Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Kazirodztwo, jak się liczy pokolenia? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 09, 2007 20:59
Posty: 3
Post Kazirodztwo, jak się liczy pokolenia?
Witam,
nie wiem czy dobrze trafiłem z moim pytaniem jeżeli nie to proszę mnie ukierunkować co i jak. Chciałbym wiedzieć jak sie liczy pokolenia w rodzinie oglądałem dość kontrowersyjny program (końcówkę) i była tam mowa o kazirodztwie. Mianowicie o tym, że do któregoś pokolenia związek z rodziną jest zły a po którymś tam kościół dopuszcza taka opcję. Sytuacja była następująca była kobieta i mężczyzna (kuzynostwo chyba) jej dziadek i jego dziadek byli braćmi (więc wychodzi na to, że jej rodzic i tego gościa rodzic to kuzynostwo i oni chcieli być ze sobą razem. Czy to prawda, że kościół dopuszcza taka możliwość? Jeżeli tak to jak to się liczy bo to dość dziwna i kontrowersyjna rzecz był tam ksiądz ale musiałem wyjść i nie znam jego stanowiska na ten temat. Prosiłbym aby wypowiedział się ksiądz w tej kwestii. Dodam, że jestem chrześcijaninem należącym do Kościoła rzymskokatolickiego.

P.S.
Ten program to "Rozmowy w toku" na TVNie aby ktoś nie myślał, że chodzi o mnie.

Dzięki za odpowiedzi


Wt paź 09, 2007 23:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 09, 2007 20:59
Posty: 3
Post Re: Kazirodztwo, jak się liczy pokolenia?
ziomus napisał(a):
Dodam, że jestem chrześcijaninem należącym do Kościoła rzymskokatolickiego.

co do tego zdania, napisane jest ponieważ na innym forum również zadałem to pytanie i tam był dział tylko dla katolików to raz a dwa napisałem je aby było wiadomo, że nie szukam sensacji ani problemu próbując podkopać wiarę tylko po to, że pytam z ciekawości jako katolik


Wt paź 09, 2007 23:05
Zobacz profil
Post 
Wspólny pradziadek- to 6 linia boczna, taki slub jest calkowicie mozliwy....

Nawet gdyby mieli wspolnego dziadka ( 4 linia boczna) - to mogli by wtedy wystapic o dyspensę z waznych powodów, i gdyby ją dostali to dostalibi slub katolicki...


Wt paź 09, 2007 23:10

Dołączył(a): Cz sie 24, 2006 9:08
Posty: 928
Post Re: Kazirodztwo, jak się liczy pokolenia?
ziomus napisał(a):
...do któregoś pokolenia związek z rodziną jest zły a po którymś tam kościół dopuszcza taka opcję.

Wyczerpująco opisano tutaj w rozdziale 9.
I dosyć przystępnie.


Śr paź 10, 2007 6:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 09, 2007 20:59
Posty: 3
Post 
na innym forum napisał ktoś coś takiego

"Pokrewieństwo liczy się w linii bocznej lub prostej. W linii prostej małżeństwo jest zabronione niezależnie od stopnia. Nie mogą więc zawrzeć małżeństwa ojciec z córką dziadek z wnuczką, pradziadek z prawnuczką itd. (oczywiście prawdopodobieństwo, że kogoś by takie pomysły skusiły jest znikome).
W linii bocznej zakazany jest związek między krewnymi stopnia mniejszego niż piąty, choć można otrzymać dyspensę od przeszkody pokrewieństwa stopnia czwartego.

Stopień pokrewieństwa jest równy liczbie zrodzeń w obu liniach prostych od wspólnego przodka (nie licząc jego samego). A zatem brat i siostra, to krewni stopnia drugiego (każde z nich swoim zrodzeniem "zarabia" jeden stopień). Siostrzeniec z ciotką, to stopień trzeci (wspólnym przodkiem jest dziadek, którego - przypominam - nie liczymy, a po dziadku mamy jedno zrodzenie w pierwszej linii prostej: ciotka i dwa zrodzenia w drugiej linii prostej: matka siostrzeńca i sam siostrzeniec).

Tzw. brat cioteczny czy, jak mówią w innych częściach Polski, kuzyn to stopień czwarty - łatwo zrozumieć dlaczego (po dwa zrodzenia w obu liniach)."


co Wy na to?


Śr paź 10, 2007 16:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Ja na to że jest to absolutnie poprawna odpowiedź


Śr paź 10, 2007 18:20
Zobacz profil
Post 
Dokładnie to samo, co ja powiedziałam...Na czwarty boczny możliwa jest dyspensa...Dalsze stopnie - bez przeszkód...Czego jeszcze nie rozumiesz??


Śr paź 10, 2007 18:40

Dołączył(a): So sie 05, 2017 20:25
Posty: 1
Post Re: Kazirodztwo, jak się liczy pokolenia?
Mam pytanie. Mój ojciec i matka pewnego chłopaka to rodzeństwo cioteczne. Jakim więc jesteśmy pokoleniem? Możliwy jest ślub?

Pradziadek miał dwoch synów, jeden z nich to mój dziadek, drugi jego. Dziadek ma syna - mój Tato, a brat dziadka ma córkę - jego Mama.


So sie 12, 2017 17:45
Zobacz profil
Post Re: Kazirodztwo, jak się liczy pokolenia?
Wspólny pradziadek-to 6 linia boczna. Ślub bez problemu pod tym względem. :)


So sie 12, 2017 18:01
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL