Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Msza w sobotę 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Czy chodzicie codziennie na Mszę św.?
Niestety, ale Msza niedzielna to Msza niedzielna. I zalicza się do niej Msza w niedzielę oraz Msza wigilijna w sobotni wieczór.

W sobotę rano jest Msza sobotnia i nie ma to wpływu na spełnienie obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt wrz 10, 2010 18:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Msza w sobotę
Szumi ja jeszcze w nawiązaniu do tego co pisałeś o tym czy ktoś wie że w jego parafii jest msza sobotnia. Ja wychowałam się w małej miejscowości gdzie była jedna parafia i msza nie była niedzielna. I były czasem sytuacje kiedy np wyjeżdzałam w niedzielę na studia (miałam daleko, jechałam prawie cały dzień) czy gdzieś i szłam w sobote. Wiedziałąm że msza jest sobotnia, ale miałam 17 km do najbliższego miasta, nie miałam samochodu, nie bardzo miałam czym wrócić w sobotę wieczorem itp.. W Polsce jest wiele miejsc gdzie jest taka sytuacja, nie każdy ma możliwośc dojazdu itd. Nie traktowałam tego nigdy jako grzech. Myślę że istotą grzechu jest zła wola albo świadome zaniedbanie czy lenistwo czego nie ma jeśli ktoś idzie do kościoła i uczestniczy w Mszy. Są małe miejscowości gdzie wogóle jest jedna msza i może być np rano.

_________________
Ania


Wt wrz 14, 2010 20:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 21, 2009 15:49
Posty: 216
Post Re: Msza w sobotę
Niestety Szumi nie ma racji.
Cytuj:
Po Soborze Watykańskim II Kościół w pewien sposób wrócił do starożytnego sposobu liczenia czasu – od zachodu słońca do zachodu. W ten sposób w obecnym Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 r. przywrócono to, co istniało w Starożytności, mianowicie możliwość sprawowania niedzielnej Eucharystii w sobotę wieczór. W ogóle w Starożytności nie znano Eucharystii w niedzielę (w naszym rozumieniu niedzieli od 12 w nocy do 12). W pierwszych wiekach Kościoła Eucharystię sprawowano zawsze w nocy z soboty na niedzielę. Było to podyktowane również względami praktycznymi. Przecież chrześcijanie byli prześladowani, niewolnicy mogli iść na Eucharystię dopiero po zakończeniu swoich codziennych zajęć itd. Drugi powód – o wiele ważniejszy – przejście Chrystusa ze śmierci do życia dokonało się w nocy z soboty na niedzielę wielkanocną. O poranku wielkanocnym Chrystusa w grobie już nie ma. Dlatego chrześcijanie sprawowali „Paschę Pana” w nocy, aby kończyć ją o poranku. Zresztą Mszy św. trwała dosyć długo – najczęściej kilka godzin. Przesunięcie Eucharystii na poranek niedzielny dokonało się dopiero po 321 roku, kiedy to Konstantyn Wielki ustanowił niedzielę dniem wolnym od pracy.

Tyle historii. Obecne przepisy dotyczące spełnienia obowiązku niedzielnej Mszy św. zawarte są w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Kanon brzmi w ten sposób: § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Kanon nie wprowadza żadnych zastrzeżeń, że musi to być Msza św. sprawowana według formularza niedzielnego, że muszą być ku temu jakieś racje, np. niemożność uczestniczenia we Mszy św. w samą niedzielę. Niestety, dosyć często duszpasterze próbują narzucać taką interpretację, która jednak nie jest słuszna.

Tak więc wierny jest tutaj zupełnie wolny w wyborze Mszy św., w której chce uczestniczyć. Każda Msza św. w sobotę po południu spełnia wymagania postawione przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Może to być Msza św. według formularza niedzielnego, ale może to być również Msza z formularza sobotniego, ślubnego, pogrzebowego, chrzcielnego, czy jakiegokolwiek innego. Jedyny warunek, że musi to być Msza św. w sobotnie popołudnie. Również powody są tutaj nieistotne.
Wierny może wybrać tę Mszę św. z czystego „lenistwa”.

Próby ograniczania tutaj wiernych wynikają niestety z niezrozumienia samej idei Mszy św. sobotniej. Nie jest to dodatkowe danie wiernym możliwości spełnienia ich obowiązku, ale powody są głęboko teologiczne.

Z poważaniem

ks. Aleksander Sobczak
doktor prawa kanonicznego,
adiunkt w Zakładzie Prawa Kanonicznego Wydziału Teologicznego UAM



Z całym szacunkiem, ale w tej kwestii zdania specjalistów są wiążące, a nie prywatna opinia szumiego. :?

_________________
dawniej monika001 ;)


Pt wrz 24, 2010 16:42
Zobacz profil
Post Re: Msza w sobotę
Jeśli dobrze rozumiem, to to co napisał Szumi nie kłóci się ze zdaniem dr Sobczaka.
Szumi pisał że nie jest wypełnieniem obowiązku niedzielnego msza w sobotni ranek - i tu chyba jest zgoda.


Pt wrz 24, 2010 17:19

Dołączył(a): Pn gru 21, 2009 15:49
Posty: 216
Post Re:
Odniosłam się do poniższej wypowiedzi szumiego:

szumi napisał(a):
Biskupi wyraźnie stwierdzają, że ów obowiązek może być spełniony po zastosowaniu odpowiednich środków. Msza ma być niedzielna, a zatem z formularzem niedzielnym i innymi elementami liturgii niedzielnej. Inaczej dana Msza nie może być podstawą wypełnienia tego obowiązku.
Jest też o ty, że sama Msza ślubna w sobotnie popołudnie nie czyni zadość temu obowiązkowi.

To też nie jest trudnym językiem napisane, mam nadzieję, że da się zrozumieć.

Po prostu: każdy kapłan, który odprawia Mszę w sobotni wieczór i chce by czyniła ona zadość wymogowi uczestnictwa w niedzielnej eucharystii musi ją sprawować wg zasad niedzielnych. Jeśli ktoś pójdzie do nieznanego sobie kościoła i będzie uczestniczył we Mszy w sobotę wieczorem (z chęcią w ten sposób zadośćuczynić owemu obowiązkowi) ale jest na tyle obeznany, że zrozumie iż była to Msza sobotnia, a nie niedzielna to nie czyni zadość temu obowiązkowi i musi pójść albo jeszcze tego dnia na Mszę niedzielną lub po prostu w niedzielę.
i mimo, że niektórym wyda się to niewłaściwe i okrutne to taka jest rzeczywistość.


Dr Sobczak odpowiedział dość jasnym i zrozumiałym językiem ;) , że jest to nieprawda.

_________________
dawniej monika001 ;)


N wrz 26, 2010 8:49
Zobacz profil
Post Re: Msza w sobotę
A tu masz rację.
Myślałem że odnosisz się do ostatniej wypowiedzi Szumiego.


N wrz 26, 2010 22:31
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Msza w sobotę
*MoniQue*, nie wiem tylko czy przypadkiem ks. Sobczak nie zapomniał o kan. 2, który mówi:
Cytuj:
Kodeks zazwyczaj nie określa obrzędów, jakie należy zachować w sprawowaniu czynności liturgicznych, dlatego obowiązujące dotychczas przepisy liturgiczne zachowują swoją moc, chyba że któreś z nich są przeciwne kanonom Kodeksu.


Więc owszem, ks. Sobczak ma rację, gdy mówi, że kanon 1248, § 1 nie określa jaki ma być formularz i inne obrzędy liturgiczne, ale gdy spojrzy się na kan. 2 to staje się to zupełnie zrozumiałe, gdyż Kodeks nie określa obrzędów, jakie należy zachować w sprawowaniu czynności liturgicznych.
Natomiast takie normy określone są, w cytowanym już przeze mnie wcześniej dekrecie biskupów polskich, a także o tym wspomina Jan Paweł II w Liście Dies Domini.

Dlatego nadal uważam, że moja prywatna opinia jest tutaj lepiej ugruntowana niż prywatna opinia ks. Sobczaka.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn wrz 27, 2010 8:12
Zobacz profil
Post Re: Msza w sobotę
Szumi, moim zdaniem nie odróżniasz adresatów - tj. tego co jest skierowane do wiernych i tego co jest skierowane do odprawiających.
Do każdej z tych grup skierowane są pouczenia odnoszące się do spraw, na które mają wpływ (co jest zresztą logiczne).

Jeszcze raz:
1

Odnosnie wiernych mamy kanon: "Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego."/KPK 1248 par 1/

Nie ma żadnej wątpliwości : KPK nie uzależnia ważności Mszy Świętej ani od użytego kanonu, ani od powodu uczestnictwa w sobotę.
Do tego właśnie przepisu odwołuje się Katechizm Kościoła Katolickiego wspominając o obowiązku niedzielnym:
KKK napisał(a):
2180 Przykazanie kościelne określa i precyzuje prawo Pańskie: "W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej" 95 . "Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego"


Teraz zobaczmy co piszą biskupi.

2
Na przykład Biskup Stanisław Stefanek wydał instrukcję ( http://www.kuria.lomza.pl/index.php?wiad=2049 ), która mówi m.in,:
W kościołach, w których odprawia się codziennie Mszę wieczorną należy obowiązkowo w sobotę lub w przeddzień święta obowiązującego odprawiać wieczorem Mszę św. z niedzieli lub święta, zgodnie z kalendarzem liturgicznym.
Pytam - na kogo biskup nakładaów obowiązek ? Na wiernych ? Nie, wierni nie mają wpływu na formularz Mszy Świętej.
Biskup kieruje to zarządzenie do odprawiających prezbiterów (a de facto do proboszczów, którzy odpowiadają za liturgię w parafii.
Biskup w ŻADEN SPOSÓB nie wiąże ważności (w sensie obowiązku niedzielnego) Mszy Świętej z formularzem który zaleca.

Natomiast wiernym biskup Stefanek precyzuje sprawę Mszy z okazji małżeństwa jako mszy niedzielnej:
Wierni, uczestniczący we Mszy św. odprawianej z okazji zawierania małżeństwa spełniają obowiązek udziału w Eucharystii niedzielnej. Formularz bierze się ze Mszy św. Obrzędowej, chyba że nie pozwalają na to przepisy liturgiczne.
[/b]Do wiernych[/b] pisze że JEST WAŻNA. Do prezbiterów pisze z jakiego formularza wziąć - z Mszy obrzedowej, chyba że przepisy liturgiczne mówią inaczej. Ale nawet jak mówią inaczej, w ŻADEN SPOSÓB nie zmienia to pierwszego zdania, skierowanego do wiernych.

Dokładnie tak interpretuje zarządzenie bp.Stefanka ks. Andrzej Orczykowski SChr, pisząc w numerze 4/2009 "MSzy Świętej":
Cytuj:
Zatem obecnie uczestnicząc we Msza Świętej wieczorem w sobotę, wierni spełniają wymagania postawione przez prawo. Może to być Msza Święta według formularza niedzielnego, ale może być również z formularza sobotniego, ślubnego, pogrzebowego, chrzcielnego czy jakiegokolwiek innego. Możliwość uczestnictwa w „niedzielnej Mszy Świętej w sobotni wieczór” stanowi dla duszpasterzy swoistego rodzaju wyzwanie, aby umożliwić wiernym właściwe przeżycie Eucharystii i świętowanie niedzieli.
(całość tu http://www.episkopat.pl/?a=pismo_show&id=51 )

3
Napisałeś
Cytuj:
A niedzielną nie jest ona tylko z racji odprawiania jej w niedzielę, ale także, że jej obrzędy są niedzielne.
Otóż jest to oczywista nieprawda. A jaskrawym potwierdzeniem tego ze to nieprawda jest przytocozne wyżej rozporządzenie bp.

4
Cytuj:
Może Marku masz problemy ze zrozumieniem, dlatego przytoczę jeszcze raz fragmenty dokumentów, mówiących na ten temat.
List apostolski "Dies Domini" o świętowaniu niedzieli:
Cytuj:
Z liturgicznego punktu widzenia bowiem te właśnie Nieszpory rozpoczynają dzień świąteczny. W konsekwencji Msza św. zwana czasem « przedświąteczną », która jednak w rzeczywistości ma charakter w pełni świąteczny, jest sprawowana według liturgii niedzielnej, co nakłada na celebransa obowiązek wygłoszenia homilii i odmówienia z wiernymi modlitwy powszechnej.
Wybacz, ale tekst jest zupełnie jasny - explicite mówi że nakłada pewne obowiązki na celebransa, a nie na wiernych

5
Teraz dekret biskupów polskich na który się powołujesz:
Cytuj:
1. Komunikat Biskupów w sprawie obowiązku Mszy św.
w niedziele, który może być spełniony w sobotę wieczorem:
„Biskupi uważają za swój pilny obowiązek zwrócić uwagę na
przepis kan. 1248 KPK obowiązujący wszystkich wiernych.
Wymieniony przepis kanonu rozszerza czas sposobny dla spełnienia
obowiązku udziału we Mszy św. niedzielnej na sobotnie
popołudnie, a w święta nakazane na popołudnie poprzedzające
święta" (Okólnik 9/83);

2. pouczenie dla kapłanów w sprawie Mszy św. niedzielnej
odprawianej w wigilie niedziel i świąt nakazanych:
– na podstawie przepisów liturgicznych i uchwały Konferencji
Episkopatu Polski z dnia 1 XII 1983, zadośćuczyni niedzielnemu
i świątecznemu obowiązkowi uczestniczenia w liturgii Najświętszej
Ofiary Msza św. odprawiana po południu w soboty
i wigilie świąt nakazanych. Konsekwentnie uczestniczenie we
Mszach odprawianych wcześniej, np. z racji pogrzebu, ślubu nie
zadośćuczyni ww. obowiązkowi;
– obowiązują w w.w. Mszach następujące przepisy liturgiczne:
formularz Mszy z niedzieli, recytowane lub śpiewane Chwała
i Wierze, czytania z niedzieli, obowiązek wygłoszenia homilii;
– Msza sobotnia lub w Wigilie świąt nakazanych winna być
odprawiana o stałej godzinie i zasadniczo jedna w danym kościele,
dlatego należy dobrać czas najbardziej korzystny;
Nie wiem co w nim jest dla Ciebie niejasne. Pozwoliłem sobie wytłuścić dwa wyrazy by uczynić to wyraźniejszym;
a/Biskupi wyraźnie piszą że punkt pierwszy skierowany jest do wszystkich wiernych
Piszą w nim że: można spełniać obowiązek niedzielnej Mszy Św w sobotę powołując się na 1248 KPK i NIE piszą nic o tym ze jakieś względy liturgiczne mają na to wpływ.

[u]b/ Biskupi w drugim punkcie formułują pouczenie dla kapłanów (NIE dla wiernych) o tym jak należy Msze Święte w sobotę po nieszporach odprawiać.
I tyle.

6
Przytaczam Dies Domini JPII:
Cytuj:
Z liturgicznego punktu widzenia bowiem te właśnie Nieszpory [I Nieszpory niedzieli - dopisek mój- szumi) rozpoczynają dzień świąteczny. W konsekwencji Msza św. zwana czasem « przedświąteczną », która jednak w rzeczywistości ma charakter w pełni świąteczny, jest sprawowana według liturgii niedzielnej, co nakłada na celebransa obowiązek wygłoszenia homilii i odmówienia z wiernymi modlitwy powszechnej.

Jak wiedzisz - znowu obowiązek dla prezbitera, nie wiernych.


7.
Proponuję byś zwrócił się z takim pytaniem do kanonisty (miałem podobny spór na jednym z forów i też ksiądz uwierzył mi dopiero gdy zasięgnął rady znajomego kanonisty).
Prawdę mówiąc dziwię się że w tak ważnej sprawie tego jeszcze nie zrobiłeś.


Pn wrz 27, 2010 9:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 03, 2010 15:37
Posty: 103
Post Re: Msza w sobotę
Hm w świetle tego co pisze *MoniQue* to czy wypełnię obowiązek idąc na Mszę Świętą o 12 w sobotę? Bo jak rozumiem po 12 = popołudniu?

_________________
Przez słowa Twe jestem chrześcijanin,
Choć gladiator - przez całe me życie!- Cyprian Kamil Norwid "Spowiedź"


Pt paź 08, 2010 19:52
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Msza w sobotę
Jeszcze prymas Wyszyński określił, że Msze wigilijną niedzieli można sprawować w soboty po 16.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt paź 08, 2010 21:18
Zobacz profil
Post Re: Msza w sobotę
A co z dniem dzisiejszym?
Byłem dziś na wieczornej mszy św.,ale była ona sprawowana jako msza Wigilii Wniebowzięcia NMP.Czy zatem spełniłem zadość uczestniczenia na mszy niedzielnej i jednocześnie byłem już na mszy Wniebowzięcia NMP?


N sie 14, 2011 18:53

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Msza w sobotę
Bardzo dobre pytanie! Pretekst, żeby jutro nie iść :P

Jeden szczegół: jeśli przyjąć liczenie dni od wschodu do zachodu słońca, niedzielna msza wieczorna powinna być nieważna (bo zastąpiła ją sobotnia).

I jeszcze jedno pytanie: skoro tak liczy się dni, to czy post w dany dzień nie powinien trwać do zachodu słońca? Np. gdybym chciał w Wielki Piątek dobrać się do szyneczki, muszę czekać do godziny 12.00pm., czy mogę zacząć szamać po zmroku????


N sie 14, 2011 22:56
Zobacz profil
Post Re: Msza w sobotę
Nie!Nie chodzi o żaden pretekst!
Chodzi mi o kwestię przedstawioną w post wyżej.
Może ktoś więcej powie na ten temat lub wskaże odpowiednie miejsce w sieci.Ja szukałem ale nic nie znalazłem.


Pn sie 15, 2011 9:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Msza w sobotę
Nieco podobny problem postawiono tutaj:
Czy wieczorna Msza z sobotnie swieto jest Mszą niedzielną?

zephyr7 napisał(a):
Jeden szczegół: jeśli przyjąć liczenie dni od wschodu do zachodu słońca, niedzielna msza wieczorna powinna być nieważna (bo zastąpiła ją sobotnia).

I jeszcze jedno pytanie: skoro tak liczy się dni, to czy post w dany dzień nie powinien trwać do zachodu słońca? Np. gdybym chciał w Wielki Piątek dobrać się do szyneczki, muszę czekać do godziny 12.00pm., czy mogę zacząć szamać po zmroku????


Jeśli mnie pamięć nie myli, to przepisy prawa kanonicznego dotyczące dni liczymy od północy do północy, o ile nie jest zaznaczone inaczej. Kwestia obchodzenia mszy św. niedzielnej w sobotni wieczór, jest natomiast rozwiązana ze względów teologicznych i tradycyjnych, a nie jedynie ze względów ułatwienia wiernym.

_________________
Piotr Milewski


Pn sie 15, 2011 12:00
Zobacz profil WWW
Post Re: Msza w sobotę
Znam temat wieczornej mszy sobotniej.I jak podaje ks.Aleksander Sobczak:

Cytuj:
"Kanon nie wprowadza żadnych zastrzeżeń, że musi to być Msza św. sprawowana według formularza niedzielnego, że muszą być ku temu jakieś racje, np. niemożność uczestniczenia we Mszy św. w samą niedzielę. Niestety, dosyć często duszpasterze próbują narzucać taką interpretację, która jednak nie jest słuszna.

Tak więc wierny jest tutaj zupełnie wolny w wyborze Mszy św., w której chce uczestniczyć. Każda Msza św. w sobotę po południu spełnia wymagania postawione przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Może to być Msza św. według formularza niedzielnego, ale może to być również Msza z formularza sobotniego, ślubnego, pogrzebowego, chrzcielnego, czy jakiegokolwiek innego. Jedyny warunek, że musi to być Msza św. w sobotnie popołudnie. Również powody są tutaj nieistotne. Wierny może wybrać tę Mszę św. z czystego "lenistwa".

Próby ograniczania tutaj wiernych wynikają niestety z niezrozumienia samej idei Mszy św. sobotniej. Nie jest to dodatkowe danie wiernym możliwości spełnienia ich obowiązku, ale powody są głęboko teologiczne.

Z poważaniem

ks. Aleksander Sobczak"


Ale mnie chodzi o to,czy będąc na mszy w niedzielę wieczorem wczoraj,byłem już na mszy Wniebowzięcia NMP?


Pn sie 15, 2011 12:06
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL