Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 8:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Kto ustala za jakie grzechy grozi ekskomunika? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post Kto ustala za jakie grzechy grozi ekskomunika?
Ten problem został poruszony na innym forum, ale nie zostaje rozpisany, ponieważ nie jest na temat. Piszę więc go w tym emacie. Moje pytanie brzmi: na jakiej zasadzie i przez kogo zostaje ustalone, za jakie grzechy grozi ekskomunika? Dlaczego morderstwo ze szczególnym okrucieństwem i gwałt jest tylko grzechem ciężkim, a za aborcję grozi ekskomunika, skoro życie ludzkie ma tę samą wartość? Dlaczego rozwodnicy nie mają dostępu do komuni, a mordercu mają? Zasatanawia mnie to od dłuższego czasu...

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


Cz lip 03, 2008 14:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Kto ustala za jakie grzechy grozi ekskomunika?
Sareneth napisał(a):
Moje pytanie brzmi: na jakiej zasadzie i przez kogo zostaje ustalone, za jakie grzechy grozi ekskomunika?


Biorąc pod uwagę ciężar kary to stawiałbym na Urząd Nauczycielski Kościoła, Magisterium Kościoła czy Papieża. Zapewne też ustala się to przy asystencji Ducha Świętego.
Ale to tylko moje spekulacje, mam nadzieję, że ktoś lepiej zorientowany się wypowie.


Cz lip 03, 2008 15:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
I kolejne pytanie do tematu: co to jest znieważenie postaci eucharystycznych? Na czym polega?

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


Cz lip 03, 2008 15:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
I ktoś pisał, że ekskomunika nakłada się sama, to prawda?

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


Cz lip 03, 2008 15:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Nie "sama" tylko "z mocy prawa", w Kodeksie Prawa Kanonicznego > http://www.archidiecezja.lodz.pl/prawo.html możesz o tym przeczytać - w których przypadkach i dlaczego. Zaciągnięcie ekskomuniki z mocy samego prawa jest najczęstsze. Jednak ekskomunikę może nałożyć również kompetentna władza Kościelna - zazwyczaj biskup ale też papież.

SweetChild napisał Ci na pierwsze pytanie.

A na przed ostatnie pytanie powiedz jak sama rozumiesz termin znieważenie? Postacie Eucharystyczne - to Ciało i Krew Pana Jezusa, czyli inaczej chleb i wino po konsekracji.

Pozdrawiam.

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Cz lip 03, 2008 15:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
Nie rozumiałem co to postacie eucharystyczne. Czyli jeżeli np. dokonuję aktu apostazji, i wie o tym tylko proboszcz, to z mocy prawa ekskomunika jest na mnie nałżona? Dobrze rozumiem? A ten tekst jest trochę "omóżdżający"...

Mam nadzieję, że pisanie do mnie jak do kobiety (sama) to wynik literówki...

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


Cz lip 03, 2008 16:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Jeżeli wie o tym proboszcz, czyli dokonujesz tego publicznie przed przedstawicielem Kościoła i zaciągasz ekskomunikę.

Nie literówka, wydawało mi się po nicku, żeś kobietą - przepraszam.

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Cz lip 03, 2008 16:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
Rozumiem jak to działa.

I to jest ten Sareneth, a nie ta Sareneth... ale przyjmuję przeprosiny :D

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


Cz lip 03, 2008 16:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 28, 2008 19:25
Posty: 731
Post 
A czym właściwie jest ekskomunika. Bo ja szczerze mówiąc raczej słyszałam i czytałam opinię, iż nie jest to nic w rodzaju klątwy, czy kary, tylko zwyczajne wykluczenie z grona kościoła (oczywiście dla kogoś indywidualnie może to mieć charakter kary, może być przez niego odbierane jako "przykrość" jakaś).
Tym niemniej, trochę nie rozumiem po co aktowi apostazji towarzyszy jakby "z drugiej strony" ekskomunika. Bo jeśli przyjmiemy, że kościół jako zgromadzenie jest dobrowolny (jesteśmy do niego włączeni najczęściej jednak wolą rodziców, a nie własną, no, ale cieżko to nazwać przymusem ze strony samego kościoła i trzymaniem kogoś na siłę), to i wystąpienie z tego zgromadzenia powinno być w zupełności dobrowolne i nie pociągające za sobą jakiegoś "wydziwiania".
Rozumiem, że ekskomunika w niektórych przypadkach jest wykluczeniem z kościoła osoby która sama twierdzi, że katolikiem jest, a jej zachowanie już naprawdę nijak się nie kwalifikuje i jest swego rodzaju obrazą dla podwalin wiary. Wtedy ekskomunika jest swoistym "won mi stąd".
Ale jeśli ktoś po prostu odchodzi, nie czyniąc nikomu krzywdy, to czy ekskomunika jest konieczna? Czy ekskomunika w ogóle zmienia jego sytuację? Czy jego sytuacja po apostazji (a zarazem ekskomunice) różni się od sytuacji człowieka który z KK (albo i z jakąkolwiek wiarą chrześcijańską) nie miał nigdy nic wspólnego? Czy po apostacji (i ekskomunice) taki człowiek ma prawo jeszcze (formalnie) powrócić do kościoła i funkcjonować w nim jakby nigdy nic?
Z góry dziękuję osobie która podejmie się próby wyjaśnienia mi tych kwestii :)

_________________
Prof. dr hab. Joanna Senyszyn:
"Gdyby głupota miała skrzydła, minister Kopacz fruwałaby niczym gołębica."
http://powiedz-nie.c0.pl/


Śr lip 09, 2008 13:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 01, 2008 5:06
Posty: 19
Post Re: Kto ustala za jakie grzechy grozi ekskomunika?
Sareneth napisał(a):
...Dlaczego rozwodnicy nie mają dostępu do komuni, a mordercu mają?...


Czy to prawda???


Śr lip 09, 2008 14:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Kto ustala za jakie grzechy grozi ekskomunika?
Mario430 napisał(a):
Sareneth napisał(a):
...Dlaczego rozwodnicy nie mają dostępu do komuni, a mordercu mają?...


Czy to prawda???

Zależy od okoliczności. Jeśli ktoś się rozwiedzie i żyje sam (bez współżycia) to może do Komunii i innych sakramentów przystępować. Jeśli morderca się wyspowiada to również może do Komunii przystępować. Zatem obie osoby mogą przystępować do Komunii- jeśli tylko żyją w sposób godny.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lip 09, 2008 14:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 24, 2006 9:08
Posty: 928
Post 
czeresniowa napisał(a):
Tym niemniej, trochę nie rozumiem po co aktowi apostazji towarzyszy jakby "z drugiej strony" ekskomunika.

Ja to rozumiem jako usankcjonowanie tejże apostazji.
Podobnie to działa, jak mi się zdaje, w drugą stronę. Nie wystarczy sama wola zainteresowanego by byc przyjętym w poczet wiernych Kościoła katolickiego. Musi on spełnić pewne warunki (sam lub jego rodzice), wyznaje wiarę, wyrzeka się szatana i CHCE przyjąć chrzest. Ale w tym momencie nie jest jeszcze, jak mi się zdaje członkiem KK. Teraz jest ruch ze strony wspólnoty przyjmującej - udzielenie chrztu+przyjęcie w poczet wiernych KK, wpisanie do ksiąg.
Nasuwa mi sie pewna analogia do życia akademickiego.
Jestes studentem. Ale to Ci przestaje odpowiadać. Przestajesz chodzić na zajęcia, przestajesz się czuć studentem. W końcu idziesz do dziekana i przy świadkach mówisz: nie chcę byc studentem, nie jestem studentem-prosze to przyjąć do wiadomości. Mimo, że to powiedziałeś - studentem jesteś dopóki nie zostajesz skreślony z listy studentów. I czymś podobnym wydaje mi się ekskomunika - usankcjonowanie przez Kościół woli wiernego.

czeresniowa napisał(a):
Czy po apostacji (i ekskomunice) taki człowiek ma prawo jeszcze (formalnie) powrócić do kościoła i funkcjonować w nim jakby nigdy nic?

Oczywiście, że ma prawo, chociaz stwierdzenie "jakby nigdy nic" nie jest tu chyba na miejscu.


Cz lip 10, 2008 6:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 10, 2007 17:31
Posty: 52
Post Re: Kto ustala za jakie grzechy grozi ekskomunika?
szumi napisał(a):
Mario430 napisał(a):
Sareneth napisał(a):
...Dlaczego rozwodnicy nie mają dostępu do komuni, a mordercu mają?...


Czy to prawda???

Zależy od okoliczności. Jeśli ktoś się rozwiedzie i żyje sam (bez współżycia) to może do Komunii i innych sakramentów przystępować. Jeśli morderca się wyspowiada to również może do Komunii przystępować. Zatem obie osoby mogą przystępować do Komunii- jeśli tylko żyją w sposób godny.


Innymi słowy jeżeli taki rozwodnik pokocha inną kobietę i będzie z nią mieszkał to nie będzie mógł przystępowac do Komunii św. tak jak morderca gdyby znowu kogoś zamordował....
Czyli jeżeli pokochasz i będziesz kochany po raz kolejny a nie jeden jedyny to dla Kościoła w sprawach Komuni to tak jakbyś kogoś zamordował. Miłośc = morderstwo.

_________________
Wiara w Boga to nie wiara w ludzkie cuda.


Cz lip 10, 2008 7:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Kto ustala za jakie grzechy grozi ekskomunika?
Racjonalista napisał(a):
Innymi słowy jeżeli taki rozwodnik pokocha inną kobietę i będzie z nią mieszkał to nie będzie mógł przystępowac do Komunii św. tak jak morderca gdyby znowu kogoś zamordował....
Czyli jeżeli pokochasz i będziesz kochany po raz kolejny a nie jeden jedyny to dla Kościoła w sprawach Komuni to tak jakbyś kogoś zamordował. Miłośc = morderstwo.


Pokochać możesz, nie możesz współżyć, bo według nauczania KK będzie to cudzołóstwo. A cudzołóstwo = morderstwo = grzech ciężki, bo przykazanie VI ma tę samą wagę co V.


Cz lip 10, 2008 9:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 24, 2006 9:08
Posty: 928
Post Re: Kto ustala za jakie grzechy grozi ekskomunika?
Staram się żyć według dekalogu i nauki Kościoła ale takie stawianie sprawy:
SweetChild napisał(a):
A cudzołóstwo = morderstwo

jakos mnie nie przekonuje.

No i jeżeli możesz to rozwiń myśl:
SweetChild napisał(a):
przykazanie VI ma tę samą wagę co V.

Czy tylko te dwa mają tę samą wagę, czy też wszystkie? Jezeli wszystkie to czy waga X przykazania = wadze V?
Czy dobrym pomysłem jest określanie wagi?
Takie tam pytania.


Cz lip 10, 2008 9:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL