak na mszy niedzielnej.Ta msza była jedna sprawowana jako Wigilia Wniebowzięcia NMP.Zatem jak do tego podejść?


Wt sie 16, 2011 11:35

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Msza w sobotę
CZYTAMBIBLIE napisał(a):
Nie byłem na mszy tego dnia.A zatem będąc na tej mszy,byłem jak na mszy niedzielnej.Ta msza była jedna sprawowana jako Wigilia Wniebowzięcia NMP.Zatem jak do tego podejść?

Zwyczajnie podejsc.
Nie dopelniles obowiazku wobec jednego ze swiatecznych dni.


Wt sie 16, 2011 16:58
Zobacz profil
Post Re: Msza w sobotę
Dokładnie i ja też tak myślałem,ale wolałem zapytać.Kto pyta nie błądzi. Z Liturgii i Liturgiki nie mam dostatecznej wiedzy.Dziękuję!


Śr sie 17, 2011 8:50

Dołączył(a): Pt lip 29, 2011 11:12
Posty: 72
Post Re: Msza w sobotę
O ile wiem są jeszcze parafie gdzie nie jest to praktykowane. W każdym razie wg mnie jest tak, że jeżeli się naprawdę nie może pójść do Kościoła w niedzielę (np: podróż z powodów koniecznych przez całą niedzielę) wtedy ta Msza jest ważna nawet jeśli jest z formularza sobotniego, gdyż ten kto na nią przyszedł miał dobre intencje. Natomiast jeżeli ktoś chodzi w sobotę wieczorem, ponieważ nie chce mu się w niedzielę to jeżeli Msza jest z formularza niedzielnego to jest ona ważna, natomiast jeśli z sobotniego to nie jest ważna. Ale wg mnie taki katolik który chodzi w sobotę by mieć wolną niedzielę to jest "katolik z marginesu", bo jednak ta wiara wymaga trochę poświęcenia. Jeżeli w sobotę wypada uroczystość to wtedy odprawia się wieczorem liturgię tejże uroczystości jeżeli Święto powinno się odprawiać z niedzieli, ale w różnych parafiach jest różnie


Cz sie 18, 2011 13:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Msza w sobotę
ratio napisał(a):
CZYTAMBIBLIE napisał(a):
Nie byłem na mszy tego dnia.A zatem będąc na tej mszy,byłem jak na mszy niedzielnej.
Ta msza była jedna sprawowana jako Wigilia Wniebowzięcia NMP.Zatem jak do tego podejść?

Zwyczajnie podejsc.
Nie dopelniles obowiazku wobec jednego ze swiatecznych dni.
Ale którego - Wniebowzięcia NMP czy niedzieli?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz sie 18, 2011 16:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Msza w sobotę
Msza była Mszą z Wniebowzięcia, więc spełnił obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej w ten dzień (Wniebowzięcia).

Niedziela niestety przepadła.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz sie 18, 2011 17:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Msza w sobotę
Nie widzę podstaw do takiego stwierdzenia.

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


N cze 30, 2013 1:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Msza w sobotę
A podstawy niewidzenia podstaw?

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N cze 30, 2013 5:53
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Msza w sobotę
szumi napisał(a):
A podstawy niewidzenia podstaw?

viewtopic.php?p=551371#p551371
viewtopic.php?p=551720#p551720
Formularz mszalny nie ma żadnego związku ze spełnieniem/nie spełnieniem obowiązku niedzielnego (świątecznego). Najlepszym dowodem jest fakt, że osoba uczestnicząca w niedzielę w Eucharystii ślubnej spełnia w 100% obowiązek niedzielny.
Dlatego twierdzenie iż
Cytuj:
Msza była Mszą z Wniebowzięcia, więc spełnił obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej w ten dzień (Wniebowzięcia).Niedziela niestety przepadła.
jest nieprawdziwe.

Postawa "pójdę w niedzielę wieczorem aby cwaniacko iść raz a mieć zaliczona dwa swięta" jest co najmniej dwuznaczna moralnie, małoduszna itd (sorry, nie chodzi tu o naszego forumowicza, bo nie wiem czy pytanie nie jest teoretyczne ani - jesli nie - byly powody jego nieobecności). Nie wiem czy to nie wyczerpuje znamion grzechu (choć zgodnosć z KPK według mnie jest - ale przy tym się nie upieram). Natomiast z całą pewnością nie jest tego przyczyną niezgodność formularza mszalnego (wszystko jedno - ze świętem czy z liturgią niedzielną).

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


N cze 30, 2013 10:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Msza w sobotę
Po pierwsze: argument z Kodeksu Prawa Kanonicznego jest jałowy, bo sam Kodeks w kan. 2 zaznacza, że nie zajmuje się formułowaniem norm liturgicznych.

Po drugie: biskupi polscy wydali jasne przepisy dotyczące Mszy wigilijnych. Więc Msza wigilijna musi być sprawowana według formularza dnia świątecznego (bądź specjalnego wigilijnego).

Po trzecie: argument bardziej teologiczny niż jurydyczny. Wigilia nie jest 'pół-świętem', nie jest 'namiastką święta', czy też 'zajawką święta'. Jest całkowitym świętem, które ze względu na swoją wagę rozpoczyna się już dnia poprzedniego wieczorem (a niektóre dodatkowo trwają tydzień dłużej). Zatem nie można mówić o świętowaniu np. niedzieli, bez oprawy niedzielnej. To wynika samo z siebie, nie można mówić, że jest niedziela (bo liturgicznie to właśnie jest niedziela) a jednocześnie stosować obrzęd sobotni. To tak samo, jakby w niedzielę o 12:00 stosować formularz środowy... W niedzielę stosuje się formularz niedzielny.

Co do Mszy obrzędowej z udzieleniem sakramentu małżeństwa, to skromnie zauważam, że niestety, ale gdy Msza jest według formularza za nowożeńców nie spełnia obowiązku niedzielnego. Można natomiast udzielać sakramentu małżeństwa podczas Mszy według formularza niedzielnego. I wówczas faktycznie byłoby to uczynienie zadość. Chyba, że mówimy o niedzielach okresu Narodzenia Bożego i zwykłego, gdzie prawo dopuszcza stosowanie Mszy obrzędowych. Nie zawsze jednak to jest dopuszczalne, więc trzeba rozgraniczyć.

Przepisy i tradycja mówią jasno (przynajmniej jak dla mnie), że Msza wigilijna należy do święta, więc jest sprawowana według świątecznego obrzędu.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N cze 30, 2013 10:46
Zobacz profil
Post Re: Msza w sobotę
Ok. wszystko ładnie pięknie, ale mam pytanie:

Kierując się zdaniem szumiego.

Co w przypadku gdy chce pójść na Mszę św. w sobote o 18 z zamiarem spełnienia obowiązku niedzielnego (np. bo w niedziele wyjeżdzam), i słysze, że kapłan leci z formularzem sobotnim?
Czy moja wiedza na ten temat sprawia, że nie spełnie tego obowiązku?
Muszę przed Mszą pójść do zakrystii i się dogadać?
A jak trafi się ksiądz, który będzie uważał, że formularz jest nieistotny, zostanie mi tylko przełożyć wyjazd?


N cze 30, 2013 11:36
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Msza w sobotę
Już taki przypadek rozpatrywałem w tym wątku.

Moim zdaniem powinienem pójść na Mszę w niedzielę. Jeśli ktoś się nie zorientuje, że Msza jest sobotnia i jest przekonana, że był na niedzielnej (choć nie najlepiej moim zdaniem to świadczy o tej osobie), to winy moralnej nie ma.
Jeśli też jest tak, że idzie w sobotę, bo wie, że nie będzie miał żadnej możliwości być w niedzielę (np. długi wyjazd [lot samolotem, czy coś], praca itp) i zorientuje się, że jednak jest to Msza sobotnia to jednak winy moralnej śmiertelnej (grzech śmiertelny) nie ma.

Ja też taką sytuację miałem. Poszedłem do parafii, w której nigdy wcześniej nie byłem w sobotę wieczorem na Mszy, a wiedząc, że raczej wszędzie w Szczecinie wieczorem jest niedzielna, byłem przekonany, że taka Msza będzie, bo w niedzielę, gdzieś mieliśmy jechać i nie mielibyśmy jak być na Mszy. Jedak gdy się zorientowałem, to uznałem, że obowiązek wypełnić trzeba i poszedłem na najwcześniejszą Mszę w niedzielę.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N cze 30, 2013 11:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Msza w sobotę
szumi napisał(a):
Po pierwsze: argument z Kodeksu Prawa Kanonicznego jest jałowy, bo sam Kodeks w kan. 2 zaznacza, że nie zajmuje się formułowaniem norm liturgicznych.
Jest AKURAT ODWROTNIE.
Obowiązek Mszy Świętej niedzielnej wynika z Kodeksu Kanonicznego, a więc argument z norm liturgicznych jest jałowy.
Szkoda że każdy (w tym niestety ksieża) usiłuje wprowadzać swoje interpretacje "podnoszące poprzeczkę" niczym osławieni faryzeusze nakładający ciężar na lud, gdy fachowcy od tych spraw wypowiadają się jednoznacznie.

Cytuj:
Po drugie: biskupi polscy wydali jasne przepisy dotyczące Mszy wigilijnych. Więc Msza wigilijna musi być sprawowana według formularza dnia świątecznego (bądź specjalnego wigilijnego).
Wydali, ale nie na temat ważności/nieważności mszy sprawowanej wg tego czy innego formularza, tylko na temat co powinni robić księża.
Innymi słowy - to jest przepis dla sprawujących, a nie dla wiernych.
Gdy wierny przyjdzie w sobotę wieczorem na Mszę Świętą i jest ona z formularza sobotniego, to ów wierny jak najbardziej spełnił obowiązek niedzielny - natomiast ksiądz odprawiający wykroczył przeciw instrukcji liturgicznej.
Czy to naprawdę takie trudne?!
Cytuj:
Po trzecie: argument bardziej teologiczny niż jurydyczny. Wigilia nie jest 'pół-świętem', nie jest 'namiastką święta', czy też 'zajawką święta'. Jest całkowitym świętem, które ze względu na swoją wagę rozpoczyna się już dnia poprzedniego wieczorem (a niektóre dodatkowo trwają tydzień dłużej). Zatem nie można mówić o świętowaniu np. niedzieli, bez oprawy niedzielnej.
Bzdura.
Gdy w niedzielę pójdzie się na Mszę Świętą ślubną to jak najbardziej świętuje się niedzielę i nikt tego nie kwestionuje. WIęc kolejne pudło.
Cytuj:
To wynika samo z siebie, nie można mówić, że jest niedziela (bo liturgicznie to właśnie jest niedziela) a jednocześnie stosować obrzęd sobotni. To tak samo, jakby w niedzielę o 12:00 stosować formularz środowy... W niedzielę stosuje się formularz niedzielny.
To jest uwaga do księży, nie do wiernych.

Cytuj:
Co do Mszy obrzędowej z udzieleniem sakramentu małżeństwa, to skromnie zauważam, że niestety, ale gdy Msza jest według formularza za nowożeńców nie spełnia obowiązku niedzielnego.
Proszę o źródło takiego (błednego) mniemania. Bo na pewno nie Kodeks Kanoniczny. Kolejne "prawo misia" (Misiewydaje).
Cytuj:
Można natomiast udzielać sakramentu małżeństwa podczas Mszy według formularza niedzielnego. I wówczas faktycznie byłoby to uczynienie zadość. Chyba, że mówimy o niedzielach okresu Narodzenia Bożego i zwykłego, gdzie prawo dopuszcza stosowanie Mszy obrzędowych. Nie zawsze jednak to jest dopuszczalne, więc trzeba rozgraniczyć.
Nie na temat - znów uwaga do księży, nie do wierncych.

Cytuj:
Przepisy i tradycja mówią jasno (przynajmniej jak dla mnie), że Msza wigilijna należy do święta, więc jest sprawowana według świątecznego obrzędu.
Proszę podać przepis 9i tradycję) który mówi że msza sobotnia, sprawowana z formularza sobotniego nie spełnia obowiązku niedzielnego. Bo ja podałem fragment z Kodeksu Kanonicznego który mówi ze spełnia, z potwierdzeniem doktora który doktoryzował się z tego Kodeksu.

Szumi, nie możesz się po prostu spytać jakiegoś fachowca, zamiast wprowadzać w błąd ludzi na forum swoimi nie umocowanymi nigdzie dywagacjami?
Ludzi intersuje stanowisko Kościoła, a nie Barnaby czy Szumiego.

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


N cze 30, 2013 14:07
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Msza w sobotę
Barnaba napisał(a):
Jest AKURAT ODWROTNIE.
Obowiązek Mszy Świętej niedzielnej wynika z Kodeksu Kanonicznego, a więc argument z norm liturgicznych jest jałowy.


Ja tego nie rozumiem.
Czy chodzi Ci o to, że skoro Kodeks czegoś nie normuje, to inne normy nie mają znaczenia?
Bo Kodeks sam zrzeka się normowania prawa liturgicznego, na rzecz odrębnych przepisów (i takie zostały wydane, chociażby wspomniane zdanie polskich biskupów, czy słowa Jana Pawła II z Listu Dies Domini).

Barnaba napisał(a):
Wydali, ale nie na temat ważności/nieważności mszy sprawowanej wg tego czy innego formularza, tylko na temat co powinni robić księża.
Innymi słowy - to jest przepis dla sprawujących, a nie dla wiernych.

Ale ja nie twierdziłem inaczej.
Z tym, że ten dekret dotyczy Mszy wigilijnych i mówi o tym, jak mają być sprawowane, by spełniały warunek kan. 1248 KPK. Zatem aby ten warunek (Mszy wigilijnych) spełniały mają być sprawowane według określonego obrzędu. I jak już mówiłem, jeśli ktoś nie ma świadomości, że to jednak nie jest Msza niedzielna nie ponosi winy moralnej.

Barnaba napisał(a):
Gdy wierny przyjdzie w sobotę wieczorem na Mszę Świętą i jest ona z formularza sobotniego, to ów wierny jak najbardziej spełnił obowiązek niedzielny - natomiast ksiądz odprawiający wykroczył przeciw instrukcji liturgicznej.
Czy to naprawdę takie trudne?!

Jak wyżej wspomniałem, jeśli jest przekonany, że to była Msza niedzielna, to tak. Jeśli wie, że była sobotnia, to nie.

Czy to naprawdę takie trudne?

Barnaba napisał(a):
Proszę o źródło takiego (błednego) mniemania. Bo na pewno nie Kodeks Kanoniczny. Kolejne "prawo misia" (Misiewydaje).

Jest o tym w tymże dekrecie biskupów, gdzie zaznaczono, że Msza ślubna w sobotni wieczór, powinna być według norm niedzielnych.
Więc nie jest to moje widzimisię.
Przepisy dotyczące Mszy ślubnej są dodatkowo normowane w Obrzędzie sakramentu małżeństwa.


Ja rozumiem, że ktoś może się nie zgadzać. Ja już swoje racje przedstawiłem w tym wątku. Dyskusja odżyła, znów te same argumenty. Ja nie będę już jednak po raz kolejny pisał tego samego.

Gdy pojawi się jakiś nowy argument, chętnie się odniosę.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N cze 30, 2013 16:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL