Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 20:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Następna strona
 Msza w sobotę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lip 01, 2009 5:44
Posty: 20
Post 
Cytat autora:
"Na Mszę św., która liczy się już jako msza niedzielna, możesz też pójść w sobotę po godz. 16.00. Każda Msza św. w sobotę wieczorem, jest już mszą niedzielną i wówczas nie masz obowiązku w niedzielę iść drugi raz do kościoła. "
Remigiusz Recław SJ


So lip 04, 2009 10:10
Zobacz profil
Post 
Nie wiem czy mam rację, ale chyba potrafię pogodzić to co mówi ks.Sobczak (bądź co bądź specjalista od Prawa Kanonicznego) z dekretem podanym przez Ciebie, Szumi.
Oto próba (nieautoryzowanej - mojej prywatnej) "egzegezy"

Najpierw jest do wiernych:
Cytuj:
1. Komunikat Biskupów w sprawie obowiązku Mszy św.
w niedziele, który może być spełniony w sobotę wieczorem:
„Biskupi uważają za swój pilny obowiązek zwrócić uwagę na
przepis kan. 1248 KPK obowiązujący wszystkich wiernych.
Wymieniony przepis kanonu rozszerza czas sposobny dla
spełnienia obowiązku udziału we Mszy św. niedzielnej na
sobotnie popołudnie, a w święta nakazane na popołudnie
poprzedzające święta" (Okólnik 9/83);


Potem jest do kapłanów:
Cytuj:
2. Pouczenie dla kapłanów w sprawie Mszy św. niedzielnej
odprawianej w wigilie niedziel i świąt nakazanych:
– na podstawie przepisów liturgicznych i uchwały Konferencji
Episkopatu Polski z dnia 1 XII 1983, zadośćuczyni niedzielnemu
i świątecznemu obowiązkowi uczestniczenia w liturgii
Najświętszej Ofiary Msza św. odprawiana po południu w soboty
i wigilie świąt nakazanych. Konsekwentnie uczestniczenie we
Mszach odprawianych wcześniej, np. z racji pogrzebu, ślubu nie
zadośćuczyni ww. obowiązkowi;
Czyli - Msza musi być po południu, poranne czy nawet "śródzienne" msze np. pogrzebowe czy ślubne odpadają.

Teraz episkopat mówi co muszą zapewnić kapłani:
Cytuj:
– obowiązują w w.w. Mszach następujące przepisy liturgiczne:
formularz Mszy z niedzieli, recytowane lub śpiewane Chwała
i Wierze, czytania z niedzieli, obowiązek wygłoszenia homilii;
To są obowiązki kapłanów. Wcale nie ma mowy że jeśli nie ma np. homilli to Msza jest nieważna !

Cytuj:
– Msza sobotnia lub w Wigilie świąt nakazanych winna być
odprawiana o stałej godzinie i zasadniczo jedna w danym
kościele, dlatego należy dobrać czas najbardziej korzystny;
Też pouczenie dla kapłanów.

Cytuj:
– dopuszczalna jest także Msza św. tzw. ślubna odprawiana
według zasad liturgicznych przytoczonych w punkcie II. W tych
Mszach obowiązują przepisy zawarte w nr 110 Obrzędów
Sakramentu Małżeństwa (Okólnik 9/83).

Tu jest jedyny problem w mojej interpretacji. [/b]


So lip 04, 2009 11:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post 
szumi napisał(a):
Po pierwsze należało by się odwołać do dekretu prymasa Wyszyńskiego, ale nie mam go na komputerze, a w sieci też go nie znalazłem,


Szumi, dlaczego chcesz się odwoływać do dekretu prymasa Wyszyńskiego, który zmarł na dwa lata przed wprowadzeniem nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego? Chociaż starego KPK nie studiowałam, to wydaje mi się, że dopiero kodeks z roku 1983 daje możliwość spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy niedzielnej w sobotę wieczorem.

Zwróć również uwagę, iż nie pytałam jak kapłan ma odprawić Mszę św. w sobotę wieczorem (to naprawdę nie moja działka tylko kapłana), ale o to na jakiej podstawie stwierdziłeś, że nie spełnię obowiązku uczestniczenia we Mszy niedzielnej jeżeli kapłan odprawi ją w sobotę wieczorem z innego formularza niż powinien. Tak przynajmniej zrozumiałam twoją wcześniejszą wypowiedź.

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


So lip 04, 2009 20:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 01, 2009 5:44
Posty: 20
Post 
Poruszyłem ten temat ponownie, a tylko dlatego, że jestem z diecezji siedleckiej. Ciekawy byłem jakie zdanie mają internauci ( a może nawet osoba duchowna ?). Bezpośrednim "sprawcą" mojego postu był ks. Biskup. Sprawa tego tematu jest prosta, co niektórzy internauci prawidłowo wypowiedzieli swoje zdanie. Reasumując: jeśli kapłan odprawiałby Mszę Świętą w sobotę wieczorem i wziął czytania liturgiczne np. z czwartku, z powodu niepamięci, błędu, celowo, lub innej przyczyny, to i tak z samej mocy prawa będzie to Msza Święta niedzielna. Myślę, że temat można zamknąć.


So lip 04, 2009 21:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Po pierwsze: jak zauważył Marek część wypowiedzi jest skierowana do wiernych, część do kapłanów. To kapłan ma troszczyć się o to, by Msza była sprawowana w sobotni wieczór z formularza niedzielnego. I o tym wyraźnie mówi owy dekret biskupów. Tu nie ma wątpliwości.

Jeśli ów kanonista zwracał się do wiernych, to mógł spokojnie pominąć
kwestie 'techniczne' do kapłanów.

Przypominam, że nie ma obowiązku odprawiać Mszy niedzielnej w sobotę. Zatem jeśli miałaby to być tylko jedna Msza w sobotę to może być sobotnia, ale należy o tym poinformować wiernych, by mieli świadomość, że nie czynią zadość obowiązkowi niedzielnego uczestnictwa we Mszy. Gdyby jednak ktoś poszedł na Mszę wieczorną w sobotę będąc przekonanym, że będzie to Msza niedzielna, a jednak nie będzie, to jeśli - mimo wszystko - się nie zorientuje, że była to Msza sobotnia, a nie niedzielna i będzie przekonany, że uczestniczył we Mszy niedzielnej nie ma grzechu.

Przypominam, że teraz dyskutując o tym, czy musi być niedzielna, czy może być sobotnia, dyskutujecie nie z użytkownikami forum, ale jednoznaczną wypowiedzią (Dekretem) biskupów polskich.

Co zaś do Prymasa Wyszyńskiego - odwołać się należy, bo to on pierwszy wydał dekret pozwalający odprawiać Mszę wigilijną w sobotni wieczór.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N lip 05, 2009 8:42
Zobacz profil
Post 
1.
Nie ma żadnej wątpliwości : KPK nie uzależnia ważności Mszy Świętej ani od użytego kanonu, ani od powodu uczestnictwa w sobotę.
2.
Mam poważne wątpliwości czy takowe obostrzenie zawiera przytoczony dekret : raczej nakłada pewne dodatkowe obowiązki na księży.
Idąc tropem rozumowania "wykluczającego" jakie zastosowałeś można by wnioskować jakoby nieważna była Msza niedzielna (nawet w niedzielę...) np. jeśli ksiądz nie wygłosi homilii.
3.
Jedynym obostrzeniem w dekrecie biskupów jest pora odprawiania (musi być popołudniu) - i tu biskupi są łagodniejsi niż KPK ktry wymaga by Msza była wieczorem(!)
4.
Nie jestem pewien aktualności dekretu - był wydany w momencie wejścia nowego KPK i spokojnie mógł być czymś w rodzaju przepisu przejściowego (jak kiedyś zakaz spożywania krwi w Dziejach Apostolskich)


N lip 05, 2009 10:24
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Konferencja Episkopatu ma uprawnienie, by dodatkowe warunki dodać.

Marek MRB napisał(a):
Idąc tropem rozumowania "wykluczającego" jakie zastosowałeś można by wnioskować jakoby nieważna była Msza niedzielna (nawet w niedzielę...) np. jeśli ksiądz nie wygłosi homilii.


Tego zupełnie nie rozumiem! Skąd taki wniosek Marku?
Bo ów dekret z pewnością nic takiego nie podawał.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn lip 06, 2009 5:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Dla wyjaśnienia sprawy podam jeszcze fragment Listu apostolskiego o świętowaniu niedzieli 'Dies Domini" Jana Pawła II z 31 maja 1991 roku.
Mówiąc o wigilii niedzielnej ów List podaje:
Cytuj:
Z liturgicznego punktu widzenia bowiem te właśnie Nieszpory [I Nieszpory niedzieli - dopisek mój- szumi) rozpoczynają dzień świąteczny. W konsekwencji Msza św. zwana czasem « przedświąteczną », która jednak w rzeczywistości ma charakter w pełni świąteczny, jest sprawowana według liturgii niedzielnej, co nakłada na celebransa obowiązek wygłoszenia homilii i odmówienia z wiernymi modlitwy powszechnej.

Zatem i dla papieża wydaje się całkiem oczywistym fakt, że owa Msza ma być niedzielną, a zatem ze wszystkimi przysługującymi jej obrzędami (w tym wspominanym też przez biskupów polskich obowiązkiem wygłoszenia homilii).

Mam nadzieję, że to sprawę wyjaśni ostatecznie ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn lip 06, 2009 6:22
Zobacz profil
Post 
No właśnie o tym piszę !
Zarówno Episkopat, jak i papież nakładają na prezbitera obowiązek odprawienia Mszy Świętej "niedzielnej" (tj. według liturgii niedzielnej, z homilią itd).

Wysnuwanie jednak z tego wniosku że jeśli prezbiter postąpi inaczej (i np. odprawi według liturgii sobotniej lub nie wygłosi homilii) to tym samym uczestnictwo w tej Mszy nie zaspokaja wymagań 1248 KPK) jest według mnie nieuprawnione.


Pn lip 06, 2009 8:32

Dołączył(a): Śr lip 01, 2009 5:44
Posty: 20
Post 
Mamy taką sytuację. Kapłan odprawia Mszę Świętą za nowożeńców w godzinach popołudniowych w sobotę, z formularza za nowożeńców. W czasie liturgii nie ma czytań z niedzieli ani wyznania wiary. Ja jako uczestnik tej liturgii jestem zwolniony z uczestnictwa z udziału Mszy Świętej w niedzielę czy nie ?.


Pn lip 06, 2009 9:17
Zobacz profil
Post 
Według mnie (to mało ważne) i dwu pytanych specjalistów od Prawa Kanonicznego (to zapewne ważniejsze) odprawiłeś obowiązek uczestnictwa w Mszy Świętej niedzielnej.


Pn lip 06, 2009 13:14
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Wg Listu "Dies Domini" oraz Dekretu biskupów polskich nie spełniasz tego obowiązku. I jest to tym wyraźnie mowa w owym dekrecie!
Poza tym Marku mamy taką sytuację: Kodeks nie podaje jaki formularz ma być. Nie mówi ani o tym, że może to być formularz sobotni, ani, że ma to być formularz niedzielny. I nie ma się co temu dziwić, bo sam Kodeks Prawa Kanonicznego na samym początku podaje:
Cytuj:
Kan. 2 - Kodeks zazwyczaj nie określa obrzędów, jakie należy zachować w sprawowaniu czynności liturgicznych, dlatego obowiązujące dotychczas przepisy liturgiczne zachowują swoją moc, chyba że któreś z nich są przeciwne kanonom Kodeksu.

Zatem Kodeks nie ma na celu podawać jakie mają być ceremonie owych Mszy wigilijnych. A zadanie określenia tych norm leży w kompetencji czy to Stolicy Apostolskiej czy poszczególnych Konferencji Episkopatu, czy wręcz każdego z biskupów dla swojego terytorium. I to właśnie zrobili. Zarówno papież to określił w cytowanym Liście, jak i polscy biskupi w cytowanym Dekrecie.

I owszem Marku ów obowiązek jest nałożony na celebransa, gdyż on sprawuje ten sakrament, ale jednocześnie czyni zaniedbanie, gdy wierni przez jego działania będą błędnie sądzić, iż czynią zadość owemu obowiązkowi. On ma obowiązek poinformować ich czy dana Msza jest niedzielną czy nie. Bo to istotne.

To naprawdę nie jest trudne do zrozumienia.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn lip 06, 2009 15:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 01, 2009 5:44
Posty: 20
Post 
Zadałem to pytanie z myślą, że odpowie pierwszy "Szumi", ale nieważne.
Otóż niestety spełniłem ten obowiązek. A teraz pytanie raczej retoryczne: czy Kościół w Polsce jest podzielony ?. Czy możliwym jest, że w naszym kraju obowiązują różne przepisy, coś w rodzaju Stanów Zjednoczonych Ameryki ?. Co stan to inne prawo ?. A teraz do rzeczy. Czy możliwe jest aby się mylił Arcybiskup. Mam na myśli Arcybjskupa Życińskiego. Który poucza wiernych: ci którzy uczestniczą we Mszy Świętej za nowożeńców nawet bez formuły niedzielnej, zadość czyni obowiązkowi uczestnictwa w dzień świąteczny. Jak widać nie formuły są tu ważne. Owszem zaleca się usilnie jeszcze raz ZALECA się, aby kapłani używali formuł niedzielnych. Myślę, że to co piszą Internauci nie robią tego dla własnej chwały, tu chodzi o poznanie prawdy, a ona jest jedna.[/b]


Pn lip 06, 2009 19:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 10, 2009 21:43
Posty: 246
Post 
Cytuj:
Wysnuwanie jednak z tego wniosku że jeśli prezbiter postąpi inaczej (i np. odprawi według liturgii sobotniej lub nie wygłosi homilii) to tym samym uczestnictwo w tej Mszy nie zaspokaja wymagań 1248 KPK) jest według mnie nieuprawnione.


Ano mnie na studiach (WPK UKSW) uczono, że formularz nie ma w tym wypadku znaczenia.

"Zatem obecnie uczestnicząc we Msza Świętej wieczorem w sobotę, wierni spełniają wymagania postawione przez prawo. Może to być Msza Święta według formularza niedzielnego, ale może być również z formularza sobotniego, ślubnego, pogrzebowego, chrzcielnego czy jakiegokolwiek innego."

http://www.episkopat.pl/?a=pismo_show&id=51

_________________
Miernota w chwilach zagrożenia staje się bezwzględna.


Pn lip 06, 2009 20:28
Zobacz profil
Post 
szumi napisał(a):
Wg Listu "Dies Domini" oraz Dekretu biskupów polskich nie spełniasz tego obowiązku. I jest to tym wyraźnie mowa w owym dekrecie!

To może zacytuj te słowa ?
szumi napisał(a):
Poza tym Marku mamy taką sytuację: Kodeks nie podaje jaki formularz ma być. Nie mówi ani o tym, że może to być formularz sobotni, ani, że ma to być formularz niedzielny. I nie ma się co temu dziwić, bo sam Kodeks Prawa Kanonicznego na samym początku podaje:
Cytuj:
Kan. 2 - Kodeks zazwyczaj nie określa obrzędów, jakie należy zachować w sprawowaniu czynności liturgicznych, dlatego obowiązujące dotychczas przepisy liturgiczne zachowują swoją moc, chyba że któreś z nich są przeciwne kanonom Kodeksu.

Zatem Kodeks nie ma na celu podawać jakie mają być ceremonie owych Mszy wigilijnych. A zadanie określenia tych norm leży w kompetencji czy to Stolicy Apostolskiej czy poszczególnych Konferencji Episkopatu, czy wręcz każdego z biskupów dla swojego terytorium. I to właśnie zrobili. Zarówno papież to określił w cytowanym Liście, jak i polscy biskupi w cytowanym Dekrecie.
Dokładnie. Tyle że nie ma to NIC wspólnego z tym czy Msza jest czy nie jest ważna.
Może być co najwyżej niezgodna z zarządzeniem liturgicznym co nie dyskwalifikuje ani jej ważności jako takiej, ani jako mszy niedzielnej w sensie KPK.


Cytuj:
I owszem Marku ów obowiązek jest nałożony na celebransa, gdyż on sprawuje ten sakrament, ale jednocześnie czyni zaniedbanie, gdy wierni przez jego działania będą błędnie sądzić, iż czynią zadość owemu obowiązkowi.
NIe ma powodu by sądzić że nie czynią.

@Morph
Dziękuję za cytat z
http://www.episkopat.pl/?a=pismo_show&id=51 - to chyba kończy sprawę.


Wt lip 07, 2009 2:24
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL