Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 09, 2024 16:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Tajemnica spowiedzi - od strony penitenta 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lis 04, 2007 18:06
Posty: 27
Post Tajemnica spowiedzi - od strony penitenta
W jakim zakresie tajemnica spowiedzi obejmuje penitenta? Czy mogę porozmawiać (osobiście lub np. mailowo) ze znaną mi osobą o mojej spowiedzi, o tym, co konkretny ksiądz mi powiedział? Wydaje mi się, że tak, jednak nie jestem pewna i stąd moje pytania

- o czym można, a o czym nie można mówić?
- czy osoba pisząca na forum internetowym o swoich doświadczeniach z konkretnym spowiednikiem grzeszy?

Pozdrawiam licząc na odpowiedzi, najlepiej osób duchownych ale wszystkie inne również mile widziane :)


N lis 04, 2007 19:27
Zobacz profil
Post 
O tym kogo obejmuje tajemnica spowiedzi mówi Kodeks Prawa Kanonicznego:
Kodeks Prawa Kanonicznego napisał(a):
Kan. 983 -

§ 1. Tajemnica sakramentalna jest nienaruszalna; dlatego nie wolno spowiednikowi słowami lub w jakikolwiek inny sposób i dla jakiejkolwiek przyczyny w czymkolwiek zdradzić penitenta.

§ 2. Obowiązek zachowania tajemnicy ma także tłumacz, jeśli występuje, jak również wszyscy inni, którzy w jakikolwiek sposób zdobyli ze spowiedzi wiadomości o grzechach.


O swojej spowiedzi mozna powiedzieć każdemu, ale.... należy się zawsze zastanowić po co mu się to opowiada i czy to rozsądne (w chwili szczerości można komuś poopowiadać pewne szczegóły, a później bardzo tego żałować).


Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "opisywanie swoich doświadczeń z konkretnym spowiednikiem". Chcesz napisać że ksiądz Kowalski z parafii X powiedział mi na spowiedzi to i to? Teoretycznie możesz to zrobić, ale..... pamiętaj że Ty możesz o konkretnym księdzu napisać wszystko, a on nie będzie mógł się bronić (ze względu na tajemnicę spowiedzi).
Najlepiej po prostu na forach internetowych i w innych publicznych miejscach nie pisać zbyt osobistych rzeczy.


N lis 04, 2007 20:09

Dołączył(a): N lis 04, 2007 18:06
Posty: 27
Post 
Dzięki za odpowiedź.

W szczegóły wchodzić nie zamierzam, chodzi o prywatną rozmowę czy maila i przekazanie kilku ważnych rzeczy z mojej spowiedzi, dzięki której zaczęłam szukać Boga.


Co do miejsc publicznych - pisac negatywnych opinii o nikim nie zamierzam, jesli już to wręcz przeciwnie :-D , pytałam z czystej ciekawości, bo w sieci znalazłam m.in. coś takiego (http://www.spowiedz.pl/tajemnica01.htm ):


Cytuj:
08. Ad. 07. Czy można prosić o uzupełnienie odpowiedzi odnośnie do przestępstwa kościelnego za ujawnienie w środkach społecznego przekazu - przez penitenta - grzechów, które on wyznał na spowiedzi. Sprawdzałem w Kodeksie Prawa Kanonicznego i tam jest tylko jeden kanon karny w tym zakresie: "Kan. 1388 -
§ 1. Spowiednik, który narusza bezpośrednio tajemnicę sakramentalną, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zastrzeżonej Stolicy Apostolskiej. Gdy zaś narusza ją tylko pośrednio, powinien być ukarany stosownie do ciężkości przestępstwa.
§ 2. Tłumacz i inni, o których w kan. 983, § 2, którzy naruszają tajemnicę, powinni być ukarani sprawiedliwą karą, nie wyłączając ekskomuniki."
Czy więc ten tekst nie jest aktualny, czy też kara za upublicznianie przez penitenta swoich grzechów wynika z aktu niższego rzędu? I jeszcze jedno. Z przepisu zacytowanego przez Odpowiadającego wynika, że zabronione jest upublicznianie przez środki społecznego przekazu tych informacji, a nie każde takie zachowanie (np. w prywatnej rozmowie). Serdecznie pozdrawiam, Jacek M.



Chodzi o DEKRET O EKSKOMUNICE, KTÓREJ PODLEGAJĄ UJAWNIAJĄCY TREŚĆ SPOWIEDZI. "Kongregacja Nauki Wiary w celu ochrony świętości Sakramentu Pokuty oraz dla obrony praw szafarzy i wiernych chrześcijan związanych z tym Sakramentem, dotyczących znaku sakramentalnego i innych tajemnic połączonych ze Spowiedzią, na mocy specjalnej władzy udzielonej przez najwyższy autorytet Kościoła (Kan. 20), postanowiła, że:
Niezmiennie pozostaje w mocy przepis Kan. 1388, że ktokolwiek nagrywa przy pomocy jakiegokolwiek urządzenia technicznego to, co w Spowiedzi sakramentalnej, prawdziwej lub symulowanej, własnej lub kogoś innego, jest mówione przez spowiednika lub przez penitenta, czy upowszechnia to za pośrednictwem środków masowego przekazu, popada w ekskomunikę latae sententiae". Pozdrawiam. Wiesław Faron SI



Pozdrawiam,
Cisza


N lis 04, 2007 22:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL