Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 05, 2024 11:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Ateista na mszy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 12, 2009 23:35
Posty: 2
Post Ateista na mszy
Gram w orkiestrze dętej, która często uświetnia Msze Św. (np. w Wielkanoc, Boże Narodzenie, czy święta narodowe jak 11 listopada). Czy z punktu widzenia Kościoła Katolickiego nie ma żadnych przeciwwskazań abym ja, jako ateista, przebywał w kościele na Mszy?


Pt lis 13, 2009 0:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post 
Nie sądzę, żeby były jakiekolwiek przeszkody. Naturalnie nie możesz przyjmować Komunii Świętej, ale nie widzę żadnych przeszkód, żebyś był na mszy św. Wręcz zapraszamy :)

_________________
Piotr Milewski


Pt lis 13, 2009 1:00
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lis 12, 2009 23:35
Posty: 2
Post 
Dzięki za odpowiedź. Nie wystąpiłem co prawda jeszcze o apostazję (muszę jeszcze trochę o tym poczytać), ale najważniejsze jest to co w sercu, a nie na papierze:).
A pytałem się, gdyż znajomy mówił mi, iż nie-katolicy nie powinni przebywać w kościele w trakcie Komunii Świętej (jeżeli chodzi o uczestnictwo to nawet nie mam okazji :) - wtedy orkiestra gra najwięcej).

Pozdrawiam


Pt lis 13, 2009 1:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post 
Zachęcałbym do niepodejmowania pochopnych wniosków dotyczących apostazji i do bardzo głębokiego zastanowienia, łącznie z wysłuchaniem argumentów jakiegoś mądrego katolika, które mogłyby rozwiać wątpliwości i problemy. Bo za łatwo popełnić samemu błąd (po to Bóg dał nam Kościół, "którego bramy piekielne nie przemogą", który jest "ostoją i filarem prawdy" jak jest napisane w Piśmie), żebyśmy nie zostali zwiedzeni własnym mniemaniem o prawdzie. Bo łatwo myśleć, że samemu wie się lepiej - i tak też robili założyciele tysięcy (dosłownie: tysięcy!) denominacji protestanckich odłączających się od Kościoła... tysiące jedynych prawd.

Jeżeli więc chciałbyś podyskutować z kimś mądrym, to mogę Ci wskazać w internecie kilka takich osób, które mają znacznie większą wiedzę ode mnie. W końcu... Prawda nie boi się argumentów ani dyskusji... prawda?

Pozdrawiam i niech Bóg Cię prowadzi swoimi ścieżkami!

_________________
Piotr Milewski


Pt lis 13, 2009 1:42
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 03, 2009 7:47
Posty: 1170
Post Re: Ateista na mszy
lucas napisał(a):
Gram w orkiestrze dętej, która często uświetnia Msze Św. (np. w Wielkanoc, Boże Narodzenie, czy święta narodowe jak 11 listopada). Czy z punktu widzenia Kościoła Katolickiego nie ma żadnych przeciwwskazań abym ja, jako ateista, przebywał w kościele na Mszy?

Jeżeli granie traktujesz jako pracę lub hobby, to też myślę iż nie ma żadnego problemu gdzie grasz.


Pt lis 13, 2009 2:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 04, 2009 11:55
Posty: 28
Post 
Absolutnie nie ma przeciwwskazań. Nie wiem, skąd znajomy wziął taki pomysł, żeby nie-katolicy nie mogli przebywać w kościele podczas komunii. Kiedyś pewnie tak było, ale już od dawna tak nie jest.


Pt lis 13, 2009 14:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post 
lucas napisał(a):
A pytałem się, gdyż znajomy mówił mi, iż nie-katolicy nie powinni przebywać w kościele w trakcie Komunii Świętej (jeżeli chodzi o uczestnictwo to nawet nie mam okazji :) - wtedy orkiestra gra najwięcej).

To źle mówił, na Mszy Świętej może przebywać każdy.

Natomiast jest pewna drobnostka dotycząca... ekskomuniki. Osoba ekskomunikowana zasadniczo nie może służyć przy mszy. Jest to szerzej opisane w Kodeksie Prawa Kanonicznego, Kanon 1331 §1 Pkt 1. Czym jest ta służba - tego bliżej się nie określa. To znaczy są pewne ogólne wykładnie, ale nie wiem, czy orkiestra pod to podpada.

Ale od tego wykluczenia jest jeszcze jedno "ale". Zasadniczo przepisy kościelne dotyczą członków Kościoła Katolickiego. Bo można być w KRK i być ekskomunikowanym, prawdopodobnie jest to nawet większość kościelnych ekskomunik. Natomiast po oficjalnym opuszczeniu Kościoła - zasadniczo prawo kanoniczne przestaje obowiązywać. Taką wykładnię też swego czasu czytałem, jak robiłem mały research w tym temacie: apostazja ciągnie za sobą ekskomunikę ale już nie pociąga kar kościelnych.


Pt lis 13, 2009 18:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL